Back To Top
Kralsın ama şerefin beş paralık

Kralsın ama şerefin beş paralık

 - Son Güncelleme: 20.12.2018 Perşembe 09:55
- A +

Suudi Arabistan Maliye Bakanı el Cadan’ı duydunuz mu? Kaşıkçı cinayeti, yabancı yatırımcıyı ürkütmemiş.

Küresel sermaye, ayağını kesmemiş Arabistan’dan.

2018’de verdikleri yabancı yatırım lisansı, önceki yıla kıyasla iki katı artarak 700’lere ulaşmış.

Koparılan tantanaya rağmen ekonomileri etkilenmemiş, cazibesini yitirmemiş. Çekim gücünü koruduğu için, dışarıdan ilgi ve para akmaya devam etmiş.

Biliyorsunuz, Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılarından dolayı Suudi hanedanın cezalandırılması için rejime yönelik çeşitli ambargo çağrıları yükselmişti dünyadan.

Veliaht Prens bin Selman’ın Çöldeki Davos’undan çok sayıda katılımcı çekilmiş, yatırım konferansı dalga dalga boykota uğramıştı.

Ama Maliye bakanları, muazzam bir pişkinlikle karşımıza geçip ‘hiç de acıtmadı’ diyor şimdi bize.

Bu rahatlık da Kabe imamı Südeysi’nin sağladığı ruhsattan geliyor.

Hani yüzyılda bir gönderilen kurtarıcı olduğu için Prens Selman’ın, İslam düşmanlarıyla hain münafıkların saldırılarına uğradığını buyurmuştu ya...

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili suçlamaları, dış güç komplosu ve saldırı kampanyasının parçası diyerek çürütmüştü ya...

Hani, Prens Selman’a biatı farzlaştırmıştı. Veliaht’a sahip çıkmanın, sımsıkı arkasında durmanın Allah’ın bir emri olduğuna hükmetmişti ya...

Cinayetin üzerine serilen bu mis gibi din örtüsü altında bulunmaktan kaynaklanıyor işte o rahatlık.

Bütün pisliklerinin ‘küffarla cihattayız’ kılıfıyla örtbas edilip temizlendiği, üstünün tamamen kapatıldığı inancından cesaret almasa, kim yüzü kızarmadan böyle bir utanmazlığa cüret edebilirdi ki.

‘Kaşıkçı krizi ekonomik krize dönüşmedi, nasıl ucuz atlattık ama’ diye, paçalarından akan rezaleti başarı hikayesi gibi satmaya kalkıyor bir de.

Ambargolarla, yaptırımlarla sarsılmalarını bekleyenler, avuçlarını yalasınmış...

Başını öne eğer, susar, unutturarak geçiştirirsin. Fakat nerede!...

Üstüne başına bulaştırdığı pisliğe aldırmadan çıkmış caka satıyor hala.

***

Demek öyle ha!...

Rejimin tetikçilerine gazeteciyi öldürtüp suçu günahsız Veliaht’ın üstüne atan dış güç, aynı Veliaht’ı paraya boğarak ayakta tutuyor. Aman zeval gelmesin diye Suud hanedanına gözü gibi bakıyor, ihya abat ediyor. Bak sen!...

Ne dış güç, ne Haçlı saldırısıymış be kardeşim. Bu gariban Veliaht, İslam davası uğruna ne çekmiş meğer küffar elinden.

En çok da, kutsal din mücadelesini dünyevi iktidar mücadelesi gibi gösteren münafıkların ettiği haksızlıklardan canı yanmış zavallının...

Hah, şöyle arabeske de bağladın mı, senin şımarık Veliaht kimsesiz, yapayalnız bir acıların çocuğu olup çıkmaz mı ümmetin huzuruna!

Beyhude fakat...

Ahlaki üstünlüğü bir kere kaybetmeye gör. Yükseldikçe gözden düşer, kazandıkça kaybedersin.

Güç sendedir ama meşruiyet senle değil.

Pırıltı terk etmiştir çehreni, cilt masken ultra pahalı ama yüzün nursuz ve ucuzdur. Neyle parlatırsan parlat...

Kudret ve zenginliğin, seni cezadan kurtarır ama vicdanlarda  aklamaya yetmez.

İnsanların gözünde, ele geçirdiği devlet ve para gücünü kötüye kullanmaktan, gazetecileri susturmak için gerekirse öldürtmekten çekinmeyen kanlı bir maskarasındır artık.

Bir gün kral da olabilirsin ama bir daha muteber olamazsın. Adın yerlerde sürünmeye mahkumdur, zorbalığına ne cila çekersen çek!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
A. Kar 20 Aralık 2018 23:21
Yeni Emeviler devrinde, eski Emeviler aranmıyor. Muaviyenin oğlu için yaptıkları ve oğlu Yezidin yaptıkları ortada. Bugün de aynı şeyler tezgahlanıyor. İslam dünyası diye bir yer kalmadı. Ortada değişik Müslüman dünyaları (!!!) var.
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 21:58
Akif bey yazılanlara göre bu şahıs yemende çocukları öldürün kalanlar yıllarca bizden korksun anlamında talimatlar veriyormuş.Bir düşünün geri kalmiş milletler ne ile övünür şunu şöyle kesmiş bunu aç bırakmış gibi.. veliaht yıllar sonra arap toplumunda kahraman büyük insan diye anılacaktır maalesef hâlbuki Yemende müslüman çocukları acından öldürmek için Trump' a Putin'e Macrona milyarlarca dolar haraç verdiğini muhteşem halkı bilmeyecek.
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 16:13
dejavu
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 12:37
Keşke biraz saudi economy araştırması yapsaydınız bu konuda yazarken. Daha yeni uluslarasi basında alay konusu idi suudiler, çünkü kaşıkçı krizi dolayisi ile yabancıların yoğun kaçışının etkisini borsada dengelemek için satılan kağıtlara değerinden yüksek milyar dolarları suudi devletinin aldığı belirtiliyordu. Ayrıca tarihlerinde ilkkez açık veren bütçeleri ilkkez yabancılardan borç alim planları falanda vardı yazınıza malzeme olabilecek
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 11:39
Ya bu yazı ülkemizden de birilerini demi çağrıştırıyor ne Düşünüp akledersek hani
musto 20 Aralık 2018 10:58
Bir zamanlar iki dönem birleşmiş milletler genel sekreterliği yapmış olan KURT WALDHEİM Avusturya cumhur başkanı oldu nazi subayı olduğu anlaşılınca çoğu ülkeler giriş yasağı koydular görev süresince hiç bir ülkeye gidemedi...
KaRAR OKURu 20 Aralık 2018 10:14
Yazıda kral yerine ülkemizden başkasını yazınca birçok parça cuk oturuyor. Dinde ne diyorlardı, hani söyledikleri ile inandıkları ve yaptıkları başka olan kişilere. Onu tanimlamissiniz...
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 09:58
Boyle yazi yayimlanabiliyorsa ya bu ortama ragmen halen cesur yazarlar var, ya da ortamda sorun yok yazarlarin cogu korkak.
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 16:49
1
Bu yazıda Suudi veliaht prense cakılıyor. Bu şuan bizim Cumhur-i Reisi yapıyor ve bu yüzden serbest. hadi yazar Türkiye deki bir başka güce caksın? Yapar mı?
Adem Çakmak 20 Aralık 2018 09:52
Merhaba Akif bey,önce selamlar ve saygılarımı sunuyorum.Yazıda anlatıklarınız belki birilerinin haberi olmadan yağcılık, yalakalık farkına varmadan o halkın gözünde düşürdüğünü görüpte yapıyorlarsa onlar o kişinin düşmanıdır ancak bunlar bilmeyerek farkında olmadan yaptılarsa bu da onların cehaletinden aptallığında yapıldığını zannediyorum.Saygılarımla...
Bumerank 20 Aralık 2018 09:23
Suud veliahtın adi geçmese yazıda sanki tanıdık birine yazılmis gibi gelecekti bana
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 09:00
Çokta umurunda suudun! İtibarlı olmak onlar için bolca para demek o da var !
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 07:13
Hadimu'l harameyn imiş bunlar te Allah'ım yarabbim
evin 20 Aralık 2018 06:11
kızım sana söylüyorum gelinim sen anla diyorsunuz yani.
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 07:41
2
Bizim krala yazmışsın, o da hiç anlamamıştır.
Okuyucu 20 Aralık 2018 02:05
"Kızım sana söylüyorum" mu diyorsunuz, yoksa ben mi çok fesatım?
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 08:18
1
Ben de oyle anladim
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 00:55
kabe isgal altinda ve kurtarilmasi lazim...
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 00:45
Suud Kralı bir de .... kral demiyorlar da başka bir şey diyorlar. Henüz canlı canlı katletme durumu olmasa da gazetecilerin, hakkı söyleyenlerin ve akademisyenlerin hayatını karartan birisi. Bu sayede ülkenin de geleceği karardı ama henüz ne büyük bir yıkım olduğunun kimse farkında değil.
KARAR OKURU 20 Aralık 2018 00:27
Tebrikler güzel yazı. Karar çölde bir vaha.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN