Back To Top
Diriliş Ertuğrul’da ne arıyor Maduro?

Diriliş Ertuğrul’da ne arıyor Maduro?

- A +

Aslında yeni dönemin vaat edilen realist karakterine pek uygun bir fenomen değil bu dizi. Yine de ‘başkanlık Türkiyesi’ne geçiş tartışmalarının tam ortasında bitiverdi. Tabii Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun set ziyareti iteklemesiyle...

ABD’ye karşı bağımsızlık mücadelesi veren bir anti-emperyalist, Bolivarcı bir Latin Amerika kahramanı diye uzaktan hayranlık besleyenlere bakıyorum. Maduro’nun, Diriliş dizisine hayranlığı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan, çocuğu ABD vatandaşı doğsun diye uğraşırken anti-Amerikancılığın yılmaz savaşçısı Maduro, Diriliş setini nasıl ziyaret edermiş?

Hayal kırıklığı içinde yerden yere vuruyorlar gözlerinde büyüttükleri iki baş kahramanı da. Birbirlerinde ne bulduklarını anlayamıyor, söylemleriyle eylemleri arasındaki tezadı açıklayamıyorlar.

Oysa iki tarafın da ihtiyaç duyduğu şey, PR çalışması. İkisi de küresel anti-Amerikancı kamuoyunun alkışlarıyla yaşıyor.

Anlaşılmayacak ne var, Amerikan karşıtı tribünlere göz kırpmak için direksiyonu Beykoz’daki sete kırdı Maduro, yoksa geçerken hesapsız hayranlıktan uğramış değil...

Fakat göz boyama ustası Maduro’nun ıskaladığı bir şey var; Türkiye’nin daha çok sempatisini kazanmak için kullandığı rüzgar, önceki dönemin ruhunu simgeliyor.

Selefi Chavez, bir vakitler İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’la mükemmel uyumu yakalamıştı. Ayrılmaz ikili gibiydiler. Yel değirmenlerine karşı savaşan iki Don Kişot edasıyla, Amerikan düzenine meydan okuyor, emperyalizmin ağa babalarına birlikte kafa tutuyorlardı. Birbirlerinden güç alarak gittikçe daha çok esip gürlüyorlardı.

Aralarındaki taşkın dayanışma, karşılıklı nişan takmalarla, başı sıkıştıkça soluğu birbirlerinde almalarla coşmadı mı, iki yüz kadar ikili anlaşmayla çağlamadı mı?

Ahmedinecad’ın gitmesiyle de eski pırıltı ve cazibesini kaybetti. Daha mantıklı, ayağı yere basan rasyonel bir yönetim gelince İran maceradan çekildi, hayal kahramanlığından acı gerçekler dünyasına döndü.

Belli ki kaybettiği o rüya ortaklığı Türkiye’de arıyor Maduro, partner açığını bizimle kapatmak istiyor.

İstanbul’da seslendiği iş insanlarına “İnsanlığın ortak rüyasını birlikte gerçekleştirebiliriz, yeni bir dünya kurabiliriz, iyi bir başlangıç için gelin dolara karşı sanal paramız Petro’yla iş yapalım” diye teklifte bulunuyor.

Fakat sorun, duygudaşlık motivasyonuyla etkilemeye çalıştığı o salonda, fantastik bir senaryonun uygulamada gaza getirebileceği tek kişinin bile çıkmayacak olması.

Üçüncü dünyacı ateşli nutuklardan alkışı esirgemez kalabalıklarımız. Ama geleceğe yatırım yapacakları zaman da dünyanın en gerçekçi, en realist insanı kesilirler. Bakınız, Engin Altan Düzyatan pratiği.

***

Varisi Maduro, Chavez’in Ahmedinecad İran’ıyla yakaladığı duygusal ilişkiyi ‘başkanlık Türkiye’siyle kurabileceğini düşünüyorsa yanılıyor.

Bakanlık devir teslimlerinde dünyaya verilen mesajlara bakın anlarsınız.

Yeni dönemin havası, küresel düzenle daha çok entegre olmak, piyasa kurallarına daha sıkı bağlılık ve hayatın gerçekleriyle kavgadan daha çok kaçınmak. Üzgünüm yani hazret!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Efsane 12 Temmuz 2018 21:11
Sizi aramadığı kesin. Maduro tekrar dirilisi arıyor. Abd yi faşist düzeni yok etmeyi arıyor. En önemlisi tam bağımsızlığını ariyor
Başka bir Karar Okuru 14 Temmuz 2018 09:35
0
En bağımsız devletler diktatörlükle yönetilen devletlerdir. Dünyaya bağımlı olmak iyidir, hayal dünyasından gerçeklere doğru itekler ülkeleri
karşıyakalı 12 Temmuz 2018 20:38
bazılarının görmek-bulmak istemediği şeyleri. hak adalet doğruluk milli dava en önemlisi İSLAM-MÜSLÜMAN
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 15:40
Emperyalist ve siyonistlerin hakim olduğu şu dünyada: kararan ruhlar için ve kaybolan ve baskılanan insani değerlerin tek ilacı İSLAMİYET'tır. İslamı Tarihte Asr-ı Saadetten sonra asırlar boyu emredildiği gibi yaşayan Osmanlı Devletidir. Diriliş diziside bu asırlık çınarın ruhunu ve güzelliğini ortaya koyuyor. Dünyada 135 ülkede izleniyor. Adam hayran kalmış, kalbinde bir kıpırdanmalar hissetmiş, gelmişken de seti ziyaret etmiş. Ne güzel bir davranış ve mütevazilik.. İnşaallah İslam ile şereflenir.
Abdurrahman Özkan 12 Temmuz 2018 14:22
"Belli ki kaybettiği o rüya ortaklığı Türkiye’de arıyor Maduro, partner açığını bizimle kapatmak istiyor." cümlesi yazınızı özetliyor. Sizin adamı böyle küçük gören bakışınızı kınıyorum. Küçük bir ülke olabilir. Üçüncü dünya ülkesi, sosyalist vs. olabilir. Ama Amerikan emperyalizmine karşı bizimle bağlar kurmak istemesi hiç mi değerli değildir? Hürriyet yazarları gibi yazmışsınız. Yazık.
Herhangi biri 12 Temmuz 2018 13:22
Etyen Mahcupyan ve Elif Çakır'ı Karar'da tekrar görmek istiyoruz.
Efsane 12 Temmuz 2018 21:12
3
Bunlar şaka gibi yaaa.
engineer 12 Temmuz 2018 13:19
maduronun aklı olsa Türkiye'den uzak durur, eğer ki başına iş almak istemiyorsa tabiiki,
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 10:09
Ben ce de Elif Çakır'la E. Mahçupyan ttekrar yazmaya başlamalı.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 13:54
7
Yazsınlar iyi olur. Kutup yıldızı gibi yazarlar. Yazılarına bakıp, yönümüzü tayin ederiz.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 08:29
seçim sonrası siz de sıkıntıdasınız anladığım kadarıyla.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 02:32
SEN NE AKIILI ADAMSIN AKİFCİGİM BÜTÜN "MESAJLARINI "VERDİN. YİYEN OLURSA...
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 10:13
10
Evet senin adına üzgünüm ama Akif Beki akıllı bir adam, yani senin gibi kıt beyniyle gücün arkasına sığınıp horozlanan tiplerden değil! Ama senin suçun değil şimdi "norm" böyle! Akıllı okumuş insanlara alerjin normal, tam zombiye döndünüz bir parça gün ışığında hırlayıp tıszzzlamaya başlıyorsunuz! Ama bu kadar karanlık çürümeye yol açar!
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 00:53
Tam isabet. Çelişki ortada apaçık
peyami 12 Temmuz 2018 00:03
Etyen Bey’siz ve Elif Hanım’sız olmaz. Kuşun kanadı kırık. Sade Karar’ın değil Türkiye’mizin farklı seslere ihtiyacı var. Çeşitlilik iyidir. “Aynıyla yaşayan aynıdan ölür!” Etyen Bey, Elif Hanım, yazılarınızı severek takip ediyor, zevkle okuyordum. Ne oldu? Nerdesiniz? [Not: Arkadaşlar, Sayın Karar okurları, gazeteye sahip çıkalım. Desteğimizi esirgemeyelim lütfen.]
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 12:18
2
Ben de onları da okumak istiyorum
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 12:43
4
Ülkemizde onuruyla yazanlara karşı destek olunmaz. Yazarları ancak kendi istediklerimizi yazdıklarında destekleriz. Düşünce ve aksiyon insanlarının kaderi budur. Havuzcular bu ülkeye layık, bu ülke de kendilerine. Sadece kendine özgürlük. Adamlar resmen ölümle tehdit edildi. Ne yapıldı, hiç birşey.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN