Back To Top
Hırsızlara hapis yolu

Hırsızlara hapis yolu

 - Son Güncelleme: 31.05.2019 Cuma 09:45
- A +

Öyle suçüstü yakalanıp elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşma, ceza adaletine nanik yapma devri kapanıyor.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni açıkladı. Müjdelenen pakette bu da var.  

Bundan böyle yanlarına kalıyor görüntüsü doğmayacak.  

Karakol kapısından girip adliye kapısından çıkamayacaklar. Bir geceliğine bile olsa, ibretialem için hırsızların hapiste yatması sağlanacak ki kötü örnek oluşturmasınlar. Ve adaletin varlığını sorgulatmasınlar.  

Zevahiri kurtarmaya, yürek soğutmaya dönük göstermelik bir tedbir gibi görülebilir ama küçümsemeyin. En azından kamu vicdanını tatmin ve yatıştırmaya dönük bir duyarlılık belirtisidir.  

Söyledikleri ve yazdıkları yüzünden şafak baskınlarıyla yataklarından alınan gazetecilerin ömrü içeride çürütülürken...Evinize girmiş hırsızların karakoldan serbest bırakılması, tutuksuz yargılanması vicdanları yaralamıyor muydu?  

İşte o vicdan sızısı biraz dindirilecek. Darısı, sokak ortasında gazetecilerin kafasını gözünü kana bulayan saldırganların başına.  

Zorbalığı basit yaralama, trafikte takışmışlar, arbede çıkmış, mahalle kavgasıymış kılıfına sokup anında sokağa salmayan bir yargı, vicdanları daha da rahatlatacaktır. 

Hırsızlara hapis yolu açılırken gazetecilere saldıranlara açılmazsa çarpıklık giderilebilir mi?  

Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ’ı planlayarak sopalarla öldüresiye dövenler, Sabahattin Önkibar’ı taammüden darp edenler onları tutup bu siyasi şiddete azmettirenlerle birlikte içeri tıkılmadan mı!  

Paket, yargıya güveni arttırmayı amaçlıyor. Parmaklıkların ardında olması gereken eşkıya çeteleri dışarıda, düşünce suçluları parmaklıklar ardındayken, sokaklar güvenli değilken mi!... 

Buna dair düzenlemeler de içeriyor reform belgesi. 

Anlayış gösterilecekler, korumaya alınacaklar, kollanıp kayrılacaklar, sırtı sıvazlanıp cesaretlendirilecekler ve  devlet katında ‘aferin’le ödüllendirilip aynen devama teşvik edilecekler listesi terse çevriliyor. 

Yani işkence ve kötü muameleye göz açtırılmayacak, savunma hakkına saygı gösterilecek, fiili şiddet ve terör suçları cezasız kalmayacak, ama eli kalem tutanla silah tutan da kanunda ayırt edilerek karıştırılmayacak, keyfi ve kötüye kullanılan muğlak sınırları netleştirilerek terör propagandası suçu yeniden tanımlanacak,  terörle mücadele diye demokratik muhalefetle mücadele edilmeyecek, akademisyenler ile fikir insanları ve aktivistler ‘adeta ağız ve amaç birliği içinde olmak’ gibi gerekçelerle teröristlik ve örgütlü suçlardan yargılanamayacak, düşünce ve ifade özgürlüğü genişleyecek, tutuklama şartları zorlaşacak, tutuklu yargılama rejimi iyileştirilecek ve hızlı yargılama yapılacak, kısalan soruşturma ve davaların süreleri baştan bildirilecek... 

“Yargıda ne pişiyor” başlığıyla 17 Ocak’ta yazmıştım, 9 aydır üstünde çalışılıyordu, aslında o zaman açıklanacaktı, 5 ay gecikti.  

14 aydır hazırlanıyor anlayacağınız, ardında ciddi bir emek ve gayret var, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün hakkını teslim etmemek olmaz.  

Geriye, güncellemesi tamamlanan bu 5 yıllık planın  hayata geçirilmesi kalıyor. 

Kağıt üstünde, göz boyamayla bırakılmazsa umut verici... 

Osman Kavala gibi bir yılda iddianamesi yazılamayanlar, hakim önüne çıkarılmadan tutuklu bekletilmeyecek. 

Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ten ağırlaştırılmış müebbet almıştı. Yagıtay Başsavcılığı ise anayasal düzeni zorla değiştirme suçunun, öyle bir söz ya da bir tokatla işlenemeyeceğini söylüyordu. Fiili cebir ve şiddete başvurma şartı yerine gelmemişti.  

Reformdan sonra geçerli ve uyulacak görüş bu olacak. Altanlar ve Ilıcak’a atılan suçun niteliği değişecek, yanlış suçtan yargılanamayacaklar. 

Yargıda normalleşmeye hala şüpheyle yaklaşanlar olabilir. Evet, o gün henüz gelmedi ama o yönde kritik bir eşik daha geçildi.  

AB’yle müzakerelerde tıkanan 23 ve 24. fasılları açtırma amacı da güdebilir. Fakat Cumhurbaşkanı, öncelikli hedefin kendi vatandaşlarımızın hak arama yollarına ve adalete erişimini sağlamak olduğunu söylüyor. Lafı bile hoş gelmiyor mu kulağa? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Demircan 01 Haziran 2019 12:02
Yargı reformu TBMM ye gider.istanbul seçim sonuçları beklenir. kazanılırsa başka bahara bırakılır.kaybedilirse olası bir erken seçim ile iktidarın kaybedileceği varsayımı ile kanunlaşır.neden mi.kendilerine açılacak davalarda yarar sağlasın diye.
Süheyl CALISKANOGLU 31 Mayıs 2019 22:54
Bu aksam ,Kadir gecesi RTE Üsküdar'da yine "nutuk atti'Oylari caldilar sözümü bu aksam tekrarladi.Sözde dindar gecinirler,yalan-hile-hurda bunlarda her "numara'var.Yalan söylemek günahtir derler RTE'nin umurunda degil,sözde Müslüman gecinir,Kadir gecesi hic degilse söylemeseydin ,bütün korkulari "Istanbul Hazinesini'kaptirmak. RTE'der ki Istanbul'u Sampiyonlar Ligi seviyesine cikaracaklarmis-mis Bu yalanlara vatandasin karni tok,yemezler.Dualarimiz Ekrem Imamoglu'nun basarisi icin,gönülden,kalpten...
Karar okuru 31 Mayıs 2019 20:35
Bu kadrolarla ve kafayla hicbirsey olmaz... Universiteleri ve Adaleti sadece binadan ibaret goren kafanin degismesi lazim. Dunya nin en buyuk ucagi ile itibar, en buyuk binasi ile adalet, en yeni modern binasi ile en itibarli bilim yuvasi yaratmaya calismakla olmaz bu is... Ozgur bireylerin ve demokrasinin olmadigi yerde Ot bitmez, kotuluk gitmez… Saygilarmla
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 16:25
Ya işte bazen de siyasilerin gazına gelmeyeceksin siyasiler vatan beka deyince bazı yazarlar vatan sözünün yanına birde savaş cihat diyerek ekleme yaparak nara atıp yazdılar e sonuç karar gazetesinin dediği noktaya geldiki yahu zaten öyle olması gerek olması gerekeni alkışlıyoruz artık sn Erdoğan cumhur başkanı sağ sol marjinal herkez ona emanet
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 15:56
Akif bey; esas kamu’da milletin parasını yiyen hırsızlar elini kolunu sallayarak geziyor. Hakim savcıları satın aşmışlar dosyalarını kapatıyorlar. Esas bunu çözsünler.
xmenn 31 Mayıs 2019 14:51
Tuz kokmuş sa artık ümit yok demektir. Bunlar sadece sözdür. O da havada kalır.
Süheyl CALISKANOGLU 31 Mayıs 2019 14:48
Ben bir baska konuya deginmek istiyorum.Bu günkü köse yazisiyla hic alakasi yok.Cok uzun senelerdir yurt disinda yasiyorum,Tv'de bir anda yayin kesiliyor,RTE yine bir "nutuk cekiyor'canli baglanmak zorunlulugu,Dünya'da bir baska ülke olduguna inanmiyorum, Cumhurbaskani Allah'in her günü konusuyor,Tv kanallari canli baglanmak zorunda,var mi bir baska ülke(?)Karar yorumcularina sormak istiyorum,sizlerin ne düsündügünüzü merak ediyorum..
Karar okuru 31 Mayıs 2019 21:02
0
Yok… Zaten kimsenin inanip dinledigide yok… Kendi oy verenleri bile dinlemiyor, COK sinirli ve asabiyetleri bozuk.
İbrahim Erdoğan 31 Mayıs 2019 14:43
Umut fakirin ekmeği... Ye mamet ye!... Yersen...
Süheyl CALISKANOGLU 31 Mayıs 2019 14:31
Yargi Reformu, Istanbul secimi öncesi "faydasi olur'maksatli bir "Show' Kendine bu kadar yalan söyleyen bir baska ülke var mi(?)Ortadogu'da..
E.K 31 Mayıs 2019 14:21
Firindan ekmek calan hapse girer. Soma'da 301 kisinin olumune neden olanlar ortalikta gezer...Memleketin aydinlari, gazetecileri hapse girer, Fesli Kadir Kacak Saray'da agirlanir. Gazeteci doven serbest Cumhurbaskanini elestiren hapse girer...Yeni paket umariz bunlarin onune gecer....
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 13:18
Türbanlı bir hanıma hakaret eden bir kişiye 1 yıl 9 ay hapis veren hukuk sistemi ( hakarete bence insanlık suçudur) Ana muhalefet liderine yumruk atan ve linç girişiminde bulunanları serbest bıraktı. Yesinler sizin adaletinizi
ramazan yığın 31 Mayıs 2019 13:01
AKP nin iyi bir şey yapacağına inanmak, ŞEYTANIN CENNETE GÖTÜRECEĞİNE İNANMAK gibi ahmakça bir iştir. ''Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz'' 17 yıla bak karar ver...inanma yalancıya....
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 12:51
bunlar ne zaman iyi birşey yapacağız deseler ben korkuyorum. keşke hiç konuşmasalar. Bunlar, "iyi birşey yapacağız" bilinki kafalarında bir artniyet var. bataklık sivrisinek üretir. bunların kafalarının iyi birşey üretmesi mümkün değil.
METİN P. 31 Mayıs 2019 11:53
HIRSIZLARA HAPİS YOLU....YOLSUZLARA İSE GIRTLAĞINI KESME YOLU YANİ İDAM.....HAZRETİ ÖMER BİR GÜN DIŞARIDAN GELEN HAZİNE MALLARINDAN KÜÇÜK BİR ÇOCUĞUN ZEYTİNYAĞINI BU MALLARDAN ALIP SAÇLARINHA SÜRDÜĞÜNÜ GÖRDÜĞÜNDE ONU BERBER GÖTÜRÜP SAÇINI TRAŞ ETTİRMİŞTİ VE ŞÖYLE İLAVE ETMİŞTİ:NORMAL DURUMLARDA BEYTÜLMALDAN ÇALANLARIN CEZASI KAFASININ KESİLMESİDİR.ANCAK BU ÇOCUK OLDUĞU İÇİN SAÇINI KESTİRDİM.
Dr. 31 Mayıs 2019 14:05
1
Yok öyle bir hikaye. Öyle olsa AKP'de kelle kalmaması gerekir. Hem bir tutam zeytinyağı için idam gibi ağır bir hüküm İslam adaletine uymuyor, hiç de adil değil. Ama yobaz kafa işte uydurmaktan korkutmaktan zevk alıyor. Allah ıslah etsin...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 11:41
Sigara izmarit i yasağı gibi Olmassa iyi yola izmarit arma yasağı da efsanedir hani öyle bir yasak uygulanabilir ve cezası verilebilir mi diye düşündürücü ve komiktir çünkü hangi atanı yakalanır ancak bir iki göstermelik kurban olur yani kısaca buna halk uyarsa izmarit atılmaz sokağa burada da hakim savcı uyarsa olacak düzeydeyiz artık
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 10:28
Eşeği kaybet sonra yularını bulma ümidiyle sevinç duy. Yazarın dediği gibi bu bile insana neşe veriyor. Yalnız bu istanbulun göbeğinde insanların malına mülküne cökenler icin neden devlet emniyet mahkemeler birşey yapmaz. Vatandas korkusundan şikâyet bile edemiyor. Etse bile daha burada kalsam bana huzur vermezler diyerek o çeteler yüzünden çekip gidiyor. Devlet zorbaligini sokaklarda göstermeli ve çetelere göz yummamalı.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 10:25
tamamda bunu yerine getirecek paydaşlar yeterlimi.Ayrıca kısasa kısas olmadan değişen hiç birşey olmaz.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 07:02
O altanlar ilucaklar ekrandan darbe için iç savaş için yanıp tutusurken yıne yesillendi fındık dalları derken kuritirken masum mu oldular erdoğan i coplukte bulacaklar menderes gibi olacak derken masum gazeteci mi oldular vah ki vah
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 04:18
Önce kendi çıkardığı khk ları düzeltsin
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 04:06
Allah için lafı bile kuşağa hoş geliyor...da! Let see yani.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:56
Avukatlara yeşil pasaporttan öte gidersek iyi diyeceğim.
karar 31 Mayıs 2019 13:19
0
şayet verilecekse enaz 15 yıllık avukatlara verilmeli.başımızdaki dertlerin belki büyük kısmı avukat,hakim ve savcılara tanınan imtiyazlar ve oluşturulan kast sistemi.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:45
Yargıyı kim yapmalı? Reforma elbette ihtiyaç vardı. Ama, iktidarın yargıyı düzenleyebildiği bir ülkede, yargı reformları iktidarın yargıya müdahalesini meşrulaştırmak suretiyle pekiştirir. Bunu da unutmamak lazım.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 02:59
Hoş gelmiyor,boş geliyor,siz inanıyormusunuz ben inanmıyorum zira paketin seçim öncesi açılması manidar bence,milleti böleceksin,hakaret edeceksiniz siz ve adamlarınızs göz ucuyla ters baktı diye içeri tıkscakdı ız bunlar sadece göz boyama
Xxsnbaigx 31 Mayıs 2019 08:51
1
Hakim ve savcılar Adalet Bakanlığından bağımsız olmadan olmaz,yapılan herşey boş
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 14:09
0
Ysk hakkında çok konuşuluyor bu reform dedikleri kazık hedef saptırma
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 02:47
boş işler
karar 31 Mayıs 2019 13:20
0
daha dün ysk da fırtınareserken bugün reformdan bahsetmek asla tutarlı olamaz ,güven veremez.her iki tarfta kirli.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 31 Mayıs 2019 01:32
Cumhurbaşkanı, öncelikli hedefin kendi vatandaşlarımızın hak arama yollarına ve adalete erişimini sağlamak olduğunu söylüyor. Öncelikle haksız itham ve davranışlarda bulunmasak, insanımızı boş yere üzmesek, vatandaşı hak arama yollarına düşürmesek olmaz mı? Çünkü o yollar hem ince, hem virajlı, hem yokuş, hem uzun hem de paralı.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:12
bir kişi hem parti başkanı olup eleştiricek, hakaret edecek, tehdit edecek. birisi cevap verdiği zaman Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılacak.. bu şartlar altında getirilen yargı reformunda adil ve herkese eşit olurmu.? ben bu yargı reformunun adaletin tamamen bir kişiye bağlanması olarak görüyorum.
KaRaR oKURu 31 Mayıs 2019 14:02
0
Hakikaten bir kişi AKP genel başkanına laf çaksa mesela, Cumhurbaşkanına hakaret etmiş mi olacak. Mahkemede ben parti başkanına çaktım hakim bey Cumhurbaşkanı makamı başım üstüne dese ne olacak. O zaman Bahçeliye çakınca da cumhurbaşkanına çakmış olunur mu? bilen varsa söylesin lütfen...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:07
Ortak doğruları bulamadığımız müddetçe havada kalır.İşgüzar siyasetçiler,adalet uygulayıcılar gerçek bir hukuk,a müsade etmezler.Güven vermiyorlar.Ayinesi iştir kişinin ......
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:58
Bir davada, kendisine dava açan şahsın davasına, kendine dava açılan ilgili hakim in girdiği...Başka bir davada hakimin,kadın avukatın eteğine kafayı takıp,fotoğraf çektirmeye kalkma garabeti, bu ülkede bu hafta yaşandı. Siz; Hangi yasayı çıkartıp,hangi düzenlemeyi yaparsanız yapın...Öncelik, onu uygulayacak olan insanlarınızın olmasıdır. Örneğin;Danıştay,Tank palet fabrikasının satışının kamu yararına olmadığı hükmüne vardı...İcra makamı,buna uyacak mı? Hayır.
ati 31 Mayıs 2019 00:40
zor! siyaset hukuku kullanamazsa işi biter ki...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:36
Bir zamanlar Kopenhag kriterlerini Ankara kriteri yapar yolumuza devam ederiz diyeli yıllar oldu o yüzden bu paketten de birsey çıkar mı bilmiyorum Zaten hangi alanda bir sıkışma var hemen bir paket açıklanıyor paketler güzel tumtarakli isimleri var ama sonuç o belli değil paketlere olsaydı ekonomimiz şimdi ilk beşteydi
Krr 31 Mayıs 2019 00:25
Önce adaleti sağlayan icraatları gorelim. Yuzbinleri geçen sorgusuz işten uzaklastiranlarin adaletini mesela. Onbinleri geçen iddianame hazırlanmadan tutuklu olanların adaletini mesela. Fikrini söyledi diye icerde tutulan basın mensuplarının adaletini mesela. Ve daha nicelerini.... Onlarca yargı ekonomi paketi gördük ise yaramayan. Hep laf da laf. İcraat görelim icraat.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:18
Kanun çıksada sen genede dikkatli yazmaya devam et Sn. Beki. Çünkü önyargılı hakimlerin bu kanunu okuyup anlamaları ve uygulamaları kimmiştin ne kadar süre alacaktır.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:14
Yargi reformu bu mu? Ben de yargi sistemimizi bagimsiz tarafsiz yapacak bir reformdan bahsedildigini sanmistim. Sen de cok hayalperestmissin diyeceksiniz simdi...Neyse, 50 sene sonra ben 115 yasindayken bizim de oyle bir yargi sistemimiz olur. O gunleri gormek icin yedigime, ictigime cok dikkat ediyorum.
musto 31 Mayıs 2019 00:09
İstediğiniz kadar kanun yasa hazırlayın neticede onlara riayet edecek ve uygulayacak insanları yetiştirmediğiniz sürece bu kaos devam edecek.Toplum zıvanadan çıkmış yıl 2002 59.000 tutuklu ve hükümlü yıl 2018 260.000 tutuklu ve hükümlü 2018 13.000 bin çocuk tacizcilerine açılan dava.4 şeritli yollar yaptık her yıl% 3 trafik kazalarında artış.Allah aşkına bu toplumu kimler bu hale getirdi.Televizyon haberlerini torunların yanında açamıyoruz medeni dediğimiz batı şehirlerinde aile bilmem ne kavgası 3 ölü 5 yaralı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN