Back To Top
Kaz Dağları’nda oyuna mı geliyoruz?

Kaz Dağları’nda oyuna mı geliyoruz?

 - Son Güncelleme: 08.08.2019 Perşembe 08:53
- A +

Arkadan gelen o 'zamanlama manidar' istimi olmasa, az daha şüpheye düşeceksiniz. Fakat çatlak zurnanın zırt demeden durduğu nerede görülmüş!

Protestoların altında 'tezgah' arayan son haber, "Kaz Dağları protestolarıyla ilgili ortaya çıkan yeni bilgiler" diye başlıyor.

Bakıyorsunuz, bilgi dediği masabaşı spekülasyon. "Bir dönem Bergama’daki altın arama faaliyetleriyle ilgili FETÖ'nün oynadığı oyunu hatırlattı"ğını söylüyor en fazla.

Köylüler, siyasi partiler ve STK’lar ‘siyanürle altın aranacak’ diye karşı çıkmış, onlarca dava açılmış. Derken Eurogold firması pes ettirilmiş.

Maden sahasını haraç-mezat, yok pahasına FETÖ sanığı firari İpek'in şirketine böyle satarak ardına bakmadan kaçmamış mı Eurogold!

Çizgili pijamasıyla eylemlerin sembolü haline gelen ve 'Hopdediks' lakabı takılarak kahramanlaştırılan Bergamalı Bayram Yıldız vardı ya... İşte onun ve STK’ların protestoları ise sihirli bir el değercesine bıçak gibi kesilmiş sahiplik değiştirdikten sonra.

Bergamalı köylüler, daha sonra gazetelere verdikleri röportajda ‘kandırıldık’ itirafında bulunmamış mı!

"FETÖ aldı eylem bitti" diyor haber.

Eurogold'u yıldıran davalar da firma kaçırtıldıktan sonra ya geri çekilmiş ya da beraat ve takipsizlikle sonuçlanmış.

Gerçeğe aykırı bir anlatım mı, değil. Sıkı da deneme... Fakat bunların doğru olması, Kaz Dağları'nı korumak için başlatılan kampanyanın benzer bir şeytani plana dayandığını kanıtlar mı, hayır.

Zaten haber de bunun farkında ki açıklarını, zamanlama senaryosuyla tamamlıyor.

"Fırat’ın doğusuna sınır ötesi harekat kararlılığı"na denk gelmesi tesadüf müymüş!...

AK Parti'den önce, 2000 yılında CHP adayı Mimarlar Odası Başkanı Prof. Dinçer’in imzasıyla SİT alanından çıkarılmış. Üstelik saha da Kaz Dağları’nda değil, 40 km uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi’ndeymiş. Ve ilk ruhsat 2001'de verilmiş.

Böyleyken 2 yıldır ağaçlar kesilirken sessiz kalanlar, neden şimdi kesim bittikten sonra ayağa kalkmış?

Zamanlamanın manidarlığını, bu soruyla hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde ispatladığını sanıyor haber.

Geriye, ölümcül darbeyi vurmak kalıyor ki onu da tahmin edersiniz: "Batı ve ABD, Türkiye’nin karşısında dururken milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan bugünlerde, CHP’lilerin öncülüğünü yaptığı Kaz Dağları protestoları provokasyon ateşine dönüştürülmek isteniyor..."

Çevre duyarlılığı ve ağaçların kesilmesi, oldu mu size algı operasyonuna bahane!

"Türkiye sınır ötesi harekata hazırlanırken kimi çevreler, ülke içinde ağaçları bahane ederek provokasyon peşine düştü. Olay, akıllara bir dönem FETÖ’nün Bergama’daki altın arama faaliyetleriyle ilgili oynadığı oyunu getirdi" dedirtmez misiniz artık?

Oysa...

Çevre duyarlılığına hak vererek sahip çıkılsa, siyaseten kullanılmasının önüne çok daha kolay geçilebilirdi.

Başka bir siyasi ajandaya alet etmek için körükleyenler araya karıştı diyelim...

Eldeki somut veriler, komplo iddiasını desteklemeye ve güçlendirmeye harcanacağına....Yanlış bilinenleri ve önyargılı suçlamaları, yabana atılmayacak şekilde çürütmekle yetinilse, daha inandırıcı ve etkili olmaz mıydı?

Tabii mesele, zıtlaşma ve inatlaşma minderine çekerek bağcıyı dövmek değil de...Kamuoyunu manipüle etmeden aydınlatmak, ajitatörlerle provokatörlere fırsat vermeden tepkileri ortak iyiye kanalize etmek ve tatminkar güvencelerle yatıştırmaksa!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 18:00
At izi it izine karismis durumda. Kim dogru söylüyor belli degil. Hükümet yetkilileri anlasmayi aciklamali detaylica akli basinda tartisilmiyor da...
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 22:46
yahu bir sey anlamiyorum.Bugun ozdil in yazdigina gore ,akp nin hukumeti kurdugu 2003 ten verdigi maden ruhsat sayisi,cumhriyetin kuruldugu tarihten beri verilen ruhsatlarin yuzlerce kati.Simdi merak ediyorum, kim yalan soyluyor.Nedir isin asli.Ben arastiramiyorum.Bu edindiginiz gazecilik meslegi,bunu arastirabilmeyi sizlere gorev veriyor.Arastirin ortaya cikarin bu isin asli nedir, Kim yalan soyluyor.Hadi gozum gorev basina.Milletin onune dogru somut bilgileri koyun.Kimse gazeteciligi propaganda araci yapmasin.Meslegini yapsin.Hadi bakalim.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 22:37
Kirazlık CHP li akademisyenler imzasıyla sit alanı olmaktan çıkarırdı. Arama izni 2001 de verildi. Ruhsat Çanakkale Belediyesi tarafından verildi. İki yıldır ağaçlar kesilirken Çanakkale Belediyesi hiçbir şekilde olaya müdahale etmedi. Hükümet kendini savunana kadar ilgili olan herkese soruşturma açsın.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 19:30
Ovacık, Bergama’da siyanürle altın çıkarılıyor yıllardır. Siyanür kullanılıyor diye kıyamet kopmuyor. Açık alan madenciliğine karşı çık anlarım, ama siyanür bu işin özünde var. Gelişmiş ülkelerde de kullanılıyor. Radyasyon var diye röntgende çektirme o zaman.
Bedir 08 Ağustos 2019 17:45
Oralar Kaz dağından 40 km uzaktaymış! Böylece ortaklıklarını kabul ediyorlar. Eski haritalara bakıldığında Kaz dağları diye tanımlanan alanın daha geniş bir yeşil alan olduğu görülüyor. Zaten tarım alanları ve turistik tesisler Kaz dağlarının içine içine doğru ilerliyor! Hazıra dağ dayanmaz. Bu Cümle memleketin üretkensizliğini ve artık yeraltlarını peşkeş çekmelerini çok güzel anlatıyor.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 16:06
gezi eylemlerine hak verir hale geldim ya!
E.K 08 Ağustos 2019 15:15
Yanlisa yanlis demek ne zamandan beri milli birligi bozma tesebbusu oldu? Bazi gozu kor bagnaz tipler, dusunme ozurluler okuzun altina buzagi aramasin..Asirlik agaclarin yok edildigi bir katliama karsi cikmak insani bir durum. Particilikle ilgisi yok..Bergama olayinda bir alicambaz oyunu varsa bu tamamen Akp'nin sorumlulugudur..Fetullahcilarla aralarindan su sizmiyordu o zamanlar..Yanlis varsa ortaya cikarsinlar, geregini yapsinlar..
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 21:27
0
Akif Beki'nin yazısını okumadan'mı bu yorumu yazıyorsunuz yoksa olay ne olursa olsun ben bildiğimi okurum mu diyorsunuz.Teşbihde hata olmaz, ayının kırk türküsü varmış,kırkıda ahlat üstüne misali fetöyle aralarında su sızmadığı lafından başka söyleyecek sözünüz yok.hoş oda öyle değil ama.....
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 14:06
Yani resimdeki tabloya itirazın Yok öyle mi. Hangi firma yaparsa yapsın bu bir katliamdır. Geçen yıl batıda bir çok mermer ocağının terk edilirken yeşile boyandığını gördüm. Yetkililer mutlaka rüşvet alarak bu duruma razı olmuşlardır
GOOOLDD 08 Ağustos 2019 12:53
siyanür, toz vs çevreye zarar verecek mi? bunların atıkları kuralına göre bertaraf edilecek mi? insanların yerlerinden bağ bahçeleriden edilmesinin bedeli ödenecek mi? o bölgeye yıllar sonra daha faydalı yada daha fazla gelir getirici birşeyler yapılması durumun da geriye dönüş olabilecek mi? yeraltı suları, endemik bitki, hayvanlar, doğal yaşama etkileri raporlanmış mı? en önemlisi:bu raporları ve izinleri verenler kanuni olarak yıllarca sorumlulukları devam edecek sorumlu tutulabilecek mi yoksa bal tutan parmaklarında yaladı bitti durumu mu olacak? bence sorgulanması gereken başta bu.
Süheyl CALISKANOGLU 08 Ağustos 2019 12:43
Yandas medya(Saray'in köse yazarlari)Kaz Daglarindaki katliam icin bir tek kelime yazmiyorlar,cekiniyorlar mi?Bu konu"cis'yakar'diye düsünüyorlar,her halde.Istanbul-Izmir oto yolunu,"ballandira-ballandira'yaziyorlar.RTE'ne demisti "parasi olan gecsin'Zenginlerin oto yolu..Saray'in "sanatcilari'onlarda Kaz Daglari icin bir tek kelime söylemeye cesaretleri olmadigi asikar,hepsi "sus-pus'olmuslar!.. Bu konu dikkat,"cis yakar'diye düsünüyorlar,sipere yatmayi daha "akilli' olacaginin hesap-kitabini yapiyorlar(!)..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 11:38
Provokasyon demeyip, dış güçler demeyip de ne diyecek bu köftehorlar? Yine hata ettik, aldatıldık, Allah bizi affetsin mi desinler... :) Altının da %2 si bizimmiş, ne ticari kafa ama!..
ömer sayar 08 Ağustos 2019 11:22
Bu kadar yabancı ajansın burada ne işi var diye kimse sormuyor. DW' ye sormuşlar neren eğri diye o da nerem doğru ki demiş.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 11:09
Kaz dağları için kaz yürüyüşü yapmak yerine, çevre denetlemesi de yaparak kaz gibi yolunmadan ticaret yapmaya bakalım.
Zorro 08 Ağustos 2019 10:51
Vatan toprağı 3 kuruş için zehirlenemez..bundan iktidarı haklı çıkarmaya çalışmayın .ne olursa olsun orman kesilemez ve siyanürle altın aranamaz diye kanun çıkmalı halk aptal degil
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:48
Kardeşim öyle böyle siz kendi vatanınızı siyanürle yıkarsanız diğerleri kullanır.turkiyenin siyanürle çıkarılacak ne altına nede parasına ihtiyacı yok.bu vatan çocuklarımızın ve torunlarimizin
musto 08 Ağustos 2019 10:39
Kusura bakma sn beki ülkemin altı oyulurken yağma edilirken hepiniz oradaydınız ve göz yumdunuz umut beklediğimiz Milli gazete yan kuruluşu ile yağmaya katıldı Giresun Aksu kağıt fabrikasını aldı makinalarını sattı arsasını'da tokiye sattı konut yaptılar.Maşallah yağmada bir birlerinden eksik kalmıyorlar. Vatan millet edebiyatı yapmayın bu yağmada dolaylıda olsa çoğunuzun parmağı var.
KARAR OKURU SİVAS 08 Ağustos 2019 10:20
Güzelim Ormanlık alanlarda lüx vilları ,Tatil köylerinde milyonluk yazlıkları ,güzelim denizlerimizi koy'larımızı kirleten "MİLYONLUK" yatları olanlar,vatandaşın masum duygularını kullanarak ÜLKEMİZİN kaynaklarının kullanılmaması için memlekin altını sinsice "KAZ"ıyorlar
Maraşli 08 Ağustos 2019 09:45
Bakın birçok arkadaş haklı yada haksız herneyse. Lakin maden hakkında mevzuları birde odamidir yok madenciler baskanimidir nedir onun ağzından dinleyin. Adam bir TV de çıktı anlattı ülkedeki madenciligin sıkıntılarını . Yerli maden şirketlerinin bu kadar sıkıntıları sorunları varken kaz dağlarına takilanlari da Kanadalı şirkete verilmesini de anlamayanlar boş konuşuyor. Hani yerli ve milli olacaktık. Sadece kendi iş bilmez ortalarına da talan ettirilen maden sahaları kömür yatakları nolacak. Orman katliamı işi de cart curt. Adam gibi madeni yerli şirkete verirsin onuda adam gibi denetlersin
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 09:15
Ağaç kesimi önemli daha da önemlisi siyanür. Altın ve diğer madenler için ufalanan bir ton kaya için 3 ton siyanür kullanılıyor. Madenleri aldıktan sonra siyanür atık havuzuna atılıyor. Bu havuzlar öylece bırakılıyor. Bu havuzlar depremde, yağmur, selde çevreye yayılıp tüm ekili araziye dağılmaz mı? Üstelik bu maden arama yüzünden tüm ülke delik deşik, Kaz dağı bir sembol. Bu bir parti sorunu olmamalı, herkes sahip çıkmalı, mücadele etmeli..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 19:33
0
Değil. Siyanürü kimse doğaya salmıyor. Ayrıca siyanürün etkisi bir iki hafta içinde kayboluyor.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:49
Diyelim ki bütün bu senaryolar doğru, peki şu anda da ağaclar kesilmiş, kesiliyor mu, maden işlenirken arsenik kullanılıyor mu, yağmur sularıyla tüm toprağa yayılacak mı, bulunan altının ekonomik değeri, verdiği zararın kat kat altında mı? Bunların yanıtlarını vicdanınıza sorun ona gör konuşun ve yazın...
Bitikçi1453 08 Ağustos 2019 08:40
Kaz dağlarında yeşili katlederseniz, egede akdenizde ormanları yok ederseniz marmarada betonlaşmayla yanlış projelerle ormanları yok ederseniz Karadenizde hatalı Hes hesaplarına girerseniz iklim dengeleri bozulur. Allah'ın koyduğu kanunlara hesapsız müdahale ederseniz bedelinide kuraklık heyelen sel gibi afetlerle ödersiniz herşey para değil her doğa koruyucusunuda vatan haini ilan ederseniz sonuç vahim olur. Parayı bu kadar sevmek de çok vatanseverlik değildir biline. Vesselam.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:01
Yine “altın”. Konu altın olunca, insan merak ediyor doğrusu, bu işteki “Hayırsever iş adamı Reza Bey” kim, diye !..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:51
Şüpheli yaklaşmakta haklisiniz ama bazen haber alınamıyor.ya da başka şeyler söylenip kamuoyu yaniltiliyor. Şimdi hala eminim haberimiz olmayan birçok yerde orman talanı devam ediyor.belki yerelde mücadelede ediliyor.ama bunun ulusal alana yansıması zaman alıyor.evet şüphe olmalı ama şimdiye kadar neredeydiniz de dememeli.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:28
Bence gayet mantıklı bir şüphe. O alan dümdüz edilip ağaçlar kesilirken niye haber yapılmadı? İş işten geçip saha madenciliğe hazır hale getirilince protestolar başlıyor. Kanadalı şirketi yoğun çevre protestoları ile kovup, iktidarın maden sahasını yandaş şirketine vermeyeceğini nerden bilelim? Bu kanadalı şirketin iki ayrı projesi daha var. Oraları başlamadan durdursalar ya.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 19:40
0
Muhalefet tepkı gosterıyor. İktıdar savunuyor. Dusuncen yanlış
Hiç 08 Ağustos 2019 07:19
Memleket betonistan resmen.ak partilisi de chp lisi de aynısını yapıyor.cevre katliamı.karşı durursan milli değilsin, diş mihraklarin savunucususun.haaa aynı zihniyet 20 yıl önce de farklı versiyonlarıyla vardı.degisen ne..Hiç..bir arpa boyu yol alamamak
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 05:57
Çıkarılan altının sadece %6'sı devlete kalacak gerisini Kanadalı firma alacakmış. Hiç çıkarmasınlar daha iyi. Bu işten devletin toplam geliri sadece 170 milyon lira olacakmış. Bu kadarcık para için değer mi topraklarını yağmalatmaya. Devlet kendi çıkarsa eyvallah ama malı yabancı götürecek.
Bilal 08 Ağustos 2019 05:54
Makul şekilde madenler çıkarılmalı yoksa nasıl iş oluşturacağız. Orman ağaç bahane Bodrum deniz kıyılarını betonlaştıran belediyeler kaz dağında film çeviriyor
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 12:08
0
Sabit oran yok, çıkarılan altının o günkü değeri ve çıkarılan altının ons'u üzerinden hesaplama yapılıyor. %6 pay 170 milyon, 30 bin dolar demek aşağı yukarı ama hesaplama o şekilde değil.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 05:38
Maalesef tarafgirlik nasıl bir şey iliklerimize kadar yaşıyoruz konuyla ilgili olan veya olmayan herkes iktidarın haklı olduğunu anlaşmanın 2001 de yapıldığından bahsediyor ee kardeşim onsekiz sene geçmiş madem milletin içine sinmedi diye kaybedilen seçimi iptal ettirip tekrar ettiren iktidar milletin içine dinmeyen bu anlaşmayı kamu yararına iptal edemez mi?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 05:33
Hiç bahsediliyor mu Peygamberimiz Hz Muhammed sav kıyamet kopacak olsa bile elinizde ki fidanı dikiniz Fatih in yaş kesenin başını keserim demesinden hayır çünkü ülkenin menfaatinden bahsediliyor pekala soruyorum akciğer kanseri olan bir hastaya bir trilyon dolar verseniz ya da akciğer nakli yapsanız hangisini kabul eder bir yanda dünyanın en güzel ve oksijen deposu kazdaglari bir yanda maddi menfaat sağlayacak olan altın siz hangisini tercih edersiniz
Abuzer 08 Ağustos 2019 03:46
Acun'un YETENEK yarışması vardı. Özbek yarışmacı, metal nesneleri çıplak bedene yapıştırma gösterisi için, izleyici 3 gönüllü ister sahneye. Birinin başına elini koyup enerji transferi yapar.1 dakika sonra hadi soyun der, aval aval bakar seyirci.Özbek," O zaman nasıl koyacam kaşık sana"der.Seyirci Soyunmadan koyamazmısın der. Peki bu dağları kaz madan, başka yolla ekonomik gelir elde edemzmiyiz. Altın olmasın. Batılılar yeşili neden kazdırmaz? Başka şey üretin satın o para ile altın alın. Yok illada peşkeş % 10 rüşvet için güzelim doğa talan, yağma edilecek. Ahlak ve vicdan olmazsa!
Kaz kaz nereye kadar!!! 08 Ağustos 2019 02:34
Ne gerek var ya altına maltına zaten bizim paraya ihtiyacımız yok.İbrahim Bey her gün bu kadar bol parayı nereye harcayacağız diye sıkıntılı yazılar yazıyorken bir de bu altın nereye harcayacağımızı mı yazacak. Hem bir de Kanadalı imiş bunlar Türk olsalardı sıkıntı yoktu.Bence altınlar Kaz Dagı'nın altında kalsın zaten etraf yolunacak kazdan geçilmiyor.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 15:27
1
Ey kardeşim çıkarılacak altının sadece %2 si Türkiye ye kalacak. Memleket bu kadar mı ucuz. Bir çevre felaketinde bundan çok çok fazlasını kaybedeceğiz bilmem farkındamısın. Tabiat hiç bir bedele değişilmez.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 05:57
0
Yüzde 2 ha !Ah sevgili kardeşim bu konuya hakim olmadığınız buradan belli.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 02:34
hala ne diyorsunuz?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 02:02
Yıllardır ülkeyi AKP yönetir her olumduzluğun sebebi de ne hikmetse CHP hava alanını yanlış yere yaparlar yid le yapılan yollardan tünellerden köprülerden geçmeyenin bile cebinden para çekerler ekonomi tepetaklak sorumlusu hükmet değil eyyyy CHP bu taktik tükenmiştir İstanbul seçimlerinin haksız tekrarında. Ne insana ne insanların zekasına nede doğaya saygı yok ilk seçimde bizden de oy yok ders var
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:21
İstihza ile yaptığın alıntılar sizin görüşlerinizden çok daha makul ve mantıklı...
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:10
Doğruların menfaate göre şekillendiği yozlaşmış toplumlarda yeşil katliamı bile taraftar bulur.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:42
Çevre ahlaki sıfır bu noktada katılıyorum. Fakat Türkiye senaryolar ülkesi olmaz diye birşey olmaz. Herşey imkan dahilinde sayın beki. İyi ozaman madenler cikarilmasin. Benim takıldığım nokta kötü bir ticaret.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:13
Sit alanından çıkartılması chp zihniyeti sayesinde oluyor ruhsat verilmesi akp öncesi oluyor o zaman hiç bir çevresel sıkıntı yok.Şimdi kaz dağları ölüyor diyen bir chp zihniyeti ne yaman çelişki?Peki bu çevreciler kıyılardaki betonlaşmaya ağaç kesimine neden ses çıkartmıyor?yoksa tatil için oraları mı kullanıyorlar.birde çevresel duyarlılık ile yaptıkları gösterilerde yakıp yıkmasalar!
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 06:00
2
Çevreciler yıllardır her türlü betonlaşmaya karşı direniyor. Hem de ülkenin her yerinde. Peki siz bir gün olsun, bir kez karşı çıktınız mı? Karadeniz yağmalandı, Ege yağmalandı hangisine ses çıkardınız?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 06:54
1
Senin cevre hicbir katliama ses cikarmayarak en iyisini mi yapiyor?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:23
3
Karadeniz de kış günü yangın çıkartıp orman yakanlara var mı sözün?Sözde milliyetçi muhafazakarlar tek ses çıkmaz..17 senedir iktidarda sınız..geçmişi suçlayarak kendinizi temize çıkaramazsınız..İstanbuldaki kim mahvetti?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN