Back To Top
Belediye oligarşisi neye direniyor?

Belediye oligarşisi neye direniyor?

 - Son Güncelleme: 14.06.2019 Cuma 09:28
- A +

Ahmet Taşgetiren, Ordu Valisi'nin, İmamoğlu'nu VIP'ten geçirtmeyerek Binali Yıldırım'a iyilik yapmadığını anlatıyordu dün.

İmamoğlu'na ayar vermek için belediye önünde protesto mitingi düzenleyen İBB personeli, çok mu iyilik yapıyor sanki Binali Yıldırım'a!

"İsraf söylemi algı operasyonudur, kınıyoruz" diye bildiri okuyorlar. Medyaya "İmamoğlu'nun iftiralarına cevap" şeklinde yansıtılacak bir 'yalan ve karalamalardan vazgeçme çağrısı' kurguluyorlar.

Google'a 'lüks ve şatafat uyarısı' yazıp taratın. Bakalım, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AK Partili belediye başkanlarına lüks ve şatafattan uzak durma çağrısı" içeren kaç haber çıkacak karşınıza.

Birine bile bu tepkiyi vermiş mi İBB çalışanları? 'Rencide oluyoruz, lekeleniyoruz, haksız yere yıpratılıyoruz, hizmetlerimiz karalanıyor, zan ve töhmet altında kalıyoruz' diye alınganlık göstermişler mi hiç?

AK Parti yöneticilerinin 'halk şikayetçi, bu yüzden oy kaybediyoruz' diye başlayan daha sert ikaz ve özeleştiri mahiyetindeki tespitlerini hatırlatmıyorum bile.

Ya da Cumhurbaşkanı'nın İstanbul'a ihanetle sonuçlanan imar yolsuzluklarıyla ilgili yakınmalarını alın. Kıyılarımızı yağma ve talana açan açgözlü paranın nelere kadir olduğuyla ilgili sitemlerini de ekleyin. Hatta belediyelerde eş, dost ve akraba kadrolaşmasıyla, torpil ve kayırmacılıkla ilgili serzenişlerini, göze batan ayrımcı uygulamalara dair eleştirilerini de koyun üstüne...

'Ucu bize de dokunuyor bu söylemlerin, rüşvetçi ve peşkeşçi sömürgenler gibi gösteriliyoruz, çok incindik, gururumuza dokundu, zorumuza gitti, reddediyoruz, kabul edemeyiz bunları' diye ayağa kalktıkları, rahatsızlık bildirdikleri duyuldu mu bir kere?

Faraza, CHP'nin hakim olduğu Şişli Belediyesi personeli üstüne alınsaydı bunları...

'Bu gibi suçlamalar bizi toptan şüphe altında bırakıyor, suçlu suçsuz ayırmadan aynı kefeye konuyoruz,  toplumun gözünde küçük düşürülüyoruz, madem iktidar biliyor, kim yolsuzluğa bulaştıysa onun yakasına yapışsın, yetkililer peşkeşten haberdarsa gereğini yapsın ama hepimizi aynı sepete sokmasınlar' diye gösteri yapmaya kalksalardı...

Üstelik tam seçim zamanı, CHP adayı lehine AK Parti adayının karşısına muhatap diye böyle dikilselerdi ne buyururdunuz?

Yani itfaiyecisinden gassalına, zabıtasından din görevlisine, mezarlıklar müdürlüğü dahil her daireyi temsilen toplanan sembolik bir kalabalık, resmi iş kıyafetleriyle kameraların karşısına geçmiş. Ve AK Parti adayının, mevcut 25 yıllık belediye yönetimiyle ilgili suçlamalarına cevap yetiştiriyormuş gibi düşünün. Görülmüş şey mi?

Seçim zamanı muhalefetin iktidarı, adaleti kendine bağlamak ve yargıyı siyasallaştırmakla suçlamasına hakimlerle savcıların mitingle karşılık vermesinden farkı nedir?

Mahkeme katipleriyle  mübaşirler ve müstahdemleri de üniformalarıyla yanlarına alıp adliye önünde protesto mitingi düzenliyorlar gibi canlandırın kafanızda...

Yargının ne karar tarafsız ve bağımsız olduğunu mu ispatlardı bu fotoğraf? Yoksa partizan kadrolaşma iddialarını mı haklı çıkarır... Gülünçlük derecesinde militanlaşma boyutlarına dahi vardığını mı gözler önüne serer... Siyasete antidemokratik bir müdahale maskaralığı olarak mı görülür... Yargı çizmeyi aşıp seçimleri etkileme peşinde, hakim cübbesi siyasete alet ediliyor mu dedirtirdi?

Benden duymuş olmayın fakat böyle cinlikleri AK Parti karşıtı memurlar yapardı eskiden. Seçim meydanlarındaki çekişme ve tartışmalara karışmaya kalkar, siyasi karar verici yerine geçer, CHP lehine muhataplığa soyunup türlü rezaletler çıkarırlardı.

Bürokratik oligarşiyi, sömürü çarķlarını, vesayet suçlamalarını, devlete çökmüş menfaat çeteleşmelerini yalanlayalım derken hepsini nasıl doğruladıklarını bile anlamazlardı.

AK Parti de 'kendi kendisini ele veren' bu aymazlıklara hem güler hem tadını çıkara çıkara ekmeğini yerdi.

Ne oldu da tersine döndü;  değişime direnen siyasi tandanslı belediye oligarşisiyle mücadele rolü CHP'ye nasıl geçti, kimlerin başarısı bu, bir daha düşünün şimdi.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Geçmişde imam hatip lisesi mezunları olarak bizi örnek gösterirdi toplum. Şimdilerde ise malesef artık toplumun dilinden ah lar vahlar dökülüyor. Biz bu hale nasıl geldik
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 22:43
İmam Hatipli olarak artık torpilden midem bulandı.Bu kadar kötü bürokratları hiçbir dönem görmedim.Torpile karşı olmak neden enayilik aptallık olarak görülüyor.Dürüst olanlar ağır bedellerle karşılaşıyır.Bizim mahalle neden yoldan çıktı.Çok üzülüyoruz.umut kalmadı.Keşke tozlu yollarda yürüseydik de güvenimiz yok olmasaydı.Ruhumuz kirlenmeseydi.Kahrolası TORPİL...
Rasim 14 Haziran 2019 20:40
Benim çok güzel bir önerim var. Bu önerim hem bütçeyi maddi yönden rahatlatacak hemde halkı seçim külfetinden kurtaracaktır.Belediye başkanlık seçimi kaldırılsın. Belediye çalışanları kimi isterlerse başkan olarak o kişi atansın.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 22:31
4
Paçalarından zeka akıyor.Topla telef olmasın...
Rasim 15 Haziran 2019 12:48
0
22.31 bir espriyi bile anlayamayacaksan yorumuma yorum yazma. Yukarıda yorum bölümü var fikirlerini orada belirt.
KARAR'LI ADAM 14 Haziran 2019 17:27
Belediye oligarşisi neye mi direniyor?Aslında onlar direnmiyor,onların bir kısmı figüran,sanki onlar direniyormuş,onlar kendi iradeleriyle basın açıklaması yapıyormuş görüntüsü veriliyor.Onları birileri kendi çıkarları için kullanıyor.Dini kullandıkları gibi.Gerçekleri güya bu şekilde örtecekler.Artık cin şişeden çıktı,pandoranın kapâğı açıldı, her şey ortaya saçıldı.Peki direnenler kimler.Rantçılar,yandaşa,yoldaşa peskeş çekenler.Bir avuç yiyici takımı,İBB'yi kendi çiftliği zannedenler,milletin iradesini gasbedenler,şeffaflıktan korkanlar ...vs.
Hikmet 14 Haziran 2019 16:41
Sn. yazar, eskiden de akp karşıtları böyle cinlikleri yapardı demişsiniz. Sn Erdoğan ve Sn. Gökçek İstanbul ve Ankarayı CHP li belediyelerden aldığında ya da almadan böyle belediye önünde çalışanların protestosu ile karşılaşmışlar mıydı? karşılaşsalar dı o kişilerle çalışmaya devam edermiy di. Böyle seçmenlerin iradesini etkileyecek belediye çalışanlarının mitinginin cumhuriyet tarihinde bir örneği yok. Ne olur zorlamayın.
Nurettin 14 Haziran 2019 16:22
Sn.yazar tespitleriniz doğru ama durum yazdığınızdan daha vahim.konu sadece oligarşi meselesi değil. 8 gün sonra seçime gideceğiz. belediye çalışanları daha seçilmemiş başkanı protesto ediyor. o zaman biz seçime niye gidiyoruz. Oy vererek belediye başkanı seçtiğimiz adayı belediye çalışanlarına beğendirmek gibi bir görevimiz mi var. Önceki başkan veya başkanlar zamanında işe girdikleri halde Sn.İmamoğlu hiçbir çalışanımız zarar görmeyecek diye her ortamda bunu dile getirdiğine göre bu yapılan nedir.
Süheyl CALISKANOGLU 14 Haziran 2019 14:55
Bunlar secim sonrasinda "Topal Ördek'rolünü üstlenecek,kullanilacak Kör Partizanlar(!)Allah bunlara birazcik akil fikir versin,diyelim..
Mustafa Kara 14 Haziran 2019 13:23
Maalesef devleti, parti devleti haline getirdiler,onlar gibi düşünmeyenler fişlendiği; fetö, pkk,kck gerekçeleriyle işlerinden edilen binler masum insanların yerine kendi yandaşlarını yerleştirmeleridir.Bunuda din kisvesi adı altında yaptırıyorlar. Rantı yüksek ilçelerde eskiden rüşvetler çetrefilli yöntemlerle alıyorlardı,şimdi korkmadan aleni bir şekilde alınmaktadır, fakir fukaraya, kur’an kurslarına yardım adı altında alınıyor,ne yazikki hiçkimse işin helal mıdır, kim verdi, isteyerek mi verdiler kimsenin umurunda değil nasıl olsa fetva veren çok,Kim bırakır böyle makamları.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 13:25
Bu dünyada bir ilktir. Belediye çalışanları kendi yöneticilerini, hükümeti değil muhalefet eleştirip protesto ediyorlar. Tam bir tiyatro. Allah kimseyi bunların durumuna düşürmesin. Battıkça batıyorlar.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 12:38
İmamoğlu geldiğinde orada toplananları çağırıp tek tek sorgulasa eminim ki hepsi yukardan gelen talimatla, zorla götürüldüklerini söyleyeceklerdir.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 14:41
5
Hiç zannetmiyorum.hepsi gönüllü olarak isteyerek gidiyorlar.
Z. Yardım 14 Haziran 2019 10:16
61 yaşındayım ve gördüğüm en tirajikomik basın toplantısı. Yazık. Siyasetin işi çalışanlara mı kalmış. Patron istanbul halkı,kararı o verecek. Sizde oy vereceksiniz. Kim seçilirse onunla çalışacaksınız. İşinizden olma ihtimaliniz yüksek. Kendinizi nasıl savunacaksınız. Partizanlık mı yapıldı diyeceksiniz. Hadi ordan. Derhal istifanızı verip ceketinizi alıp gideceksiniz. İşte liyakat değilde partizanlıkla o makamlara geldiğinizi açık ettiniz. Zeka düzeyiniz sizi ele verdi. Ağlaşmayın.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 09:45
Cumhurbaşkanını belediyeleri bağımsız denetçiler e hiç denetlemedi. En büyük yolsuzluk, hırsızlık, adam kayırma, rüşvet, şatavat, israf belediyelerde oluyor. En azından halkın büyük çoğunluğunda algı böyle. Belediye yönetimlerinin şeffaf olduğu herkesin bunu sorgulama yapabileceği bir izlenim verebilese idi hukumet şimdi çok daha rahat halkı ikna edebilirdi.
Fatih Kömürcüoğlu 14 Haziran 2019 09:11
31 Mart seçimlerinden sonra Sayın Cumhurbaşkanını cami çıkışında yakalayan bir hanımefendinin "biz Ekrem İmamoğluna hizmet edemeyiz" dediği duyuluyordu. Bu bilinçaltımızda hala saltanat dönemindeki gibi bağlılığımızın kurumlara değil şahıslara olduğunu gösteriyor. Atatürk olmasaydı biz de olmazdık ne ise Tayyip Erdoğan giderse memleket elden gider de odur.
KARAR'DA KARARLI ADAM 14 Haziran 2019 17:06
0
Çok doğru dersin Kömürcüoğlu. Amerikada mezarlığın birinde şu yazı varmış:"Burada,'biz olmadaydık Amerikanın hali nice olurdu'diyenler yatıyor".Devletker şahıslarla kaim değil,adaletle kaim ve daim.Gerisi lâf-ı güzaf.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 09:07
Resmen Reisi tekzip etmişler. Kim bunları oraya çıkardı. Binali başgan olaya el koymalı aksi yönde bir açıklama yapmalıdır. Reis açıklama yapsın diyeceğim ama bu ara pek görünmüyor.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 16:14
0
Güzel.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 08:57
Vallahi midem bulandı bu kadar mi sürekli yalan söyleyen koçun jetiyle uçan güya ısraf düşmanı olan bir ademe kadar düştünüz ALLAH akıl versin
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 13:16
3
Allah'ı israfa yolsuzluğa, üçkağıtçılığa alet ettiğiniz yeter, çekin artık dinden imandan o habis ellerinizi...B Yıldırım deveye biniyor, Çankaya Köşkü'nü hakkım değil diye boşalttı da kendi evine geçti, çoluk çocuğunun 17 şirketi, şu kadar gemisi filan olduğunu inkar etti de biz mi duymadık, nasıl mide varmış be sende, hadi ordan!
Vatandaş Adem 14 Haziran 2019 17:59
1
Sayın 08.57 arkadas sen jet işine hiic girme israftan hic bahsetme onca jetten sonra katar emirinin sözde hediye jeti var ondan sonra gelen tank palet var.Bizim burdan İmamoğlu su indirimi dedi yaptı,öğrenci indirimi dedi yaptı.Sizin oradan 3600 dedi geçen seçim hala tık yok.Sen yalan isine de girme.
Şahin 14 Haziran 2019 11:55
2
İmamoğlu bu ucağı kiralamış, parasını vermiş! Calık Holding'in ucağı ile Yıldırım'a hiç mi bir lafınız olmucak? Yıldırım bu ucağın parasını verdi mi aceba?
takip'ciniz 14 Haziran 2019 08:50
o bildiri okuyanların amirleri setre gerisinde,,, daire başkanları ve müdürlerden kaç kişi o platformda,,, bahsettiğiniz gibi, gariban asgari ücretli taşeronları toplamış alet ediyorlar,,, bu böyle ise kınıyorum,,,ve korkunun ecele faydası yok diyorum,,, bir ak partili ve taşeron çalışan olarak,,
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 08:49
Komedi filmi gibi. İBB, web sitesi maliyeti 80 milyon lira, bu, çalışanların değil yönetimin kararı. İBB çalışanları bu maliyeti İmamoğlu'ndan sonra öğrenmişlerdir eminim.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 07:47
Helalinden bir maas icin calisanlar kimsenin borazanı olmazlar.
yasin kuş 14 Haziran 2019 07:39
Aymazlıklarını tam belli etmişler.Bunlar belediyelerde tam parsalasyon yapmışlar.Kendi aralarında bir bağ kurdular.O bağa ait olmayan herkesi dışladılar.Ak partiye oy veren vatandaşı bile umursamadılar.
Mehmet Bozoğlu 14 Haziran 2019 02:57
Kimsenin başarısı değil. Kalitemiz bu. Mühendisinden......tuvaletçisine kadar. Devran kimden yanaysa sıra onda...
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 08:30
0
Kalitenin yükselmesi lazım... Nereden başlanacak? Mühendistenmi? Tuvaletçidenmi? Kaliteyi yükseltelim derkende laklak yaparız.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 01:19
Benim takıldığım cumhur başkanı bile israf uyarısı yapmış defalarca bu belediyelere falan diye oysa devlet yöneten birisi uyarı yada aman efendim yapmayın israf demek yerine yapılan her israfın ağır bir yaptırımı olduğunu ispatlar uygular hatta yasada yoksa kanun çıkartır ve artık ömürboyu şu vay efendim şu bunu bu şunu israf etmiş lakıttısı biter ve hatta güzel bir ülkeye doğru yol alınır
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 15:40
0
Balık baştan kokar diye bir atasözümüz vardı.
Süheyl CALISKANOGLU 14 Haziran 2019 00:30
Yazinin ilk bölümündeki gözüme takilan "israf'kelimesi bana gercek bir olayi hatirlatti.Meksika'da Baskanlik secimlerini kazanan.A.Manuel Lopez Obrador secim kampanyasinda,secimi kazandiginda yapacagi ilk isin lüks baskanlik ucagini satacagi sözünü verdi.Obrador,Ülkemde bu kadar yoksul varken bu ucaga binmeye utanirim,vicdanim sizlar demisti.Satin alacak kisiye bizzat törenle ben teslim edecegim.Boeing dreamliner 787-8 tipi icin tüm dünya'ya sesleniyorum,ucuz bir fiata 392 milyon ($)bu ucaga satisa koymustu,böyle devlet adamlarina "can kurban'.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 00:25
Aha da vesayet bu iste.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 00:13
Niye üzerlerine alındılar ki! Muhataplar belirli pozisyonda ki kişiler. Yoksa oluşan günahlara ortakmılar. Veya ortak mı olmak istiyorlar. İlginç gerçekten. Bu kör partizanlık maalesef ülkeye zarar veriyor.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 00:16
Mademki siyasete tam böyle göbeğinden dalıyorlar, İmamoğlu'nun seçilirse bunları işten çıkarma hakkı vardır. Bunların İmamoğlu'nun yapacağı hizmetleri sabote etme ihtimali ortaya çıkmıştır. İmamoğlu'nun bunlarla çalışmama hakkı vardır. Ve gitmesi gereken seçilmiş başkan değil, siyaset yapan, twitler atan çalışanlardır.
Tarhan Baydar 14 Haziran 2019 09:53
0
Aynen, kamu görevlisi partizanlık yapmamalıdır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN