Back To Top
Kimler kimlerle asker arkadaşı vay be!

Kimler kimlerle asker arkadaşı vay be!

 - Son Güncelleme: 01.06.2019 Cumartesi 09:21
- A +

İsmail Beşikçi, Nuri Pakdil’i Çankaya’daki evinde ziyaret etmiş; Pakdil de günlüğüne not düşmüş. Karar, 22 Mayıs’taki ziyareti dün iki kare fotoğraf ve o notla haberleştirince karışmasın mı ortalık, ne biçim yankılandı!... 

İkilinin GBT’sini çıkarıp ‘nasıl olur, bu ikisi nasıl yan yana gelir’ demeye getiren getirene. 

Hayretleri kışkırtan şu... 

Beşikçi ‘Kürtçülük ve bölücülük’ suçlamasından defalarca hapis yatmış, ‘Bağımsız Kürdistan fikrinin ve Kürt milliyetçiliğinin ideologu’ olmakla suçlanmış bir Türk sosyolog ve yazar. ‘Din kardeşliği’ söylemlerine de uyutmaya dönük elma şekeri diye bakıyor. 

Pakdil ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘abi’ dediği, ‘Kudüs şairi’ övgülerine mazhar ettiği, 2014’te eliyle Necip Fazıl ödülünü verip konuşmasını ayakta dinlediği, ‘klas duruş’ ve ‘devrimci başkaldırı’ öğrettiği için ülkesi ve milleti adına teşekkür ettiği bir edebiyatçı. Erdoğan’ın huzurunda kendisini ne sağcı ne solcu ne muhafazakar, devrimci şair ve İslamcı yazar olarak tanımlayan,‘ne mutlu Müslümanım diyene’ sloganları atan bir ümmetçi.  

Bu iki profili bağdaştıramıyorlar. İkisini bir arada arkadaş gibi düşünmeyi akılları almıyor.  

Ama sansasyonel etkisinin asıl nedeni, yaşattığı beklenmedik durum şaşkınlığı değil. Bazılarının ilgisini çekmesinin asıl nedeni sunduğu fırsat. Büyük bir çelişkisini yakalayıp ‘Bakar mısınız şuna, kimler kimlerle berabermiş’ diyerek iktidarın yüzüne vurmak için kullanıyorlar. 

MİT Başkanı Hakan Fidan’la dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Pakdil’i iki yıl önce ziyaret ettiği ev de meğer burası değil miymiş! Alın işte, göze sokulacak bir hatırlatma daha... 

Ulusalcı mecralara gündoğdu, Karar’ın bastığı iki kare resmi ne yapacaklarını, nereye koyacaklarını bilemediler. 

Belli ki Pakdil’in onayıyla yakınları tarafından duyuruldu. Bilinmesini istemeseler sosyal medyada paylaşırlar mıydı? 

Bu kadar yadırganacağını öngörmüşler midir, ayrı mesele. Fakat devrimci bir anlam yükledikleri kesin. 

Dışlaması, şeytanlaştırması, düşman kesilmesi beklenecekken Beşikçi’den “Sevgili kardeşim, Bitlis 34. piyade alayından askerlik arkadaşım” diye bahsediyor notunda Pakdil. 

Tanışıklıkları, aralarındaki bir ömür kopmayan bağın başlangıcı ‘asker arkadaşlığı’na dayanıyor. Üstünde durmaya değmez mi! Tek kelimeyle durmuyorlar ama, orasını hızlı geçiyor toz kaldıranlar. 

Ya biraz daha kurcalayıp Öcalan’ın, 2014 Nevruz’unda Diyarbakır’da okunan konuşmasını Pakdil’in ünlü selamıyla tamamladığını bulsalardı!...Üstünde tepinmekten deliye dönmezler miydi? 

Kandıra Cezaevi’nde yatan Sırrı Süreyya Önder dışarıda olsaydı da anlatsaydı o coşkulu ‘Çözüm Süreci’ günlerini. ‘Kimler kimlerin ağzıyla’ denmeden hep bir ağızdan konuşuluyordu. Nereden bilsin o günlerde söyledikleri yüzünden, ‘ağız birliği yapma’ yani terör propagandası suçlamasıyla bir gün hapse gireceğini. 

Her neyse, Öcalan’n ağzından Sırrı Süreyya’nın gür sesiyle o gün Diyarbakır’ı inleten Pakdil selamı şöyleydi: “Sizleri en devrimci duygularımla selamlıyorum...” 

2015’te, Star gazetesinin Necip Fazıl Ödülleri töreninde Erdoğan’ın özel ricasını kırmadı, kendisiyle özdeşleşen o selam için kürsüye geldi Pakdil. Ve selamladığı salon, iktidar medyasına göre yıkıldı. ‘Unutulmaz an, geceye damga vurdu, Kemalistleri çıldırtan selam, bu slogan alkış tufanı kopardı’ başlıklarıyla dolaştırılıyor hala İnternette.  

Buradan bakınca Beşikçi’yle fotoğraf da rahatsız eden, tabu yıkan, terse yatırıp zihin konforu ve ezber bozan epey devrimci bir selam aslında. Siz ne diyorsunuz devrimciler? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
suna varol 02 Haziran 2019 21:39
İstanbul'un Konstantinapolis olduğunu görmedik ama; -Binlerce Bankamatik memurunu gördük -Halk Ekmek müdürünün 45000 lira maaş aldığını gördük -İSPARK çalışanının 11000 lira maaş aldığını gördük -İtfaiye erinin 6 yere müdür yapılıp 6 maaş verildiğini gördük
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 03:30
Farklılıkların buluşması birlikteliğe atılan adımdır. Atılım öylece başlar. Hoşgörü, uyum, demokrasi. Tahammül ve çok seslilik. Diyalog, buluşma keskinliği ve kamplaşmayı önler. Bundan sağduyulu sevinç duyar kamplaşmıyoruz diye; bağnaz,statükocu,cahil ve kötü niyetliler ise ürker elimizden küllenen ateşi karıştıracak maşa alınıyor diye. Diyalog umuttur,aydınlıktır,birliktir, demokrasidir, müsamaha ve dengedir.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:42
Birbirlerine mübarek olsunlar. Birisine zaten hiç muhabbetim olmadı, diğerinden de son yıllardaki siyasi gelişmeler sonucu koptum. Askerlik anılarını tazeleme amaçlı bir ziyarete pek benzemiyor ama ikisinden de gelecek mesajlara kapalıyım.
E.K 01 Haziran 2019 11:49
Yillardir bu ulke ne devrimciler gordu..Hic biri devrimin D'sinin yanindan gecemeden silindi gitti..Bize devrimci, yada Islamci lazim degil...Isini durust yapan, hakka riayet insanlardan olusan toplum lazim...Bu yazinin adresi kim ve neresi bilmiyoruz, ancak sn. yazardan cok daha okkali guzel yazilar okuduk. Bu yazi biraz farkli..Tesekur ederiz yazi icin.
Karar Okuru 01 Haziran 2019 10:18
Bu ülke artık kafa yormaya bile gerek olmayan bir yer. Zaman kaybı. Kalabalıktan uzak, medyanın “m” si olmayan bir süreç herkese iyi gelir. Yağmacıların ekmeğimize musallat olacağı günlere kadar idare ederiz. Cahili- okumuşu, sağcısı- solcusu-dincisi-mezhepçisi-etnik kökencisi-milliyetçisi, yazarı-çizeri hepimiz bu geri kalmış, yetersiz sosyal dokunun parçaları olduğumuz gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Dünya geri kalmış nüfusların popülist kalkışmalarına gebe.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 09:26
Ziyaretin İstanbul seçimiyle bir alakası var mı?
Karar okuyucusu 01 Haziran 2019 09:26
Sayın Beki boş boş yazılar yazıyorsunuz. Ne olmuş yani, bu bir duruştur. Neden bu kadar öfkelisiniz?
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 01:32
Sn. Beki;önemli olan şartlar ne olursa olsun DURUŞ değil mi? Ne yani 1970'lerde Attila İlhan- ı,Behramları,....sohbet ettik dinledik diye, bizim mahallenin dışına mı ötelendik. Bu alaycılık, bu şaşkınlık da neyin nesi. Günümüzde KİBİR'liler tanımlaması sizce sıkca yapılıyor ya; siz KİBİR heykelinin neresinde yer tutuyor sunuz? Yoksa O heykelin önünde diz kırıp resim mi veriyorsunuz?
musto 01 Haziran 2019 01:24
Susurluk kazasında kimler kimlerle beraberdi.Esas islamcılara sormak lazım bu devlet islamcılara zulüm etti cumhur başbakan genel kurmay başkanı ordu komutanı valiler üst düzey bürokratlar vb nasıl oldunuz.AKP elini tutanmı var hep kendinize müslüman olmayın birazda soldan aleviden bakan vali bürokrat atasa ülkede çok seslilik olur.
FATİH İŞGÖREN 01 Haziran 2019 01:18
selam hayırlı kandiller Akif bey;ben takipsizlik almış ancak sendika üyeliği toplamda 155 liralık bağış(kimse yok mu) ve toplamda 12 aylık gazete aboneliği maddelerinden OHAL komisyonundan RED kararı alan bir öğretmenim.Yargı reformu paketinde Takipsizlik veya Beraat edilmiş KHK magdurları ile ilgili hiçbir madde yok.Sizin özgür ruhlu yazılarınızı takip eden birisi olarak(elimden geldiğince) sizden bu konuda bir yazı bekliyorum.Arkamızda etkili bakan belediye başkanı yok.Artık kamu vicdanı bizim masumiyetimizde şüphesi yok. Allah için bununla ilgili bir yaz
Karar okuru 01 Haziran 2019 14:02
1
Sendika uyeligi, ufak miktar bagis ve gazete aboneligi… Alin hukuk garabeti… Sendika, Dernek, Gazete hepsi legal…
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN