Back To Top
‘Kürtleri vurmayın’ ricasına düzeltme yok mu?

‘Kürtleri vurmayın’ ricasına düzeltme yok mu?

 - Son Güncelleme: 03.07.2019 Çarşamba 09:13
- A +

Bir fotoğraf üstünden fırtına koparılıyor da Trump'ın koca iftirasına dönüp bakılmıyor bile.

Osaka'daki Erdoğan-Trump Zirvesi'nden heyetler arası görüşme fotoğrafı ne ilgi çekti, ne ilgi...

Amerikan tarafı elinde kalem-kağıt tutarken Türk tarafı boş ellerle turist gibi oturuyormuş. Aradaki 7 fark, hemen fark edildi.

'Ağzı açık seyre mi gelmişler, bu ne  ciddiyetsizlik' kıyaslamalarına, üç gün sonra bir karşı fotoğrafla cevap verdi iktidar. Bu kez Türk heyetinin üyeleri de harıl harıl not alırken görülüyor.

İlk fotoğrafı dile dolayan muhalifleri ofsayta düşürmenin heyecanı, yeri göğü tuttu haliyle dün. Eleştirenleri yalancı çıkarmanın coşkusuyla büyük tatmin yaşadı iktidar tribünleri. Ne tatmin hem de, hazdan dört köşe oldular. Bütün gün kontra ataklarla tadını çıkardılar aldıkları rövanşın.

'Madem öyle, niye baştan servis etmediniz de üç gün beklediniz, muhalefeti tongaya düşürmek için miydi geç müdahale, ama bu siyasi trollemeye girer, bilerek mi yanıltıyorsunuz' soruları, durdurmadı karşı atağı.

Gırgıra vurmuş muhatapların keyfini iki soru mu kaçıracak! Alaycılardan, geçmişte sokuşturdukları tüm muzır lafların acısını çıkarma fırsatı yakalanmış, kaçar mı!

Eğlensinler, üstüne de gitsinler, lafım yok. Olur böyle kanırtmalı iğnelemeler. Hele bizimki gibi siyasetin kaba popülizm üzerinden yürüdüğü memleketlerde, uygun sembolü bulan gole koşar, bu kadar tepinme çok değil.

Oval Ofis'te lakaytça kanepeye dayanmış Başkan Clinton karşısında, ilikli ceketiyle gayet saygılı ayakta duran rahmetli Ecevit'in fotoğrafını hatırlayın. 'Hazır olda dinledi' diye az mı kullanıldı?

Ya da Obama'nın, elde beyzbol sopası Erdoğan'la telefonda konuştuğu kare. Masa altından sopa gösterdiğine, kasten servis edildiğine, gözdağı mesajı için bu pozu kestiğine yorulup istismar edilmedi mi?

Fotoğraflardan anlam çıkarıp köpürtmeye karşılıklı bayılıyoruz, kabul edelim yok birbirimizden farkımız.

Fakat işaret okumaya harcadığımız mesainin binde birini bari açıktan verilen mesajlara da ayırmamız gerekmiyor mu?

Trump'ın Osaka'daki basın toplantısında saçtığı inciler, yenilir yutulur değildi. Öyle heyetler arası görüşmenin başındaki rahatsız edici takılmaları gibi, zevzekliğine verilerek geçiştirilecek gibi de değil.

Hadi orada şakayla karışık iltifat etti, istiskal etme niyeti yoktu, sadece lafını bilemedi...

Ağzından çıkan şu sözleri de mi kulağı duymadı:

"İşin açıkçası herkesin bildiği gibi Erdoğan'ın Kürtlerle bir problemi var. Sınırda 65 bin kişilik bir ordusu vardı ve IŞİD'e karşı bize yardım eden Kürtleri haritadan silecekti.  Onu aradım ve bunu yapmamasını rica ettim. Sanırım Kürtler onun veya Türkiye'nin doğal düşmanı. Ve o bunu yapmadı. Sınırda dizilmişlerdi ve bizimle birlikte IŞİD'i yenenleri haritadan sileceklerdi. Dedim ki 'bunu yapamazsın, bunu yapamazsın' ve o bunu yapmadı. O yüzden bir ilişkimiz var..."

Yok mu, buradaki maksadı aşan anlatım bozukluklarına, çizmeyi aşan ifade çarpıklıklarına yapılacak bir düzeltme?

Terörle mücadele dediğimize 'Kürt düşmanlığı' diyor, katliam imasında bulunuyor. Bir lafıyla operasyonları durdurduğunu iddia ediyor.

Bu ağır iftira ve ithamlar yalanlanmayacak mı? 'Lafını bil' de mi denmeyecek? Fotoğraf tartışması kadar bile kıymet-i harbiyesi yok mu yani?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okur 03 Temmuz 2019 23:04
Trump, yapilani soylemis! mesajini veriyor herzaman o da ayri bir konu... tabi,duzeltilecek bir yani var mi?yok ayrica akif bey farkindalik icin tesekkurler..
İnsan Beşer Şaşar 03 Temmuz 2019 21:38
Waldo Sen Neden Burada Değilsin. İsmet Özel. Bu kadar nefreti nasıl taşıyorsun o vücudunda. Bravo sayın yazar. Nereden nereye. O günlerinde bizi nasıl da uyutmuşsun. İnanmak zor. Size ne oldu böyle. Eleştirel yazdığınızı düşünmeyin. Düşmana hitap eder gibi yazıyorsunuz. Ben okurunuzun da bir siyasal parti arkasında olduğunu hiç düşünmeyin. Selamlar
Erol Bulut 03 Temmuz 2019 20:03
Böyle bir bakış açısı olur mu? KK yalan söylüyor, suçlu İktidar oluyor. Niye yalan söylettiniz oluyor. Yazara öyle bir kızdım ki yazının asıl konusu olan " kürtleri vurmayın" bölümünü okumadım. Muhtemelen orada da saçmalamıştır. Akif bey artık bunu hep yapıyor. Geçenlerde de Ekrem İmamoğlu nun başarısız olması durumunda sebebinin ak parti olacağını yazmıştır. Bu kadar önyargılı olunur mu? olunuyor işte.
Erzincanli 03 Temmuz 2019 19:01
Halbuki ayni seyleri ulkemizde soyledigi icin yillarca yatan binlerce sucsuz insan var. Ama soz konusu ABD olunca dut yemis bulbul e donuyorlar. utanmalilar. Ben ulkem adina bunlarin pespayeliginden utaniyorum.
? 03 Temmuz 2019 18:02
Cevabı bilmiyorsan değiştir.Senin ki öyle olmuş,CHP sözcülüğüne mi soyundun.Her şeyin bir sırası var.Şu an atak yaptığımız alan doğu Akdeniz,burada bulacağımız her damla petrol veya doğal gaz Türkiyeyi bir üst lige taşıyacak.Siyasi taassubu bırak da birazda Milli menfaatlerimizin yanında dur.Bazı şeyler siyaset üstüdür.
YÜCEL BACAKCI 03 Temmuz 2019 15:43
2003 TE ASKERİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLİNCE CEVAP VEREBİLDİK Mİ?2018 ARALIK AYIN DA BİRDEN PARLADI R.T.E.K.SURİYEYE HEMEN GİRİLECEK BU HAYATİ MESELE BİRGÜN DEĞİL BİR SAAT BİLE BEKLEYEMEYİZ.NE OLDU BİR SAATİ ,BİRGÜNÜ,BİR AYI GEÇTİK AYLAR OLDU AYLAR.ADAM OTURTTUM DİYORSA BİR BİLDİĞİ VAR DEMEKKİ.KIŞLADAN BAYRAĞI İNDİRİNCE pkk MİLLETİN GAZINI ALMAK İÇİN 'İNDİRSELERDİ BEN Mİ İNDİRECEKTİM'DEMİŞTİLER,ONLARI YUTTU BU MİLLET BUNLARIMI YUTMAZ.DEVLET CİDDİYETİ Mİ KALDI Kİ CEVAP VEREBİLSİNLER...
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 15:04
Bence gerek yok çünkü bu adamı kendi kurumları dahi takmıyor.Dediklerini kimse ciddiye almıyor.Hani diyorlar ya başkan olmasa komik adam aslında.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 15:07
Sırf Trump söyledi diye bazı gerçekler yok edilemez. İŞİD ve El nusra barbarlarına karşı savaşta hem Irak'ta hem Suriye'ye binlerce kürt canından oldu. Tek yaptıkları yaşadıkları toprakları savunmak değil, dünyanın başına bela, hakeza işledikleri cinayetlerle İslam'ı da aşağılayan katil sürülerini durdurmaktı.
Çerkez Ethem 03 Temmuz 2019 12:27
...."Bu ağır iftira ve ithamlar yalanlanmayacak mı? 'Lafını bil' de mi denmeyecek? Fotoğraf tartışması kadar bile kıymet-i harbiyesi yok mu yani?"... Tabiki yok ! 100 yıldır t.c.'nin elit, siyasetçilerinin en iyi yaptıkları herzaman, bizlerinin önünde kahraman konuşmaları yapmak olmuştur sonrada efendilerinin yanında eğitilmiş iyiköle gibi oturmalarıdır! Hiçbirisi karşısında oturup efendilerinin dediklerini yalanlıyamaz/reddedemez ! Hepsi kolpa kahramanlık uzmanlarıdır !
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 11:21
Trumpha cevap vermek züldür zül. Adam Amerikanın başına geçmiş Batmandaki Jokerden farkı yok. Marvelin son süper manyağı.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 10:45
ellerinde kalem kağıt olsa, not tutsalar, görüş bildirseler, raporlar yazsalar ne olacak ki. reis yine bildiğini okuyacak.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 10:13
Yıllarca bizim düşmanımız pkk'dır kürt kardeşlerimiz değildir diyen Erdoğan değil mi. Erdoğan iktidarı devraldığında bu bölgede "olağan üstü hali kaldır" başka bir şey istemiyoruz diyen bölge halkına olağanüstü hali de kaldırdı. Hakları olan bir çok insani uygulamaları da hayata geçirdi. Trump'ın övgü dolu sözlerini küçümseyerek bilerek ve kasden söylediği"kürtleri sevmiyorsunuz"sözlerini"büyüterek cevap verilmediği iddiasında bulunup bugünde eleştiri görevini yapmış oldunuz. Senenin bir iki gününde de doğru yaptığı şeyleri yazın da sizi de samimi bulalım.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 10:03
Trump’ın İngilizce kelimeleri telafuzu bile dalga konusu oluyor. Kuzey Kore’ye etmediği hakaretten sonra gelinen durum malum. Sözcülerine verilen cevaplar daha gerekli ve gerçekçi..
Gazete okuru 03 Temmuz 2019 09:09
Yazar haklı, iktidar ve muhalefet birbirine gol atma açığa düşürme peşinde. Asıl ülke meselelerini bu nedenle konuşamıyoruz. Bozuk ekonomimizin daha da bozulmaması için Amerikan başkanın ağzına bakıyoruz, bir kaç süslü ve siyasi cümle ile mest oluyoruz. 50 yıl önce bizimle aynı ekonomik seviyede olan Güney Kore'nin milli geliri şu an bizimkinin 3-4 katı. Bunu neden sorgulamıyoruz. Bu ülke onun bunun ağzına bakarak gelişemez, teknoloji üretemez...
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 08:39
Elbette var en azından terörle kürt vatandaşımızı aynı cümleye sığdırmak insafsızlık oldu demesini beklerdik terör örgütü ile mücadele abd hep karşımızda durdu bugünde yarında ve hepte öyle olacak
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 07:55
Akif bey bunu dözeltecek bi şey yokki zaten olanları söylüyor
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 02:00
Sn yazar siz bilmiyormusunuz problem ne olduğunu ve bunun da sadece sn Erdoğanın problemi olmadığını ortak sorunumuz olduğunu unutuldumu duraklarda patlayıp 45 canımızın gitmesine sebebi olan durumlar meseleyi gayet herkez iyi bilip boş yazıyor burada şimdi yarın bir patlama olunca terör lanetleniyor lakin 3 gün sonra tip tip yazılar yazılıyor
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 01:26
haklısınız yok birbirimizden farkımız.Siz de söylem üzerinde şu manasız bizi tarif ettiniz.Sayın Beki, itiraf edin siz de bizdensiniz...
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 01:01
Bir fotoğrafla amma fırtına kopardılar, ne var yani adamlar ağzı açık seyrettiyse, sonuçta uçakta boş yer varmış ki gitmişler, extra masraf yok yani. Daha geçen aylarda Tayland'a teknik geziye giden zabıta müdürünü konuştu bu ülke. O günlerden bugünlere ulaştık, nankörlük etmeyelim:))
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 00:24
Susss, sesinizi cikarmayin. S-400lere yaptirim var diye birsey soylemedi Trump daha ne olsun ? Hatta Erdogan'in hatasi degil, Obama'nin kabahati dedi. Daha ne istiyoruz...Kurtler hakkinda soylediklerinde de gercek payi yok mu? Suriyeli Kurtlerin ozerk yonetime sahip olmasini istemiyoruz. Neden istemiyoruz onu anlayabilmis degilim ama istemiyoruz iste. Kurtler ISiDe karsi savasip buyuk kayiplar vermedi mi? ISiD'i durduran ilk Suriyeli Kurtler degil miydi? ABD daha onceki yillarda yaptigi gibi Kurtleri kullandiktan sonra "ne haliniz varsa gorun" demiyor simdilik. Trump bu kez gercegi soylemis.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 14:47
7
Yahu Kobani de ne oldu. Şehri Işid a teslim edip Türkiye ye sığınmadılar mı?
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 18:39
1
14:47...Kobaniyi ISiD'e mi teslim ettiler? Kim soyledi sana bu yalani? ISiD ilk kez Kobani'de durduruldu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN