Back To Top
Hükümete bastırmanın sırası mı?

Hükümete bastırmanın sırası mı?

 - Son Güncelleme: 17.01.2018 Çarşamba 01:00
- A +

Kılıçdaroğlu, ‘yanlış politikalarla Suriye’de bataklığa saplandığımız’ eleştirilerini tekrar gündeme getirdi. Hakkıdır, fakat bu hakkı saklı tutarak durumun nezaketini gözetmesi, eleştirilerini bir süreliğine ertelemesi gerekmez miydi?

En azından Genelkurmay Başkanı Akar’ın NATO Zirvesi’nden dönüşünü bekleyebilirdi...

Sonra yine ‘gücümüzün üstünde siyaset’ yapmanın sonuçlarını hatırlatır, yine bu noktaya nasıl geldiğimizi sorgulardı.

Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi, bir gece ansızın baskın yapabiliriz Afrin’e, ancak geceler bitmez, hemen bu gece olacak değil.

Kılıçdaroğlu’nun önünde de, bıçağın kemiğe dayanmasına kadar nerede hata yapıldığını tartışmak için daha çok grup konuşmaları var.

ABD’ye karşı seçeneklerimizi teke indirmeden önce kaçırdığımız fırsatların, askeri restleşmeden kaçınıp kaçınamayacağımızın muhasebesini sonra da masaya yatırabilir.

Sonuçta, Türkiye’yi provokasyona açık bir pozisyonda yakaladığını düşünen terör örgütü, gün boyu sosyal medya tahrikleriyle Ankara’nın sinirlerini kaşıdı.

Birbirimize silah doğrultmamızı her şeyden çok istediklerine, ABD’yle aramıza kan girmesi için ellerinden geleni artlarına koymayacaklarına şüphe yok.

Oysa bakın...

Genelkurmay Başkanı Akar, Cumhurbaşkanı’nın, sınıra askeri yığınakla desteklenen kararlılık sözlerini yanına alarak Brüksel’e gitti.

ABD’li muhatabıyla oturup asker askere konuşmalarından bir sonuç çıkar mı, ayrı konu.

Çünkü defalarca Washington’u sert bir dille seçim yapmaya zorladı Ankara. Her seferinde terör örgütünün uzantılarıyla Türkiye arasında bir tercih yapmak zorunda olmadıkları cevabını aldı.

ABD, dün yanaşmadığı tercihe bugün yanaşır mı? İyimser olduğumu söyleyemem.

GÖZLER BRÜKSEL’DEN GELECEK HABERLERDEYKEN

IŞİD’e karşı bir silah arkadaşı, bir askeri müttefik olarak tanımladıkları, düşmanın yenilmesindeki kendince yararlılıklarını övdükleri,  verdiği kara gücü hizmetlerinden dolayı kutladıkları, kazandıkları başarı ve Rakka zaferlerine ortak ettikleri bir ‘partner’den bu saatten sonra vazgeçerler mi?

Suriye’deki barış müzakerelerinde ellerindeki tek pazarlık gücü hala o ‘partner’ üstelik.

‘Bırak birlikte yapalım’ tekliflerimize rağmen, dün IŞİD’le savaşta piyade gücü olarak yanlarına alıp, bugün de ganimet masasında kendi çıkarlarını temsil ettirdiklerinden vazgeçerler mi?

Ankara, ‘kendi göbeğimizi kendimiz keseriz’ çıkışıyla daha önce de tazyik uyguladı. Ama bu kez eller tetikte.

Yine sonuç vermezse, ABD’yle ilişkileri PYD ipoteğinden kurtarmanın, kaptırılan inisiyatifi geri almanın bir yolu aranmalı.

Bu safhada, hem sözümüzün altında kalmış gibi bir risk doğuracak el yükseltmelerden kaçınmak, hem de üstündeki baskıyı arttırarak iktidarı zora sokmamak için azami dikkat şart.

Hakkını yemeyelim, Kılıçdaroğlu eleştirdi ama ‘Ne duruyoruz, gün bugündür, ABD de kimmiş, vurduk mu oturturuz, hadi günlerini gösterelim’ kışkırtmalarından da uzak durdu. Manevra payı bırakarak sorumlu davrandı, hatta kredi açtı.

Caydırıcılık gösterisini dengeleyici bir muhalefet sağduyusuna ihtiyaç var. ‘Hemen tepelerine binelim, üstlerine kabus gibi çökelim, sıkıyı görsünler’ gazlamalarına değil...

Dileyelim de Hulusi Paşa Brüksel’den eli boş dönmesin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ya hu Kılıçdaroğlu'nu eleştirirken bile sinsi sinsi Erdoğan'a çakıyorsun. Nedir bu kin ve nefretiniz arkadaş anlamadım gitti
Ali Adıyaman 17 Ocak 2018 19:19
Şu anda zamanı değil muhalefet Zarrab ve onunla ilişkili rüşvet olayına girmesin, yanlış iç ve dış politikayı gündeme getirmesin ve buna benzer şeyler. Ne kadar saçma muhalefetin görevi bu ve her dakika bunu söylemek zorunda zaten bunu yapmazsa normal değildir
horolo 17 Ocak 2018 16:27
Muhalif ya, her gün yazmak zorunda ya, vıdı vıdı, vıdı vıdı...
KARAR OKURU 17 Ocak 2018 16:11
Sn Akif beki asarız keseriz siyasetiyle bir yere varılmaz sonucunu hep beraber gördük ancak akp şimdiye kadar hiç muhalefet i dikkate almadı hiç bir konuda
Karar okuru 17 Ocak 2018 11:07
Boğazımıza kadar batmışız ne nezaketi ya hu daha damı batalım batma noktamız neresi olmalı peki nezaketsiz yaklaşım için
Okur 17 Ocak 2018 10:59
Kanatim odur ki Kılıçdaroğlu'na gereğinden fazla yer ayırmışsınız sn.Beki.Benim gibi anlama özürlüler bile gördü ki,HDP ile hemen hemen aynı çizgiye gelmiş bir partinin bırakın iktidar olmayı,ülkenin sorunlarına çözüm bulmayı, mevcut durumunu bile koruması mümkün görünmüyor malesef..
KARAR OKURU 17 Ocak 2018 13:13
8
patideki baronlar kocasakal.a da yol vermeyeceklerine göre,ben de aynı kanaatteyim bayım..chp,benim için de dün itibarıyla bitmiştir..
Ali Hakan 17 Ocak 2018 10:59
Sayın Beki; Müzmin değil,makûl muhaliflik yapıp yazacaksanız,şu malûm muhalefet dilini, mantığını, üslûbunu,usûlunü terk ederek, muhalefet yaparsanız hem siz kazanırsınız (kişisel,düşünsel tutarlılık adına) hemde ülkemiz ve ülkeniz kazanır.Hiçbir rejim, sistem, iktidar muhalefet olmadan,yapılmadan makûluyete ulaşamaz.
KARAR OKURU 17 Ocak 2018 09:37
boş efelenmelere artık ihtiyaç yok. kimse kaale almıyor. herkesin gücü ortada. güce göre davranılmalı.
hemşin 17 Ocak 2018 16:28
2
Dilinize sağlık...
Yüksel dinçer 17 Ocak 2018 07:40
Dilerim AKP MHP nin gazına gelmez çünkü bu ülkede kıraldan çok kıralcı var aman dikkat
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN