İletişim bilgilerinizin internette izinsiz paylaşıldı mı, öğrenmek için hemen bunu yapın! Google'dan yeni hizmet

İletişim bilgilerinizin internette izinsiz paylaşıldı mı, öğrenmek için hemen bunu yapın! Google'dan yeni hizmet

Google, özel iletişim bilgileri online olarak paylaşıldığında kişiyi uyaracak. Adres, telefon numarası veya e-posta adresi gibi iletişim bilgileriniz internette yayınlandığı zaman Google'dan bunları kaldırmasını talep edebileceksiniz. İşte, izinsiz paylaşılan iletişim bilgilerinizi kaldırmanın yolu...

Teknoloji çağında en önemli kavramlardan biri olarak sayabileceğimiz gizlilik, son dönemde büyük teknoloji şirketlerinden sosyal ağlara kadar hemen hemen herkesin gündeminde. İnternet ve akıllı telefon kullanımının artmasıyla hakkımızda istemediğimiz kadar bilginin internette dolaştığını görüyoruz. Kimi zaman hiç istemesek bile iletişim bilgilerimizin yayıldığına şahit oluyoruz.

GOOGLE BİLDİRİM GÖNDERECEK

Webrazzi'den Gözde Ulukan'ın haberine göre, gizliliğe daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu zamanlarda Google, yeni bir özelliği yayına aldığını açıkladı. Bundan böyle adres, telefon numarası veya e-posta adresi gibi iletişim bilgileriniz internette yayınlandığı zaman Google'dan size bununla ilgili bir bildirim gelecek. Böylece sizden gizli paylaşılan bu bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılmasını veya bu konuda bir inceleme yapılmasını talep etmeniz mümkün olacak.

google-internette-iletisim-bilgilerini-kaldirma.gif

SİTEDEN KALDIRMAK MÜMKÜN

Söz konusu güncellemeyle birlikte, bilgilerinizi Google'da arama yapmak zorunda kalmadan bulabileceksiniz. Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra, gösterge paneli otomatik olarak eşleşme içeren internet sitelerini çekecek ve bilgilerin göründüğü her internet sayfasını gözden geçirmenize, ardından bilgilerinizi bu sitelerden kaldırmak için bir istek göndermenize izin verecek. Bu sonuçlar, "Results About You" kısmında görünecek.

GİZLİLİK KONUSUNDA YENİ ADIMLAR ATILIYOR

Bundan önce kişisel bilgileri kaldırmak için kişinin manuel olarak tarama yapması gerekiyordu. Google'ın yeni özellikle yaptığı en önemli şey, bu süreci otomatikleştirmek oldu. Bu arada şunu da belirtmek gerek; bilgilerinizin Google'dan kaldırılması, internetten tamamen silindiği anlamına gelmiyor.

Google'ın kaldırabileceği ve kaldıramayacağı arama sonuçları türleri konusunda da bazı sınırlamaları var. Şirket, hükümetlerden veya eğitim kurumlarından alınan sonuçlarla ilgili işlem yapamıyor. Ancak yine de bu güncelleme, şirketin gizlilik konusunda attığı önemli adımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN