Back To Top
Mahmut Tuncer’i bırak KHK’lılara bak

Mahmut Tuncer’i bırak KHK’lılara bak

 - Son Güncelleme: 17.09.2019 Salı 09:55
- A +

"Yılın en matrak çoksatarı", “Dikkat, içerde Felsefespri var” gibi övgülerle tanıtılan bir kitap: “Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer...”

Şöyle devam ediyor hakkındaki beğeniler:

“Felsefeyi anlamak için büyük bir dehanın zekâsına ve peygamber sabrına mı sahip olmak gerekir? Bu doğru değil! Komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü ve zengin içerikli kitap bu efsaneyi yerle bir ediyor. Kendinizi olağanüstü eğlenceli bir felsefe dersinin içinde bulacaksınız. Felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını göreceksiniz...”

Harvard’lı iki felsefe profesörü Thomas Cathcart ve Daniel Klein’ın eseri için “Güldürürken düşündüren bir stand-up” bile deniyor.

Kabul, türkücü Mahmut Tuncer işin profesörü değil ama böyle bir kitaba pekala malzeme olacak kadar matrak ve çatlak.

Fakat bir esprisinin mantık dersi kitabına girdiği fark edilince pandomim kopmasın mı!

Otomatik tepki bombardımanını, hukuk profesörü Bahadır Erdem’in tiviti tetikledi.

Kitapta, Mahmut Tuncer’in boy fotoğrafına şu sözü eşlik ediyor: “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere.”

Eminim Bahadır Hoca da mani olamamıştır okurken yüzüne yayılan gülümsemeye. Hatta önce Zaytung haberi zannettiğini yazmış. Ama gerçek çıkınca hemen toparlanıp ciddiyetini takınmış, böyle gayriciddi gülümsetmelerin mantık kitabında çocuklara okutulmasına tepkili.

Sıkıcılıktan kurtarmanın, mantık dersini esprilerle süsleyerek biraz eğlenceli hale getirmenin ne zararı var halbuki.

Üstelik yayınevi, kitabın MEB’e ait olmadığını, ayrıca yeni baskısından o muzırlığın çıkarıldığını da açıklamışken...

Ufak ve gıdıklayıcı bir yaramazlık ama Twitter aleminde koparttığı yaygara dinmedi bütün gün.

İronik olansa, bu zararsız hınzırlığa gösterilen duyarlılığın, KHK mağdurlarından esirgenmesi.

İstanbul KHK Paltformu, seslerini duyurmak için pazar günü Karacaahmet’teydi. KHK ihraçlarıyla canlı canlı gömüldüklerini anlatmak için mezarlıkta toplandıklarını söylediler. Dün AK Parti kapısındaki eylemler kadar gürültü kopardı mı, hayır.

Mezarlık eyleminin mantığı daha sağlamdı. Mağduriyetin boyutunu sergileyen mezarlık göndermesi, KHK’lıların amacına daha çok hizmet ediyordu.

Fakat parti önü, siyasi misilleme oluşturmak için daha kullanışlı demek ki...

İşte o yüzden ‘hak yerini bulsun, yargıda kurunun yanında yaş da yanmasın, suçu somutça sabit olanlar cezasını çeksin ama suçluyla suçsuz da hakkaniyetle ayrılsın, takipsizlik ve beraat alanlar niye göreve iade edilmiyorlar, hemen başlatılsınlar, hukuki delil yerine afaki kanaatlere dayalı güvenlik soruşturması yeni fişleme haksızlıklarına yol açmasın’ gibi adalet taleplerini dillendirmeye görün...

Mağdur sayısının azalmaya başlama ihtimali bile, artmasından beslenen istismarcıları harekete geçirmeye yetiyor. Hak arayışının destekkenmesine sevinecekken hurra saldırıyorlar. Deneyin görün...

KHK mağduriyetlerini sinsice sömürenler yoksa kim, niye bundan müthiş rahatsız olsun ki! Ödleri patlıyor, ya KHK’lılardan başlanarak haksızlıklar giderilirse diye.

Mağdurların çilesi umurlarında değil. Tek dertleri sırtlarından nemalanma, acılarından yararlanarak kara propagandalarını yapma, arkalarına saklanarak aklanma ve düşmanlığı körükleme imkanını korumak.

Suret-i haktan görünerek türkücü tabiriyle halay çektiriyorlar, sürükledikleri menzil mağdurları savunma mantığıyla açıklanamıyor da...İktidar, mevzilendikleri o mağduriyet siperini ortadan kaldırarak istismarcıları açığa düşürmek için daha neyi bekliyor? Mahmut Tuncer onu da veciz bir ifadeyle bize açıklayıverse ya!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Melih Kara 20 Eylül 2019 20:54
Allah razı olsun Bankasyadan ev kredisi çektiğim için üniversite hocası iken atıldım. hemen takipsizlik aldım. hala bekliyorum. Çok saolun sesimiz oldunuz
Eksiği tamamlama 18 Eylül 2019 09:36
Sayın Beki, çoğunluk susarken sizin hakkı söylemeniz elbette takdire şayan. Lakin son zamanlarda almış bir beraat alanlar, aklananlar iade olsun diye söylemler. Tamam iyide eksik kalıyor. Şu anda haklarında ceza verilen veya yargılaması devam eden KHK lıların dosyasında gerçekten hukuken suç unsuru olan kaç delil vardır. Bu insanların büyük çoğunluğu sırf iade edilmeleri engellenmek için yargılanıyor gösteriliyor. Lütfen bu tarafını da dile getirelim
abdullah 18 Eylül 2019 01:12
bizleri gündem yapan yardımcı olan olmak isteyip korkudan yaklaşmayan herkesede teşekkür ederiz bari dua edinde adalet tecelli etsin bir parça. çoluk çocuk kardeş bacı ailecek bunalımdayız.
abdullah 18 Eylül 2019 01:06
söylenecek çok söz var ama bizi kim dinler.Beni kimsecikler okşamaz madem öp beni alnımdan sen öp seccadem.
abdullah 17 Eylül 2019 23:11
örneğin aynı veya benzer üç kritere başka pek çok iller takipsizlik veya beraat verebilirken, bazı iller ceza verip hapse atıyor!?bazı iller ise daha hiçbir işlem bile yapmamış bekliyor!?
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 23:08
KHK demeyin sakiiiinnn terörist olursunuz Arif bey ne yapıyorsunuz, biz ölelim belki kadim milletimiz huzur bulur
abdullah 17 Eylül 2019 23:04
Cezada da adalet olmalı akif bey! beraat ve takipsizlik alanları kıskanmıyorum ama resmi kriterlerde bile adalet tecelli etmiyor maalesef.Duyuyor görüyor ve şahit oluyoruz ki; 100 bin lerce paralarını darbeden sonra bile bankada tutan daha ilk sene de göreve iade olurken 2013 den yıllar önce açtığı hesabı (20 bin civarı para ) kapattığı halde 4yıldır dönemeyip perişan olmuş kişiler var!!! çocuğunu 4 yıl okutan açığa alınıp bir kaç ay sonra dönebilirken 2 yıl okutan 4 yıldır hala bekliyor!
KARAR OKURUU 17 Eylül 2019 22:17
KHK mağdurlarini yazdiginiz icin teşekkur ederiz. Sayin yazar
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 19:41
Kari koca ihraç iki öğretmeniz. İhraç sonrası küçük bir bakkal işletmeye başladık. Musteriller durumumuzdan haberdar ve musterılerimizin%99 u bize hak veriyor. Yaşanan hak ihlalleri, sivil ölüm oluşturacak biçmde telafisi mümkün olmayan yaralar açmaktadır. Konuya bir köşesindendegğindiğiniz için ayrıca teşekkürker. Ben ceza evınden yeni çıktım. İçeride haksız yere tutuklu onbinlerce insan var. Bu insanlar tutuksuz yargılamamalıdır.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 17:07
Allah razı olsun. Bir KHK 'li olarak göstermiş olduğunuz bu duyarlılığa çok teşekkür ederim.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 17:01
Çok geç kaldınız bu konuya değinmeye ama yinede teşekürler empati lütfen
kaan 17 Eylül 2019 15:15
Yaşanan bütün mağduriyetler toplumun içinde,zamanla dolaylı,dolaysız herkesi etkiliyor.Tedavi edilmesi gerekir.Kronikleşip tüm insanlığı hasta etmemesi,dilin,düşüncenin,insanlığın,dostluğun,kardeşliğin.iyiliğin,komşuluğun,............ne kadar güzel değerimiz varsa içi boşalmadan çözüm ortaklarının bir şeyler yapmasının zamanı geldi,geçmek üzere....
Süheyl CALISKANOGLU 17 Eylül 2019 14:46
Bu yorumum bugünkü köse yazisiyla alakasi olmadigini da,biliyorum. Benim dikkatimi ceken,Türkiye'ye bir ürün satmak istersen oürün modelinin basina (S)harfini koyacaksin,Ruslar S-400'leri sattilar mi yoksa "kakaladilar mi?Herneyse bunu duyan uyanik Almanlar'da Mercedes S-600 yaptilar,bizimkiler de araba basina 1.5 milyon dolari tikir tikir saydi,ekonomik darlik viz gelir-tirs gider bu iktidara,bir elleri yagda,bir elleri balda nasil olsa,ekonomi cöktü,cöküyor,issizlik, KHK'lilar,aclik sinirinda 20 milyon insan,umurlarin da degil,Tarihimizin en kötü yönetimini yasiyoruz,bunlar daha iyi gün
Karar okuru 17 Eylül 2019 14:01
Yüreğine sağlık Akif bey yüce mevlam bütün olup biteni görüyor Kim kime ne yaşattıysa hesabını vermeden bu dünyadan göçmez inşallah.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 14:00
Felsefe, kritik dusunce - hur dusunce - mantik - sorgulama gerektiren - isteyen, zor ve hur dusunceyi zorlayarak cozum uretme bilimidir... Peygamberlerin, allahin emriyle getirdikleri - indirdikleri iddia edilen kutsal kitaplar bir mitoloji ve eski destanlarin farkli yeni versiyonlaridir !! itaat - kul -sorgulama-dusunme pek istenmez !! Felsefe (filozofi) ile dini karistirmayin !! Cok farkli seylerdir !!
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 20:18
1
Sonsuz miktarda Zavallı bir Yorum
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 13:33
Keşke Cumhurbaşkanımız khk lı yani bu acıyı çeken yaşayan bir aileyi tüm fertleriyle beraber karşısına alıp dinlese.Yeminle söylüyorum ne yüreği dayanır ne de vicdanı.
Karar okuru 17 Eylül 2019 15:16
2
Acaba dayanır mı?
Süheyl CALISKANOGLU 17 Eylül 2019 15:21
2
KHK magduru vatandaslarimizin bir kismini Bestepe Sarayi'na davet edip dertlerini dinlemek akillarina gelir mi?Yandas sanatcilari,muhtarlari davet etmeyi düsünebiliyorlar da,KHK magduru Türk vatandaslari akillarina gelmiyor mu,etrafinda ki 35-40 kisilik "danisman kalabaligi' ne ise yariyor (?)
adem kıral 17 Eylül 2019 22:52
0
vijdan merhamet varmı zannediyorsun
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 13:27
Akif Bey koskoca 3 sene geçti.Ne olduğunu anlamadan işten atıldık.Halen ne arayan var ne soran.Komisyonu bekliyoruz.Peki bu adam ne yer ne içer.3 çocuğumla beraber 5 kişi ve benim bakmak zorunda olduğum annem babam.Toplum ne kadar duyarsız.3 senenin her saniyesin de bana yapılan bu haksızlığı düşünüp durdum.Komisyon denen kurum benim neyimi inceliyor bunu da anlamış değilim.Bulacağı bir şey olsa benden daha iyi mi bilir.Yok yeminle hiç bir şey yok.Bize bu yapılanlar kimin aklı bunu da bilmiyorum.Şunu anladım ben hiç bir şey bilmiyorum.İyi ki varsın depresyon ilaçları.Teşekkürler Akif Bey.
adem kıral 17 Eylül 2019 23:02
0
allah yardımcın olsun malesef yalnızsın ancak kızma birazda bunun suçu sen ve senin gibiler hepimizi yaktınız
TR 31 17 Eylül 2019 12:58
Ey insanlar! Acil olarak "geç kalan adalet adalet değildir." KHKile işinden olup .Haklarında hiç bir işlem yapılmayanlar, Savcılıktan kovuşturmaya soruşturmaya yer olmadığına dair kararı olanlar, mahkemeden berat kararı olanlar hemen işlerine iade edilmeliler.....Diğer mahkemesi devam edenlerin davaları bir fiil silahlı eyleme karışmayanlarda AYM verdiği son berat kararları ile Yargitay ceza üst kurulu ilke kararı almalı ve berat ettirilerek tahliyeleri ve işlerine iadelerı sağlanmalıdır.Aklın yolu budur.." Ayarını bozduğunuz kantar bir gün gelir sizide tartar" .. ata sözünü hiç kimse untma
GARİP 17 Eylül 2019 12:06
Sayın Beki Khk magdurlarından bahsetmeniz önemli.Toplumumuzda oluşan tüm mağduriyetlerden,insan hakları ihlallerinden bahsedebilmeli tüm aydınlar ,yazarlar..Mezarlıkta toplanan insanlar yaşayan ,yani henüz toprağın üstünde olanlara derdimizi anlatamıyoruz yada anlamak istemiyorlar bari toprağın altındakilere anlatalım derdindeler.Torunlarınız çocuklarınız bizi duymuyor,sizlere sesimizi duyurmak daha kolay diyorlar.EY KİMSESİZLERİN KİMSESİ YALNIZ SENDEN YARDIM DİLİYORUZ..
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 11:22
GEÇTE OLSA KHK LARI DİLE GETİRMENİZ GÜZEL. UMARIM GERÇEKTEN KHK MAĞDURİYETLERİ GÖRÜLÜR.
Okur ve sorar 17 Eylül 2019 10:54
Camiye gidenlere hocalar, evlerinde ibadet edenlere varsa okudukları kitaplar şöyle demekteydi: "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir." Artık hocalar bu sözü söylememekte. Müslümanım diyenler yanıbaşındaki açı düşünmek değil görmek bile istememekte. Müslümanım diyenlerin içlerinden bazıları "aç iseler ağaç kökü yesinler" mealinde Müslümanlığa ihanet sözleri söylemekte. Zamanımızda bu gibi insanların tutum ve davranışları Müslümanlığa zarar vermekte. "Ağaç kökü yesinler diyenler" kendi çocuklarının torunlarının kuyusunu kazmakta. Onların da imtihanı böyleymiş, farkındalar mı acaba ?
4 tane Mercedes icin 6 milyon dolar harcama yaparken,KHK-issizler 20 milyon insanin aclik sinirinda olmasi onlarin umurunda mi?Günlerini gün ediyorlar,yasiyorlar herseyi bir yana birakalim RTE'nin gardrop masrafini da biz ödüyoruz,yedigi ictigini bir yana birakalim. Bestepe Sarayi "halkin maliymis'bu söze ifrit oluyorum,buna inanan zir cahillere de...Halkin mali bu saray'in günlük masrafini halktan neden gizlersiniz,lafa gelince halkin maliymis-mis,yürü git artik..Allah kurtarsin bu ülkeyi,bunlar dan...
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 10:08
ÇOK TEŞEKKÜRLER MAZLUMLARIN SESİ OLDUĞUNUZ İÇİN. MERAK ETTİĞİM SİZİ VE DİĞER YAZARLARI TAYYİP BEY HİÇ Mİ HİÇ OKUMUYOR. YASAKLAMIŞLARMI ACABA
karar okuyucusu 17 Eylül 2019 10:07
Akif bey iyi ki varsınız teşekkürler...Yasal kriterleri illegal gibi gösterip insanların onurlarını,emeklerini çaldılar....tabiki suçlu olanlar var kimse bunları savunmuyor...birçok insan adli soruşturma bile geçirmedi... evet şimdi iadei itibar zamanı...
Bünyamin ERDOĞAN 17 Eylül 2019 09:52
Sayın Akif Bey ,KHK mağdurlarını gündeminize almanıza sevindim.Duyarlılığınıza sevindim.Zira yok sayılan görmezden gelinen devasa bir mağdur kitle var.Yargı eliyle siyasi manevralarla uzatılan sürüncemede bırakılan adeta çözümsüzlüğe sürüklenen bir süreç yaşatılıyor.Hayatlar kararıyor.Yuvalar yıkılıyor.Stres ve sıkıntıdan kanser olan çok kimse var.Mahkemelerde üç beş cümleyle banka dernek sendika eşittir silahlı terör örgütü üyesi ilan ediliyorsunuz.Kimse sizi dinlemiyor.sonra en az 6.3 yıl.Avukatınız da yok.Yargı kapısında sıra bekleyerek pirincin taşını ayıklamaya çalışıyorsunuz.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 09:55
Teşekkür ediyorum mağduriyetleri dile getirdiğiniz için. Benim köyümde khk ile ihraç olanların anne babalarının tamamı ve ben de neredeyse Musa Topbaş hocamın müridleri. Şimdiye kadar hükümetin işi çok, zor, çocuklarımız göreve dönecek diyorlardı. Ancak bilsinler ki en radikali babam bile hükümetten ümidi kesti. Bundan sonra buradan iktidara destek yok, haberleri olsun. Allah'a ve Ahirete imanım var. Bu dünyada veya ahirette hakkımı alacağım vesselam.
Nizam 17 Eylül 2019 09:23
Her türlü haksızlığı ve hukuksuzluğu korkmadan dile getirebilmek ne güzel
Karar okuru 17 Eylül 2019 08:27
Her rezaletin bitecegi gibi bu KHK rezaletide bitecek… Allah hirsizlarin, vicdansizlarin, kibirlilerin degil onu kalbinde hissedenlerin Yar ve yardimcisidir… Siz bu lafi halki kafalamaya calisanlarin palavralarindan sonra kullananlara bakmayin…
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 07:32
geç olsada ALLAH razı olsun
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 07:47
5
Geç mi? Siz sayın yazarı ilk kez okuyorsunuz demek. Bu kadar bencilliğe bunu da hak etmiyorsunuz ama...
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 07:18
Elinize saglik
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 01:59
İnsanlar KHKlar konusunda o kadar vicdansız ki 'Rabbim sizi de benzer bir durumla imtihan etsin de empatiyi öğrenin, dünya biraz güzelleşsin' diye geçiriyorum içimden.
Karar Okuru 17 Eylül 2019 00:29
Teşekkürler Akif bey. KHK'lılar için bu zor zamanda doğruları çatır çatır söylediğiniz için. Masum ve yargı kararıyla aklanmış KHK'ların acılarından nemalananlar, en az bu zulmü yapanlar kadar suçludur. Nokta.
KARAR OKURU söpçü 17 Eylül 2019 08:01
2
Teşekkür ederiz Akif Bey. 3 senedir ne yaşadığımız bir Allah bir biz biliriz. Takipsizlik almış bir öğretmen olarak hala bekliyoruz. Yanımızda yer aldığınız için şükranlarımı sunuyorum
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN