Back To Top
“Kandil’e harekat” deyin ama oy isterken demeyin

“Kandil’e harekat” deyin ama oy isterken demeyin

- A +

Dün Karar dahil, pek çok gazetenin manşetlerini, sürmanşetlerini süslüyordu.

“Kandil’e harekat başladı” coşkusu veren de vardı, Erdoğan’ın ağzından “Kandil’i vurduk” demekle yetinen de, Bakan Çavuşoğlu’ndan alıntıyla “Kandil’i dümdüz edeceğiz” diye gürleyen de...

20 savaş jetiyle hava harekatı düzenlenmiş, 14 hedef yerle bir edilmiş.

16 yıllık AK Parti iktidarında emsalsiz, görülmemiş bir şey değil.

Ne Kandil dağını bu ilk havadan dövüşümüz, ne jetlerimiz bugüne dek az uçtu üstünden, ne de ilk kez ağır bombardımana tutuyoruz...

Ha, gazete manşetlerinin ilk köpürtmesi de değil bu. Ne zaman bir sınır ötesi harekata girişsek, medyada büyütülür.

Fakat bu sefer yaşanan bir ilk var. İlk kez “Ya oya faydası olmazsa” diye tasalanan da görülüyor sokakta, “Ya iktidara oy kazandırırsa” diye hayıflanana da rastlanıyor.

Manşetlerden şarapnel gibi yağdırılan iri puntolar, harekatı göze sokmakla kalmıyor, göze batırmayı da başarıyor ilk kez.

Terörle mücadele operasyonu, bu sefer sadece bir terörle mücadele operasyonu olarak algılanmıyor.

Seçim meydanlarına taşınıp miting kalabalıkları önünde anons edilince işin içine oy hesapları da giriyor kaçınılmaz olarak.

***

Kulaklarıma duydum, “Anketlere göre halkın önceliklerinde başı ekonomi çekiyor. Hatta işsizlik, hayat pahalılığı, enflasyon, dolar gibi farklı başlıklar altında ilk üç-dört sırayı ekonomik sorunlar alıyor. Acaba ekonomiyi daha gerilere itmek için mi terörle mücadele öne çıkarılıyor, amaç öncelikler ve sorunlar hiyerarşisinde sıralamayı değiştirmek mi” diye bile konuşuluyor.

Hatta, bir adım daha ileri gidip “Amaç flaşları yüzünde patlatarak PKK’nın tekrar görünür olmasını sağlamak mı? Çünkü sesi soluğu çıkmayınca terör örgütünün varlığı tam da seçim üzeri unutuluyor. Bu da HDP’yi rahatlatıyor, sevimli yüzünü göstermesine fırsat tanıyor” diye sorgulayanları bile işittim.

Oy istemekle birlikte söylenince, aynı bahiste geçince...İster istemez seçim kampanyalarının ve parti propagandalarının parçası haline geliyor mesele.

Sanki terörü bütün vahşetiyle ortaya çıkmaya, gerçek yüzünü göstermeye zorlayarak oy hesabı yapılabilirmiş gibi...

AK Parti’nin yıllarca muhalefetin yüzüne çarptığı üzere, terörle mücadele partiler üstü, siyasi çekişmeler üstü bir ulusal güvenlik meselesidir, öyle de kalması sağlanmalı.

Yalnız bunun yolu, “Terörle mücadele üstünden oy toplamaya, siyasete alet etmeye mi çalışılıyor, böyle yanlış izlenimler doğurmaktan kaçınılmalı” diyenin ağzına lafı tıkmak değil.

“Kandil’e canlı kalkan olmak sana mı düştü, PKK’nın hamiliğine mi soyundun, terör örgütünü kahraman Mehmetçik’ten mi koruyorsun” diye rakip siyasetçi bastırılsa, susturulsa bile sokağın ağzı durmaz.

“Kandil’in vurulmasına, terörle mücadele edilmesine değil ama bunun seçim hesaplarıyla yan yana getirilmesine, iç içe geçirilmesine karşıyım” diyen bir dip dalga konuşmaya devam eder, benden duymuş olmayın.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 20:59
Zorunuza mı gitti sayın beki açık söyleyin
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 16:57
Senin derdin ak partiye vurmak olmuş
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 20:54
3
16:57 Iktidara vurulur. Gazeteci dedigin muhalif olur. Doğru bildigini savunur. Iktidar vurulmayacak gibi değil ki! Sözle aklınızı başınıza alın diyor. Yandaş gazeteciler Karar'da değil. Star, Akit, Türkiye, Sabah ve Yeni Safakta var. Onları okuyun. Hoş okumazsınız zaten şişirilmiş satışları olmasına rağmen ne kadar sattıkları ortada.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 16:01
Şimdi insanlar üniversite okuyor. Okumak güzel, ama neden okuyorlar? Çünkü artık devlet kadrolu atama çok az yapıyor. Babalar, çocuklarını okutuyor. Dedeler torunlarım şu üniversitede şu fakültede okuyor diye gururlanarak söylüyor. Ama ne babası nede dedesi, onun mezun olduktan sonra kadro yerine artık sözleşmeli, vekil, mevsimlik, ücretli, taşeron, ....vs şeklinde çalışacağından habersiz. Tabi bunlar iş bulabilenler. Milyonlarca üniversite mezunu da işsiz. Mezunlar, OSB'de çırak olarak çalışıyor.
KARARLI 13 Haziran 2018 14:25
Bunlar hem aldanıyor hem de aldatıyorlar.Ama ne yaparlarsa yapsınlar bu defa Allah'ın izniyle aldatamayacaklar.Millet artık her şeyin farkında.Kandile operasyonun zamanlaması da çok manidar,bunu kimseye yutturamazlar. Artık çok çaresizler,her şeyden medet umuyorlar,buradan ne kadar oy gelir hesabındalar ve çok telaşlılar.Boşuna havanda su ďövüyorlar.Aldıkları tedbirler asla takdiri değıştiremez.Ne demiş bir irfan ehli:"Hak tecelli eyleyince her işi âsan(kolay)eder,Halk eder(yaratır)esbabını (sebebler)bir lâhzada ihsan eder."Âmennâ ve Saddeknâ.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:58
Terör konusunda elbette ordumuzun devletimizin arkasindayız. Ancak yıllardir Anadolu da yeterince eve ateş düşmüşken, sećim öncesi ve oy kaygısiyla fakir fukara cocuğuna güvenerek kimbilir daha kaçının şehit olmasiyla sonuçlanabilecek bir harekata sırf bu maksatla girisilirse vicdanlarda kabul görür mü bilmiyorum.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:26
Akif Bey aklı olan zaten anlar. Her şey açık ve net. Oy.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:24
Zihniyetleri koltuk demek ki tam seçim öncesi Kandil. Gel de inan.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:03
Türkiyeyi Amerika ya pazarlamaya çalışan muhalefet Muhalefet niçin PKK ya, FETÖ ye tek laf edemiyor. Çünkü işbirlikçiler. Vatanımızı pazarlamaya çalışıyorlar. Amerikadan telefonla yönetiliyorlar. Bunu kendileri açıkca söylüyorlar.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 14:02
3
Evet fetö ye ne istediyse veren, pkk ile dolmabahce de oslo da oturp konusan, habur da şurda burda var olan muhalefet şimdi ortada yok. Vay iş birlikçiler vay !!
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 14:23
8
Sana iftiradan tazminat ve ceza davası açsalar, bir daha ağzını açamazsın. Ama burası Türkiye işte. At çirkefi izi kalsın.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 12:03
Allah ordumuzu muzaffer etsin.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:44
"Kandil'de pkk unsuruyok.", "Kandil'de ne isimiz var", "Afrin'in söyle kenarindan dolasalim" diyen malum kisiler ve partilerin PKK/PYD’ye 5 bin TIR silah gönderen ABD’ye tek laf ettiğini, eleştiri yaptığını gördünüz mü? Bu durum diger iki parti aday ve basındaki yandaslari için de geçerli. Bu her üç aday da ABD istediği için Türk askerinin Suriye ve Irak’taki varlığına karşı çıkıyor. Bunlar ne ABD’ye itiraz edebilir, ne de terör örgütü PKK/PYD’ye karşı çıkabilirler. Kendilerinden fazlasını beklemek de saflık olur.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:30
Sayin yazar, rastgele bir askeri operasyondan bahsetmiyoruz, stratejik noktaları kontrol altına alarak Kandil’e kadar uzanan, terör örgütünün Türkiye ve Kuzey Suriye ile irtibatını kesecek nitelikte kapsamlı bir askeri harekat söz konusu burada. Kandil sizin dediginiz gibi, daha onceleri oldugu gibi, sadece havadan bombalanmiyor.
KARARLI 13 Haziran 2018 14:06
3
Yani diyorsun ki;havadan,karadan,denizden hatta uzaydan bile bombalanıyor .Hatta ve hatta Ay'dan ,Mars'tan...Kısaca her yerden.Onun için bu sefer böcek gibi edilecekler.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 15:13
9
14:06 cok komikmis kararli kardes. gul gul olduk. Bu yorumdan bu sonuca mi vardin? Hayirdir Kandil'den mi yaziyorsun? Niye bu kadar rahatsiz oldun?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:14
"Ne Kandil dağını bu ilk havadan dövüşümüz, ne jetlerimiz bugüne dek az uçtu üstünden, ne de ilk kez ağır bombardımana tutuyoruz..." demis sayin yazar. Peki sayin yazar bu operasyonun bu sefer sadece bombardimandan ibaret olmadigini Suriye’den sonra Kuzey Irak’ta da kalıcı üsler oluşturmaya başladigini, Türkiye’nin niyeti kendi topraklarına yönelik terör tehdidini kaynağında önlemek, bu meseleyi daha kaynağında halletmek oldugunu bilmiyor mu? Cevabı siz okurlara bırakıyorum.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:40
2
mesele artik hic inandirici gelmemesi. suanda yapilan sey, hava saldirisi. kuzey irak'ta us kurmaya yonelik bir sey soz konusuysa, zaten bu iyi bir sey, kim gelirse gelsin devlette devamliligi esas almak zorundadir. mesele apacik secmenden oy almak icin yapildiginin goze sokulmasidir. misal, abdulkadir selvi'nin bugunku yazisini okuyun, acikca secmende operasyon icin heyecan yok demek, ne anlama geliyor?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 10:58
Kandil Operasyonu 11 Mart’ta başlamıştı, seçim kararı ise 18 Nisan’da alındı! Esas başlangıç tarihi ise iki yıl öncesine, sınır ötesi operasyonların başladığı 2016 yazına gider, yani 15 Temmuz sonrasına. Bu kadar uzun zamandır can ve emek verilerek bu aşamaya getirilen operasyonlar şimdi sırf seçim var diye niye dursun ki! Nihayetinde CHP’nin bu temelsiz ve haksız iddiasına gelen tepkiler yüzünden politikalarını düzeltmek, ifrazatı temizlemek ve kerhen de “operasyon olursa destekleriz” demek zorunda kalmalarına ragmen, sizdeki bu telaş, önalma
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 20:47
3
Durmasın ama mitingde konusulmasin. Parti isi degil bu vatan isi. Erdogan bundan nemalanmaya çalışıyor. Herkes yavas dur diyor ama kime dinletecen. Reisinizle birlikte devam edin. Biz etmiyoruz reis meiste kabul etmiyoruz.
engineer 13 Haziran 2018 10:28
amerikayla suriye kürdistanı için pazarlıklar devamediyor, yani pkk yı engellemek kandile girmek söylemlerinin arkasında gerçekte suriyede pkk devleti kuruldu bile, yani pkk kandilden(dağdan) ovaya indi ve suriye petrollerine kondu bile,şimdi barzanistan gibi legalleşip Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde bölgenin imarına katkı sunacaklari Türk müteahhitler iş yapamak için pkk devletidir demiyecek balıklama atlıyacaklar,özal kuzey ırak kürdistanını kurdu, suriye kürdistanı kimlere nasiboldu, hatyırlı! olsun.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 10:59
0
Source: Trust me dude, im enginer.
SİZ KONUŞUYORSUNUZ YA!! DİP DALGA'NIN BAŞI DA SİZ SİNİZ HER HALDE SAYIN ESKİ BAŞBAKANLIK BAŞDANIŞMANI.. PEŞİNİZDEN GELEN İLLA Kİ OLUR KAYGILANMAYIN. LAKİN SİZ DE BİLİYORSUNUZ Kİ! ALLAH(c.c.) İZNİYLE HEM ÇOK ÇALIŞAN RTE, HEMDE CUMHUR İTTİFAKI SEÇİMDE İPİ GÖĞÜSLEYECEK, % 50 Yİ NE KADAR AZ GEÇERSE O KADAR YARARLI OLUR SİZ VE SİZİN GİBİDÜŞÜNENLER İÇİN. NEYSE OLANDA "HAY'r" VARDIR.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 10:06
Selahattin Demirtaş'ın Kandil'deki abisi terorist Nurettin de tatlı ısmarladigi, "Askerin moralinden bana ne?" diyen Cumhurbaşkanı adayınız icin de en kisa zaman da kalorili, kilo almali, sutlu, serbetli tatli mi siz daha iyi bilirsiniz tabi esprili mi esprili bir yazi bekliyoruz.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 09:52
Kandil operasyonu harekat planlari, daha siz secim kandil denklemleri kurmadan, daha secim tarihi belli olmadan once baslamisti zaten sayin Beki. Peki siz sayin Beki elinizi vicdaniniza koyup, iki polisimizi uykusunda şehit ettiği günden beri devlet topyekûn PKK ile mücadele ederken, Her ay şehit haberleri gelirken, PKK destekçileriyle fingirdeyip, Atatürk ile Öcalan posterleri arasında halay çekenlerle ilgili de esprili! bir yazi yazacak misiniz?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 10:48
1
aklin mi tutuldu sayin okur? secim tarihi belli olmadan ne demek, secimin tarihini zaten akp belirlemedi mi?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:22
0
10:48 cevabi yukarida vermis biri.
abc 13 Haziran 2018 11:29
2
Hilal Kaplan'ın yazısını buraya yapıştırmak yorum mu oluyor?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 11:49
0
11:29 Niye olmasin. Yazinin iceriginde yanlis var mi? Kaldiki birebir kopyala yapistir yok. Icinde yorum da var.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 09:52
Büyük Kalemsiniz vesselam. Elinize sağlık
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 09:48
Dip dalgalara dikkat etmek lazım, kimleri nasıl vuracağı hiç belli olmaz. Suriye ve Irak'ta teröre karşı yapılan mücadelede başarısız olunması durumunda sizin gibi yazarlar ve muhalefet partileri bu durum ülke meselesi ve siyaset üstü bir durumdur, seçim zamanı lütfen bunları siyasete alet etmeyelim diyebilirler mi?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 09:41
herşeyi seçimden sonraya bırakan hükümet kandil harekatını seçimden sonraya bırakmadı
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:33
5
Şu chp+İP+SP ittifakı böyle el altından gizli gizli yardım etmek yerine, HDP’yi de alsaydılar ya ittifaka... O zaman baraj problemi kalmazdı.Merhum Erdal İnönü, hepsini nasıl açıkça sırtında taşıyıp sokmuştu meclise? Çekinecek ne var? “Maksat demokrasi” değil mi? Nedir bu saman altından su yürütmek,Şark kurnazlığı?Serok Selo sloganları altında güya CHP mitingi..
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 19:52
2
Bu hdp ne kadar rahatsızlık vermiş size. Kardeş 6 milyon destek verdiyse ne diyeceksin?
Nuri 13 Haziran 2018 07:25
İşini yapan adama neden işini yapıyorsun diye sorulmaz. Bırakın işini yapsın zorunuza gitmesin... sizin güvenliğiniz için insanlar şehit oluyor.
Herhangi biri 13 Haziran 2018 09:30
3
Insanlar bizim güvenliğimiz için şehit oluyor, akp oy kazansın diye değil
Nuri 13 Haziran 2018 11:04
5
Yaptı, yapıyor, Allahın izniyle yapacakta seçim var diye bazıları yanlış anlayacak diye terörle mücadeleye ara verilemez. Sizin dünyanız seçim üzerine kurulmuş olabilir ama dünya dönüyor ülkeler mevzilerini alıyor.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 04:37
"Keşke saraydan önce terör sorununu nasıl çözeceğinizi anlatsaydınız bu ülkeye..." Vatandaş Salim Ü. "Ben terör sorununu çözdüm oğlum, çözdüm." Meral Akşener Herşeyi yukarıdaki iki cümle açık,anlaşılır,sade ve yalın bir şekilde açıklamıyor mu?Sayın karar okuru yorumcuları ve sayın Akif Beki,nedersiniz....
Ehl-i İrfan 13 Haziran 2018 04:30
"Beni ABD'den aradılar, usulüne uygun istenmediği için Fetullah'ı vermiyorlar" yalanı bir başkaydı. Kılıçdaroğlu "raporlara baktım, gayet uygun istenmiş" diyerek bu yalanını öyle yüzüne vurdu ki... İnce tastamam durdu.Bir insan ,bir aday nasıl oluyorda bu kadar kısa zamanda bu kadar pot kırıp,böylesi gaflara dûçar olabiliyor.Kurumsal olarak chp nasıl bu ülkeyi bu haliyle yönetmeye talip olabiliyor,anlaşılır gibi değil sayın Beki....
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 10:23
2
Amerikalılar illa ki telefon numarası bırakmıştır. Bir arayıp sorsun bakalim "Haci siz ne yaptiniz ya?" :)))
ceren 13 Haziran 2018 03:11
hiç sıkıntıya gerek yok.reis yüzde 52-54 ile ilk turda kazanacak.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 03:48
2
ilk turda kazanması imkansız
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 06:07
3
cumhurbaskanligi seciminde yuzde 52 bulamadi, ki o zaman ekmelleddin gibi bir rakibi varken ustelik. ne ekonomi boyleydi, ne hak hukuk adalet bu kaddar rezaleti ayyuka cikmisti, ne 15 temmuz olmustu vs vs. ak parti secmeninin kendini her sonuca hazirlamasi lazim. sonra sokaklara belimiz dolu cikariz gibi seyler soyleyen adamlarin galeyanina geliverirsiniz. aman dikkat!
Yedik 13 Haziran 2018 06:38
3
Reis kazanınca sen de kazanacak mısın Ceren kardeş? Emin misin?
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 12:01
16
6:38, Demokrasilerde seçmen değil, seçmenin tercih ettikleri kazanır. Ama AKP kazanınca FETÖ ve PKK’nın kaybedeceği kesin.
Fikrimin ince gülü. 13 Haziran 2018 02:04
O dalga geliyor ve sandık sonuçlarına yansıyacak. Gençlere bakınca anlıyorum bunu. Muhalefet hiç olmadığı kadar etkin. Özellikle Ince'den bu performansi beklemezdim. CHP %30 oy alabilir. HDP zaten barajı geçer. Burada İyi Parti belli değil. Kimi %10 diyor, kimi %20. Bence tam ortalarında. MHPnin oyu %5in altina düşerse zaten muhalefet hem meclisi hem de Cumhurbaşkanlığını kazanır.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 03:12
28
Fazla ümitli olma. 25 Haziran sabahı şarkının ikinci satırını söyleyeceksin: “Yaktın ah, yaktın beni..”
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 20:41
1
03.12 Ümitliyim ama az mı çok mu bilemem. Siz bu seçimi bunca adaletsizlik, hukuksuzluk ve haksızlıkla birinci bitirince kazanacağınızı mı zannediyorsunuz? Hayır, salt kötülükten ve hakaretten beslenen, gözünü hırs bürümüş bir iktidarın seçimi kazanması ülkenin kaybetmesi demektir. Saygılar.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 01:42
hdp ve seloya bu kadar saldırıldığına göre seçimin ikinci tura kalacağına hiç ihtimal verilmiyor demektir.
Almanyadan 13 Haziran 2018 02:03
1
Tam tersi iyi partiye kayan miliyetçi oyları geri döndürmek ve kararsızları terörle korkutarak ikna etmek...Durum kritik, ne yapacaklarını şaşırdılar....
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 05:11
1
@Almanyadan milliyetciler goruyor olanlari. daha cok degil bir kac sene once haburdan permerge gelerek halay cekti. hendekler kazildi. barzaniyle bu devlet tokalasip sarildi. balik hafizali degil bu secmen.
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 13:13
0
İnce’nin Diyarbakır mitinginde “Selo’ya Özgürlük” diye sloganlar atılıyor. HDP bayrakları sallanıyor.. Muharrem İnce, cezaevinde Demirtaş’ı ziyaretini eleştiren Erdoğan’a tepki gösteriyor.. Meydan Demirtaş için alkışlatılıyor.. Taahhütler, vaatler havalarda uçuşuyor.. Sonra; “biz Diyarbakır’da miting yaptık” diyorlar.. Ya hu basbayağı HDP seçmenini taşımışlar meydana. Bildiğin CHDP mitingi yapılmış orada. Yalnız HDP seçmeni; inkar, imha, ret, asimilasyon politikalarını unutmuş olabilir.. Ancak CHP seçmeni Sırrı Sakık’ın, büt
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 00:37
Şimdiye kadar yoktu da ramazan ayında ve seçimden hemen önce yapmayın millet bunu farklı algılıyor
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN