Back To Top
Aile kadrolaşmasına tepki bizi nasıl birleştirdi?

Aile kadrolaşmasına tepki bizi nasıl birleştirdi?

 - Son Güncelleme: 31.07.2019 Çarşamba 08:56
- A +

Kimleri birleştirmedi ki... Sabah'la Sözcü, A Haber'le FOX, muhalefetle iktidar taraftarı aynı tavırda buluştu.

Yalnız bir farkla...

Torbalı, Karaburun, Hatay gibi CHP'li belediyeler söz konusu olunca herkes birlikte üstüne gidiyor. Ağız birliği içinde canına okunuyor, geri adım attırılmadan da yakası bırakılmıyor.

Fakat sıra Trabzon, Bursa gibi AK Partili belediyelerle Manisa gibi MHP'li belediye başkanlarının 'kendini kayırmacı'lıklarına gelince değişiyor iş.

Muhalif kamuoyu nalına da mıhına da vuruyor yine, sonuç alana dek bastırıyor, kimseyi affetmiyor.

İktidar medyası ise nal deyip mıh demeyerek nepotizme açılan savaşta ortak cepheyi bölüyor. Ucunun dokunduğu yere göre kayırmacının gözünün yaşına bakıyor. Gerekirse mazur ve mağdur gösteriyor, haksız yıpratma saldırılarına uğradığı gibi gerekçeler uydurarak muhatabı savunma kampanyaları başlatıyor, pozitif ayrımcılık yaparak nepotizme karşı birlikte hareketten çekiliyor. Hatta çekilmeyenleri kasten düşmanlıkla ve alet olmakla suçlayıp karalayabiliyor da.

Bu çarpık koruma ve kollamacılık, her ne kadar amansız mücadelede cephenin birliğini bozsa da bir şeyin önüne geçemiyor. Bütün parçalanmışlığına, bölünmüşlüğüne, kutuplaşmışlığına rağmen toplum ilk kez kadrolaşma konusunda yekvücut birleşmiş halde.

CHP bu toplumsal uzlaşmayı gördü ki partili belediye başkanlarını uyarmakla, eş dost ve akraba atamalarını parti inisiyatifi kullanıp düzelttirmekle kalmadı. Aile kadrolaşmasını, başkanların belediye şirketlerinden kendilerine ikinci ve kıyak maaş bağlatmasını yasaklayacak düzenleme için de kolları sıvadı.

Grup Başkanvekili Özgür Özel duyurdu, parti duyarlılığı ve disiplinini harekete geçirmekle yetinmeyip bir yasa tasarısı üzerinde calışıyorlarmış.

Soru şu; akraba-i taallukata torpil geçmeyi, yağlı ballı maaşlarla etrafını ihya ve abat etmeyi önleyecek böyle bir nepotizm yasağı, Meclis'te iktidar kanadından da destek görecek mi?

Toplumdan yükselen ortak tepki, siyasi farklılıkların, hatta partizan fanatizmin bile boyunu aştı. Yaka silkmeyen, illallah etmeyen yok. Tarafını ölümüne tutanlar dahi ya nepotizm örneklerini daha fazla savunamaz hale geldi. Ya da kendilerini de öfkelendirmeye başladığını artık saklayamıyorlar.

CHP'li belediyelerde ahbap-çavuş ilişkilerine şahin kesilip göz açtırmayan iktidar medyası, AK Parti belediyelerindeki benzerlerine gözünü kapatsa ne yazar. Enayi yerine konmuş gibi hissettiren bu kör tarafgirlik, kendi taraftar kitlesinde bile tepkiyi büyütmekten başka bir naneye yaramıyor bu saatten sonra.

Yok sayılamayacak bir dalga boyuna çoktan ulaştı nepotizm rahatsızlığı.

CHP'nin hazırladığı kanun tasarısı, AK Parti tabanında da geniş bir alıcı kitlesi bulacaktır.

Adı, pişkin ve pervasıza çıktı zaten kayırmacıların. 'Oralı olmuyor, laftan anlamıyorlar, durdursa durdursa kanun yasağı durdurur bunları, yoksa ne tınıyor ne ırgalanıyorlar' algısı yerleşmiş durumda.

Duyarsız takılan veya dümenden duyarlıymış taklidi yapan ama gereken ciddiyeti göstermeyen siyaset, toplumun gerisine düşmekten kurtulamaz. Onun sonu da malum vesselam.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kıymık taci 31 Temmuz 2019 23:02
Akif Bey, kaleminize hurmet... tesbitler "defacto" bizim atsözümüz vardı (özdeyiş de olabilir) "paluk paştan kokayi" yoksa damatlar aileden sayılmıyor mu :))
Muhtefi. . 31 Temmuz 2019 22:36
Bu iş Otobus sırasında, Hastane sırasında, Ramazanda pide sırasında, Trafikte sıkışıklığında 2-3 araba gececegim uyanikliklarinda, Ambulansın peşine takılıp Hızlı gitmek kurnazlığında, çakar lambaları çakıp emniyet şeridi ihlali sabahin köründe Uyanıklilikta, Pazarda Meyvenin en güzelini mostra,vitrin aldatmacasi yapan Hacı Amcada. vb Helal yaşayıp ,Helal calismadan,Helal Kazanmadan Elbette siyasilerde vd Bulunduğu mevkide Kılıfına uyduracak işlerini. Ahlak ve Dürüstlük mumla aranacak gayet normaldir. :)).bu durumda. !.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 18:50
Bazı arkadaşlar biz millet olarak böyleyiz diyor. Hayır bu millet kurala kaideye uyan bir millet. Bunu bir çok gözlemimde şahit oldum. Eğer kural belliyse ve kimseye o kural konusunda kayırmacılık yapılmadığını görüyorsa uyuyorlar kurala ama biri fark etsinki kayırmacılık var hemen ortalık karışıyor herkes torpil bulma derdine düşüyor.sanmayınki akp tabanı mutlu. Onlarda görüyo kendi çocukları işsiz gezerken partinin kodamanlarının oğlu yeğeni nerelere geliyo. Bizde tepki kültürü yok. Chp tabanında tepki kültürü var.
Süheyl CALISKANOGLU 31 Temmuz 2019 18:15
Bu yorumum bu günkü köse yazisiyla uzaktan yakindan alakasi yok.Bir baska konu hepimizin bildigi gibi siyasilerimiz gezmeyi ,seyahat etmeyi cok severler,torunlarina varana kadar ABD'ye götürenler var,nasil olsa beles tarife,bizim vergilerimizin sayesinde,gez geze bildigin kadar,Dünya'yi bir kac kere turladilar.TBMM'si tatile girdi,Meclis Baskani Mustafa Sentop hemen bir seyahat firsati yaratmis,kapagi Mogolistan'a atmis,gez gör,ye ,ic hepsi dahil (beles tarife)Iste biz böyle yönetiliyoruz.TBMM Baskani'nin ne is var demiyelim en iyisi,hic firsat kacirmiyorlar..
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 21:55
0
Kendinin zannettigi baskalarinin atalarinin izini sürmeye gitmistir besbelli. Amerika ve Avrupa'ya gidenlerin de mazereti belli: Türklükle alakasi olmayan ama bir asirdir kendilerine Türk diye yutturulan (veya menfaat icabi yutmus gibi davrandiklari) Atilla ve Kizilderililerde ata kokusu almaya gidiyorlar :)
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:52
Uluslararası yolsuzluk endeksinde demokrasinin 2013-2018 arası geri gittiği ülkelerde yolsuzluklarda artmıştır. Türkiye bu ülkelerden biridir ve sıralamada yeri 78’dir. Hukukun, medya özgürlülüğünün, sivil örgütlenme haklarının kısıldığı bir ülkede olacağı da zaten budur.
Erdal Ay 31 Temmuz 2019 16:21
Akif bey,sizi tebrik ediyorum. Onurlu bir duruşunuz var,iktidardan korkmadan eleştirebilen sayılı insanlardansınız lütfen böyle devam edin.Saygılarımla
hamza akyol 31 Temmuz 2019 15:58
Ben gelişmeyi olumlu buluyorum. İyi ki, chpli bazı belediyeler kayırmacılık yaptı. Yoksa bu konu gündeme gelmeyecekti. Kayırmacılığa karşı oluşacak ahlak ve bilinç çok önemli. Bu toplumda bir ahlakın ve bilincin oluşmasına katkıda bulunacaklar. CHPli bu belediyeler, yaptıkları ahlaksızlık ile, bu ülkede ahlakın oluşmasına hizmet edecekler. Ne garip bir çelişki.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 14:59
sayın Akif Beki yıllarca danışman vs sıfatlarla istafade ettiğiniz, içinde olduğunuz bugün hangi menfaatiniz elinizden gitti bilmiyorum, sıkı bir muhalifi olduğunuz Ak Parti'nin bu tip ahbap çavuş ilişkileri varsa ki vardır, bunu gayet iyi biliyor olmalısınız. Yazınızı biraz daha müşahhas örneklerle delillendirseniz ya. Bir de CHP yi vitrindeki bir Belediye başkanı ile ilgili işlem yaptığı için Hz Ömer adaleti payesi verirken diğer CHP belediyelerinde nelerin döndüğüne de bakma zahmetine katlansaniz diyorum
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 21:48
0
Beyefendi cehapeli belediyelere yandaş medya zaten bakıyor da, asıl akepeli ve mehapeli belediyeler ile akepeli bürokratlara (dekan, rektör, il milli eğitim müdürleri, DSİ ve diğerleri) baksaniz daha iyi olur. Yedi düvel lerini danışman, uzman yaptılar. Sadece Merve Kavakci'nin sulelsine bakın size yeter
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 14:50
Hangi partiden olursa olsun dürüst insanlara ihtiyaç var.Yiyicileri afişe etmek ve de partiden uzaklaştırmak en doğrusu.Garibanın çocuğu iş bulamıyor.Evde yaşlanıyor.SENELERCE KPSS'YE giriyor.olur ya bir umut işte.Yüksek Kpss puanlarıyla atanamıyor.Çünkü mezun çok kadro çok az.Senelerdir ilahiyat mezunlarını ata ata bitmedi o ayrı konu.Yani kısaca adalet herkese lazım
Karar Okuru 31 Temmuz 2019 13:49
Rivayet odur ki hz Ömer’e kendinden sonra oğlunun da yönetimde söz sahibi olmasını tavsiye ederler.Ömer’in cevabı siyasetin sorumluluk olduğunu anlama kabiliyeti olanlara bir “kapak” tır.Yönetim sorumluluğu ateşten bir gömlektir ve bir aileden bu gömleği giyecek bir kurban yeterlidir. Bizde siyaset, yönetim, makam “yağlı börek” olarak görülür ve her kes ne kadar kapabileceğinin hesabını yapar.Peki dindarlık duyarlılığı bu konuda nerdedir diye sorulursa cevap> hiçbir yerdedir.Belki köprüden geçinceye kadar laftadır, o kadar.
KARAR OKURU ramo 31 Temmuz 2019 17:19
1
Tespit,lerimiz çok doğru tam bu şekil,de yürüyor siyaset
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 13:38
nepotizm için yapılacak hiç bir şey yok türkiyede. kendinizi yoklayıp bi empati yapın, buna direnemeyeceğinizi fark edersiniz.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:56
Akif bey üzülerek geldiğiniz noktaya bakıyorum.herkes torpilli yandaşı eleştiriyor burda CHP belediyelerin deki duruma tespit yerine akparti belediyelerine tepki yok diyerek olayı gecistiriyorsunuz sözcü fox ne kadar Cho eleştiriyor o ayrı bir komedi,sen seçim kazanırken bol keseden vaat verip seçim üstüne bunları yaparsan tüm gözler ustundeyke. Elbet manşet olur biliyorsunuz fakat işinize gelmeyen kısım ne çözemedim
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:44
Bu siyasetçilerin kimliklerinde İslam yazmıyor mu..ALLAH demiyorlar mı.!Ne demek bunlar.?Ben hesap gününe inanıyorum..Elin ateist ülkesinde adalet daha yoğun yaşanıyor.! Proplem nerde..Kul hakkı..insanın değeri..paylaşım..liyakata ne oldu..?Çözüm bu değil Yazar kardeşim..Çözüm,insana değer vermek ve adalet duygusunun ölmemesi..Gerisi laf-u güzaf..
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 19:35
0
Problem örgütlü toplum olamamakta.
vatan kaldiysa 31 Temmuz 2019 11:50
adamlar üç şeyi çok güzel yapıyorlar İYİ YALANSÖYLEMEK İYİ İFTİRA ATMAK ÇOK İYİ HİRSİZLİK YAPMAK KARNE NOTLARİ OLSA TAM 10 ALİRLAR
Mustafa Soylutürk 31 Temmuz 2019 11:40
CHP.yi savunmak için elinde delil olmadan MHP yi suçlamak neyin düşmanlığı ..taraf olmak bir hastalık mı acaba?....
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:50
0
Mhp,sütten çıkmış ak kaşık mı kardeş..Dikkat edersen camide değiliz..Siyasi bir konu,tartışılan..
Mustafa Soylutürk 31 Temmuz 2019 14:03
7
Karar okuru'na siyasi tartışma yapmak delil olmadan suçlama yapmaya gerekçe olamaz...
Z. Yardım 31 Temmuz 2019 10:56
Kemal Kılıçdaroğlu partiye değer kattı o olmasa olmazdı bunlar
kararlı okur 31 Temmuz 2019 10:33
kanunda çıksa çaresi mutlaka bulunur.örnek kara yollarında taşeronda aylık 2400 tl ile çalışan işçiler aybaşında bankadan maaşlarını çekiyorlar hemen paranın 800tl (sekizyüz tl)sini götürüp iş yerine geri veriyorlar.ellerine geçen para 1600 ytl.bakın çare hemen bulunmuş alan razı satan razı misali.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 15:09
0
bir şeyin değeri yasa ile piyasa değerinin üstünde veya altında tespit edilirse hemen ikincil piyasalar (kara borsa gibi) oluşur diye öğretmişlerdi 40 yıl önce bize iktisat dersinde. demek ki aynı kural 40 yıl sonra hala geçerli:)
musto 31 Temmuz 2019 10:35
Bizim ülkede oy verende oy toplayan'da ülkeye hizmet için çalışmıyor önce yakınlarının ve ailesinin sonra birlikte olduğu yoldaşlarının nemalanması için çalışıyor vakit ve para kalırsa birazda vatandaşa tabii orada'da çıkarların olması şartıyla halk'da havayı kokluyor parti üyesi oluyor ve topluca talan başlıyor bir ara Davutoğlu yasa çıkarmaya kalktı otur oturduğun yerde bu kafayla partiye çaycı bulamazsın dendi.Vergi vermeyen halk sorgulamaz oda çalıyor onunda bir yüzü kara.
Erol 31 Temmuz 2019 10:31
Sayın beki bunlar keşke başbakan danışmanı olduğunuz zamanki kıyağıda yazsaydınız iyi olurdu.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 13:26
1
2009'dan önce yazar Başbakan danışmanıyken olan kıyağı siz yazın da herkes öğrensin, neymiş bakalım o kıyak? Yalan iftira karalamadan başka bir şey bilmez misiniz trol kardeş...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:07
Davutoğlu hocam bir an önce partisini kurarak bizi Akp,Chp,,ip, ten eski yüzlerden kurtarmali ve siyasete seviye getirerek toplumsal kardeşliği tekrar sağlamalıdır.Bu yapılırsa gerisi gelir.Abdullah Gül'ün karşılığı yok.Babacan iyi bürokrat ama lider değil oy alamaz.Ekrem iyi ama sevgi pitircigi olmak lider olmaya yetmez.Ahmet hoca hem tecrübe hem birikim okarak biçilmiş kaftan ve her kesimden oy alır.
Karar Okuru 31 Temmuz 2019 08:04
Zaman zaman orta doğulu az gelişmiş kültürümüze vurgu yapılır. Sonuçta bu ülkede, sade vatandaş da, okumuşu da, yazarı çizeri de, entellektüel sanılan da, iktidarı da, muhalefeti de aynı hamurun malı. CHP de seçimden sonra “sıra bizde” havası allahtan tepki gördü. Yazarın çakallıkla ilgili bir makalesi vardı yıllar önce. Çakalın kendi koşulları ile çevre koşullarını dengeleyen mecburi bir davranışıdır çakallık. Benzer şekilde ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalan insan çalma, yağmalama, dolandırma ve dilenmeye yönelir, yakınına menfaat sağlamaya çalışır. Bu düşük genetik kalite mi acaba?
Türk oğlu ! 31 Temmuz 2019 07:38
Kanun yapsan ne yazar zihinleri değiştirmezsen. Sen benim oğlana,yeğene vs ben senin oğlana,yeğene vs. iş/ihale veririz olur biter. Zaten yapılmıyor mu.
Türk oğlu ! 31 Temmuz 2019 07:24
Ama olmadı ki şimdi. O zaman siyasetin ne tadı kalır. Ballı börekten yemeyeceksek. Parmağımızı yalamayacaksak. Bu CaHaPe'de iyice azıttı canım, kimden akıl alıyor bunlar.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 07:12
İnsanın içinde olmadıktan sonra değil kanun, göklerden gelen bir karar da önlerine koysanız boş. Kanun çıkardınız diyelim olacağı ben size söyleyeyim. A Belediyesi B Belediyesine sen benim adamımı işe al ben de seninkini diyecektir. Dürüst, namuslu insanlar bu ülkede sözde dindar bir iktidar döneminde en zorlu günlerini yaşıyorlar. Göklerden değil yukarıdan gelen karara boyun eğmedin mi hapı yuttun.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 18:35
0
Gayette çözümü var. Yazılı sınav. Fakir fukaranın çocuğu kpss ile memur oluyordu. Fetö bahanesiyle onuda bitirdiler. Benim kardeşim kpss alan sınavından 88 le atanamazken vekilin yeğeni kardeşi vs sınava bile gerek duyulmadan atanıyor. Son beş senede akp iyice bu işi zıvanadan çıkardı. Halk bunları yazıyo bi köşeye merak etmeyin.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 21:57
1
Yazılı sınav da çözüm değil. Dünyadan bihaber tipler kapanıyorlar odalarına ezberliyorlar her şeyi sınavı kazanıyorlar. Sözlü sınav olmalı tabi torpil müessesi ortadan kalkmak şartıyla.
Has Parti 31 Temmuz 2019 02:56
Sayın yazar maliye bakanınından anlamsız ve gereksiz akrabacılığın ülkemiz ekonomisine maliyeti konusunda açıklama bekliyoruz milletçe.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 00:25
Bu olay solun sağ cenaha göre daha ahlaklı davrandığını gösteriyor. Chp halkçılığı anlamaya başladı. Eğer hükümet Chp'li belediyelerin elini kolunu bağlamazsa ülke için güzel şeyler olur. Tam bunu derken ilk darbe geldi. Belediyelerden kesilen ulaştırma kesintisi inanılmaz şekilde arttırılarak hizmet yolları kapatılmaya başladı. İnşallah muhalif belediyeleri hizmet yapmak için yardım toplama noktasına getirmezler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN