Back To Top
İngiliz sterlini kendine baksın

İngiliz sterlini kendine baksın

- A +

Vay benim köse sakalım...

Kur krizini görmezden geldi, dolardaki kaynamayı sakladı, yok liradaki erimeyi büyütmedi, yok bilmem haberini küçülttü göze sokmadı, yok paralarındaki değer kaybına değinmedi diye daha önceki gün Türk medyasıyla kafa buluyorlardı.

Üstünden iki gün geçmedi, sterlin krizini köpürte köpürte dillerine dolamak zorunda kaldı adamlar.

The Guardian, altından girmiş üstünden çıkmış, sterlin nasıl çöküyor diye kriz tellallığı yapıyordu dün.

AB’den ayrılma pazarlıklarının çıkmaza girmesi, piyasaları panikletmiş...

Brexit tarihine aylar kaldığı halde, boşanma şartlarında, iki tarafın da yüzünü güldürecek, ekonomilerini memnun edecek bir anlaşma ihtimali giderek zayıflıyormuş. Bu tıkanma da düzensiz kontrolsüz bir çıkış, plansız kaotik bir ayrılık demekmiş. Ve yaklaşan fırtına, hazırlıksız yakaladığı İngiliz para birimini kötü vurmuş...

Sterlinde, öngörülemezlik ve belirsizlik krizi patlamış...

Çeyrek puanlık faiz artışı bile kan kaybını önleyememiş, sterlinden kaçış tam gaz sürüyormuş...

Paraları pul olmamış ama dolar ve euro karşısında yılın en düşük seviyelerine gerilemiş, tepetaklak bir düşüş.

Hatta Japon yeni ve İsviçre frangı karşısında bile hızla eriyormuş.

Kara kara düşünüyor ama bir türlü güven verip sakinleştiremiyormuş hükümet piyasaları.

Öyle bir karalar bağlatıyor gazete, öyle bir karamsarlık havası yayıyor, öyle bir korku pompalıyor ki...

Sterlin kafa üstü çakıldı, yerlerde, her geçen gün daha da dibi bulacak izlenimi veriyor.

Hatta sterlin uçacak da şahlanışını müjdeliyor gibi coşuyor anlatırken. Paralarındaki çöküş derinleştikçe enflasyon ve hayat pahalılığına yol açacağını bir kalemde yazıyor.

Aman moral bozmayalım, nabza göre şerbet verip yatıştıralım demiyor.

Kaçınılmaz olarak hayat standartlarını ve alım güçlerini düşüreceğini, İngiliz okurların yüzüne patavatsızca söylüyor.

Yabancı yatırımcıyı ürkütmekten de çekinmiyor, ortalığa yekten saçıp döküyor ne varsa.

***

Allah’ın sopası yok ki, etme bulma dünyası işte...

Kimin parasının başına ne gelirse senden bilecek, altında İngiliz parmağı arayacak. Fakat sıran geldiğinde, sen suçlayacak kimse bulamayacaksın, Kraliçe’nin adamları yaptı diyemeyeceksin, trajik değil mi?

İnanır mısınız; enflasyonun arttığı yazıyor ama kaos güçlerinden, şer planlarından filan tek kelimeyle bahis yok, sorumluluk dış parmakların müdahalesine atılmıyor.

Faizlerin kur baskısı altında yükseltildiği belirtiliyor ama bir aymazlık ki, ne tefeci lobisine bağlanıyor ne de düşman saldırısına.

Nasıl bir yalnızlıktır, kendilerinden başka dönüp bakacakları kimse yok.

‘Kendim ettim kendim buldum’ diye dövünmekten fazlası gelmiyor ellerinden.

AB’den ayrılma kararı referandumla sandıkta alınmadı mı? Fakat onu bile kullanamıyorlar. ‘İngiltere Londra’dan yönetilir, İngiliz halkının bağımsız iradesine saygısızlık bu. Yağma yok; kargaşa çıkararak, kurla sıkıştırarak, ekonomimize savaş açarak bize şartlarınızı ve çıkarlarınızı dayatamazsınız’ diye Brüksel yönetimine de çakamıyorlar.

Algı operasyonlarıyla görünümlerinin bozulmasına pabuç bırakıyorlar öylece.

Nasılmış görsünler şimdi.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 23:42
Müstemleke ruhlu mandacı kafalar da kendi işine baksın....
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 22:46
Feto iblisi sadece Turkiyedevarsaniyorsaniz yaniliyorsunuz her ulkenin kendine ozel fetosu var onemli olan fetolardegil arkasindaki siyonist iblisler
Musa Şahin 10 Ağustos 2018 19:20
Sayın Beki Siz Müslüman bir insansınız... Bir MÜSLÜMANa inandığı Allah a her hangi bir şeyin yokluğu izafe edilemez... Allah’ın sopası y... diye bir söz insanı iman dairesinden dışarı çıkarır... Sizin zuhul eseri olarak böyle bir vartaya düştüğünüzü düşünüyorum... Tövbe edip Allah a yönelseniz iyi olur...
galip 10 Ağustos 2018 16:55
Borç Yiyen kesesinden yer demiş atalarımız ,ayağının yorganına göre uzat ingilizler bunu yapmadı zira böyle milli bir atasözleri yok bak ne hale geldiler iyiki bizde bu sözler var israf bizde hala haram ha tatlı tatlı yemeninde...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 15:13
Çökmüş dediğin sterlin 7,5 TL. (şimdilik)
Timur 10 Ağustos 2018 14:30
..Demirel Piskin bir suratle anlamazdan gelir. Nurcularin israri üzerine söyle der, siz milletvekilini netceniz, ben varim ya...ben sizdenim ya...bakin siz koskoca basbakani cikariyorsunuz..agizlarinin payini alan nurcular, boyunlarini büküp evlerine dönerler. Akillanmislarmidir, asla, ondan sonrada Demirele o vermeye devam. Iste Türk halkinda partizanlik böyle bir sey. O yüzden, Akif Bey, elinizi bosa agritmayin diyecegim, ama cikmayan candan ümit kesilmez.
engineer 10 Ağustos 2018 16:41
0
ondan sonra demirelin ismi "nurlu süleyman" kaldı.
kararlı okuyucu 10 Ağustos 2018 11:34
başkan seçildikten sonra ülke uçacak diyorlardı akp liler.işte ülke uçuyor daha ne istiyorsunuz ki.ha dolarmı onuda cehapeliler yükseltiyor inönü erdoğanı kıskanıyor ya.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 22:49
2
Seninde senin sagir inonunude
SD 10 Ağustos 2018 10:10
Efendim bu İngiliz gazetelerine ne söylense yeridir. 2009'da kalkıp "parlamentoda yolsuzluk vaaar!!!" diye ortalığı velveleye vermişlerdi. Yığınla belgeyi ortalığa faş ettiler bir günde. Bazı milletvekillerinin hapse girmesine yol açtılar. Neymiş efendim, 10, 15 bin Sterlinlik yolsuzluklar yapılmış. Çerez parası yahu! Parlamentonun yüksek haysiyetini, hükümetin saygınlığını sarsmaya değer miydi? Haberde kamu yararı varmış! Dış güçlere, şer odaklarına hizmet ettiler. Şer odaklarının maşası bunlar. Kapatmak lazım hepsini.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 03:15
Ingiltereden sana ne ister batsin ister ciksin sen kendine bak ona buna gulme
....... 10 Ağustos 2018 07:55
0
Yazıdaki ironiyi bile alamamissiniz..çok çalışmanız lazim çoook....
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 09:42
0
Bu eğitim sistemiyle ancak bu kadar anlayabiliyor. İroniyi nerden bilsin. Kızmayın onun suçu değil :)
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 10:34
0
Hani üniversite sınavlarında "Yazar yukarıda verilen paragrafında ne demek istemiştir?" türünden paragraf soruları çıkar ya, onlar geldi aklıma. Politikacıların en sevdiği vatandaş tipi, ayrıntıları sevmeyen, çabuk unutan, sloganlara inanan ve en önemlisi de okuduğunu tam anlamayan vatandaştır. O nedenle de yalnızca vermek istedikleri siyasi mesajları bağırarak ve sürekli tekrar ederek verirler. Ciddi veya eksik kaldıkları konulara gelince ses birden bire kısılır. Dikkatle izleyin konuşmalarını, mimiklerini, anlarsınız.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 13:30
0
Hep acemileri gönderiyorlar.
kara oku 10 Ağustos 2018 01:51
$-RUS-RUBLE, 67.00--- $-iran riyal'i, 45.000--- $-CIN YUAN'I, 7.00! Bunlari neden yazmiyorsun?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 06:17
3
Bir dolar bir lira olacak demişlerdi de ondan sözedilmiyor, bu yazdığın İran Riyal’inden.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 09:11
4
yaklaşık 100 yen bir dolar, oysa bir dolar 6TL bile değil, baksanıza TL yene göre dolar karşısında ne kadar da kıymetli değil mi cancığazım, hatta diyebiliriz ki 1TL nerdeyse 17 japon yeni ediyor, nasıl da değerli değil mi liramız?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 10:20
3
Bu partizanlar ölümü gösterir ki, sıtmaya kansere razı olasın. "Ülke 70 cente muhtaç kalmıştı" diye bağırırlar meydanlarda. Nasıl muhtaç kalmıştı? Amerika'ya İngiltere'ye "hadi ordan" deyip, aslanlar gibi Kıbrıs'a çıkartma yapıp yıllarca ambargo yedikten sonra. O dönem söz konusu olunca dış güçler yok, hükümet beceriksizdi, kendin çuvallayınca dış güçlerin işi, öyle mi?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 11:14
3
@09:11: Bir Dolar 100 Yen diyorsunuz da, Yen'in dolara karşı gercek değeri 1:1 olduğunu anlayamayacak kadar bilgisizsiniz. Cünkü Yenin KURUŞU yok. Yani aslında 1 Dolar 1,00 Yen okuyacaksınz
engineer 10 Ağustos 2018 12:52
1
1 dolar 110,90 japon yeni
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 13:22
0
Çinde dalgalı kur mu var sanıyorsun, iranda halk sokakta geçen önemli bir şahsiyetleri ülkede yeterli düzeyde un şeker yağ var demişti kriter ekmek çay yani, rusyaya gelince zaten çakma rusya olduk biz
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 23:05
0
6 tane sifir ekliyorsun sonra bir daha bakıyorsun
Musto 10 Ağustos 2018 00:44
Bizede züğürt tesellisi olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN