Back To Top
Ahmet Kaya bugün yaşatılır mıydı?

Ahmet Kaya bugün yaşatılır mıydı?

 - Son Güncelleme: 15.12.2018 Cumartesi 11:51
- A +

20 yıl önce başını yakan sözleri bugün söylese ne olurdu, bir düşünün.

Ahmet Kaya o gün linç edilmese, üzerine fırlatılan çatal ve bıçaklardan, açılan davalardan, verilen cezalardan bugün kurtulabilir miydi?

"Ben bu ödülü sadece kendi adıma değil, bu ödülü İnsan Hakları Derneği adına, bu ödülü Cumartesi Anneleri adına, bu ödülü bütün Türkiye halkı adına alıyorum. Şunu belirtmek istiyorum: Önümüzdeki kasette Kürt asıllı olduğum için Kürtçe bir şarkı yapıyorum ve Kürtçe de bir klip çekiyorum. Bu klibi yayınlayacak yürekli insanların olduğunu da biliyorum, yayınlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını da biliyorum" demişti.

Muhal ya, çıkageldi ve bu sözleri aynen tekrarladı farz edelim..

Hayat hakkı tanınır mıydı?

Ülkesinde barındırılır mıydı?

Can korkusuyla kaçmak ve Paris'te sürgünde kahrından ölmek zorunda bırakılmaz mıydı?

Düzmece görüntüleri bulunup hemen terör örgütüyle ilişkilendirilmez miydi?

Cezaya mezaya çarptırılmaz mıydı diyorsunuz yani...

Ve bunu, son 20 yıldan bu yana demokrasi kültürümüzün çok geliştiğine, özgürlüklerde çok mesafeler aldığımıza güvenerek mi söylüyorsunuz...

Son zamanlarda kızıştırılan havaya bakınca o kadar emin olamıyorum ben.

Ahmet Kaya'nın yuhalanarak 10. Yıl Marşı eşliğinde recme tabi tutulduğu o uğursuz gecenin kokusunu alıyorum havada.

Doğru...

DGM'ler kaldırıldı, Kürtçe şarkı söylemek bölücülük suçu olmaktan çıkarıldı. Hatta TRT, Kürtçe yayına bile geçti.

Bu açıdan kıyas götürmez, benzerlik kurulacak gibi değil.

Doğru...

2013'te, Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısında Ahmet Kaya defterini açtı.

1999'daki magazinciler gecesinde yaşadıklarını hatırlatıp hesap sordu.

"Kimler saldırdı? Gezi Parkı’nda bize saldıranlar saldırdı. Şimdi diyorlar ki ben o sırada tuvaletteydim, ben o sırada dışarıdaydım, ulan hepiniz oradaydınız be. Kamera kayıtlarında hepinizi görüyoruz" diye çıkıştı.

Utançlarıyla yüzleşti linççi güruh...

Ahmet Kaya'ya ağıt yakma sırasına girdiler.

Kimi timsah gözyaşları döktü, kimi yaşadığı pişmanlık acısını anlattı.

Gaza dolduruşa geldiğini, bir anda havaya uyduğunu, basiretinin bağlandığını, galeyana kapıldığını söyleyenler oldu.

Bildiğiniz hipnotize olmuş kalabalık psikolojisine kapılmakla savundu kimi kendini.

Güya ders oldu herkese, linci kışkırtan ve katılan sanatçı arkadaşları tek tek günah çıkardı, af diledi, tövbe edip nedamet bildirdiler...

Bugün Kürtçe şarkıdan yırtardı muhtemelen, gerçi adamına göre değişebiliyor neyin serbest neyin olmadığı ama...

Cumartesi Anneleri'ne, insan hakları aktivistlerine çaktığı selam, başına bela olmaz mıydı?

Terör propagandası, övmek ve desteklemek, yasadışı eyleme yardım yataklık, suça teşvik, halkı isyana tahrikle suçlanır mıydı, suçlanmaz mıydı?

Bırakın onu, başı kesilesi bir Gezici ilan edilmeyeceğini garanti edebilir misiniz?

Ya da protest müzik ayağıyla devlete karşı gelmekten, başkaldırıya çağırmaktan sorumlu tutulmayacağını? 'Kimi kandırıyorsun, batsın senin subliminal müziğin' denmeyeceğini?...

Köprünün altından aktığını sandığımız sular terse dönmüş de aynı akıl tutulmasına geri yakalanmışız sanki.

Hava zehirli, barut fıçısı gibi, en ufak bir kıvılcımda patlamaya hazır değil mi yine?

Neyse ki öyle hamaset törenleri düzenlemiyor artık Magazin Gazetecileri Derneği, müsterih olabilirsiniz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ali haydar 17 Aralık 2018 09:38
bahsettiğiniz konu aslında güçlünün kuralları kendi menfaatine göre koyması ve gerektiğinde de değiştirmesidir çünkü bu bugünün değil insanlık türünün başlangıcına kadar gider .
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 20:48
Çok doğru bir hatırlatma yapmışsınız. Maalesef bu ülkede her dönemde devam eden bir Kürt düşmanlığı var. Örnek rojava olayı kuzey Irak’taki referandum ve içerideki sorunlar. Türkiye aynı zamanda Kürt ayrılık korkusunu yenemediği sürece demokratik sürecini tamamlayamaz. Farklılık zenginliktir şiarı ile herkesi olduğu gibi kabul etmek veya saygı göstermek lazım. Yoksa Fransa daki olaylar bile korkulu rüya olabiliyor.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 18:52
Sn Akif beki yazınızdaki konu şimdi olsaydı ahmet kaya ya yapılandan daha kötüsü yapılır
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 18:24
Dün 10. Yıl marşı eşliğinde Ahmet Kaya’yı linç edenler bu gün mehter marşı eşliğinde linç ederlerdi Ahmedi
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 13:59
Sayın beki șu yorumcuların orta yolu bulamıyor tayyib erdoğanı sevenler ve sevmeyenler güzelim yazıda güme gidiyor böylece oysa ben olaya yanlıșları ve doğruları olarak bakıyorum takım tutar gibi siyasetçi tutulmaz günahsız hatasız olanlar peygamberlerdir günümüzde hacı hoca takımıda insanı doğru yola götürmüyor
Osmanoğlu 15 Aralık 2018 13:40
Sayın yazar ve bu ekip Türkiyenin Kürt halkına tanıdığı kültürel haklardan bihaber gibi yazmış. Bu durum hiç yakışık almıyor. Şiddet ve terörü övücü, cesaretlendirici söylem ile düşünce özgürlüğünü çorba yapmışsınız. Ne yaparsanız yapın Anadolunun ferasetli, sessiz insanları herşeyin farkında. Sizin de ekip olarak nereye savrulduğunuzun farkındalar. Biraz vicdan lütfen. Bu kadar haksız çıkarımlarda bulunabileceğinizi asla tahmin edemezdik.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 19:09
3
Ben o ferasetli Anadolu insanlarındanım. Ve ne yazık ki Türkiye özgürlük yönünden bugün değil 20 yıl belki 50 yıl önceki halinden beter durumda. Yüreğin yetiyorsa çıkta "birilerinin" hoşuna gitmeyecek bir eylem yap!!! Bakalım "vatan haini misin" "fetöcü müsün" yoksa "pkk'lı mısın" Ama her türlü yüksek ihtimal HAPİSTESIN
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 13:03
Bos ver Ahmet Kaya'yi. Feto ve enikleri T.C ve Turk milleti icin pkk'dan bin kat daha beterler. Bunu gormeyen, buna kör olanlar, acik acik dile getirmeyenler, feto ile mucadeleye itiraz edenler, sulandiranlar da feto enigi. Pkk kopegi bir tarafini kiparir alir. Ya munafik feto? Feto oyle bir mikrop ki, hem dunyani hem de ahiretini yikar, gelecek 100 yil Anadolu'da hic bir siyasi birlik kurulamaz.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 15:57
3
Hakikaten aktrolmüşsün. Klavye basına gecip herkese aynı yorumu gondermişsin. Yıldıray oğurada aynı yorum. Bari biraz kendinizi daklayın. Ne bileyim farklı cümle kurun falan...
Karar 16 Aralık 2018 04:16
5
15 Aralık 2018 15:57 sana! dogrulari soylemek NEDEN ''aktrol''luk oluyor bre satilmis?
Semih 15 Aralık 2018 12:59
Bu konuda size tamamen katılıyorum.
yurttaş 15 Aralık 2018 12:14
ALLAH sizleri ahirette de a.kaya nızdan ayırmasın.amin
musto 15 Aralık 2018 12:02
1960 yıllar kayseri de köyde ermeni komşumuzun bataryalı radyosu ile ırak devletinin kurmuş olduğu kürtce yayından meryem han isimli kadın sanatcıyı dinlemek için ermeni kürt arab göçmen çerkez muhacir her gün aynı saatte toplanır çoğu anlamadıkları bu türküleri dinlerdi müziğin evrenselliği din ırk ayırmıyor....
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 11:39
Ahmet Kaya öldü mü sanıyorsun, Akif Beki ? O ölmedi. Duymuşsundur şu Ahmet Kaya tanımını : "Solcuların yüksek sesle, İslamcıların kısık sesle, Ülkücülerin gizli saklı dinlediği bir efsanedir Ahmet Kaya." Ben biraz kural dışıyım. 1975-90 arası, Ruhi Su'yu, '90'dan beri de Ahmet Kaya'yı YÜKSEK SESLE dinleyen bir İslamcıyım. Bu yazıyı yazarken bile fonda o var; GÖNLÜM DAĞLARDA, diyor. :)
HACI MURAT 15 Aralık 2018 10:57
Ahmet Kaya bugünkü ortamda bulunsaydı ne olurdu?O gün söylediği sözleri bugün söyleseydi hiç bir şey olmazdı, Akif bey müsterih olsun.Kürt asıllı Ahmet Kaya'dan bahsedilmesi bana bir kaç yıl önce halkın sokağa davet etmesini ve sokağa çıkanların 53 Kürt kardeşimizi katletmesini hatırlattı. Öldürülenlerden biri de Yasin Börü idi. Bir yazı ile de bu olayın irdelenmesi ölenlerin rahmetle anılmasına vesile olur kanaatindeyim.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 11:48
1
HACI MURAT, üçüncü cümleni anlamadım. "Bir kaç yıl önce", Ahmet Kaya mı, halkı sokağa davet etmiş. Öte dünyadan tweet mi atmış; nasıl olmuş bu davet ? :))
O olaylarda öldürülen “53 Kürt kardeş”inin büyük çoğunluğu HDP’li idi biliyorsun, değil mi , Hacı ? Trol seviyesinde bir yandaş olarak, takip ettiğin AKP bültenlerinden, şunu, duymamış olabilirsin; onu da benden duy : HDP Kobani olayları için Meclis araştırması istedi. Reis, elemanlarına, HAYIR, diye parmak kaldırttı.
HACI MURAT 15 Aralık 2018 12:36
6
"Halkın sokağa davet EDİLMESİ" olacaktı,sehven "davet etmesi" şeklinde yazmışım.Düzeltirim.
HACI MURAT 15 Aralık 2018 13:46
7
1)@11.48 Haklısın.Kutlarım seni,bu yanlışlığın farkına vardığın için.Bir kelimedeki yanlışlık,"edilmesi" yerine "etmesi" yazılması öyle bir durum ortaya çıkarmış.Neyse ki A.Kaya'nın 20 yıl önce öldüğü bilinen bir husus. Zaten kendim de farketmiş ve düzeltme yorumu yazmıştım. 2)@11.54 Senin trol seviyesinde bir muhalif olduğun izahtan varestedir.
Krr 15 Aralık 2018 09:52
Yine aynı muameleyi görürdü. Sadece arka fonda dombra çalardı. Getti askeri vesayet geldi saray vesayeti durumu...
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 09:44
Tebrikler akif bey . iyi ki karar var
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 09:35
Sayın yazar vatanperver biri olduğunuz için memleketin yaralarını tedavi edin diyorsunuz ama" yapılması istenen bol hamaset, şovenist söylem, güç sahiplerine yalaklik ,her devrin adamı olmak" sizi seviyoruz Akif bey.
Yurdumun İnsanı 15 Aralık 2018 08:08
Demek ki sadece mal ve biyolojik ırsi nitelikler intikal etmiyor.Zihniyette sonrakilere intikal eder.Fark şu,(yani bir Saddam ve Hitler dönüşmek için)akrabalık gerekmiyor zihni mirası almak için! Bu nedenle Allah," Sonra da, nasıl davranacağınızı görmemiz için onların ardından sizi yeryüzünde halifeler kıldık (Onların yerine sizi getirdik)." buyurur. UYARIR! Ama bizimkiler başkasına uygulanan sünnet kendilerine uygulanmaz sanıyor.Yahudilerde Allah'ın sevgili kuluyuz ,bize ateş dokunmaz derlermiş! He he he!
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 04:55
Bu olayda anasayfasinda "vay serefsiz" diye kocaman bir baslik atan Hurriyet gazetesini unutmayalim. Ertugrul Ozkok'un genel yayin muduru oldugu donemdi. Ozur falan da dilemedi. Hala bugun de ayni gazetede makale yaziyor. Ama bugunlerde sut dokmus kedi gibi.
Ali Can 15 Aralık 2018 02:20
DARBE MECLİSTE ARAŞTIRILSIN!!!
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 10:49
2
Adama ipini kendin çek, diyorsun. Yapar mı ?
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 02:19
Yooo terör örgütü üyesi olmaktan önce tutuklanır; iltisak ve irtibat bulunur, 6 ay kadar mahpusta tutulur, hakkındaki davanın açılması bir seneyi bulabilir sonra da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanırdı. Yurtdışı yasağı konur, müzik yapmasına ve klip çekmesine izin verilmezdi. Humeyninin İranına, Putinin Rusyasına, Aliyevin Azerbeycanına ne çok benzedik değil mi? Böyle devam...
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 02:19
Yooo terör örgütü üyesi olmaktan önce tutuklanır; iltisak ve irtibat bulunur, 6 ay kadar mahpusta tutulur, hakkındaki davanın açılması bir seneyi bulabilir sonra da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanırdı. Yurtdışı yasağı konur, müzik yapmasına ve klip çekmesine izin verilmezdi.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 02:11
Adamsın Akif Bey
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 02:11
Adamın dibisin Akif Bey.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 01:25
Vicdanli ve namuslu bir yazar. Korkum oki akp simdi bu sevgili yazarimiza bir suc bulur yalanci olmayan bir sahit ver elini Selehattin beyin yanina. Elinize saglik sayin yazar anlayan anladi
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 01:09
Aynısı yaşanmazdı dostum, o malum olay bugün yaşansa A. Kaya'nın pasaportuna el koyardı devletimiz, Paris'e gidemezdi.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 01:04
A. Kaya o sözleri bugün söyleseydi değişen sadece taşlayanlar olurdu. O gün 10. yıl marşı eşliğinde bu gün başka marşlar eşliğinde. Anladınız siz onu.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 00:39
Eğer o konuşmayı kürtçü bir parti veya stk toplantısında yapsa anlarım. Ama Magazin gazetecileri derneği ödül töreninde, siyasetle alakası hiç olmayan bir platformda böyle bir konuşma sizce doğru, uygun muydu. Tepkiler aşırıydı doğru, ama orda bulunanlar ve de toplum bir magazin ve müzik toplantısında böyle bir konuşmaya hazır mıydı. Tabii sanatçının incinip ülkeden ayrılması üzücü, ama alakasız bir ortamda yanlış platformda siyasi açıklama yaptığı için de hatalıydı bence.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 19:58
5
Haklısınız bir kürt sizin uygun bulduğunuz bir yerde dogar sızın izninizle yaşar sızın izninizle ölür magazin gazetecıler dernegınde kürdistanı kurup orada kurtce sarkı soylıcem demedıkı sadece kurtce bır sarkı yapıcam dedı ingilizce veya fransızca deseydı dogru yerde dogru zamanda olurdu sızın ıcın ama sarkının onundki(KÜRTÇE)tüm mesele burda sarkıda olsa türküde olsa siyasidir bu sozcuk ve her yerde şarkıcı bile olsan sarkının kürtcesınden bile bahsetmiyceksın cunkü siyasi dimi alkışlıyorum o beynini !
K. Soylu 15 Aralık 2018 00:18
TRT'nin Kürtçe yayın yapan kanalı var: bırak Kürtçe klibin tepki çekmesini. Müzik yayını yapan kanallarda Kürtçe şarkılar/klipler yayınlanıyor ve hiç kimse tepki göstermiyor.Tarihi ve sosyolojiyi doğru okumak gerekir. Çözüm süreci toplumsal bir mutabakatın sonucuydu ama PKK daha geniş bir coğrafyada Kürt devleti vaadiyle kandırıldığı için süreci sonlandırdı. Bu gerçeği Kürt halkı da gördüğü için HDP bölgede kan kaybediyor. Muhaliflik adına gerçekler ters yüz edilmemeli.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 19:33
4
Ne yazık ki yanılıyorsunuz kan kaybetmek yerine daha da güçleniyor ve ne yazık ki her gün ülkesinden biraz daha nefret eden bir nesil yetişiyor Güneydoğu'da
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 23:04
1
k.soylu troll olmak güzel olsa gerek
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN