Back To Top
Cemaatlere denetimde kurban yakınlaşması

Cemaatlere denetimde kurban yakınlaşması

 - Son Güncelleme: 14.08.2019 Çarşamba 09:26
- A +

Prof. Semih Çelenk, Can Yücel’in yazmadığı ama İnternette onunmuş gibi paylaşılan şiirleri ayıklamaya uğraşıyor yıllardır. Liste, en son 50 şiire ulaştı. Şairin ölüm yıldönümü münasebetiyle birkaç gündür tekrar gündemde.

Güler Yücel de galatımeşhura dönen bu yanlışların yayılmasını, eşinin şiir mirasını  kirleten maksatlı bir bulandırma kampanyasına bağlıyor. Ve sevenlerini, bu saygısızlığa istemeden katılmamak için şairi kitaplarından okumaya çağırıyor.

Dili, tarzı ve anlayışıyla bağdaşmayan yanıltıcı yamamalardan Can Yücel şiirini koruma duyarlılığı, yerden göğe haklı. Bir şairin başına gelebilecek en büyük talihsizlik...

Hilaf yok; en az bir metinde böyle gafil avlanmışlığım var benim de. Hatırasını, ‘doğru bilinen yanlışlar’ listesindeki bir şiiriyle andığı için Ayşegül Aldinç ayıplanıyordu sosyal medyada. Oysa kaçımız, yanılgı eseri bu ayıba ortak olmadı ki...

Fakat adına açılmış siteden aldığım şu ‘Bayramlık’ şiiri, ironisi ve hınzırlığıyla onun olmalı: “Koyunlar keçiler ve koçlar için/ Ne kadar bayramsa Kurban Bayramı/Bu barış var ya, bu barış/ Cephedekiler için o kadar barış”.

Diyanet’in “Allah’a yakınlaşma ve muhabbetimizi pekiştirme vesilesi” diye hutbe verdiği, “Kurbanını paylaş kardeşinle yakınlaş” sloganıyla bağış topladığı Kurban, bu bayram da bütün kesimleri yakınlaştırmaya vesile olamadı ya...

Neden bu dörtlük, hayvan hakları adına kurbana karşı gelenlerin dikkatini o sahte Bayram Şiiri kadar çekmedi, anlamış değilim.

Bir yanda kötü muamele, eziyet ve vahşet örneği usulsüz kesimlere tepkiyi aşan; kesenleri toptan ‘ilkellik’, kesimi de ‘cinayet’le bir tutanlar...

Diğer yanda bu tepkileri, hayvanseverlikten öte din ve ibadet karalaması, kategorik düşmanlık ve nefretin dışavurumu olarak görenler...

Fakat bu kutuplaşmanın dışında, sürpriz bir yakınlaşma da aynı vesileyle uç vermeye başladı, karamsarlığa düşmeyin.

Star yazarı AK Partili Resul Tosun’la Şehvetiye Tarikatı’nı yazan gazeteci İsmail Saymaz arasında yeşeren uzlaşmadan bahsediyorum.

Tosun, kurban vesilesiyle dün ikinci “Cemaatler denetlenmeli” yazısını da yayınladı.

Özetle diyor ki; “Ancak kendi aralarında ihtilaf doğunca yahut da şeyh kılıklı sahtekarların ahlaksızlıkları gün yüzüne çıkınca ya da birileri zarar görünce dinin nasıl istismar edildiği gündeme geliyor.

Yasaklar, bu cemaatleri bitirmediğine göre...Hayır adı altında topladıkları muazzam bağışların nereye, nasıl harcandığının yanında...Bunların, denetime tabi tutulması gereken en önemli yönleri fikri yapılarıdır. Sahih İslam’a uygun mu, değil mi; bunun kontrol edilmesi şart.

Önce bu tarikat ve cemaatler üzerindeki kanuni yasak kaldırılmalı ve varlıkları resmen kabul edilmeli. Gizli yapılanma ve faaliyetlerine izin verilmemeli. 

Sonra da bunları kontrol edecek, bağımsız yetkin ilahiyatçılardan bir anayasal kurul oluşturulmalıdır.

Bu otorite; cemaat liderliği, tarikat şeyhliği ve idaresi gibi konularda denetim yapmalı, itikadi sapmaları ikaz etmelidir...”

Saymaz da, kitabında aynı gerekçelerle benzer bir çözüm öneriyor.

Sapkın ve dolandırıcı şebekeleriyle polisiye mücadeleyi ayrı tutmak kaydıyla...İkisi de tekke ve zaviye yasağını kaldırmayı ve yasal statü tanımayı teklif ediyor.

Tarikatları yeraltına itecek yasaklamalara ben de karşıyım. Legal statü kazandırıp amaç ve faaliyetlerini denetlemeye de taraftarım. Ama inanç ve itikat teftişi derseniz, orada durun!

Kaçtır söylüyorum, suça bulaşmadıkça inanç ve itikat denetimi, din üzerinde devlet tekeli kurulmasıyla sonuçlanır. Devlete, resmi bir din anlayışına uymayanları aforoz hak ve yetkisi vermeyi sakıncalı buluyorum.

Yine de denetim modellerini tartışmak, din sömürüsünün üstünü örtmekten evla mıdır? Bin kat evla.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 15 Ağustos 2019 00:25
Cokkk, Cokkk TEHLİKELİ bir konu. !..Cerrah Titizligi.doğrusu Mikro Cerrahi Uzmanlığı lazım.En ufak bir kılcal damar(Toplumsal Sosyolojik) Acik kalsin YANDI GÜLÜM KETEN HELVA olur.Yobazizm Çöker Ensemize.Halk Perişan olur.Sivil Toplum Kuruluşu,Vakıf vb Isim olabilir.Mutlak Denetlenmeli , Bağışcilar,Harcama vb Cok sıkı kontrol edilmeli.SUİSTİMALLERE çok müsait. En iyi Toplum Kuruluşu Halka Karşılıksiz, Gizli Ajandasiz Şeffaf olandır.Vatana, Milletin Bütünlüğüne Hizmet etmeyen yollar Yasaklanmaldır. !.ismi ne olursa Olsun. !.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 20:03
Devrim kanunlarını kaldıracak bi babayiğit gelmedi henüz.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 19:54
Hz. Peygamber hangi meshep ve cemaattendi acaba?!...Tüm cemaatler şeytan teşekkülüdür amenna ve saddakna :) Şirkin iyisi olmaz, tamamı şeytan pisliğidir.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 19:52
Bu cemaatlerden tamamen kurtulmak için Hıristiyan mı olsak :) Kızmayın başka çözüm bulamadım :)
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 19:47
Nasıl ve kim hangi yetkiyle denetleyecekmiş? Hayret ki hayret... Mali denetim yapsınlar yeter, işin ilmi kısmını mustafa İslamoğlu gibi alimlerin önünü açın, onlar halleder toplumu eğiterek.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 19:46
Birkaç ilahiyatçının uyarısını dinleyen olmuyor tekfir edip geçiyorlar. Otorite sayılabileceklerin uyarısı - örneğin diyanet- farklı olur bence
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 19:34
Herkes AKP tarikatına üye olursa sorun biter. Tek devlet sloganına tek tarikat eklenmeli, ama bu durumda rabia hamise ye dönüşür, bilmemki ne yapmalı.
"Bağımsız yetkin ilahiyatçılardan oluşan anayasal kurul!"Breh breh nerdeyiz yav. Özgürlük açıklık hür düşünce, hakaret yerine eleştiri.Zihin seviyesini yükseltme.Acil lazım olan bunlar.Cemaat ve tarikatını eleştiren sorgulayan babayiğitler çoğalmalı.Ama önce sol/ sağ kemalist tövbe edip özür dilemeli.İşin başı olduğu için.
Denizci Alperen 14 Ağustos 2019 16:02
Din Alimi Ahmet Akbulut hoca " İnsanla Allah arasına giren puttur " diyor üzerinde derinlemesine düşünülmesi gereken bir olgu .Kur'an ı Kerim bu konularda pek çok kıssaya yer veriyor. Rabbim tüm inananlara gerçek imanı nasib eylesin
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 14:35
Cemaat/tarikat meselesi doğunun bir gerçeğidir. Denetlenebilir bir yapı oluşturulmasına "evet". Toptancı bakışla hepsinin yasaklanmasına "hayır". Kişi; dinini yaşamak, yaşamamak, cemaatle/tarikatle yaşamak... konusunda özgürdür.
mehmet 14 Ağustos 2019 13:29
Adam ilkokul mezunu,cübbeli cemaatinde çalışıyor,altındaki araba ve yaşantı çift maaşlı birinden iyi.Akif bey paralar buralara harcanıyor
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 13:22
9.27'de yazan arkadaş. İnternette Fehmi İlkay Çeçen ve Edip Yüksel'in videolarını bir izle istersen. Şirk var mı yok mu görürsün.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 12:36
Daire-i takvadan hariç, belki daire-i İslâmiyetten hariç bir suret almış bazı camia ve tarîkat namını haksız olarak kendine takanların hata ve seyyiatıyla, cemaat-tarîkat mahkûm olamaz
Hiç 14 Ağustos 2019 18:49
2
Risale i nur esintilerinin altında ancak bu kadar düşünulebiliyor demek ki...pardon ancak bu kadar kopyala yapıştır yapılabiliyor olacaktı
Kaan 14 Ağustos 2019 12:01
Kurallar,kurullar ,bunların uyğulayıcıları adil olsun,tarafsız olsun hiçbir sıkıntı olmaz.Şöyle,böyleye girdiğimiz zaman kuralları aşar birilerinin özğürlüğünü daraltırız.Oda aynısını yapar.Başa dön. Mutsuzluk gerginlik,acı.Kısır döngü devam eder.Sağlam ,adil kurallar hayatın neşe kaynağıdır.Zor mu?Aklın yolu birdir.Şıklardan sadece biri doğrudur.Gerisi tartışmaya girer.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 11:53
Tek doğru Tarikat Erenköy cemaati.
E.K 14 Ağustos 2019 11:37
Egitimi gelistirip seyhlerin, sihlarin, tarikatlarin pesine beginlerini kiraya vererek murid olmaya hevesli kisilerin aydinlatilmasi daha gercekci bir yol olabilir..Tarikatlarin faaliyetleri denetime tabii olmali. Fikirleri degil...Klavuzumuz rasyonel dusunce, bilim olmali. ulema adi altinda faaliyet gosteren orta cag kalintiları değil.
Karar Okuru 14 Ağustos 2019 11:36
Bağımsız ve yetkin kişilerden ne zaman bir kurul oluşturabildik ki? Böyle bir kurul oluşturulsa bile, burası da en kısa sürede cemaat ve tarikatlar tarafından ele geçirilip, yalan edilecektir. Diğer "bağımsız" kurullar gibi...
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 11:33
Akif bey iyi Bayram'lar . Makalede laikliğe de bir vurgu gerekirdi diye düşündüm. Daha sağlıklı değerlendirmemize katkı sağlardı sanki.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 10:24
Geçenlerde int.te dindar görünümlü birisin konuşmalarını dinledim(idare tarafından da himaye ediliyor). Ulul Emire itiraz edenlerin, karşı gelenlerin:itlaf edileceği, çaprazlama kesileceği, sürgün edileceğini Maide suresinde Allah emrediyor diyor. Bildiğim kadarıyla TC anayasası şeriata değil, medeni kanuna göre teşkil edilmiş. Öyle zannediyorum ki şeriat hakkıyla tatbik edilse idam işlevini yerine getirecek cellat dahi bulamayız! Bu güzide dinimizin bu kadar suistimal edildiği bir zaman olmuş mudur acaba?
İbrahim Erdoğan 14 Ağustos 2019 09:57
"Din üzerinde devlet tekeli kurmak" olur diyorsunuz!.. Zaten Diyanet Başkanlığı bunun için var değil mi?..
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:52
Tarikat ve cemaatlerin siyaset ve siyasetçiler ile bağını koparın. Sorun kısmen çözülür. Hepsinin beslendiği kaynak iktidarların menfaat muslukları. Tarikatların para ile işi olmamalı. Denetim yapılacaksa siyaset ile bunların bağının koparılması şartı getirilsin. Devletten kaynak temin edemesinler. SAMİMİ iseler kendilerine bağlı insanların bağışları ve imkanları ile varlıklarını sürdürebilirler zaten. Yasaklama ile merdiven altına inerler ki bu daha zararlı bir yapıya dönüşmelerine sebep olur.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:46
Üst kurul, alt kurul, falan filan, asla ve kat'a. Bu konuda devletin yapacağı şey, "birey" yetiştirmektir. Eğitim, buna odaklanmalı, insana sürü olmamayı öğretmelidir. Tarikat, cemaat denilen, post için döl zincirini takip eden ilkel orta çağ yapılanmaları zaten son demlerini yaşıyor. "Şeyh"lerin kendi çocuklarının ellerinde de akıllı telefonlar var, onlar da dünya ile entegre. Cemaatin şirketlerinde, holdinglerinde CEO olmayı, “post”a tercih ediyorlar. AKP’nin de son dönemi. Cemaatlere yüz verecek başka siyasi parti de yok artık.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:27
Kim kimi denetleyecek birinin dediği öbürünküne uymayan ilahiyatcılarmı denetleyecekler لا تجتمع امتى على الضلاله Ümmetim dalalette _sapıklıkta birleşmezler buyurmuştur yine O yüceler yücesi zat اختلاف امتى رحمه واسعه ümmetimin ihtilafı geniş rahmettir buyuruyor hz.ali efendimiz fikirlerin ihtilafından hakıkat ışıkları doğar buyurmuştur. Sen yapabilirsen müslümanlara kitap ve sünnete göre dinini öğret yapamıyorsan Şu müslümanları rahat bırakında hür ve özgürce düşünsünler okusunlar siz o kısa ve cahil aklınızı kendinize saklayın. Yüz senedir müslümanları. Bikalıba sokmaya çalışıyorsunuz.
Habele-Hubele 14 Ağustos 2019 08:07
Herkes din adına istediği bağnaz yorumu ifade edebilir konusu açıkçası zihnimi tırmalıyor. Din denen şey, bir iman konusu ve genelde dinde değişebilen yoruma açık kısım dinin kendinden anlaşılır. Bu kısma müdahale etmemek edememek tuhaf. Kaynakları farklı bir yüz yüze cemaat olma, aidiyet, onu perçinleyen pek çok ritüelden yoksun kişiler topluma nüfuz edemiyor. Mustafa Öztürk’ü her gün linç eder ama kendileri her türlü serbestlikten yararlanır. O günde siyasiler göz yumar bilhassa cemaati tarikata yumuşak sağ siyasiler göz yumar ne denetlemesi. Biz de din düşmanı oluruz.
Hiç 14 Ağustos 2019 07:11
Denetim olsa bile her konuda olduğu gibi bu konuda da sefafflik olmayacak.ulkenin adeti bu olmuş bir kere .Oy kaygısı ile cübbeligillere vb.ses çıkarılmaz bu ülkede. denetim sadece muhalif olan furkan vakfına işler ve boylece yol alınmaz
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 05:45
Tarikatlar içinde şirk barındıran, İslam'a zararlı yapılardır. Bunların insanların iradelerini yok ettiğini, aklı kenara ittiğini, üyelerini sömürdüğünü, devleti ele geçirmeye çalıştıklarını görüyoruz. Bu zararları topluma anlatılmalı ve cazibe merkezi olmalarının önüne geçilmelidir. Uyarılarla yola gelmeleri imkansız. Feto bunlara güzel bir örnek.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:27
5
Tarikatlar içinde şirk falan barındırmıyor ama vehhabi zihniyetli zındıklar anlmadıkları herşeye şirk diyorlar kurban kesersin şirk rasülüllah efendimize dua edersin şirk diyorlar bunlar vehhabi zındık yaveleridir
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 10:52
4
Tarikat olmayan fetö üzerinden tarikatlara vurmanız ilkokul seviyesi bir örnek olmuş. Doktorların önemli bir kısmı para için hastayı sömürüyor diye hastaneleri kapatalım o zaman. Bu kafayla hiç bir şey olmaz. Çocuk liseye gelmiş daha boy abdesti almasını bile bilmiyor, din öğretimi sıfıra yakın. Çocuk yaşta uyuşturucu yaygın sanki bunları tarikatlar yapıyor. Niyet bozuk olunca çözümler de sizinki gibi oluyor.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 03:16
Gerçekten de din devleti algısı çabası büyük tehlikedir. Bu siyasete dini alet etmektir. Yıllarca bunu kemalistler yapmaya çalıştı yer altı dini oluştu. Insanları bırakın özgürce yaşasınlar. Toplumu geliştirin ki islamin hakikatleri bilindiği zamana zaten sahte şeyhlere rağbet kalmayacaktır. Nutuk bu hususta izlenecek yolu söylüyor. Ama ataturke din düşmanı algısı devam ettikçe sahte şeyhler de olacaktır
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN