Back To Top
DSİ konuştu, Muğla Belediyesi ne dedi?

DSİ konuştu, Muğla Belediyesi ne dedi?

 - Son Güncelleme: 16.08.2019 Cuma 10:11
- A +

Dünkü "Fethiye denizi nasıl kurtulur" başlıklı yazıma, önce DSİ'den sonra da Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi.

Hani şu çarpıklığa dikkat çekmiştim:

"Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'un seçim vaadiymiş, hadi buyursunmuş da...

CHP'li Başkan Gürün ‘konu bende’ demiş, hadi halletsinmiş de...

Siyasi rakibi değil halkı, turizmi ve denizi cezalandırmak bu!

Körfez yosuna teslim, elden gitti gidiyor, turizm can derdinde, sorumlularsa 'kime yazar' tasasında..."

Fakat baştan belirtmeliyim; gelinen safhada iki taraf da kısır siyasi çekişmelere kurban etmeden 'cenazeyi kaldırma'ya bakıyor.

Şaşırtıcı biçimde, eleştirilmekten ya da haksızlığa uğramaktan şikayet etmediler, tepkili filan değillerdi. Epeydir görmeye hasret kaldığımız yapıcı bir tavır içinde, yazıma teşekkür bile ettiler, düşünün...

Medyaya yansıyan o birbirini zorda bırakma çalımlarından uzak, elini taşın altına koymaktan kaçmayan, suçu üstüne yıkacak bir günah keçisi aramayan, sorumluluğu başkasına atmayan, işbirliğine açık bir tutumla karşılaştım; nasıl şaşırmam!

Gösterdikleri duyarlılığa bir kez de buradan teşekkür etmezsem olmaz.

Sabah, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın aradı. CHP yönetiyor diye Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne bir ayrımcılık yapmadıklarını söyledi.

Fethiye Körfezi gibi ülkenin gözbebeği bir turizm bölgesinin, siyasi cezalandırma zihniyetine feda edildiği eleştirilerini reddediyor. Ama yosun istilasına tedbir alma ve daha geç olmadan körfezi bu musibetten kurtarma duyarlılığına da sahip çıkarak...

Konuşmamızı takiben bir yazılı açıklama da gönderdi.

O arada Muğla Büyükşehir Belediyesi'den telefon geldi. Başkan Osman Gürün'ün selamıyla arayan, MUSKİ Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Daire Başkanı Tansel Koralay'dı. Hazırlıkların tamamlandığı, atıksu arıtma kapasitesini arttıracak ikinci etap ihalesine önümüzdeki aylarda çıkacakları haberini verdi. Ardından, o da bir yazılı not yolladı.

Çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgilendirmeden sonra, şöyle bitiyor DSİ'nin açıklaması: "Sonuç olarak; Körfeze direkt veya dolaylı olarak bağlanan derelerin üst havza ve yataklarında gerekli tedbirler alınmıştır.

En son 8 Ağustos'ta idaremiz ve Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı yetkililerince dereler yerinde incelenmiştir.  Büyükşehir Belediye yetkililerince, DSİ‘nin görev anlamında bir eksiği olmadığı da iş mahalinde kendileri tarafından ifade edilmiştir."

Muğla Belediyesi'nin, birkaç yıllık uğraşlarını içeren ayrıntılı açıklamasıysa şu sonuca bağlanıyor:

"Sonuç olarak; 24 saat denetlenen çıkış suyu kalitesinden ve yürütülen bilimsel çalışmalardan da anlaşılacağı üzere Fethiye Atıksu Arıtma Tesisinin körfezdeki kirliliğin sebebi olarak gösterilmesi; bilimsel olarak tespit edilmiş kirletici unsurları yok saymak anlamına gelmektedir. Tesisin  kapasitesinin üstünde çalıştırıldığı ve arıtım yapmadığı ifadesi ise teknik yorumlama hatasıdır.

Bununla birlikte, arıtma tesisinin kapasite artışı ve rehabilitasyonuna dair çalışmalar, 2016 yılından bu yana yoğun bir şekilde yürütülmekte olup en yakın zamanda inşaasına başlanacaktır.

Ancak körfezdeki kirliliğin engellenmesi amacıyla; tüm ilgili kurumlarla birlikte çalışma yaparak sorunun tespitine yönelik kalıcı çözüm bulunması gerekmektedir."

Yani sorun arıtma kapasitesine indirgenemeyeceği gibi, çözüm de ondan ibaret görülemez.

Fethiye Körfezi'nin kaderi, hala belediye-hükümet işbirliğine bağlı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yurdumun insanı 16 Ağustos 2019 17:44
"..ancak körfezdeki kirliliğin engellenmesi amacıyla; tüm ilgili kurumlarla birlikte çalışma yaparak sorunun tespitine yönelik kalıcı çözüm bulunması gerekmektedir." diyorlar.! Akif bey, ifaye dikkat. "SORUNUN TESPİTİNE YÖNELİK kalıcı çözüm bulunacak "MIŞ. Daha sorunu tespit ve de teşhis edecek ve tedavi edecekler... DİLO DİLO yaylalar.. Nasrettin Hoca alacaklısına diyor ya, burdan koyunlar geçecek, şu dikene yünleri takılacak, toplayacam, iplik yapıp satacak ve borcumu ödeyecem der, Alacaklı güler,hoca parayı görünce hemende gülüyorsun der ya, Sevinmişsiniz.Bizde sevindik!
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 12:07
Turizmin gözbebekleri Kuşadası, Marmaris, Fethiye, Bodrum ve daha niceleri talan edildi, hemde şehirli, kendisini ilerici, modern gören entel, sosyetik kesim tarafından, dindar camii cemaati tarafından değil. Şimdi de, turizmden kazandıkları milyarların küçük bir bölümü ile insiyatif alıp doğayı ve çevreyi korumaya dönük faaliyete geçeceklerine, inançları ile alay ettikleri kesimin seçtiği iktidara sızlanıp, ondan yardım bekliyorlar. Zavallılığın dibe vuruşu bu olsa gerek.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 08:35
Senaryo: Fethiye Körfezi bilerek ölüme terk edilir. Etrafındaki emlak değerini kaybeder. Doğal alanlar yerleşime açılır. Yandaş şahıs ve STK kılıklı yağmacılara peşkeş çekilir. Körfezi temizleme işi kamu bankalarından kredi kullandırılarak yandaşlara yaptırılır. Tekrar turistik değer kazanan körfez, çöl yapılaşması (ör. Dubai) tarzında yeniden düzenlenir. İnşallah olmaz da, olmayacağının garantisi var mı?
mehmet 16 Ağustos 2019 21:01
0
çok uyanıksın yahu hemende nasıl anladın olayı
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 06:23
Klasik hastalığımız: Sorun ortaya hatta ayyuka çıktıktan sonra çözmeye çalışmak. Her işimiz böyle maalesef. Yanlış yapılan yol ölümler başladıktan sonra düzeltilir. Göçmen sorununa insanlar ayaklandıktan sonra eğilinir. Dere yatağına inşaat yasağı bir sel gelip her şeyi götürdükten sonra konur. Şehirleri ranta kurban edip beton ormanı haline getirdikten sonra seçim vaadi olarak millet bahçesi verilir. Ya etkisi yıllar sonra ortaya çıkan sorunlar? Eğitim gibi, doğa katliamı gibi.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 00:11
Akif bey bir Fethiyeli olarak Fethiye’deki bu soruna eğilmenizi takdirle karşılıyorum. Soruna partiler üstü bir memleket meselesi şeklinde bakmanız ayrıca övgüye değer. Sizi takip etmeye devam edeceğim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN