Back To Top
Kudüs üzerinden magazin sakillikleri

Kudüs üzerinden magazin sakillikleri

- A +

Bir magazin ekinin sitesinde karşıma çıktı, sanat dünyasından Trump’a tepki toplamışlar.

Ama haber metni olarak değil, foto galerisi açıp orada paylaşıyorlar. Sahne kıyafetleriyle boy boy fotoğraflarını dizip altına yerleştiriyorlar mesajlarını.

Yıldız Tilbe’den Sibel Can’a uzanan bir galeri...

Kimi Kudüs için “Ümmet-i Muhammed’in emaneti, kırmızı çizgimiz, kutsalımız, dokunulmazımız” diyor...Kimi “Ey İslam alemi uyan gaflet uykusundan” çağrıları yapıyor...

“Bu Kabe senin, kimselere verme” diyenden “Kudüs Allah’ındır, öyle de kalacaktır, ancak Allah’ın dediği olur” diyene...

Sokak vulgarlıklarıyla ağzını bozup yavuzlananlardan, ağzında eğreti duran öfkeli “Kudüs davamızdır” sloganları atanlara...

Bir içtimada yok yazılmama, bir PR’da geri kalmama, bir kendini gösterme yarışını andırmıyor mu?

Geçit resmine çıkılmış da ‘biz eksik görünmeyelim’ dürtüsüyle kafa uzatmaya üşüşmüşler gibi...

Anlamını hissetmeyi bırakın, o lafları bari ne anlama geldiğini bilerek etseler yine gam yemezsiniz.

Havada, oturmayan, sesle sahibinin eşleştirilemediği, inandırıcılıktan uzak lafazanlıklar...

Magazincinin zevzekliği mi, konuşanların boşboğazlığı mı; günahlarını almak istemem.

Ama Trump’ın eblehliğine budalaca görünmeyecek tepkiler vermek de mümkün.

Var örnekleri...

Haluk Levent’in konserde Arapça okuduğu Filistin şarkısı, anlamlı bir sahne tavrıydı.

Sinan Albayrak gibi oyuncuların ayağı yere basan protestosu, yabana atılmaz.

Tuti kuşu gibi daha ilk kıbleyle Kabe’yi ayırt edemeyen şovlardan, paçasından papağanlık damlayan ‘dava insanı’ taklitlerinden ibaret değil bütün tepkiler.

Göstermelik olmayan bilinçli tepkilerle onları yerli yerinde sunan haberlere örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Fakat her tarafı sırıtan, PR’a dönük magazin sakilliklerini ayrıca konuşmadan geçemeyiz.

Kudüs duyarlılığını sulandırdıkları, ‘dava’ kavramını aşındırdıkları, ahlakı dejenere ettikleri, kutsalın istismarına kapı açtıkları ve riyakarlığı özendirip teşvik ettikleri için pas geçemeyiz.

Buna bir son vermeli arkadaşlar, her fırsattan ganimet çıkarma faydacılığını bırakmalılar artık.

AMERİKA’DAN İMRENİLECEK ŞEYLER

PR’a, tiraja, tıklanmaya, reytinge, ajitasyona alet edilmeyecek değerler de var, çekmeli onlardan eli. Şova dönükse batsın; sessiz kalınsa, sahiplenilmese daha iyi.

Bakın...

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme motivasyonunu New York Times afişe ediyor.

Kumarhaneler kralı bir herifçioğluna, 20 milyon dolarlık kampanya bağışı karşılığında Kudüs sözü verdiğini yazıp dünyaya rezil ediyorlar.

Harvard’dan Yale üniversitesine, saygın akademisyenler ortak bildiriyle kınıyor, yerden yere vuruyorlar bu provokasyonu.

Kendi medyasından, sanat ve siyaset dünyasından ciddi, oturaklı tepki görüyor Trump. Didişmekten, gerekirse kafa tutmaktan kaçınmıyorlar.

Filistin meselesini, Gazze’ye kumarhaneler zinciri açarak çözeceğini söylediğinden beri alay konusu.

“Bıçak yerine zar atsınlar, rulet topu atılmasından kimse ölmüyor” maskaralığını unutturmuyor, başkanlarının gülünçlüklerini her vesileyle teşhir ediyorlar.

Trump’a, karşısına dikilen akademisyenlerle kıyasıya yeren gazeteciler ve ters düşmekten çekinmeyen sanatçıların aldığı tavra bir bakın...Bir de bizdeki kimi içi boş, havai, ‘kahrolsun’cu misillemelere.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 22:43
Kudüs kararının Alabama seçimleri öncesi gelmesi ilginç. Cumhuriyetçi aday tıpkı Trump gibi taciz vb. suçlanan bir aday. Kaybederse bu Trumpa kötü dönecek. Ayrıca Alabama amerikadaki en muhafazakar eyalet. Bu karardan sonra New Yorkta patlayan bomba da birilerine mesaj. Daha fazla başkanla uğraşmayın size Kudüsü de verdik anlamında...
Akif 12 Aralık 2017 19:04
En "kahrolsun"cumuz, en çok yaygara yapanımız, gerçekleri en çok ters yüz edenimiz kim ki acep ? Tencere mi kapağı, kapak mı tencereyi bulmuş bilmiyorum ama yuvarlanıp gidiyoruz işte.
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 16:02
Herkes her şeye senin dilediğin gibi cevap vermek zorunda mı? Her cevabın cevabı veren için bir kendine has özellikleri olur. Bu özellikler de senin saiklerinle ilişkili olmak zorunda değil.
serhat gemici 12 Aralık 2017 13:51
her işimiz komedi her işimiz riyakarlık.hele bide yahudi mallarını boykot ediyoruz ya vallahi ne diyeyim.1947 den beri boykot manyağı yaptık bu yahudi mallarını ama ne hikmetse bir marka yaratamadık.acaba lafla peynir gemisinin yürümediğini söylemleri eyleme dönüştürmek için çooook çalışmamız gerektiğini ne zaman anlayacağız.Allah çalışana verir konuşana değil.
EMG 12 Aralık 2017 11:03
Yazarın yaptığı da bir şekilde magazinleştirme değil mi? Gerçi hep böyle o ama bari bu konuda lütfen
Burak Ersoy 12 Aralık 2017 10:41
Akif Bey, beğenmediğimiz Batı , fikirlerin serbestçe tartışmasını insan hakkı , basın özgürlüğünü ise kişisel özgürlüklerin garantisi olarak gördüğünde yıl 1850 idi. Bizimkiler ise hapiste, yıl 2017.. cesaret ister bu ülkede doğruyu söylemek ve gazeteci olmak
Karar okuru 12 Aralık 2017 10:00
Siz bi bırakın şu Kudüs meselesini de bu ülkeye bakın Emrinde Polis ,Jandarma olan bir bakanlığın bakanı olan İçişleri Bakanı Ana muhalefet Partisi Genel Başkanına sen bittin diye bağırıyorsa bu ülke gerçekten cehenneme giden yolda hızla ilerlemekte
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 16:09
0
Sayın okur o hakları 1850 de kabul etmişler ama ikinci dünya savaşında 50 milyon insanın kimyasal biyolojik silahlarla toplama kamplarıyla öldürdüler. Çok değil kaç yıl oldu 8000 insan onların gözleri önünde katliama uğradığında saray bosnada, süriyeli sığınmacılara akdenizde ve kıtalarında yaptıkları nedir. El insaf
K Soylu 12 Aralık 2017 08:16
Kişisel menfaatleri zarar görünce öfkeyle kıble değiştiren seyyar kıbleli olmaktan Allah her omurgalı müslümanı korusun
K Soylu 12 Aralık 2017 08:11
Her fırsatta Batıya kayıtsız şartsız biat etmemiz gerektiğini söyleyenlerin Kudüs hassasiyeti de bana en Yıldız Tilbe'nin ki kadar sığ ve eğreti geliyor.
K Soylu 12 Aralık 2017 08:07
Batı batı diyerek 7/24 kafa ütüleyenler ABD'nin Batıdan bağımsız bir oluşum olduğunu düşünüyorlar galiba. Batıya biat etmiş yeni seküler eski "İslamcı" ların Batıcılğına ABD'nin Kudüs kararı aman halel getirmesini. Konformizm zihni yavaş yavaş işgal edip öte dünyaya dair izleri silmeye başladığında dünyevileşme bazen Batıcılık, bazen liberallik, bazen özgürlükçülük adına her türlü haramı normalleştirme gayreti olarak tezahür eder. Peki bu kıblesi seyyar toptan batıcılar Allah'ın emirleriyle Batı'nın kriterleri arasında bir çelişki belirdiğinde tercihlerini ne taraftan yana yapar?
evin 12 Aralık 2017 07:38
mavi marmara davasının sonunda olanları herkes gördü. yıllarca esip gürledikten sonra büyük bir fiyaskoyla sonuçlandı mevzu. bunu yaşayanlar boş efelenmelerin, bağırıp çağırmaların hiçbir anlamının olmadığını görür...
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 12:14
9
suriyeli ,pakistanlı, filistinli, fakir, esmer müslümanlardan nefret eden bir gezi zekalı olarak sana ne mavi marmaradan, millete utanmaz diyorsun kendin en son hatırlıyormusun ne zaman yüzün kızardı acaba.
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 20:39
0
mavi marmara kimin ne olduğunu net bir şekilde koymuştur ortaya. o şehit annesinin sanki anlaşma gereği mahkemede davalar düşürülürken sanki israil mahkemesindeydik demesi bunun kanıtıdır. haber bile yapmadınız. başka hiçbir eleştri yapmaya gerek yok sadece mavi marmara yeterde artar bile
Bütün bu tepkiler oldu da, ne oldu? ABD Kudüs'e yapılacak Büyük elçilik binasının inşaatını ihale etti. Akif Beki, seni kandırmak için üzüm kurusuna bile gerek yok...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN