Back To Top
Kim muhalif kim terörist?

Kim muhalif kim terörist?

- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan katliam hazırlıklarına şu tepkisinde haklı; Esad terörle mücadele görüntüsü altında aslında muhalifleriyle mücadele ediyor...

Rejimin İdlib’i ele geçirmek için kullandığı bahane bilindik; orada terörün yuvalandığını, teröristleri söküp atmak için bir süpürme harekatının şart olduğunu ileri sürüyor.

Müttefikleri Rusya ve İran bu gerekçeyi zaten satın almış, destekledikleri operasyona terörle savaş süsü veriyorlar.

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura’ya bakıyorsunuz, İbdlib için en doğrusu savaşçıların kenti terketmesi, böylece siviller kurtulur, büyük göç de önlenir diyor.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev’e kulak kesiliyorsunuz, onun bulduğu çözümse ılımlı muhaliflerle cihatçıları ayırmayı Türkiye’nin sorumluluğuna atmak.

Madem muhaliflerle teröristlerin bir tutulduğu iddiasıyla İdlib’in hedef alınmasına karşı çıkıyorsunuz, buyurun onları  siz ayıklayın demeye getiriyor.

Bunun mümkün olmadığını bilmez mi Ruslar!...

Adına ister bizim gibi ‘ılımlı’ deyin, ister Mistura gibi ‘savaşçı’ tanımını kullanın, Türkiye’ye dost muhalifler de silahlı milis sonuçta.

Kalemle silahı, muhalifle teröristi, eleştiriyle terör propagandasını ayırt etmenin zorluklarını, kendi terörle mücadele deneyimimizde bile yaşıyoruz. Kolay mı Suriye cangılında bunu başarmak?

***

Evet, Ankara’nın gözünde tablo muğlak değil. Silahlı muhaliflerle Rusların ‘cihatçı’ dediği silahlı teröristler, buradan bakınca iç içe geçmiş değiller.

Sınırın bulanıklaştığı yerlerde aralarına çizgi çekmek için bir çaba da gözleniyor Ankara’da. Daha yakınlarda, Nusra uzantısı Heyet Tahrir Şam’ı terör örgütleri listesine aldı.

Fakat bu grubu terörist ilan etmek, Esad ve ortaklarını durdurmaya yetecek mi, sanmam.

İdlib’i katliamdan koruma yolunda Türkiye’yi zor bir görev bekliyor...

Anadolu Ajansı’nın güç dengesiyle ilgili geçtiği son habere bakın, nasıl karmaşıklaştığını görürsünüz.

Şöyle bir tablo:

“İç savaşın düğümlendiği İdlib’de, rejim karşıtı mücadelede asıl güç, ılımlı muhaliflerin elinde. 14 muhalif grup, Ağustos başında tek çatı altında birleşti. Toplam güçleri 70 binden fazla.

İdlib’de ılımlı muhalifler, Esed rejiminin saldırılarına karşı kenti savunuyor.

Muhaliflerin elinde kalan son kale İdlib, yarı yarıya Özgür Suriye Ordusuna bağlı muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grup Heyet Tahrir Şam arasındaki hakimiyet alanlarına bölünmüş durumda.

Ancak kentte asıl hakim gruplar, ılımlı muhaliflerden oluşuyor.

Muhalifler dışında İdlib’de hakim bir diğer grup da Heyet Tahrir Şam. Nusra Cephesi’nin geçen senenin başında dağılmasından sonra içindeki yaklaşık 25 bin civarı güç, Heyet Tahrir Şam’ı kurdu.

Nusra’dan ayrılanların birkaç bini de Hurrasuddin isimli grubu oluşturdu. Bu grup, El Kaide’nin devamı olarak biliniyor...”

Tanımlar dahi birbirine dolanıyor. Değdirmeksizin aralarındaki dağılım bile anlatılamazken nasıl ayrıştırılacaklar?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
d 13 Eylül 2018 12:46
Bana ne esedden.Nil ile fıratın birleşmesine kim hizmet etti.BOP ile bu iş bitti.Sırada hatay koridoru var.E memleketin sularını bile özelleştirme ile yabancılara verip sonrada suya yüzde 60 zamı dış güçler verdi dersin.
KARAR OKURU 13 Eylül 2018 08:47
Kurt kuzuyu yemeye karar vermiş bir kere yahudi siyonist ler nil ve firat i ele geçirip büyük israil i kurmak istiyor ALLAH in laneti siyonist lerin üzerine olsun
KARAR OKURU 13 Eylül 2018 09:44
0
Bir devletin milli gücünü oluşturan etmenlerden biri de demografig güç yani nüfustur. İsrail şu andaki nüfusuyla ve askeri gücüyle batı şeria daki ve gazze şeridindeki filistinlileri kontrol edemiyor. Gazze şeridine operasyon yaptı apar topar geri çekilmek zorunda kaldı. Daha yakın çevresini kontrol edemeyen bir devlet nasıl olacak da nil boyunu, fırat havzasını işgal edecek.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN