Back To Top
Ayet açılımından Rus BOP’u çıkar mı?

Ayet açılımından Rus BOP’u çıkar mı?

 - Son Güncelleme: 21.09.2019 Cumartesi 09:43
- A +

Ankara’da, üçlü Suriye Zirvesi’nin basın toplantısında Suudilere ayetlerle seslenmişti Putin. ‘Allah saldırganlığı sevmiyor, ancak nefsi müdafaa için savunma yapmayı onaylıyor, siz din kardeşisiniz, savaşmayın’ vaazı çekmiş...Ve petrol tesislerini vuran Husilere, misilleme saldırısıyla değil de İran ve Türkiye gibi S-400 koruması alarak karşılık vermeye çağırmıştı.

Ayetlerle Rus savunma kalkanı satış ve pazarlamasına oynuyor sanmıştım.”S-400’ler ümmetin güvencesi olabilir mi” başlığıyla da yazdım.

Öyle ya, hafız değildi ki Putin, bir çırpıda ezberinden ayet okusun, çalışılmış bir strateji olmalıydı.

Fakat yanılmışım. Din ticaretiyle füzesavar sistemi pazarlamaktan daha kapsamlı bir hazırlık ve doktrin yatıyormuş meğer altında.

Moskova Devlet Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Perinçek, o hazırlığı Aydınlık gazetesinde iki günlük bir diziyle anlattı.

Ayak üstü iki ayetlik bir pazarlama cinliğinden fazlası var diyor, sonu hatim indirmeye kadar gidecek uzun soluklu bir plan...

Ruslar, BOP’un bir Rus sürümünü geliştirmek için epeydir kafa yoruyormuş.

Moskova’nın bu Ortadoğu ve Afrika projesine “Mevlana açılımı” adını yakıştırıyor Mehmet Hoca.

Bir ‘Rus versiyonu BOP’ üretme fikrinin hangi ihtiyaçtan doğduğunu şöyle söylüyor: Amerikan BOP’u çöktü, o proje başarısızlığa uğrayıp iflas etti ama yerine bir alternatif de konmadı. Oysa boşluğunu doldurmadan ABD’den tamamen kurtulmak mümkün değil...

Şunları da anlıyoruz Mehmet Hoca’nın ifşaatından...

Amaç, Atlantikçi plana karşı bölge ülkelerine bir Avrasyacı seçenek sunmak.

Bu şecenek de ABD destekli Vahhabi, selefi İslam yorumunu Yunus Emre, Mevlana ve Bektaşi geleneğini canlandırarak bölgeden tasfiye etmek...

Bir BOP gidecek, öbür BOP gelecek yani...

Peki ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşbaşkanlık üstlendiği versiyonu kötüleyen anti-emperyalistler, Rus BOP’unu hoş mu bulacak?

Hem tutmayan Atlantik BOP’u,  demokratik hak ve özgürlükleri yaymayı vaat ediyordu...

Avrasya BOP’unun tek vaadi; bölgeye ılımlı bir Ortodoks, Sünni ve Şii din kardeşliği mi getirmek? Batı ve Vahhabi düşmanlığı ile S-400 kardeşliğinde mi birleşmek?

Putin, Suriye zaferini taçlandırmak isteyebilir bu modelle. Orada denedi, işe de yaradı ve kazandırdı...

Fakat S-400 almaya yatkınlık ve ABD’den koparılmaya teşne olmak, ön şartsa...

Mesela, Prens Selman’la radikal İslam’dan ılımlı İslam’a geçmeyi vaat eden Suudiler, S-400 kalkanı altına girmeden de klübe kabul edilecek mi?

Yahut Türkiye, NATO’dan kopmazsa din konseptli bu Avrasya ittifakına sokulmayacak mı?

Plan, Putin’le birlikte Erdoğan ve Ruhani’yi de projenin ortak rol modelliğine oturtuyormuş.

Suudi liderliğindeki Körfez hanedanlarını Şii kuşatmasına alma ortaklığına, dünden niye can atmasın Ruhani! Suriye ve Yemen provaları ortada...

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu projeden ve eşbaşkanlık teklifinden haberi var mı? Anakara zirvesinde konuşulduğundan, takdim düzeyinde bile bahsinin açıldığından, lafının geçtiğinden, hiç değilse ön tanıtımının yapıldığından emin miyiz?

Anonsunu görünce Twitter’da takıldım Mehmet Hoca’ya. Sovyet yayılmacılığını durdurmaya dönük eski Yeşil Kuşak teorisinden kinayeyle, buna da Kızıl Kuşak projesi desek yanlış mı olur diye.

Soğuk Savaş senaryoları geçmişte kaldı elbette. Fakat din üzerinden, bu kez Batı ve müttefiklerini izole etmeye dönük bir karşı-proje, eski güç dengelerine dönüş ve rövanş arayışını çağrıştırmaz mı? Tutar mı bu özlem, gerçekçi mi demiyorum bile...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
1000 yıldan Fazla Sermayene,Edebiyatına,Tarihine, Değerlerine, Deneyimine,Birikimine,İzlerine, Coğrafya na SIRTINI DÖN. GÖRME, TANIMA .Sonrada Bugunku Siyasi Sınırlarımıza Zihniyetimizi Hapsedelim :))))...Sonra da BOPcular Konser versin bizlere,, Hemde bizim Sahnemizde,! yok onun Sözleri daha güzel, ,,ama olmadı bu yeni BOPcu bize daha yakin Söylüyor. Falanda,Filanda...:)))..Hayırlı TRASLAR. .:))))...
Hasan Aytemur 21 Eylül 2019 16:16
Ha gayret iki gözüm,S-400’den Rus Bop’una geçtik yarın birinin makalesini daha okursan bu defa herhalde Putin’i halife,Tayyip Erdoğan ve Ruhani’yi de onun valileri yapacaksın.
Süheyl CALISKANOGLU 21 Eylül 2019 14:38
RTE,Amerika yolunda,Boeing 747 ucagina ona en yakin olan ,yalaka"sözde'gazetecileri de doldurmus,gezmeye gidiyorlar,bizim vergilerimizle,gezip tozup gelecekler,dönüs yolunda RTE onlara ucakta bir fetva verir,kuzu gibi dinlerler,soru soramazlar,gercekleri de asla yazmaya cesaret edemezler..Bu kervan böyle yürür bir yere kadar,o günlerde gelecek elbette...
veli 21 Eylül 2019 14:01
Merak etmeyin. O da olur bu gidişle de C başkanlığı yönetimi eş başkanlığında perde arkasındaki Perinçek Çin BOPunu da önerebilir bu arada onu da araştırıverin bi zahmet ha...?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:53
Putin ayet okuyunca, ayet açılımı mı oluyor?
Süheyl CALISKANOGLU 21 Eylül 2019 13:18
Günümüzün mizahi,Bakara,makara diye dalga gecen,Egemen Bagis'in Büyük Elci olarak atanmasi,biz sasirdik fakat Riza Zarrap kahkahayi basmistir!Egemen Bagis'in Diplomat olmamasina ragmen elci olarak atanmasi ancak Türkiye'de olur,neresinden tutsak dökülüyor bu ülke..
B 21 Eylül 2019 12:20
Rusların taktiği çok daha pratik, akılcı ve dostça. Demokrasi getireceğim diye uğraşmıyor. Çünkü biliyor ki kendi ülkesinde bile bu yok ve olması da gerekmiyor. Kendinizi korumak için ABD silahları almanıza gerek yok. Bizde daha iyileri var diyor. Birbirinizle savaşmanıza gerek yok. Savaşmanız gereken sizi yıllardır sömüren ABD'dir diyor.Petrolü fazla üretmeyin bizde satıcıyız fiyatları düşürmeyin. Petrolü uzun yollardan taşıyın. Böylece maliyet artsın diyor. Suriye'den size kısa bir yol açmam diyor.Ayrıca Rus halkı sıcak denize hasret diyor.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 11:53
ABD’nin BOP’una karşılık Rusya da BOP geliştirmeye çalışıyormuş. Şunlara bakın, dünya devleti olacaklar, daha Suriye için bile doğru dürüst BİR planları yok. Bizim A, B, C, D, E, F … M planlarımız hazır. Reis’in Amerika’ya verdiği süre on gün sonra doluyor. Trump’ın gözü uyku tutmuyormuş. Stratejistleri ile gece gündüz, Osmanlıların D planı ne olabilir, L planı ile ne yapabilirler sorularına cevap arıyorlarmış. En çok da “Ğ” planımızı çözmeye çalışıyorlarmış.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 11:33
ABD'nin, Rusya'nın, dünyayı yönetme planları, projeleri var. Bizim Türkiye'yi yönetebilmek için bile bir planımız yok. Bildiğimiz tek proje var: Devleti ele geçirmek.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 14:10
1
FETÖ'yü devlete musallat edenler hala iktidarda 12:44.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:44
5
Doğru diyorsun, devleti ele geçirmeye çalışan Fetöcüler çok zarar verdi bize.
karar okuyucusu 21 Eylül 2019 11:07
Valla süper yazı ....Rusçuysan millisin işte daha ne...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 11:25
6
Amerikanın emrinden çıkana Rusçu deriz olur biter...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 10:23
yahu ben sagcilerin solculara gore daha bagnaz oldugunu dusunurdum, ama yanilmisim, gerci perincek ailsinin ne sagcilikla nede solculukla alakasi var, onlar fasist irkci bir aile tum sempatikcileriyle birlikte,ama genelde sol yada kendilerine demokrat diyen beyinsiz takimin son yillardaki tavirlarina bakinca daha yobaz olduklarini goruyorum, adamlar lenin diye putinede tapiyorlar, bir tanesi nin bugun bir roportaji var, rus klasiklerini okuyonca bunlari ayet gibi goruyormus.Yaziklar olsun.Bu ulkede siyaset yapan bir kac kisinin disinda, meselelere insani, vicdani temelde bakan yok.
Süheyl CALISKANOGLU 21 Eylül 2019 10:18
Putin cok güclü bir lider ,siyaseti ,diplomasiyi yemis yutmus,KGB yillarinda cok tecrübeler ögrenmis,gectigimiz aylarda Hukuk Diplomasi aldi, Almanya Basbakani Angela Merkel'le beraber dünya'da sözü gecen ,takdir edilen liderler..Donald Trump;Macron onlar cirak,digerlerini hic sayma olara figüranlik rolü veriliyor,takan da yok ki zaten!..
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:02
bekri mustafa ayasofyaya imam oldu. siz duymadınız mı daha
Karar Okuru 21 Eylül 2019 08:18
Rusların o denli kapsamlı işlere girecek gücü yok. Bu işler kuru askeri güç ile olmuyor. Dünya ekonomisinde birkaç Rus şirketi ve yaygınlaşmış Rus teknolojisi ortaya çıkarsa o zaman bakılır. Hala esas gelir kaynağı petrol ve gaz.
Mustafa Gürbıyık 21 Eylül 2019 07:38
Teşekkür ederim Sayın Beki. Bizde bağnazlar kadın sürücüye sürat tahditi koyarak,deizme omuz verirken,birileri de "Doğuda kalp hakimdir"realitesini nasıl fırsata çevirebiliriz,diye kafa yorup,dünya gündemini şekillendiriyor..Ufku,hala göbekten yukarıya çıkamamış,egosu şişkin et kafaların ders alması temennisiyle..
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 00:28
Akıl hocaları Perinçek ,bahçeli olanlar bunuda yaparlar .beka deler yaparlar,nasılsa medyada kadrolu yorumcular her gece misafirler TV de evlerimize.. Ayetler hadisle yaparlar yorumlarını...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 00:15
Ne belalı bir yerde dünyaya gelmişiz ya Rabbi. Rus'u ayrı, ABD'si ayrı plan yapar bu ortadoğu çukuru için. Barıştan başka niyetleri olanlara mezar olsun ne diyim. Üç günlük dünyayı zehir ettiniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN