Back To Top
Bakalım Esad bizimle barışır mıymış!

Bakalım Esad bizimle barışır mıymış!

 - Son Güncelleme: 06.09.2018 Perşembe 01:31
- A +

Önceki gün Mehmet Barlas, Ankara’nın ‘ezber’ini bozan bir çağrı yaptı. Esad rejiminin Suriye’yi reforma ve seçimlere taşımasına destek verme zamanının geldiğini söyledi.

Bir de Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian’dan şu alıntıyı aktardı: “Esad savaşı kazandı ama henüz barışı kazanamadı...”

Tersinden sonuç çıkartmaya can atacak Esadcıları bilmem söylemeye gerek var mı?

Esad’dan bile önce Esad’ın zaferini ilan etmiş, zaten galibiyet cakası satmaya başlamışlardı.

Esad’ın zaferi artık iktidar taraftarlarınca da kabul görüp teslim edildiğine göre... Esadcıların ‘yani bakalım Esad barışmaya yanaşacak mı’ tafrasını düşünün siz...

Ankara sanki sıraya girmiş dünden hazır da, top Esad’da. Acaba zatıalileri lütfedip Ankara’yla da barışacak mı, uzattığımız eli kanlı elleriyle sıkmaya hazır mı, bizi de dostları arasına tekrar kabul edecek mi?

Birilerinin ‘Ee barışın şartlarını kazanan taraf belirler, kuralları kimin koyacağı belli’ dediklerini duyar gibi değil misiniz?

Ankara’nın Şam rejimiyle barışıp barışmayacağına karar verme hakkı Esad’a geçti kafasına gün doğdu. Üste çıkmanın tadını çıkaradursun da İdlib tutuşuyor.

Rusya havadan, Esad güçleri karadan saldırıyı başlattı. Ateşkes gözlem üslerimizin etrafı ateş altında. Dört milyona yakın sivili barındıran İdlib’i, ‘terör yuvası’ olduğu gerekçesiyle vuruyorlar.

Yeni, tüyler ürpertecek, barbar bir katliam daha kapıda. Lafın gelişi değil, fiziken kapımızda.

Bazı haberlere göre anlaştılar, Şam rejimi YPG’yi de yanına aldı, İdlib üstüne birlikte yürüyorlar.

Yanlış anlaşılmasın, Esad’la masaya oturmayı anlarım. Kuru hamasetle, ateşli sloganlarla, esip savurmakla dış politika yürümez. Daha önce de kaç kez yazdım, şartlar Ankara’yı oraya sürükleyebilir. Ama Esad’ın şartlarında oturulmasını bekleyenleri anlayamam.

Suriye içlerinde temizlediğimiz sınır boylarını, Esad’a devretmek için terörden arındırmış olamayız, kusura bakmasınlar. Devralacaksa mıntıka temizliğini de kendi yapmalıydı.

Kontrolünü can pahasına ele geçirdiğimiz bölgeleri Esad’ın kontrolüne geri verecektikse, baştan anlaşıp egemenlik sınırlarını kendi ordusuna bekletmeli değil miydik?

Esad, terör örgütü demeden anlaşssın diye YPG’yi sıkıştırmadığımız, anlaşmaya zorlamak ve rejime kazandırmak için YPG’yle savaşmadığımız ortada.

Toprak bütünlüğünü geri istiyorsa muhafızlığını kendi yapacaktı, kendi ordusuyla sınırlarını koruyacaktı...

Şartlar bir yerden sonra Esad’la barışmayı dayatabilir, içimizdeki Esadçılar haklılar. Fakat günün sonunda Esad’ın toprak bütünlüğü bize savundurulmuş gibi bir sonuca Ankara’nın razı olacağını sanmasınlar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 16:32
Komşunun evinde yangın çıkarsa gidecek yeri kalmayınca çocukları ile beraber senin evine yerleşir,basiret yangına komşu olarak benzinle gitmek değil mümkün olduğunca onun evinide kendi evin gibi korumaktır.Biz bunu yapabildikmi.?
misafir 06 Eylül 2018 15:41
Şimdi olanlar ortada.Bir defa Suriye'de dökülen kan ve yaptığımız masrafın mutlaka bir getirisi olmalı ki,yapılmış olanı sindirelim.Milletimiz ve ordumuz ne bir ABD ye saha açma fedaisi,ne de Esad'a biz hata yaptık gel de temizlediğimiz ve yerleştirdiğimiz yatak odasında rahat bir uykunu çek diyecek temizlik elemanı değildir.Bir de değil midir ki Suriyeli olup bize inananların halı ne olacak?Yanı Türkiye ne ABD ci fetöcülere, ne de Demokratik Korelilere bel bağlamışlara teslim edilecek değildir.Türkiye bölgesinde çıkarını ve imajini zedelemeyecek şekild
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 11:11
hayır benim anlamadığım esed gitse ne olacak? yerine erdoğan mı gelecek? ırakta saddam gitti ne oldu? refahamı erdi ırak? bunları ne soran var ne konuşan. abdnin gazıyla suriye iç savaşına destek verdiniz. suriye senin sınır komşun bi kere. suriyede yıkılırsa sınır güvenliği diye birşey kalmaz. o desteklediğin örgütler yarın başına bela olur. bu kadar plansız programsız önünü ardını düşünmeden gazla hamasetle devletmi yönetilir. yazıklar olsun
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 02:29
Esadın ülkesine saldırılmadi mi? Esad secimle başa gelmedi mi? Putin de.. Trumpta... Erdoğan da öyle. Yani oyuna devam. Serengeti ovasında yaşam mücadelesi bu. Hak adalet ise kişiye göre değişti ispatlandı zaten. Bence dışarıya bakmasanız da biraz içeriye baksanız? Ben nerede yanlış yapıyorum gibi mesela
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 13:12
6
bırak onu katliama maruz kalan Suriyeli kardeşlerimiz cevap versin..size bir şey düşmez
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 18:11
1
%8 lik Nusayri azinligi Suriyede yonetime kim getirdi ve 50 senedir iktidarda kim tutuyor? Suriyede Nusayrilerilerin nufudu 2 milyonun altinda ve %90 lik cogunluk 50 yildir baski altinda.
musto 06 Eylül 2018 01:20
Eğri oturup doğru konuşalım esad geldi ülkenimi işgal etti ırak'ın halini görmedinmi demokrasi getireceklerdi milyonlarca insan öldürdüler sonu ne olacak belli değil suriyede amerika'ya taşaronluk yaptık hizmetimizi beğenmedi başka taşaronlar aramaya başladı esad bize gülmü atacaktı oda ülkesini savunmak için elinden geleni yaptı liderlik gelmeden geleceği görmektir rahmetli ecevit o yaşta boyun eğmedi ortakları tarafından devre dışı bırakıldı birazda başka pencereden bakın..
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 01:11
hımmı. çok iyi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN