Back To Top
Bir kitap bir şarjör parasına

Bir kitap bir şarjör parasına

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 08:48
- A +

Yeni yılda, e-kitabın KDV'sine yüzde 10 zam, MKE'nin kurşununa yüzde 7 buçuk indirim gelmişti.

MKE, enflasyonla mücadeleye katkı adına mermi fiyatlarında tenzilata gitmiş, bunu da ‘milletimize hayırlı olsun’ temennisiyle duyurmuştu.

E-kitapta yüzde 8 olan KDV oranlarının zamlanarak yüzde 18’e çıkarılmasına denk düşmesi, ayrı bir talihsizlikti.

“Mermi kitaptan ucuz demeyin” başlığıyla eleştirmiştim.

Neyse ki bir ay sonra, hiç değilse matbu yayınlarda KDV yanlışından dönülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi; kitap, dergi ve gazetede KDV sıfırlanıyor.

Gerçi dijital yayınlarda bir değişiklikten bahis yok. Yine de basılı yayınlara avantaj sağlanması, kağıt fiyatlarındaki fahiş artışla sarsılan sektöre nefes aldıracak bir destek.

Geçenlerde biber, patlıcan fiyatlarından yakınanlara mermi fiyatlarını ve terörle mücadeleye maliyetini hatırlatmıştı Cumhurbaşkanı.

Mermi fiyatlarına merak uyandırdı tabiatıyla. Son kullanıcıya tanesi kaça satılıyordu?

MKE’nin sitesindeki rakamlar haber konusu oldu. Buna göre en ucuz mermi, 2 liradan başlıyor.

Bir şarjör ya da fişeklik mermi, üç aşağı beş yukarı bir kitap parasına patlıyor demektir.

Alım gücü bakımından kitaba erişim zorlaştırılırken, kurşun edinmenin kolaylaştırıldığını söylemiştim.

‘Zorlaştırılması gereken mermi, bedelen özendiriliyor. Teşvik edilmesi gerekenin vergisiyse düşürüleceği yerde arttırılıyor’du.

Kitap mı okuyacaktınız, filme mi gidecektiniz, konsere mi niyetlendiniz, bedava yoktu. Devlet payını kesiyor, yüzde 8 ila 18 arasında bir KDV'yi peşinen tahsil ediyordu.

Erdoğan yayıncılara ve okurlara KDV indirimini, AKM’nin temel atma töreninde müjdeledi. Sinema, tiyatro ve konser biletlerinde de benzer bir uygulama yakışmaz mıydı? Film DVD’leriyle müzik CD’leri de dahil edilemez miydi?

Kültür sanat ürünlerinin tamamında KDV oranları sıfırlansa, üretim canlandırılsa mesela...

Millet karın doyurma derdinde, yiyecek biber, patlıcan alamıyor; senin aklın eğlence giderlerinde diye küçümsemeyin.

Türkiye, beka mücadelesi adına biber, patlıcanla mermi maliyetleri arasına sıkışamayacak kadar büyük bir ülke.

Açlıkla varlık-yokluk savaşı arasında bir seçim yapma, ölümü görüp sıtmaya razı olma noktasında değiliz.

Hem Beştepe’deki son kültür-sanat ödülleri töreninde ne diyordu Cumhurbaşkanı:

“Milletler için bazen diplomasiyle, askeri güçle, ekonomik güçle kazanılamayacak başarılar, bir müzik eseri, bir edebiyat eseri, bir sinema eseri ile kazanılmaktadır. Kültür sanat meselesini ülkemiz ve milletimiz bakımından en az terörle mücadele, en az dış politika, en az temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum..."

Gözden çıkarılabilecek lüks harcama kalemi değil yani, popüler kültür tüketimini ilk tasarrufta, üstelik mermiye feda etmeyin.

Beka mücadelesi veriyoruz diye meteliğe kurşun atmaktansa, kitap almak da bir seçenek madem, tercih edilmez mi aynı paraya!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 18:18
bahsedeceğim biraz teknik konu. bu yüzden tafsilatı için bir uzmanla görüşün: kdv oranlarının sıfırlanması nihai tüketici için iyi olsa bile o mal/hizmet üreticisi için faydalı olmayabilir. Üretim/hizmet girdileri nedeni ile yüklenilen kdv, üretim/hizmet için hesaplanan kdv'den indirim mekanizmasıyla giderilmez ve iadeye konu olmazsa üretici/hizmet sunucusunun maliyeti olarak kalır ki, bu durum pek istenilmez.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:33
0
doğru söylüyorsunuz. ancak bu kdv sistemi tamamen sakat. en azından ülkemizde böyle. her ay 100 bin tllik mal sattığında 108 bin lirayı daha sen para kazanmadan devlete nakit ödemek zorunda kalıyorsun. yani kdvsi ile 118 bin lirayı alana kadar 108 bin lira devlete ödeme yapıyorsun. yapmazsan faizi oluyor. bir de müşteriden aldığın çek dönerse senin ayakta kalman çok zor oluyor. devlettekiler rahat, malı nakit olarak satan son satıcı rahat, aradaki üreticiler ise borca girmeden iş yapamaz. diğer vergileri saymadım bile.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 17:27
Sayın Beki, KDV nin kalkması düşündüğünüz gibi kitap fiyatlarını ucuzlatmayacaktır. Çünkü kitap imalatı sırasında ödenen KDV yüzde 18 dir. Yüzde 8 iken Yayıncılar ın KDV alacağı doğuyor ve bunun vergiye mahsup edilmesi için epey uğraş vermişlerdi. Şimdi aradaki fark daha artacağından yayıncı ödediği yüzde 18 i maliyete katacak ve kitap fiyatı pek de ucuzlamayacaktır.
AMAN YAZMAYIN 12 Şubat 2019 14:28
Türkiye'nin rüzgar enerjisi sektörüne geçen yıl 650 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Rüzgarda kurulu güç geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7,2 artarak toplam 7 bin 369 megavata yükseldi.
A.Dirim 12 Şubat 2019 18:50
0
Türkiye rüzgardan ziyade güneş enerjisini teşvik edip yatırım yapmalı. Güneşe hasret Avrupa ülkeleri bile güneşe yönelmişken bizim buna gereken önemi vermememizin nedeni, petrol ithalatımız düşer endişesi mi acaba?
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 23:57
0
Dirim gunes de de devrim var.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:23
E kitap kazık fiyata satiliyor.maliyeti cok azken.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 16:12
1
kitabın ana maliyeti kağıt değil, yazarın zamanı.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 17:43
1
16;12 o da hayali uydurma maliyet. yazarın zamanı. yani milyon tl , yüzbin tl kazanacak zaman mı harcamış. onun ucu açık.
size muhalif 12 Şubat 2019 12:50
Senin gereksiz yorumların insanın ruh sağlığını bozar.Senin yazdıklarının kdv si en az %50 olmalı İnsan sağlığını korumak bakımından!
bingöllü muhammed 12 Şubat 2019 03:52
her gün Feto operasyonu diye en az 100 kişi ya gözaltına alınıyor yada tutuklanıyor artık sıradanlaştı tutuklamalar cezaevleri ağzına kadar doldu en ufak bir ses çıkartan insanı bile hapse koyuyorlar 20 Sene önce Mazlum uz eziliyoruz diyen islamcılar iktidara geldiler ve gerçekten Zalim oldular yolsuzluk rant aldı başını gidiyor ekonomi bitti herşey zamlı ve ateş pahası insanlar geçinemiyor kimsede huzur yok toplumun yüzü gülmüyor hergün kadın cinayeti gasp hırsızlık cinayet torpille savcı hakim olmuş akpliler adalet dagıtmaktan çok uzaklar
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:59
6
Az sabret kardeş... Elinde avucundakine sahip ol lazım olacak.
Zor tercih! 12 Şubat 2019 11:32
7
Bingöllü o aradaki 15 temmuz yok.Olmamış mı rüyada mı gördük.Ben sanki yüzlerce insan öldü meclise bomba yağdı.4-5 bin kişi yaralandı bunların çoğu sakat kaldı diye görmüş gibiyim.Birde onların kumpaslarını hatırlıyorum gibi hay aksi demek ki rüya imiş.Karar okuru ne demiş senin için elindekine sahip ol lazım olacak ne demek istedi acaba?Kötü şeyler mi olacak! Senin için mi hepimiz için mi? hay aksi bende iyi şeyler beklentisi içindeydim?
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:07
8
Türkiye en iyi doneminde Ak parti ile.her alanda.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:21
2
Pkk son 35 yildir en az sayida.ondan dolmuştur icerisi.
musto 12 Şubat 2019 14:40
1
11.32 Onlar Kumpas kurarken birileri'de savcılığı'nı yapıyordu Belediye başkanlarınız nerdeyse tüm şehirlerin tapusunu dağıtıyordu.
sabır! 12 Şubat 2019 19:12
3
Musto sana cevap yazmaktan bıktım .Verdiysek bir tapu aldık geriye kaygılanma zarar 0 anlayacağın!
musto 12 Şubat 2019 22:55
0
Ya sabır milletin malını verdiniz sonrada oturup mahsuplaştınız.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:44
AKP den geriye kalanı hemen söyleyeyim adalet yok Kalkınma yok Sadece Partisi kaldı
sabır! 12 Şubat 2019 17:29
2
Tabii yok ,her gün elektrikler kesiliyor, çeşmelerden su akmıyor.Tarlalar sulanmıyor.seralar yok.ihracat yok fabrikalar yok insanlar çalışamıyor.millet çadırlarda oturuyor konut yapılmıyor.gecen ay 1,4 milyar dolarlık makina ihracatı yapılmadı. çevre felaket çöplerden elektrik üretilmiyor,arıtma tesisleri yok haliç çamur deryası kokudan yanına yaklaşılmıyor.Halbuki izmir körfezinde deniz şırıl şırıl millet balık tutuyor
sabır! 12 Şubat 2019 17:43
2
Adalette kalmamış darbecileri tutuklamıyor salıveriyorlar.Pkk lılar yakalanıyor.Mahkeme salıveriyor.Kılıçdar oğlu adalet için yürüyor Adama bir koruma bile vermiyorlar.Uyuşturucudan kimse yakalanmıyor hesap sorulmuyor.Hiç bir mahkeme hak arayanın şikayetini kabul etmiyor.iftira suçlarından kimse tazminat kazanmıyor.Çan güvenliği kalmamış Kabadayılar herkesi haraca bağlamış
musto 12 Şubat 2019 18:05
1
Ya sabır desem'mi demesem'mi adam belediye başkan adayı olmuş babasından dolayı linç, ediliyor darbeyi yapanların kardeşleri, bacıları aile,boyu ,büyük elçi yapılıyor 12 eylülde yasaklar,gibi bir oyunu oynayan sanatcı linç ediliyor bir mafya bozuntusu çıkmış millete ayar veriyor sende çıkmış hikaye anlatıyorsun.
sabır! 12 Şubat 2019 18:40
2
Paraya ihtiyacı olsa ABD de öğretim üyesi idi orada çalışır, milletini tercih etmiş büyük elçi olmuş,Karşı olduğun baş örtülü olması mı?Sanatçı kalana kimse soruşturma açmıyor.Darbe çağrısı yapanda affedilmiyor.Mafya bozuntusu dediğin Türk Milliyetcisi,Sason isyancısı değil haddi aşıyorsun.CHP adayının HDP mitinginde ne işi var tabii beni ilgilendirmez.Fetö destekçiliğide,babasının Türk milliyetcilerini idam eden kişi olmasıda İzmirliyi ilgilendirir!
musto 12 Şubat 2019 21:56
0
Ya sabır önce sason isyanı nedir kor genaral Cemal madanoğlunun anılarını ve genel kurmayın raporlarını oku bar pavyon tahsilatcı çeteyle bizleri karıştırma bizier sason kozluk bölgesinde teröre yüzlerce şehit vermiş bayrağmızı yere düşürmemiş vatan perver insanlarız.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:32
YouTube kanalında eski dizileri isliyorum 90'lı yılların dizilerini ,orada Bizimkiler dizisi var Bizimkiler dizisinde O zamanki iktidarları öyle bir eleştiriyorlar ki ve buna rağmen o dizi hakkında bir soruşturma dahi açılmamış işte özgürlük bu. şimdi ise AKP yi ve AKP Genel Başkanı Erdoğanı ufacık bir eleştiri yapanı bile hapse atıyorlar işte 90'lı yılları O yüzden seviyorum Yaşasın 90'lı yıllar Yaşasın eski Türkiye yeni Türkiye'de özgürlük yok yeni Türkiye'den zam var Yeni Türkiye'de Zulüm var Eski Türkiye'de ise özgürlük ve düşünce özg
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:01
5
Ozgurlugun en az oldugu 90 yillarda ozgurluk var zannettigine gore cocuksun..90 larda iktidar TSK idi. Getir TSK yi elestiren dizi.hadi bakalim.diziler iktidar elestirme parkuru degil.siyaset programlarinda catir catir elestiriyor herkes kimse de hapiste degil.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:51
0
13 :01AKP lilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en ufak bir eleştiri yapan hemen tutuklanıp hapse gönderiliyor aylarca ceza evinde kalıyor sen bunu adalet ve özgürlük mi diyorsun ey aktroll kardeşim
musto 12 Şubat 2019 15:10
0
13.01 Hangisini yazalım Deve kuşu kabera kapalı gişe oynardı. Yasaklar oyunu milyonlar satar Gırgır ve Fırt dergisi çıktığı gün biterdi. daha neler, neler yasakları, oynayan ,oyuncu bir eleştirisi ,için nerdeyse linç,ediliyordu.
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 00:00
0
15:10 tsk yi elestiremezlerdi.en ufak elestiri olamazdi.kacinci bolum hangi filim dizi at bakalim.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:29
İstanbul'u çeyrek yüzyıldır Erdoğan yönetiyor 1994 yılında belediye başkanı oldu o günden belli tanbul'daki Bütün kararları veren erdoğandır İstanbul'u betona gömen de erdoğan'dır Yeşilli bitiren ormanları mahveden de erdoğan'dır ama Erdoğan bugün çıkmış ne diyor İstanbul'a diyor ihanet eden diyor muhalefet diyor yani ne diyeyim bu saatten sonra kendilerini bir türlü suçlu kabul etmiyorlar kendilerini bir türlü sorgulamıyor are hep dış güçlere ve muhalefeti atıyorlar bütün suçu kendileri sütten çıkmış ak kaşık sanki Ama artık millet bu dol
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:05
9
Istanbulu copten boktan havakirliliginden kurtarip temiz suya kavusturan erdogandir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:54
0
90 lı yıllarda İstanbul'da çöp sorunu vardı ama özgürlük de vardı insanlar özgürce konuşabiliyordu iktidarları eleştire biliyordu bu ülkede Başbakan Ecevit'e yazar kasa fırlatan şu anda AKP nin Belediyesi'nde müdür 1990'lı yıllarda insanlar şu anki Türkiye'den daha özgür ve daha mutlu idiler Şimdi en ufak bir ses çıkartan hemen hapse gönderiyorlar malına mülküne el koyuyorlar 13:05 deki yorumcuya
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 23:59
0
13;54 he he ozgurluk vardi.irtica diye milleti iceri tikardiniz.namaz kildi diye irticaci ilan ederdiniz.pek bi ozgurduk.kürtler agzini acamazdi.ugur mumcu susturuldu.cetin emec.sivas.basbaglar.gizli eller.
musto 12 Şubat 2019 02:15
Dünya kurulalı insanoğlu benim düşüncem daha iyi ben yönetmeliyim der çağımızda binlerce kitap yazılmış değişik rejimlerle yönetilmişler sonunda demokraside karar kılmışlar ama bazılarını tatmin etmemiş arayışları devam etmiş kimileri cennete çevirmiş hoş bir seda bırakmış kimileride cehenneme çevirip boş bir seda bırakmış.
Karar Okulu 12 Şubat 2019 01:40
Mermi yasam bitiriyor. Kitap aklin gidasi, patlican domates vs ise bedenimizin. Ucu arasinda benim siralamam soyle; yiyecek, kitap, mermi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:47
0
Mermi İsraile yaşam katıyor. Filistine yaşam kaybettiryor. Bunu göremeyenler de ot gibi yaşamaya devam ediyor...
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 00:24
Kitap da lazım, mermi de...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN