Back To Top
Kaşıkçı’nın kaybolması da ‘algı operasyonu’ymuş

Kaşıkçı’nın kaybolması da ‘algı operasyonu’ymuş

- A +

Açlık çeken birini, hissettiği şeyin algı operasyonundan kaynaklandığına inandırabilir misiniz? Sandığı gibi aç değil, aslında gayet tok olduğuna sizin demenizle ikna olmasını bekler misiniz? Sırf siz öyle söylediğiniz için açlığı giderilip karnı doyar mı?

Suudiler, ‘algı operasyonu’nu Arapça deşifre ederek işte bunu başarmaya çalışıyor.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili gözlerimizle gördüğümüz, kulaklarımızla duyduğumuz şeylerin birer yalandan ibaret olduğunu telkin ediyorlar.

Aslında olmayan şeylerin yaşanmış olduğuna inandırılıyormuşuz. Ortadan kaybolması şeytanca istismar ediliyor, haksız karalamalara ve suçsuz rejimi kötüleme kampanyalarına alet ediliyormuş.

Kaşıkçı’nın konsolosluk kapısından girdiğini görüyor ama aynı güvenlik kamerası görüntülerinde çıktığını günlerdir hala görmüyoruz ya...

Yanıltılıyormuşuz, Kaşıkçı o kapıdan girdiği gibi çıktığı halde, çıkmadı diye bize yalan söyleniyormuş.

O gün 15 esrarengiz Suudi’nin iki uçakla gelip akşamına apar topar dönmesinde de bir gizem yokmuş. Abartılıyormuş, rastlantı eseri o güne denk gelmiş. Anlam yüklemek, altında hinlik aramak kötü niyetli ve rejim aleyhtarı propagandaymış.

Kaşıkçı, korkunç bir cinayete kurban gitmemiş...

Asıl Reuters, Washington Post ve diğerleri maksatlı yalanlara yani algı operasyonlarına kurban gitmiş.

Kaşıkçı’nın tuzağa çekildiği, hunharca öldürüldüğü, vahşice katledildiği filan planlı bir dezenformasyonmuş...

Asıl tuzağa Batı medyası düşmüş. Türk emniyet ve istihbarat yetkililerine dayandırılan tüm haberler, uydurmaymış.

Kaşıkçı’nın işlemleri için kasten İstanbul’a yönlendirildiği, Türkiye’nin seçilmesinin Ankara’ya da bir mesaj vermeyi amaçladığı asılsız bir komplo teorisiymiş.

Aksine, Ankara’nın bilinçli olarak aşağılandığı, tasarlanarak gözdağı verildiği havası yayılıp Türkiye’yle Suudi Arabistan karşı karşıya getirilmek isteniyormuş.

İki tarafa da düşmanlık besleyen ‘şer mihrakları’nın hileleriymiş bunlar.

‘Dış güçler’in bu hain saldırısına hizmet etmemek için, gözlerimize ve kulaklarımıza itibar etmememiz gerekiyormuş.

***

Gördüklerimizin yanıltıcı, duyduklarımızın aldatıcı olduğunu sabah akşam işte bu yaygaralarla pompalıyor Suud medyası.

Kral’ın sadık sesi Arabiya TV, Kaşıkçı’nın Arabistan’da yaşayan oğlu Salah’ı konuşturuyor, söylenmesi gerekenleri ona söyletiyor.

Kaşıkçı’yı bir daha çıkmadığı konsolosluk kapısında bekleyen ve ortadan kaybedildiğini ihbar eden nişanlısı Hatice Cengiz için, “O kadını tanımıyorum, nereden çıktı, kimdir bilmiyoruz” dedirtiyor.

Kaşıkçı’yı sağ olarak en son gören kişi nişanlısı. Ortadan kaldırıldığının, içeriden bir daha çıkmadığının canlı şahidi o. Ama tanıklığı, bizzat Kaşıkçı ailesinin ağzından sulandırılıyor, itibarsızlaştırılıyor.

Sorsanız, ne idüğü belirsiz bir ajan provokatör, ortalığı karıştırıyor, ailesiyle yakın irtibat içinde Kaşıkçı’nın akıbetini aydınlatmaya çalışan Suudi yetkilileri itibarsızlaştırmakla görevli. Soruşturmayı saptırmaya, gerçekleri çarpıtmaya ve rejimi kendi vatandaşını boğazlayan gaddar bir katil gibi göstermeye uğraşan karanlık güçlerin emrinde bir proje o...

***

Bir hafta öncesine kadar, yaşayan en popüler Suudi gazeteciydi Cemal Kaşıkçı. Serbest bir tartışma ortamında özgürce konuşmak istediği için kaçmak zorunda kalmıştı.

Ülkesinde tutuklanan gazeteci arkadaşlarının tek suçlarının bağımsız kafaları olduğunu, muhalif bile olmadıklarını söylüyordu.

Eleştirileri olmakla birlikte kendisini de muhalif diye görmüyor ve tanımlamıyordu. Ama canını kurtaramadı...

Suud’u güya liberalleştirecek açılımların Suudiyye TV ekranında artık bir reklam yüzü var. Başı yarı açık bir kadın spikere, haber sundurmaya başladılar. Fakat hak ve özgürlük istediği için tutuklanan kadınları serbest bırakmıyor bu reformlar. Tıpkı Kaşıkçı’ya can güvenliği sağlayamadığı gibi...

Görünürde özgürlükçü ama arka planda yasakçı, vitrinde değişimci ama perde gerisinde baskıcı bir rejim, şimdi bize görünüşe aldanmamamızı söylüyor.

Algı operasyondan şikayetin kendisi bir algı operasyonu denemesiyse, algı operatörünü kime şikayet edebilirsiniz ki?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 19:31
Troller dolmus yine yazi altina. korler sagirlar birbirini agirlar. kimsenin degerli! fikirlerinizi okudugu falan yok.
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 14:46
Kaşıkçı olayında Arap Medyasını mı yoksa her olay karşısında takındığı yandaş tavrıyla Türkiye medyasını mı yazdınız Akif Bey? Ben bir fark göremiyorum.
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 14:44
Bizim Suudlardan şimdilik biraz farkımız var. Henüz o seviyeye ulaşamadık. Yani onlar görünürde ileriye bir adım atıyorlar, biz geriye 5 adım atıyoruz. Çok yakında aynı seviyeye geleceğiz. Basın da dâhi aynı seviyedeyiz. Kaşıkçı Suuda göre bir teröristtir, tehlikedir ve ortadan kaldırılması gerekir. Yüksek ihtimalle Kaşıkçıyı vahşice öldürdüler. Türkiye'ye verilen bir mesaj da var bu konuda. Kralı ölünce 3 gün yaş ilan ettiğin Suud, sizi aldattı sayın Başkanım.
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 12:56
Bu "algı operasyonları", yandaş medya falan bana bir yerden tanıdık geliyor, ama nerden?
analiz 11 Ekim 2018 11:15
Millet yinede ayık olun bu kaşıkçı mevzu bana reza olayını hatırlatyo birden bire arabia tv sine çıkıp Türkiyenin göründüğü gibi bir ülke olmadığını diktatörlüğün hüküm sürdüğünü felan anlatacak gibi gelyo yine tufaya düşürülyo olmayalımda bekleyip görecez
musto 11 Ekim 2018 09:46
Sünni islamın liderliği konusunda gizli bir çekişme yaşanıyordu ilk başlarda suudi yardımları bosna 'ya yardım paraları vs islamcıların iktidara gelişi suudiye bağımlı olmaktan çıktı kendi ayakları üzerinde durmaya başladıkları an islamın halifeliğini oynamaya başladılar suudiler kadınlara daha fazla özgürlük vs adımlar atarak karşılık verselerde şu anda her şey bizim islamcılardan yana ancak ekonomik kriz nedeniyle bu kavga daha çok su kaldırcak gibi...
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 09:35
Bir zamanlar, eski Türkiye denilen memleket ortadoğu ülkelerine model olarak gösterilirdi;bugün bizim modelimiz SuudiArabistan! Dolayısıyla adamlara birşey deme içimden gelmiyor:-( sadece hangimiz daha "iyiyiz" diye sorabiliriz?Atın bunu hapse, o casus bu terörist, bir kerecik tecavüzle bir şey olmaz,küçüğün rızası var (bunu yazarken bile iğrenme geliyor;bunlar savundu!!) dünya lideri, kriz yok, camide içki içip yüce müslüman başörtülü kadının üstüne gezici erkekler saldırdı oooff off say say bitmez! Suudiler mi daha "iyi" acaba?
misafir 11 Ekim 2018 09:58
1
sayın yorumcuya katılmamak elde değil....
engineer 11 Ekim 2018 09:20
Hüsnü Mahalli der ki, kaşıkçı arabistana kaçırıldı,
Cemal Esen 11 Ekim 2018 09:06
Ben bu ülkede Vehhabilere lâf söyleyecek "adalet ve kalkınmacı" bir babayiğit görmüyorum çünkü onlar birbirinin kardeşidir.
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 12:15
0
Tek yumurta ikizleri
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 08:53
Ne denirse onu yazarlar
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 08:31
"Kıymetli dostum Putin"onlarca operasyon yaptı bu ülkede.Türkiye'ye, emin yer, diye sığınan, kaç Çeçen yiğidi infaz edildi.Sığınanı geçtim, kendi vatandaşımız Medet Önlü'yü bile koruyamadık, katil Putin'den.Bu operasyonlardan yüz bulduğu için, Erdoğan aşireti gibi, Orta Doğu'nun Sünni liderliğine oynayan Suud aşireti, güç gösterisinde bulundu Kaşıkçı vesilesiyle.Birileri Araplarla aramızı açmaya çalışıyorlar,diye, konuyu sulandırıyor.Şii Araplarla aramızda "din" var; Sünni Araplarla "koltuk".Aramız hiç kapanmaz!
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 02:19
Bu benzerlik çok ürkünç.
N.Öztürk 11 Ekim 2018 00:37
Kralı ölünce 3 gün yas ilan ettiğimiz Suudi Arabistan'dan beklemezdik doğrusu bu kadarını.
KARAR OKURU 11 Ekim 2018 00:09
Türkiye’nin aşağılanmasıdır net ama olay cambaza bak cambaza’ ya dönecek. Suudlar kutsaldır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN