Back To Top
Kurbanın derisi iyi de kesimi mi kötü!

Kurbanın derisi iyi de kesimi mi kötü!

 - Son Güncelleme: 13.08.2019 Salı 08:47
- A +

Halkevleri, kurban derisi toplamaya kalktığında sevinmiş ve desteklemiştim. Bugün derisiyle barışan, yarın Kurban Bayramı'nın kendisiyle de barışır diyeydi.

Geçen birkaç yılda, sol seküler çevrelerde kurbanın derisine talip olanlar arttı. Ama kurban kesimine alerjide bir azalma gözlenmiyor.

Bayramın ilk günü Abdurrahman Dilipak gündeme getirdi. Türk Hava Kurumu, 'kesimsiz bağış' kampanyası düzenliyor. Bir zamanlar, kurban derisi toplama tekeline sahip kurum bu. Kesim ritüeliyle kavga etmez, 'kaçak' duruma düşürülen deri toplama faaliyetleriyle kavga ederdi. Cemaat ve tarikatların topladığı derilere polis zoruyla baskın yapar, el koyardı. Tekeli kırılınca 'kesimsiz' yani derisiz bağış çağrıları yapmaya başlamış. Nereden nereye!...

Dilipak, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin de 'Kurban Bayramında hayır için yapılan bağışları kabul ettikleri'ne dair beyanına dikkat çekiyor. Kurbanın etini de derisini de kapsayan bir açılım...

Halkevleri'nin atağı, şeytanın bir bacağını kırmaya yaramış yani. Fakat kurbanın kendisiyle barışma ayağında değişen fazla bir şey yok henüz.

Mesafeli olanlar bile derisine göz kırpıyor, THK tekelinden kurtarılan bu gelir kalemini sadece cemaat ve tarikatlara bırakmıyor. Deri rantına göz dikmekte tereddüt göstermiyorlar.

Fakat bazılarının, deri pazarına mahcupça yelken açmayı, kurbanın kesimine karşı önyargılarından da vazgeçmeden başarmaları ilginç. Derisine duydukları iştah ve sempatinin zerresini, kesimine duymaya yanaşmıyorlar. En antipatik bayramları, Kurban olmaya devam ediyor hala. 

Ticaretine taraftar, hatta talip ama inancına kökten karşılar gibi bir paradoksal iştah kabarması söz konusu...

Halkevleri'nin deri açılımını başlarda istismar teşebbüsü diye küçümseyenleri, alaya alanları, rahatsızlık belirtenleri eleştirmiştim. Teşvik edilmesi gereken bir ilerlemeydi.

'Yardımlaşmacı, dayanışmacı, paylaşımcı, sosyal adaletçi' demeden kurbanın her şeyinden kıl kapmayı bırakırlar, bir iç sorgulamaya yol açar diye umuyordum.

Hunhar kesim sahneleri, hayvana eziyet barbarlıkları, düzensizlik ve çevre kirliliği gibi, inanan inanmayan hemen herkese dokunan sorunlarla mücadele tamam. Ama onu aşan ketagorik bir karşıtlık saklanamıyor hala.

Hadi düne dek 'cami derneklerinin, Kuran kurslarının, dini vakıfların, cemaat ve tarikatların, kısacası ‘gericilik ve yobazlık’ diye bildikleri ne varsa hepsinin başta gelen geçim kaynağı' gördükleri için kurbana ters bakıyorlardı...

Hatta  THK tekeli dışında kimsenin legal yoldan makbuz karşılığı deri toplayamamasını bu nedenle savunuyorlardı...

Kurban Bayramı’na hayvanseverlik hisleriyle, çevreci hassasiyetlerle mesafe koyarken... Kurban derisine de laik bilinç ve rejim elden gitmesin kaygılarıyla yaklaşıyorlardı hadi...

Vatandaşın kurban derisini kime bağışlayacağına devletin karışmasını dahi bu yüzden destekliyor; inanç özgürlüğüne aykırı yasağı, sokak kovalamacalarını, hırgür ve baskınları haklı buluyorlardı...

İyi de deri toplamak serbestleşince, kaçak ya da tehlikeli bir suç eylemi olmaktan çıkar çıkmaz...Onlar da hayrına talip oldu.

19-08/13/ekran-resmi-2019-08-12-232948-1565643043.png

4 milyon kurbanlıkla 20 milyar liralık hacme ulaşan büyük bir pazar, kıyasıya rekabete açıldı. Ve dün karşı olan kesimlerin de bugün yeni duruma ayak uydurarak pay kapmaya çalışmaları anlaşılabilir.

Fakat kurban fobilerinde hiçbir şeyin değişmemesine ne diyeceğiz, yok mu bir şaşılık!

Ayrımsız kutlu olsun, kaynaşmaya barışmaya vesile olsun, cümleten iyi bayramlar!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süleyman d. 13 Ağustos 2019 23:39
Hayırlı bayramlar :)
BekiR 13 Ağustos 2019 20:56
Kardeşimin düşündüğü şeye bak. Kurban derisi toplam meblağı yılda 100 milyon liradır. Yani hepsini toplasan yazıyla yüz milyon lira. İbb'nin, yalnızca Tügva Vakfına aktardığı kamu kaynakları 74 milyon lira, Ensar Vakfına ise 28 milyon lira. Bu vakıflar millete nasıl fayda sağlıyor hiçbir fikrim yok. Ama Türk Hava Kurumu'nun açtığı gençlik kurslarını biliyorum, yine THK'nın açtığı üniversitede Havacılık ve Uzay Bilimleri fakültesinin çalışmalarını izliyorum, lisans eğitimi veren pilotaj bölümünden çok iyi pilotlar yetişiyor memlekete.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 20:45
Öyle böyle memlekette karar’dan başka gazete yok.
KARAR Okudum 13 Ağustos 2019 20:34
Kurban derilerinin toplanmasını, 1983 yıl, ve 2860 sayılı kanun düzenler. Gelirin yüzde 40'ı THK'ya kalır. Akp istese bir günde kanunu değiştirebilir. Cemaatlerin kurban derisi toplayabilmesi için önce legal dernek statüsüne girmeleri gerekir. Üye kaydı, makbuzla para toplanması gibi işleri yapmadan, FETÖ gibi hem var hem yok cemaatlerden memleketimize fayda gelmez. İslamcılar, nüfusumuzun yüzde 20'sini aşmaz. Kalan yüzde 80'in büyük bölümü laik Müslümanlardır.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 21:44
0
20:34, öyleyse niye sadece Müsmanları ilgilendirmesi gereken bu konuda bu kadar nefes tüketiyorsunuz ?
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 07:40
0
21:44, Ülkenin %89'u Müslüman. Kimin Müslüman olduğuna karar veren yetkili merci misiniz?
Adamın biri 13 Ağustos 2019 18:30
Kurbanım günümüzdeki halinin olması gereken ibadetle en ufak bir alakası yok. Çoğu kimse kestiği kurbanı ya kendisi yiyor yada eşe dosta dağıtıyor da işte en son kalırsa kemiği filanda fakire veriliyor. Üstelik hayvana eziyet çektirilmeden, yaşı uygun olması gereken kurbanlıkların bırakalım bu kıstasları bazıları gebe çıkıyor. Açıkçası bu haliyle kurban bir ibadet olmaktan çıkmıştır. Hayvanlara eziyet edilen, fakirin fukaranın hiç bir şey görmediği sadece gösteriş olsun diye borçla harçla büyükbaş alalım derdine düşülmüş bir kurban bayramına karşıyım.
karar okuru 13 Ağustos 2019 15:59
öncelikle kurban ibadetinin bilincine varmalıyız. kurban bayramını tatile çevirdik, şehirler bomboş fakir fukarayı yine kendi hallerine bıraktık. koca şehirlerde yapayalnız ve kimsesiz. etleride difrizlere attık bütün sene yemek üzere neymiş kurban bayramı o zaman kurban bayramınız mübarek olsun!!!!
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 11:59
Bizim laikçilerin, hamasi, batı taklitçisi, omurgasız, eliter, halktan ve halkın kutsallarından kopuk, maddeye tapan zavallılar olduğunun yeniden ispatı gibi. Yakışır onlara.....
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 19:09
1
Arabistan idealimiz olmalı. Medeniyet ye neymiş.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 11:38
Laik yapıların dini bir uygulamadan faydalanmaya çalışmaları din sömürüsünün dik alakası. Bu kadar yalancılık, iki yüzlülük olmaz. Müslümanlar hakkındaki eleştirileri islama olan kinleriymiş meğer. Hiçbir güvenirlikleri yok!..
Mustafa Gürbıyık 13 Ağustos 2019 11:31
Teşekkür ederim Akif Bey..Tezatlar ülkesinde senin gibi "Kral çıplak"diyecek yürekler çoğaldıkça mutlu oluyorum.Beyni başkasının iki dudak arasında olanlar azaldıkça nefes alacak ülkem..Bayramını tebrik ederim..
E.K 13 Ağustos 2019 11:05
Kurbani kesen derisini istedigi yere vermeli, yada istiyorsa posteki yapip ustune oturmali, yada istiyorsa seccade yapmali ve bu konuda hic bir zorlayici kanun, nizam kararname olmamali..Ve artik biz bu mevzulari konusuyor olmamaliyiz. Asmis olmaliyiz..Hayvana eziyete, sokaklarda ulu orta kurban kesimine, cevre kirliligine kesinlikle hayir diyoruz..
Bilal 13 Ağustos 2019 08:47
Halksızevler simdiye kadar hayvanlar katl ediliyor diyordu simdi kurban derisinin tatlı paralarini gorunce bir yumusama mi oldu? Hayvanlar artik katl edilmiyor mu acaba?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 19:15
1
Allah aşkına o insanların yüzde biri kadar insan ve hayvan sevgisi bulunur mu İslami cenahta
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 08:37
Önceden dini sömürüyor diyolardı, bugün ki yazınızım altına asık siz bu düşünceden vazgeçmez iseniz siz de dini sömürüyorsunuz yazsaydınız.
musto 13 Ağustos 2019 01:06
Eskiden THK toplar diğer cemaatlar'da skoda kamyonetler ile çaktırmadan üyelerden ve onların aklını çeldiği vatandaşların deri ve sakatatlarını toplarlardı. Bizde allah rızası için fakir fukaraya yardım için zanneder arada kestiğimiz bir kaç kurbanı onlara bağışlardık sonra gördük'ki çoğunun küçük çamlıca'da villaları var ulan biz dünyanın dört bir yanında iş yaptık binlerce işçi çalıştırdık böyle bir villamız olmadı bunlar anlaşılan doğuştan terlemeden işin kolayını bulmuşlar.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 00:52
Kurban etleri dolaplarda. Fakire yine et yiyemedi. Ya da işe yaramayan kısımları gönderildi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN