Back To Top
Çaktırarak umreye gitme modasının sonu

Çaktırarak umreye gitme modasının sonu

- A +

Gösteri dünyasına kötü haber Suudi Dışişleri’nden geldi, Kabe’de video ve fotoğraf çekimi artık yasak.

Mekke’deki Mescid-i Haram’la sınırlı değil, Medine’deki Mescid-i Nebevi’yi de kapsıyor.

İbadet mekanlarının avluları da buna dahil ki, meraklı hayranlar için kapı önünde bir selfie pozu bile verilemeyecek.

Gerekçe; cemaatin rahatsız edilmemesi, maneviyatının bozulmaması ve ibadetlerin huşu içinde daha sağlıklı yapılabilmesi için kutsal mekanlardaki uhrevi havanın korunması.

Kısaca, ‘sadece Allah’a kulluk’ samimiyetinin yani ihlasın muhafazası için deyin.

İstismarın, dini dünyevi yararlara alet etmenin önüne geçmeyi de sağlayacak bir tedbir.

Bir nevi riya ya da gösteriş yasağı aynı zamanda ki...Hac ve umre ibadetlerinin şovu yapılamayacak bundan böyle.

İstanbul’da uçağa binmeden çekilmiş birkaç kare ihramlı artistlikle yetinilecek en fazla.

Özel albümü için hatıra biriktirenleri ayrı tutuyor ve temiz, riyasız niyetlerini tenzih ediyorum.

Ama işi tüccarlığa dökenler öyle abarttı ki tadı kaçmıştı, önü alınmazsa tamamen çığırından çıkacaktı.

‘Şöhretler umrede’ belgeselleri, Deniz Seki’yle final yapmış olacak bu durumda.

Yasaktan önceki son ‘kutsal topraklara davulla zurnayla yolculuk’ belgeseli olarak tarihteki yerini şimdiden aldı.

DARISI, ÇAKTIRARAK NAMAZ KILMA MODASININ BAŞINA

Vaktiyle Ayşe Arman’dan ödünç almıştım ‘çaktırarak namaz kılma’ kavramını.

Murat Ülker’le yaptığı pazar söyleşisinde geçiyordu. 5 vakit çaktırmadan nasıl namaz kılabildiğini merak ediyordu.

Murat Bey ise “Çaktırarak da çaktırmadan da kılmıyorum, sadece namazımı kılıp geliyorum” diyordu.

Helin Avşar’ın namaza başladığını, magazinden takibe maruz kaldığımız günlerdi. Kim ehli namaz oldu, kim hâlâ beynamaz diye habersiz bırakılmadığımız günler.

Korkuyla, bir kehanette bulunmuştum o zaman.

Demiştim ki...

Sağlam ederi var; şöyle ihramlı mihramlı bir kare selfie, hangi göze girmek istiyorsanız ibadetinizi o göze sokmaya yetiyor da artıyor bile.

Devir epey değişti. Artık kimin bırak kıbleyi kestirmeyi, bırak üç kısa sure okuyabilmeyi, abdest almayı bile sökemeden namaza başladığını...Kimin takkesiyle seccadesini yanından ayırmadığını kovalıyor medya.

Ya da askere uğurlama şamatası gibi umreye uğurlama konvoylarıyla Ortaköy-Bebek sahilinde tura çıkmış şöhret haberlerini...

Açılmayan kapıları açan, ulaşılmayan yerlere ulaştıran gücü keşfedildi dindar görünmenin.

‘Salih amel’ dedikleri gösterişsiz ibadetin ecri öbür tarafa kalıyor. Ama göstere göstere yapmanın mükafatı bu dünyada.

Bir de toplumsal yozlaşmadan, bir de ahlaki aşınmadan, bir de çürümeden, kokuşmadan dert yanmaz mıyız?

Gerçi gece âlemi şöhretlerimizin namaz selfie’leri henüz çıkmadı. Fakat umre ziyareti fotoğrafları tüketilir tüketilmez sıra ona da gelecektir...

İşte o kehanetin gerçekleşmesine geldi sıra.

Diyanet, Kabe’de artık yapamadıklarını cuma vakti gözde camilerde yapmaya kalkışacaklara, bugünden tezi yok önlem almalı. Başlangıç için, bizde de fotoğraf ve video yasağı koymak hiç fena olmaz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR Okuru 24 Kasım 2017 23:11
Sn Beki “askere uğurlama şamatası” ne demek oluyor? Alay mı ediyorsunuz? Siz içi boş niteliksiz yazılarınızla alay edin.
ahmet günyazı 24 Kasım 2017 20:47
peki bunu akp iklimi köpürtmedimi
Deniz 24 Kasım 2017 15:26
Turistik gezi! Olaya bakış açıları bu.
VATANDAS 24 Kasım 2017 11:05
Çok yerinde bir karar.Dediğiniz gibi bu olayı bir de camilerimizde gerçekleştirebilsek ne ala.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 10:21
Umreye gitmelerini destekleyenler düşünsün. Hiç bir zaman gözümde olmadılar. Fikri zikri farklı olup umreye giden çok kişi gördüm. Hele bu dönemde reklam hat safhada oldu. Tabi ki düzgünlerine haksızlık etmeyelim.
Oguz 24 Kasım 2017 09:58
Suudlar bunu gecen hafta yahudi birinin medinede fotografini cekmesi ve bunu yayinlamasiyla alindi. Yoksa sizin yazdiginiz nedenden degil.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 15:27
0
gayrimüslimler mekke ve medineye giremiyor diye biliyordum
Salih Göncü 25 Kasım 2017 01:14
0
Müslüman olmayanlar Mekke ve Medine'ye giremezler.
AYŞEGÜL 24 Kasım 2017 09:34
ÇOK SEVİNDİM,EVLİLİK TEKLIFI İÇİN AYAKLARINA EĞİLEN GÖRÜNTÜ SACMALIKLARINI GÖRMEYIZ
İlkeli 24 Kasım 2017 09:02
Seçilen konu doğru, ancak örnekler yanlış gibi geldi. İnsanın kalbindekini Mevlamdan başka kim bilebilir.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 08:33
Bu arada askerin yemek duasından daTanrı yı kaldırmışız. Tanrı Türklere kitap verse idi adı Tanrı olacaktı. Nasıl bir dünyada yaşıyoruz ben de bunu anlamiyorum . Dilimde hangi anlama geldiğini bilmediğim şeylere amin diyor cogu kisi. Bir de soylediklerin Türkçe olsun anlayalim dediğimizde gavur mu ne la bu baķısi var . İste böyle bindik bir alamete.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 23:13
0
Kafana takma sen. Onların allahı Türkçe bilmiyor da ondan.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 08:20
Sayin Beki nin elinde ihlasmetre var galiba, kimin samimi musluman veya ataturkcu oldugunu bundan sonra kendisi belirleyecek gibi gorunuyor.
Belki de 24 Kasım 2017 07:56
Suudilerin önlemleri sırf kendi korkaklıkları ve korkularındandır. Yoksa onlar gelen umrecilerin ibadetlerinin derdine mi düştü sanıyor yazarımız. Hiç de öyle değil. Yazarımız sadece bizim mahallelilerle dalga geçme peşinde (ayrıca kendisin de bu mahallede oturup oturmadığını tahmin edemiyorum artık) Not: Aylardır Mekkeden canlı yayın yok. Bunun sebebi oralara giden insanların riyaya düşmemelerini düşünmek değil herhalde. Bu şerefsiz suudilerin kendi içlerindeki temizlikte kutsal yerlerde çıkabilecek bir rezilliğin kayıt altına alınamaması önlemidir bence. Kabeye gidip örtüsüne sarılıp beni koru diyebilecek kadar bunu başarabilecek bir prensin yakarışlarının canlı yayında olduğunu bir düşünün. Neler olurdu.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 07:24
Sn Beki bu yasağın gerçek sebebini bilmiyor olamazsınız. Ne kadar yazdıklarınız doğru olsa da Suud makamları bu kararı Müslümanların maneviyatını düşünerek almadı.
EMG 24 Kasım 2017 10:03
1
Sizi tebrik ediyorum. Yazarı çözmüşsünüz
tepekoylu 24 Kasım 2017 14:55
0
suud kararı ne için aldıysa aldı bize ne suud dan..mesele suud değil..mesele riyakarlık ve riyakarlığın toplum ve devlet nezdinde pirim yapması..
Neyzen 24 Kasım 2017 06:31
MÜSLÜMAN GİBİ YAŞAMAYI KİMDEN ÖĞRENMEK GEREK Uruguay’ın önceki cumhurbaşkanı José Mujica’yı... 80 yaşındaki bu eski gerilla, 2010’da cumhurbaşkanı seçildi ama başkanlık sarayına taşınmayı reddetti. 40 yıldır oturduğu çiftlik evinde, eşi, eski komşuları ve topal köpeğiyle yaşadı. Maaşının yüzde 70’ini “İhtiyacım yok” diye yoksullara bağışladı. Birleşmiş Milletler’de yaptığı ve “Kalıcı olan aşk, dostluk, dayanışma ve ailedir. Belirleyici olan hayat olmalıdır. Birikim, tüketim değil” dediği konuşması dünyayı sarstı. Che Guevara’yı tanıdı. Fidel Castro’nun, Hugo Chavez’in sırdaşı oldu. ABD’nin Küba ile yakınlaşmasında aracıydı. Obama, Latin Amerika’yı anlamak için onu arıyor. Ama en önemlisi hep, seneler önce hapishanede karar verdiği şekilde yaşaması oldu. Gün gelip o ülkenin cumhurbaşkanı olsa bile... **Neden inatla başkanlık sarayına taşınmayı reddettiniz? - Bu, uzun yıllardır ısrar ettiğimiz bir şey. Düşüncelerimizle uyum içinde bir yaşam sürmek... Düşündüğün gibi yaşarsan, yaşadığın gibi düşünürsün. El Turco’ adında bir korumanız mı var? - Evet. Ama Türk değil. E niye ‘El Turco’? Arap filan mı? - Tipi Türk’e benziyor diye. Hâlâ sizinle mi? - Evet, müthiş bir yoldaş. Bir otelde yatağınız çok büyükmüş. Aynı yatakta yatmaya zorlamışsınız onu bir akşam! Bunu arada başkalarına da yapıyormuşsunuz... - E, çok büyüktü yatak. Bir de yakınında bir arkadaşın olması iyidir. Bir kriz gelirse, birden hastalanırsan o kadar büyük bir yerde kimse seni duymaz, yardıma gelemez. Ben hep yakınımda bir arkadaşımın olmasını isterim. * Yöneticiler kendilerine oy veren insanların çok büyük kısmı gibi sade, alçakgönüllü bir hayat yaşamalıdır. * Başkan, bir başkası gibi bir gün bir yerde kalp krizinden gidecek bir ihtiyardır. * Mahallemdeki kahvelere gitmeye devam ediyorum, eski arkadaşlarım orada. Çoğu bana “Pepe” diye sesleniyor. “Başkan” bile demiyorlar. * İktidar insanların tam da oldukları gibi görünmesini sağlıyor.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 04:11
ENTERESANDIR.HIC VAKİT NAMAZINI KILMAZ AMA CAKTIRARAK KURAN OKUR OKUR, OPARLORU SONUNA KADAR ACARAK CAKTIRIR.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 02:39
Al benden de o kadar, herşey o kadar vıcık vıcık hale geldi ki, en itibar etmediğim tayfa artık siyasetçiler ve hocalar-hacılar.
Has Parti 24 Kasım 2017 02:29
Sosyal medya sayesinde sosyal bir dinimiz oldu Allah'a şükür. Suudilere teşekkür etmeliyiz, bu hızla duanın dili bile değişebilirdi. Allah'ım şu mubarek günde vatanımı milletimi 'like' et. Yarabbi kötüleri, fenaları 'unfollow' etmemi ihsan eyle.... Acaba böyle olur mu gerçekten bir gün, bu cehape varya, bu cehape. Zaten bir türlü anlamıyorum Allah neden en son doğalgazı İsrail'e ve Kıbrıs Rumlarına münasip gördü. Üstelik memleket bu kadar İslami iken, ümmette bizden çok şey beklerken. Neden Allah'ın nazarında trend topic olamıyoruz bir türlü.? Hayırlı cumalar.
Bırak bu işleri 24 Kasım 2017 07:42
18
Ne rezil bir yorum bu yahu. Bi de utanmadan hayırlı cumalarmış. Sen önce dalga geçmeyi bırak.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 13:05
8
Mankurt ne dir diye merak eden has partiliyi takip etsin . Mükemmel bir örnek.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 13:08
5
Sabit bir dini, kimliği ,devleti, vatan anlayışı olmayan, çıkar için her kalıba giren fetocu mankurtlar için herhangi bir kutsal olamadığı için rahatlar, ama bunlar iyi günleri. Beter olsunlar.
KARAR OKURU 24 Kasım 2017 17:08
2
ironi yapmis guya!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN