Back To Top
Cumhuriyet el değiştirmeden değişen komşularımız

Cumhuriyet el değiştirmeden değişen komşularımız

- A +

Yabancıya konut satışı, içe kapanmacı ‘tam bağımsızlıkçılar’ımızın en sevdiği istismar konularının başında gelirdi.

Gerçi ateşli karşıtları Cumhuriyet gazetesinde yönetime dönmeden değişti tablo. Belki hala farklı sanıyorlar, son dökümü söylemeyin, habersizliktense eğer mutlulukları bozulmasın.

Resmi TÜİK verilerine bakılırsa mülklerimiz yabancıya kapış kapış gidiyor ama çoğu gavura gitmiyor.

Alımlarda başı Iraklılar çekiyor. Onları Suudlular, Ruslar, Kuveytliler ve Afgan kardeşlerimiz izliyor.

Suriyeliler ilk beşte değilse de sıralamada bir yer tutuyorlar.

Hızlı anti-emperyalistlerimiz, afaki tartışmalarla vakit kaybından kurtuluyor, bir buna sevinebilirler. Bir de emperyalizmle mücadele adına korkulacak bir şey olmadığına...

TÜİK geçen hafta, tarihinde ilk kez idari kayıtlardan ürettiği yabancıya konut satışı istatistiklerini açıkladı.

Yine bir hezeyan tufanı kopacak mı diye bekledim, nerede, yadırganmadı bile. Allah’tan eski kafa Cumhuriyetçilerin yokluğunda geçti o paranoya...

AK Parti iktidarının başlarında, topraklarımız İngilizlere, Almanlara peşkeş çekiliyor diye az mı kıyamet kopardılar?

Neyse ki yabancıların ülkemizde mülk edinmesini ya eskisi kadar tehlikeli ya da tahrik ve kışkırtmalar için kullanışlı bulmuyorlar.

Üstelik müsterih olsunlar, çoğunluğu Haçlıya, emperyaliste filan da gitmiyor.

2003’te bir milyar dolara ancak dayanan yabancıya satış geliri, yıldan yıla katlanarak arttı, bugün toplamda 4 katından fazla. Yıllık 5 milyar dolarlara ilerliyor.

Hatta ‘konut alana vatandaşlık veriyoruz’ kampanyasında, alt sınırın bir milyondan 300 bin dolara çekilmesiyle satışların bu yıl patlaması bile bekleniyor.

Sektör temsilcileri, bedelde iskontoya gidilmesinden duydukları memnuniyeti anlatıp duruyor.

15 yılın toplam hasılatı 42 milyar dolar. Bu rakam, teşvik indiriminin ateşlemesiyle yıl sonuna kadar 50 milyara ulaşacak deniyor. Yıllık ortalamanın geçen seneye kıyasla ikiye katlanması demek...

Tenzilatla daha cazip hale getirilen vatandaşlık koşulları, yabancıların bizim konutlara iştahını ekstra tetiklemiş, alımları daha da özendirmiş görünüyor.

Sadece 2018’de yabancılara konut satışı, ilk 6 ayda 11 bin 800 adedi bulmuş.

Temmuz’da yapılan satışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,6 artarak 2 bin 858 olmuş.

İstanbul, Antalya, Yalova, Bursa ve Sakarya revaçta. En çok talebi bu iller görüyor, en ziyade ilgiyi onlar çekiyor.

İzmir’in de hatırı sayılır bir çekim gücü var, yıldızı yükselişte...

2015’ten bugüne toplamda 78 bin 639 konut yabancılara satıldı.

En güzeli de, ‘tam bağımsızlıkçılık’ görünümlü o kulak tırmalayıcı ‘yabancı düşmanlığı’ bitti, ırkçı paranoya ve dolduruşlar bitti. ‘Ülkeyi parsel parsel satıyorlar yetişin, vatan elden gidiyor uyanın” teranelerini artık duymuyoruz.

Onlar yokken yeni komşularımızı tanıdık ve kanıksadık bile. Yine de Cumhuriyet gazetesine geri dönen içe kapanmacı ulusalcılık duymasın, neme lazım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Eylül 2018 15:32
Keşke kimsenin komsu olarak gormek istemediği suriyeli, irakli, suudlunun yerine bir alman, bir Fransız veya bir İsveçli komşumuz olsaydı bunların yerine de biz de bu ulkede yasayanlar olarak biraz nasiplenseydik onların ahlakından, temizliginden ve durustlugunden. ..
Veysel 11 Eylül 2018 13:12
Akif bey selamlar,yahu gazeteyi açtığımda ilk önce bizim Akif bugün yüreğimizi soğutacak ne yazmış,ama anlaşılan tehditler sana da günü kurtar ,sen karışma mı dedirtirdi,ne diyeyim reis zorda lehde yazsan ayrı aleyhte yazsan ayrı,Allah aklı selim le hareket etmeyi nasip kılsın.
Vatandaş 11 Eylül 2018 10:08
Veriler anladığım kadarıyla sadece konutu içeriyor. Fakat son 15 yılda Çukurova da, Güneydoğu da ve Karaman Konya bölgelerinde İsrail Menşeili bazı Türk şirketlerin veya avukatların aracılığıyla binlerce dönüm tarım arazisi aldıkları da söyleniyor. Bu konuda bir veri açıklaması var mı acaba?
Adem Çakmak 11 Eylül 2018 08:12
Günaydın Akif bey,arabı kanısadığımız falan yok,kanısattılar yanı ülkeyi öyle bir hale getirdiler ki yol ortasına çıkan arap'lara muhtaç hale getirildik.Bana dünyada örnek alınacak medeniyet den nasibini almış pis bir arap ülkesi gösterir misin.Üç ay önce devlet yardım ediyor katara üç ay sonra katar 15 milyar dolar yatırıyorlar nasıl oluyor bu.Millet bezdi bu ülkeden kaçmaya çalıştığı için çünkü devleti yönetenlerin ayrı fikir söyleyeni affetmiyor ocağını söndürüyor.16 yıl başımıza örülen çorabı siz çok iyi biliyorsunuz.Saygılar
Mk 11 Eylül 2018 02:06
Gelsin de sadece oturacak bir ev alsın...veya yatırım yapsın. O kadar. Arsa alamasin... Arazi alamasın... Hele 10 yıl ikamet etmediyse Türkçe bilmiyorsa vatandaşlık da alamasin. Ben Londra veya Moskovadan ev alınca kimse vatandaşlık vermiyor. Hadi itiraf edin.. Satacak birşey kalmadı yabancıya vatandaşlık yerliye bedelli askerlik satıyoruz deyiverin. Çok mu zor ?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN