Back To Top
Hayırdır inşallah ne pişiyor yargıda!

Hayırdır inşallah ne pişiyor yargıda!

 - Son Güncelleme: 17.01.2019 Perşembe 10:00
- A +

Son kabine toplantısında Adalet Bakanı Gül, Yargı Reformu Stratejisi’yle ilgili bir sunum yaptı.

Aynı gün bir bakanlık heyetinin, Strazburg’da AİHM ve Avrupa Konseyi’ne hazırlıklar hakkında bilgi verdiği haberi geldi.

Bakan Gül, beş yıllık strateji belgesini güncelleme çalışmalarının tamamlandığını ve Ocak’ta açıklanacağını duyurmuştu.

Ayrıca, yargılamalarda Hedef Süre uygulamasının da bu ay başlatılacağını söylemişti.

Açılan soruşturma ve davaların süreleri, taraflara baştan bildirilecek.

Amaç, yargı süreçlerini hızlandırırken ucunu açık bırakmamak.

Osman Kavala davasındaki gibi, bir yıldan fazla süredir yazılamayan iddianameleri, hakim önüne çıkarılmadan tutuklu bekleyenler var.

Bu tür mağduriyetlerin tekrarını ortadan kaldıracak bir adım.

Suçu yüzüne resmen okunmadan ve aleyhindeki delilleri bilmeden, boşluğa baktırılarak içeride yatırılmayacak kimse.

Eşzamanlı bir kıpırdanma daha oldu...

Yargıtay Başsavcılığı’nın Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlerle ilgili itirazı, bir toparlanma işareti daha çaktı.

Altanlar ve Ilıcak, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ten mahkumiyet almıştı.

Başsavcılık, ağırlaştırılmış müebbet hapis kararının bozulmasını istedi. Hem de yanlış suçtan yargılandıkları gerekçesiyle...

Anayasal düzeni zorla değiştirme suçunun, öyle bir söz ya da bir tokatla işlenemeyeceğini söylüyor itiraz. Fiili cebir ve şiddete başvurmayı şart görüyor.

Yargıtay dairesi bu görüşe uyarsa, Altanlar ve Ilıcak’ın yargılandığı suçun niteliği değişecek. Tabii istenebilecek azami ceza da...

Olsa olsa, terör örgütüne yönetici veya üye olmaksızın bilerek yardımdan hesaba çekilecekler.

‘Aynı amaç doğrultusunda’ ve ‘ağız birliği içinde’ işlenen terör eylemi ve darbe girişimi gibi uçuk suçlamalar tarihe karışacak...

Atılı suçla sanık arasında ‘amaç birliği’ gibi afaki, soyut ve zorlama bağlantılar artık iddia edilemeyecek.

Onun yerine, zor kullanıldığına dair somut araç, hiyerarşik bağ ve yöntem birliği aranacak. Bulunamıyor ve örgütlü eylem zincirine bilfiil iştirak bağı kurulamıyorsa da suçlama düşecek.

Silahla sözü, düşünce açıklamasıyla terör eylemini, konuşanla katili bir tutma çarpıklığına son verilecek. Kanun önünde aynı kefeye konmayacak, ayrı tutulacaklar.

Şöyle de diyebiliriz; kitap bombadan daha tehlikeli sayılmayacağından, yazar da bombacıdan bile daha ağır cezalara çarptırılmayacak.

Duyduklarına inanamayanlar, ‘bugünleri de görecek miydik’ diye sevinçle şaşıranlar yok değil.

Yargıda normalleşme umudu, hala şüpheyle karşılanıyor fakat.

O dönem bitti demeden önce, göz boyamayla kalmayacağını görme ihtiyacı hakim iyimserliğe.

Nedeni, bunların ne için yapıldığı...

Yargı, temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik başlıklarında tıkanmıştı müzakereler. Bakan Gül’ün de altını çizdiği 23. ve 24. fasılları açmaya AB’yi ikna etmek için mi?...

Yoksa kafaya dank etti de, kendi vatandaşlarımızın hak arama yollarına ve adalete erişimini sağlamak için mi?...

İlkiyse göstermeliktir belirtiler. Kavala davasında önceki gün Türkiye aleyhine mütalaa veren Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği’ne, AİHM’e ve AB’ye göz kırpmaya dönük şirinliklerle kalacak geçici iyileştirmelerdir.

İkincisiyse yalancı şafak değildir tan yerindeki ağarma, adalet güneşinin tecellisidir beliren.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 22:43
Akif Bey, madem yargı hukuka (özellikle yazıyorum çünkü hukuk dâhi uygulanmıyor) ve adalete yaklaşıyor, bir çok yorumun doğrultusunda, bugün sadece Saadet Partililerin dile getirebildiği ibadet kısmında olanların tutuksuz yargılanmasına ilişkin görüşünüzü paylaşır mısınız? 500 bin kişi soruşturma geçirmiş fetöden. 500 bin kişilik silahli terör örgütü mü olur? Çok tehlikeli bir konu ama ne bileyim yazdım. Salaklık benimkisi.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 19:23
Burnunun şirazesi kaymyş. Yanlış yemek kokusu alıyor...
Ülke demokrasisine Ilıcak kadar hizmet eden kadın hatırlamıyorum.Çok da zik zakı oldu.Olsun.Arkadaşın dediği gibi kudretli Kavakçı ailesi vefa ve mertlik gösterip üzerine düşeni yapıyor mu.İlerde mutlaka anlayacağız.
Ee bıçak kemiğe dayandı.360 derecelik bir turdan sonra akıl için yol bir noktasına geldik.Belki..
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 13:56
İlginç olan etkin pişmanlık işleyişi. Bu yapının içerisinde her şeyiyle yer almış, kurumunda mudurluk yapmış, insan kazandırmış, eğitmiş, gizli program var, üst derece toplantılara katılma var, her türlü için de yetişmiş sonra pişmanım diyerek isim veriyor ve kurtuluyor. Pekala daha alt kademedeki insan ne yapacak? Isim yok, gizli bilgi yok. Varsa gazete , kurban ve banka var. Bir de bu adamlar her şeyi ismiyle yapmış. Yani her şeyi açık. Bu adamlara da örgüt üyesi deniyor ve ben yuh diyorum.
Y,b 17 Ocak 2019 13:07
IKTIDARA VEFA INANCA VEDA ISLAMCILIGIN DEVLET FELSEFESIDIR HER CAĞDA BU SOSYOLOJI ISLEMIŞTIR..
ÖTÜKENLİKURT 17 Ocak 2019 12:06
Sayın yazar, müebbeti isteyen savcı da, o cezaya hükmeden hakim de, suçlama yanlış doğrusunu yapın diyen Yargıtay hakimleri de benim okuduğum fakültede, bana ders veren hocalar tarafından bilgilendirildiler! Bırakın hukuk tahsil etmeyi normal eğitim almış bir zat bile yazdıklarıyla bir cemaate destek veren kişiye müebbet verilmeyeceğini bilir! O zaman mesele yargının bağımsız ve tarafsız olmasıdır! Bugün yargı emir ve komut altındadır ve biz artık maalesef Uganda, Tanzanya ile birlikte anılıyoruz! Değişir mi? ZOR DOSTUM ZOR!
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 12:00
Kafa yok ki "dank" etsin! İşleri güçleri mış gibi yapıp ülkenin kaynaklarını har vurup yandaşa savurmak! Bütün bu zorbalıklardan rahatsız olmayan hatta bunları CeHaPe'nin yaptığını sanan kemik bir %30-35 var, ama ne kemik, kafatasının içi de kemik-kusura bakmayın halkım malkım diye güzelleme yapamayacağım bu Palu'ların pıtırak gibi çoğaldığı topluluğa!ayrıca ne Chp ne de diğer partiler umurumda, bu ülkede siyasette düzgün insanlar çoğunluğu sağlayamıyor
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 11:58
Ulkemizin dört bir yanından yukselen ve yapımı devam eden , bacasız sanayi olarak gorulen hapisaneler noolacak.Olmaz kardeşim, hapisanen varsa yeni suç ve suçlular üretmelisin.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 14:21
0
Ve o hapishaneler Hazine Garanti ile yapılıyor!
alperen 17 Ocak 2019 11:50
SN BEKİ, hakim savcı alımında sınavda 70 puan şartı kaldırılıp, partide görev yapmış il-ilçe başkanları veya yöneticilerinin veya belediye başkanı adayları veya meclis üyelerinin hakim savcı yapıldığı, bu olmadığı taktirde de belirli cemaat mensuplarının hakim savcı alımında referans kabul edildiği bir sistemde siz hangi projeyi yaparsanız yapın bundan adalet yararına hiçbir netice çıkmayacaktır...
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 11:01
Yok 2019 ve türkiyede hukuk adalet yok Neyi tartışıyoruz
Maraşlı 17 Ocak 2019 10:58
Nazlı Ilıcakı hiç sevmesem de darbeye aktif olarak katılmış Adem Hudutiye 15 yıl verilirken bir yazara müebbet vermek hangi akla uygundur. Bunlardan biri daha büyük bir makama mı sahip
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 10:50
Aktif bey! Yazinizda anlattiklariniz seçim öncesi acı içinde kıvranan seçmenlere narkoz verip seçmeni rahatlatma gayreti olmasın.
ahmet 17 Ocak 2019 10:45
Hocam çok iyimser bakıyorsunuz. Belki göstermelik olarak Nazlı Ilıcak, Altanlara adaletin kıyısından köşesinden bir ışık gösterilebilinir ama sadece göstermelik olur bu..
inşallah 17 Ocak 2019 10:07
Artık adalet gelsin çok yorulduk...insanlar işine dönsün..suçlularda cezasını çeksin. Şu güzel ülkede hep beraber huzur içinde yaşayıp ta ölelim artık...
Takipci 17 Ocak 2019 11:43
0
Zor dostum zor...
Menderes Fırat 17 Ocak 2019 09:05
Gerektiğinde arkası kuvvetli kodamanların yakasına yapışan karakterli savcı-hakimler olmadığı müddetçe kağıt üstünde ne yapsanız boş.
Nurettin 17 Ocak 2019 06:26
Yargının ve adaletin herkesin içine sinecek şekilde düzelmesi için siyasetin tamamen yargıdan elini çekmesi gerekir. Yüksek yargı mensuplarını, mahkeme başkanlarını da siyasiler değil kendileri seçmelidir.
Karar Okuru 17 Ocak 2019 12:23
0
aynen
mtn 17 Ocak 2019 13:32
3
en üst teki kurulda hükümetten sözü geçen bir bürokrat olmalı (fakat başkan değil!) başkan ülkeyi ilgilendiren bir karar verilirken hükümetin, meclisin de ilgili konuda görüşünü bilmeli (başkan ABD deki filimlerdeki gibi güçlü, korkusuz, bilgili olmalı!) son söz oylama sonrası başkanın olur herhalde. doğrusu da budur.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 14:44
2
başkan aday göstermeli, TBMM üçte iki çoğunlukla onaylamalı. hakimler milletten bağımsız olamaz.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 05:00
adalet mülkün temelidir derdik şimdi ise adalet akp nin sopası ha bire vuruyor millete
karar okuru 17 Ocak 2019 02:20
Sendika üyeliği de suç olmaktan çıkacak mı?
Yavuz Can 17 Ocak 2019 02:06
Yargı, Adelet çok önemli, ama onlar kadar önemli olan vefadır. Söz Nazlı Ilıcak’tan açılmışken, her ne hikmetse! Aklıma 28 şubatın o soğuk günleri aklıma geldi. Hani Meclisi Merve Kavakçıya dar edilmişti ya. Çok merak ediyorum bügün ün kudretli Ailesi acaba Nazlı Ilıcağı hapiste ziyaret edip geçmiş olsun deyip hal hatırını sormuşlarmıdır? Ben fetoyu ve fetocuları sevmem, ayrıca Nazlı Ilıcağın bunlar gibi düşündüğünü sanetmem. Bana göre demokrasiye en çok hizmet edenlerin başına Nazlı Ilıcak geliyor, Altan kardeşler geliyor. Zor günl
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 07:29
0
İslamcılardan bunu bekleme. Zira demirci gibi demir satar bunlar da reel siyaset yapar. Yani basit ilke olmayan opurtinist
Y,b 17 Ocak 2019 13:04
0
Evet islamcilardan adalet beklemek dünyada istenecek en imkansiz taleplerden olduğunu bir islamci (!) Olarak maalesef bende artik biliyor ve yaşiyorum... Adalet eğer islamcilara lazimsa olmali.. Vefa imandandir hadisi var. Kavakçilar da islamcidirlar. Nazli ilicak'a vefa yerine veda etmeyi tercih ettiler. Islamcilar iktidara vefa inanclarina veda etmek tabiatina sahipler.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 01:30
Bu ülkenin sorunu insan sorunudur, insanın ahlak sorunudur, bu da öyle yasayla, AB'yle, AİHM'le düzelecek bir şey değil. İskender Öksüz'ün KARAR'ın görüşler sayfasındaki yazısını okusanız neden bu ülkenin sittin sene belini doğrultamayacağını anlarsınız. Ekonomik kriz gelir geçer ama ahlaken çökmüş bir toplum nasıl düzelir...
Ebu Zer 17 Ocak 2019 08:51
0
Elinize sağlık, sorunun ana kaynağına değinmişsiniz. Gerçekten de toplum olarak hiç iyi bir yere savrulmuyoruz. Gidişat çok vahim ve gemi batarsa, gemi ile birlikte herkes batacağının farkında değil. Çünkü herkes kendi gemisini yürütmek çabasında ama bu kadar kutuplaşan bir toplumda onuda yapamıyor maalesef kaptan güvertesinde olan siyasi ve akil insanlar ile güvertede olan üyeleri. İnşAllah bir an önce âhlaken toparlanıp kendimize gelir ve toplum olarak ötekileştirme ve kutuplaşma olmadan birlik oluruz. İnşAllah...
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 01:25
İkinci seçenekse bugüne kadar ellerini tutan mı vardı, niye gerekli düzenlemeleri yapmadılar. Ki muhtemelen düzenlemeye bile ihtiyaç yoktur, belki yargı mensupları rahat bırakılsa nadir de olsa adaletli kararlar çıkabilir. Nadir diyorum çünkü o pozisyonların MÜLAKATlarla nasıl doldurulduğunu herkes biliyor.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 14:27
0
Neden mi yapmadılar? Otobüs durağına varamadan önce yapmadılar. Anladınız mı?
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 01:21
Öyle görünüyor ki savcılar cumhurbaşkanının programını takip ediyor, kimi işaret etse anında soruşturma başlatıyorlar. Bu kafalar değişmeden bir çıkış yolu mümkün değil, değişim varmış gibi gösteriyorsalar bunu da Avrupa'nın gözünü boyamak veya oyalamak için yapıyorlardır. Bakınız OHAL komisyonu.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 04:45
0
dosdum , akp ilçe başkanından savcı yapılırsa olacagı buydu amerikada savcılar trump ı bile yargılayabilirler türkiyede ise her hangi bir akp li üst düzey birisini ifadeye çagırmaya kalksa savcı sülalesiyle hapsi boylar türkiyede hukuk ve adalet öleli ve gömüleli helvası yenileli çok uzun zaman oldu
Okur 17 Ocak 2019 01:18
Ecdadin torunlari Herseye bir kilif buluyor, fakat yargiya,hukuka bir kilif bulamadi,Olur ya biz bir turkiš uydurma
Kasım Özdemir 17 Ocak 2019 01:16
Hadi inşaallah! O adalet güneşi doğsun.Fecri kazip olmasın. Ama kim inanır.
Karar Okuru 17 Ocak 2019 12:26
1
Kadir Inanir
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 01:16
‘Aynı amaç doğrultusunda’ ve ‘ağız birliği içinde' gibi absürt ifadeler kanunda yer aldığı için iddianamede yer alıyor değildi. Mesele kanunlar değil, mesele bağımsız olamayan yargı mensupları, bu durum nasıl değişecek? Bu yöneticiler ve bu medyayla normalleşme nasıl mümkün olacak?
internet filozofu 17 Ocak 2019 01:12
eyvah akp yargı reformu paketi hazırlıyorsa kesin hapishaneler yine agzına kadar dolacak demektir ne zaman bir yargı paketi hazırlayıp kanunlaştırsalar binlerce göz altı oluyor bunların reformdan anladıgı yüzlerce cezaevi inşaatı ve onbinlerce göz altı
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 01:02
ben inanmiyorum sadece gözboyama ve ab yi kandirma olayi bu
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 02:55
0
Ohal komisyonu gibi. Bu meseleyi bilerek çıkmaza sokanlar da adalete muhtaç olur inşallah.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 00:29
Çok şükür olumlu gelişmeler oluyor. Olmaya devam eder. Eline silah alıp, pis kumpaslarla ve iftiralarla insanların hayatlarını karartanlarla, en alt tabakada bulunanlar artık ayrılsın. Sözle muhalefet, fikir beyan etmek artık suç olmasın. Normalleşsin artık bu güzelim ülke.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 00:25
İNŞALLAH ikincisidir. Ayrıca sadece gazetecilere değil, gerçekten suç işlememiş bu yapıyı cemaat olarak bilenlere de adaletli davranılsın. Gerçekte suç olmayan işler suçmuş gibi kabul edilip, herkesi terör örgütü üyeliğinden ya da terör örgütüne üyelikten yargılamak/ceza vermek hangi hakka ve hukuka sığar?! Bu insanların bir çoğu gariban ve çocukları aç kaldı. Darbeden önce kapağı yurtdışına atanları getirsinler. Yunandaki darbeci askerleri getirsinler.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 00:10
İnşallah Âkif bey. Adalet için her adım kıymetli.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN