Back To Top
Cemil Çiçek’in gözüyle siyaset…

Cemil Çiçek’in gözüyle siyaset…

 - Son Güncelleme: 16.07.2019 Salı 08:45
- A +

Devlet Bakanlığı (ANAP dönemi) Adalet Bakanlığı, Hükümet Sözcülüğü, Meclis Başkanlığı gibi, Refah Partisi ve Ak Parti’nin Anayasa Mahkemelerinde savunulması gibi devlet-siyaset görevleriyle ‘Tecrübe birikimi’ deyince ilk akla gelen isimlerden olan ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine seçilen Cemil Çiçek’le telefonda uzun bir konuşma yaptık.

“Yeni partiler” üzerine medyaya bazı görüşleri yansımış, onlara yönelik değerlendirmeler de yapılmıştı. Konuşmamız, bir anlamda Cemil Çiçek’in “Herkese mesajı” niteliğinde oldu. Mevcut partilere, yeni yola çıkanlara ve herkese…

***

İşte o konuşmadan aldığım notlar:

“- Yeni bir partinin öncelikle şu başlıklara ilişkin kendine özgü bir değerlendirmesi olmalıdır.

1- Mevcut sistemle ilgili ne düşünüyor? Bu sistem mi revize edilmeli, yoksa parlamenter düzen mi gelmeli, parlamenter düzen isteniyorsa onun parametreleri ne olmalı? Bu sistem iyi de şoför mü kötü, yoksa bu sistemin problemli yanları ne? Bunlar ifade edilmeli.

2- Yargı sistemi. Yargıda önemli olan tarafsızlıktır. Tarafsızlığı sağlamayan bağımsızlık başka sorunlara yol açar. Türkiye onu da gördü. Onun için yeni parti yargıdaki öncelikle tarafsızlık sorununu nasıl çözeceğini ortaya koymalıdır.

3- Türkiye’de ekonomik bir sorun var, bu bir gerçek. Onun için yeni partinin bu ekonomik sorunları nasıl çözeceğine ilişkin çok net bir görüşü olmalı.

4- Dış politika. Şu anda Türkiye dış politikada da sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Ancak bu sorunların bir kısmı çok derin köklere sahip. Diyelim PKK. Yeni parti genel geçer ifadelerle değil, açık ve net diyelim AB ile, ABD ile, Rusya ile, Çin ile, İslam dünyası ile ilişkileri nasıl sağlıklı hale getireceğine dair çerçeveler ortaya koymalı.

5- Eğitim. Eğitim de Türkiye’nin en hayati meselelerinden birisidir. Olay sadece İmam Hatip sorununun çözümünden ibaret değildir. Cumhurbaşkanı da müteaddit defalar eğitimde-kültürde başarılı olunamadığını ifade etti. Yeni parti eğitimde nasıl bir çerçeve oluşturmak gerektiğini ortaya koymalı.

6- Bütün bunlardan sonra yeni bir parti bir de doğru isimlerle kurulmalıdır. “Bagajı olanlar”la kurulacak bir parti yola sakat çıkar ve bagajlarla boğuşur.

“Bunları yapmazsanız, 81-82’inciyi kurmuşsunuz bir şey ifade etmez.” sözüm o niteliktedir. Kişilere bağlı bir değerlendirme yapmıyorum.

***

Cemil Çiçek bir de yeni partilerin doğum ortamında mevcutların katkısını analiz etti. Şunları söyledi: 

“- Yeni partileri eskiler doğurur. Yeni parti eskinin yapamadıklarını gerekçe göstererek devreye girmeye çalışır. Eski parti gerekçedir, ama yeni parti sadece bu gerekçeyle hayat bulmaz. Ancak kendi çerçevesi yeni bir şeyler söylüyorsa onun karşılığı olur.”

Çiçek “Toplum da aslında tanıdığı iyiyi kolay terk etmez.” dedikten sonra yaşadığı bir olayı anlattı. Şöyle:

“Kastamonu’da bir berbere gitmiştim 2004’te. Berber gençti, beni tanımadı. Ona oyunu kime verdiğini sordum. Genel seçimde Ak Parti’ye dedi. Yerel seçimlerde kime, dedim, Mevcut başkana, dedi. Mevcut başkan MHP’liydi. “Neden bu fark, dedim, Ak Parti’nin adayını mı beğenmedin? “Yok, dedi, o da iyi ama mevcut olan bildiğimiz insan” dedi. İşte böyle mevcut iyi ise, vatandaş bildiğini tercih eder.

Çiçek “Mevcut”la ilgili bir not daha düştü:

“- Mevcudun toplumla ilişkisinde problemler oluşmuşsa, o da “Demokratik bir tevbe yapmalı, hatalarını görmeli, kendini güncellemeli.”

Çiçek’in “Anavatan tecrübesi” vardı. Özal’ın yakınında bulunmuştu. Şunları söyledi:

“- Anavatan Partisi, hem kuruluş safhası hem de dağılma süreci açısından yeni parti girişimleri için de mevcut partiler için de iyi bir örnektir.

“Anavatan Partisi, Turgut Özal’ın Aydınlar Ocağında verdiği bir konferanstaki düşüncelerinin siyasi parti hüviyetine bürünmesidir. Sorunlar tespit edilmiş, çözüm yolları belirlenmiş, öyle yola çıkılmıştır. Dağılma sürecinde de sorunlar görülmemiş, yolsuzluk sanığı bir adam Milli Savunma Bakanı yapılmış, Papatya rezaleti ortaya çıkmış, içerde sancılar oluşmuş ve Anavatan tarihe gömülmüştür.”

Cemil Bey’in son sözleri “Demokrasinin ana çerçevesini hatırlatmak” ve “ibret almak” üzerine.

“Demokrasi kurallar rejimidir. Kurallar söz konusu olduğunda “Kahramanlar”a gerek yoktur. İsimlerden bahsetmiyorum, genel kuralları ifade etmeye çalışıyorum. “Tecrübe dükkan açsa iflas eder” bunu biliyorum ama, siyasetçi de yaşananlardan ibret almazsa tarih tekerrür eder. Osmanlı 400 sene bunu başaramadığı için tarih oldu.”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ARAR OKURU 17 Temmuz 2019 03:17
Gerçekleri soyleyemeyince "demokratik tövbe" "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" ya dönüyor. eski yeni siyasetçiler artık bilin gerçeğin yerini hiçbir algı alamıyor. Eğri otursanizda doğru yapacak ve doğru konusacaksiniz.
Zihni Sinir 16 Temmuz 2019 22:05
Abicim habire yeni parti kurup geçmişin hatalarından ve günah keçisi olmaktan kurtulmak çok güzel vallahi :) Süper fikir. DP-AP-ANAP-DYP-AKP... Chp de şu metodu bir akıl etse kefeni yırtacak ama... )))
cumhur 16 Temmuz 2019 21:33
Amaç ve hedef vatan ve milletin geleceği olmaz da her yapılan"oy" a endekslenirse kısır döngü devam eder gider!Anaysa değişikliğinde ve referandumda dahi ön plana parti çıkmıştı.Her evet oy veren akp. için oy vermişti.Bunların çoğu neye oy verdiğini nelerin değişeceğini dahi bilmiyordu.Ülke şaha kalkacaktı,her şey iyiye gidecekti ne oldu? Cumhurbaşkanı istediğini aldı.Yetkisi meclisi dahi solladı.Kin ,nefret,intikam duygularını tatmin etmek için halkı fetöcü,hain illet zillet terö rist vb .sıfatlarla birbirine düşürenler millete iyilik mi yapmış oldular?Yüce Mevla milletimizi korusun.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 20:47
Ahmet hoca tam adamından dinlemişsiniz kaç partiye üye olduğunu parti cenazesi kaldırmayı iyi bilen fazilet partisine sizin kapatılma nedeniniz sermaye ile aranızı düzeltmemenizden oldu diyen yegane duayen
Musto 16 Temmuz 2019 18:13
Vatandaş olarak kendimize çeki düzen vermediniz surece her gelen iktidar duzecektir liyakat sahibi olmadigimiz halde devlette en üst yönetimde iş teşvik istiyoruz alavere dalavere ile vergi vermiyoruz dolayısıyla hesap soramıyor iktidarların gönlünden kopana razı oluyoruz.
Süheyl CALISKANOGLU 16 Temmuz 2019 16:32
Türkiye'nin siyasetten ekonomiye her alanda yeni bir yön,yeni bir yöntem,yeni bir yönetime ve tarafsiz bir Cumhurbaskani'na cok acil ihtiyaci oldugu ,zor bir dönemdeyiz.Nokta.
Merak ediyorum aceba sayin Çiçek inandığı İslamin gereğini yani yanlislari gördüğünde "emri bil maruf nehyi anil münker" i yapmis mi? Meselâ Ozal'ı Tayyip Erdogan' ı yaptığı hatalardan dolayı uyarma cesaretini gosterebilmiş mi? Uyarıları dinlemeyince bunu açık açık medyada yapmış mi? İstifa etmiş m? Ben şahit olmadim. Cemil Bey gibi bir hukuk uzmanı şu anki adaletsizlikler ve yanliş politikalar karşısında niçin susuyor da dobra dobra konuşmuyor ?
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 16:34
8
Hukuksuzluk dediğiniz şey memlekete bunca kötülüğü yapan Fetö avanesinin cezalandırılması sanırım.Hukuk bunları da cezalandırmayacaksa başka ne işe yarar?
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 11:54
0
Haksislik karsisinda susan dilsiz seytandir
E.K 16 Temmuz 2019 12:43
Sozun ozu: demokrasi kurallar rejimidir. Kahramanlara gerek yoktur..Her devirde bir kahraman yaratmaya calistik..Kurallarin islemedigi, kurumlarin olmadigi yerlerde zavalli insanlar kahramanlardan medet umar..Cikarci cevrelerin yarattigi kahramanlarin ulkeye faydasi olmaz..Demokasiyide yaralar..Sn Erdogan orneginde oldugu gibi..Birde on yillardir siyasetin icinde bulunan siyaset esnafindan biktik dogrusu..Yeni yuzler, yeni vizyonlar gormek istiyoruz..
HACI MURAT 16 Temmuz 2019 12:08
Bildiğim kadarı ile Cemil Çiçek Taşgetiren'in Yeniden Milli Mücadele döneminden dava arkadaşı olur.Yani arkadaşının görüşlerini aktarmış oluyor bu yazısında sayın Taşgetiren.Cemil Çiçek de yabana atılacak biri değil doğrusu. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'na seçilmesi iyi oldu. 28 Nisan e-muhtırasına hükümet sözcüsü olarak tok bir sesle o cevap vermişti ve yüreğimizi soğutmuştu. Siyasette tecrübe de çok önemli. Tecrübe ile gençliği iyi harmanlamak lazım.
KaRAR OKURu 16 Temmuz 2019 19:48
0
Ah hacı, bilsen kimin kim olduğunu. Tövbe edersin. Neyse öteki tarafta anlarsın olayları, ahvah edersin orada
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 20:37
0
Algı operatörü yine devrede. Okuyucuların dikkatini, Çiçek’in çok önemli değerlendirmelerinden kaçırtmak için, yazarla arkadaşlıklarını konu edinmiş. HACI ne yaparsan yap, gerçek apaçık ortada. Bak sana Çiçek’in dediklerini özetleyeyim : AKP yolun sonuna geldi. Eğitim felç oldu, yargı mahvedildi, dış politikada cumhuriyet tarihinin en beceriksiz uygulamalarına imza atıldı, ekonomi göçtü. AKP’nin ıslahı mümkün değil. Yeni bir partiye acilen ihtiyaç var. Parti, programına AKP'nin içine ettiği konular için çözümlerini mutlaka koymalı. :)
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 12:02
ABD'li meşhur gangster Al Capone ilk başta özünde iyi birisiymiş. Tanrıya her gün dua eder kendisine bisiklet vermesini istermiş. İstediklerini elde edemeyince değişmiş. Bisiklet çalmış. Ama Tanrıya dua etmeye devam etmiş. Bu sefer Tanrım günahımı bağışla diye dua eder olmuş. Gerekirse tevbe istiğfar ederiz yeter ki biz şu seçimleri kazanalım diyenleri görünce aklıma bu hikaye gelir.
ARAR OKURU 17 Temmuz 2019 03:09
0
süper olmuş.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 11:04
Türk siyaseti sürekli olarak dizayn ediliyor..Anadolunun dünya konjöktürüne bakışı ile,Ankara'nın ve sahte takiyyeci aydınlarının bakışı çok farklı..Herşey nalınci keseri misalı.. işsizlik..enflasyon..döviz ne iş.! şak şak ve liyakatsizlik üzerine kurulan yönetimlerin devri kapandı..Realiteler çağındayız..Uyanalım artık.!
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:55
Ne hikmetse Cemil Çiçek gibiler her iktidarla iktidardalar. Bu durum nedense kimseye şüpheli gelmiyor.
Muhsin Çelebi 18 Temmuz 2019 19:57
0
Susacağı ve konuşacağı zamanı çok iyi biliyor kendisi. Mesela referandum öncesi Deniz Baykal "Ak Parti içinde adalet bakanlığı da yapmış saygın hukukçular da bu işe karşı..." diyordu. Sayın Çiçek'in referandumda hayır verdiği su götürmez, ancak bunu kamuya açıklasa başına iş alacaktı.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:49
yeni parti ak parti 2.0 olmadığını göstermeli.bu yeni söylem ve yeni isimlerle olur ancak. ab abd ile ilişkileri iyi insanlar olmalı. hayır hayır pirinç tarlasında zorla çalışmak istemiyorum.
can eren 16 Temmuz 2019 09:23
ne hacıyatmaz adamlar milli nizam refah saadet olmadı sefalet olmadı anavatan olmadı akp olmadı babacan olmadı davutoğlu olmadı gül aslında bu ülkenin musibetlerinin tüm müsebbibi çiçek gibi her partinin her devrin adamları olmasın susun artık siyaset eskileri susun....
Karar okuru 16 Temmuz 2019 07:40
Cemil ÇİÇEK; “- Mevcudun toplumla ilişkisinde problemler oluşmuşsa, o da “Demokratik bir tevbe yapmalı, hatalarını görmeli, kendini güncellemeli.” demiş. Doğru... Ancak mevcut iktidarın son üç yıldır üç defa kulağı çekilip ikaz edildiği halde tevbe etmedi. Hâlâ %55'e parmak sallamaya devam ediyor....
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 12:01
1
“Demokratik bir tevbe yapmalı, hatalarını görmeli, kendini güncellemeli. (VE BÖYLECE TEDAVÜLDE KALMAYA DEVAM ETMELİ)” demiş. Sadakat izharı...İki mutinin sohbeti.
? 16 Temmuz 2019 07:36
İş dönüp dolaşıp,2023 seçimlerine kilitleniyor.İki aday göreceğiz.Biri Recep Tayyip Erdoğan diğeri 73 yaşında olacak Abdullah Gül.Yeni kurulacak partilerde bu amaca hizmet etmek için kurduruluyor.Babacanın bu işten kazancı ne olacak.2023 de seçimler bitince o parti dağılır.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:15
2
babacana karşı imamoğlu daha mantıklı/mümkün.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 10:54
1
2023 fazla uzak. Sen onu 1-2 yıl daha yakına çek.
CEVDETT 16 Temmuz 2019 11:01
3
BABACAN AK PARTİYİ BÖLECEK VE ERDOĞANIN %50'NİN ALTINA DÜŞMESİNİ SAĞLAYACAK, ABDULLAH GÜL BÜTÜN MUHALEFETİN ADAYI OLARAK BAŞKAN SEÇİLECEK. SENARYO BU. YA TUTARSA?
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 15:20
0
Hiçbiri olmayacak. Çook başka birileri geliyor.
Deli Emin 16 Temmuz 2019 06:54
Ahmet abi Sistemi konuşuyoruz ama millet nerede! Yeni sitemin gelişinde etkin olan seçmen niteliği ile yeniyi isteyen millet fatkı nedir? Sahil kesimi seçmeni ile diğer kesim davranışları farklı.Özelikleri nedir?RTE çıkar ve kazanmaya endeksli siyaseti ile kurum ve kuralları bozarak seçmeni konsolide etti. Oy menfaat denklemine oturan bu politika ekonomik dengeler bozulana kadar iş yaptı. Seçmen ve siyasetçi ilişkisi ekonomik çıkar denklemine göre işler. Sonra demokrasi ve hukuk gelir. Ama yeni nesil çok farklı anne baba ve ağabeyleri gibi davranmıyorlar.Bir kere ya ve tipe bakıyorlar.
Ahmedâ 16 Temmuz 2019 05:15
Cemil bey iyi tespit etmiş, "Demokrasi kurallar rejimidir. Kurallar söz konusu olduğunda 'Kahramanlar'a gerek yoktur." O yüzden Avrupa bakmış ki, şahısları güçlendirdikçe ortaya Otorkratlar çıkıyor o zaman biz de sistemi güçlü kılalım, kılalım ki kimse kafasına göre hareket etmesin demiş...
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:35
Bu yazarı tebrik ediyorum. Hâlâ birseyi araştırıyor. Yahu demokrasi ve iyi bir yönetim sistemi bilinmeyen birşey değil ki. Al sana almanya ingiltere isviçre norveç falan filan. Yok cemil miş yok tecrübeymiş yok anap mış. Mış miş muş.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:22
"İsimlerden bahsetmiyorum, genel kuralları ifade etmeye çalışıyorum." Aksini bekleyen de yoktu zaten... (ne söyleyenden, ne yazandan)
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:03
Yani yeni parti kuracaklar çabuk eskiyecek. Zaten iktidardan az parça koparıp cumhurbaşkanı ni düşürdulermi onlara yetecek. Yeni kurulacak hiç bir partinin bu millete hizmet amacı olduğunu sanmıyorum. Neden parti kurmadan olmazmi. Neye kime hizmet ettiklerinin farkindadirlar herhalde.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:16
1
Erdoğan sürekli hatalı kararlar alıyor.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 12:11
0
Arkadas lar su bi gercek koltukta bi donemden fazla oturmayacaklar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN