Back To Top
Maktul hurufinin Halep’ten Bakü’ye dönüşü

Maktul hurufinin Halep’ten Bakü’ye dönüşü

 - Son Güncelleme: 03.10.2019 Perşembe 09:00
- A +

Ahmet Güneştekin'in Belleğin Alfabesi sergisi için Bakü'deyiz. Sergiye adını veren eser, ünlü hurufi Nesimi'ye ithaf.

Fakat doğumunun 650. yıldönümünde etkinliklerle anılan sufi şairin hatırasına adanmış tek jest bu değil.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi'ndeki sergi açılışında müthiş bir kulis çalındı kulağıma. Meğer Moskova, 2019'u Nesimi yılı ilan eden Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e büyük bir cemile yapmaya hazırlanıyormuş.

Nesimi, Azerbaycan'ın hem Yunus Emre'si hem de Hallac-ı Mansur'u. Ne ki kabri gurbette, öz yurdunda yatmıyor. Zındıklık suçlamasıyla derisi yüzülerek katledildiği Halep'te gömülü.

19-10/02/ekran-resmi-2019-10-02-232541.png

Ve şimdi, herkesten saklanan bir nakl-i kubur operasyonuyla defnedildiği yerden vatanına taşınacak. Azeriler için büyük haber.

Ancak heyecan verici operasyon, belli ki sürprizi bozmamak amacıyla gizli tutuluyor, henüz duyurulmadı. Muhtemelen bu sır hazırlığı ilk ifşa eden benim.

Bakü-Moskova hattında planlama sürüyormuş. Belki de bu sene sonundan önce hayata geçirilecek.

Azerilerin gönlünü fethedecek Rus jesti kulağıma fısıldandıktan sonra, Güneştekin sergisinin Bakü için ne ifade ettiğini daha iyi anladım.

Açılış, verilen önemi yansıtan görkemdeydi. Seçkin bir kalabalık ve üst düzey katılım gözümde daha da anlam kazandı.

Kızları Arzu ve Leyla ile first lady Mihriban Aliyeva'nın bizzat açılışa gelmesi ve takiben Nesimi Festivali kapanış konserine kalmaları, hem sanata hem de Nesimi'ye gösterdikleri ihtimamdan. Kültür bakanını göndermekle yetinmediler.

Belleğin Alfabesi eserine tekrar baktım,  hurufiliğine göndermeyle maktul şairin hatırasına Güneştekin'den manidar bir saygı duruşu...

Enstalasyon, kafesin ardına hapsedilen harflerin esrarlı müziğinde ve dansında Nesimi'nin yasak tanımaz sesini arıyor, yüzyıllardır yankılanan şiirinin matbu akislerini teşhir ediyor.

Bu arada haklarını teslim edelim, Bakü Büyükelçimiz Erkan Özoral  ve Kültür Ataşemiz Dr. İrfan Çiftçi de Güneştekin'i yalnız bırakmadılar.

Serginin sponsoru olarak DAAX Corporation'ın sahibi Hasan Gozal ise  kutlanacak örneklikte bir ev sahipliği yaptı yine.

Hepimizi gururlandıran yüz akı bir sergi,  ilham dolu bir vefa gösterisi ve Türkiye'nin kardeş ülkede sanatla temsil edildiği muazzam bir açılıştı.

Sanatçı başta olmak üzere, katkısı emeği geçen herkes takdir ve tebriği hak ediyor.

Nesimi, hunharca öldürüldükten 6 asır sonra Halep'ten Bakü'ye muhteşem bir dönüş yolculuğunda. O unutulmadı, özlemle yad ediliyor. Peki katillerini hayırla anan, hatırlayan var mı!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Zafer Kıran 03 Ekim 2019 22:48
Beni en çok Faruk Nafiz Çamlıbel in Nesimi için yazdığı dörtlük etkiledi.Demekki fetocu şeytanın çocukları dünde varmış bugünde.birisinede vahiy gelmiş büyük tehlikedir diyor.adına yakışmıyan şekilde
Muhtefi. . 03 Ekim 2019 19:37
Hz Nesimi Saygıyla, Sevgiyle anar, Tasavvuf Büyüklerimizden Bir Zat Muhteremdır. Fakat HURUFI diye oturmamış başlığa. KEL ALAKA..Bazı Arab Harfleri ile Matematik hesaplama mantığı :))..Nasıl Hz Nesimi ile Bütünleşmiş oluyor. :...O Aklı, Aklı ile terketmis ve Hazin sona Ulaşmış. Zahir Ulema vesile ile Yazık.. Fakat Bugün Neler, Neler Söyleniyor. Hersey Serbest Ağzı olan KONUŞUYOR. !..iyi degil gidişat Ahlak, Edeb ve Had bilmek lazimdir..Saygılar.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 13:22
Nesimi'yi de sen araştır bi zahmet.
alperen 03 Ekim 2019 13:07
Eğer gerçekten zındıksa yüce Allah'ın huzurunda onu sitayişle anmanın karşılığını ne olacağını hesabı var mı gündeminizde..Ona yapılanlar yanlış olabilir..Ancak bu tür alevi-hurufi inaçlı insanlara rağbeti arttırmak büyük tehlikedir o büyük hesap gününde..
Yanlış karar 03 Ekim 2019 11:47
Halep nere Rusya nere? Yanlış anlamadıysam, Ruslar jest yaparak Nesimi'nin mezarının Bakü'ye nakladilmesine izin vereceklermiş. Vah, vaah! Suriye Rusların olmuş artık! Bu arada, Nesimi'nin kemikleri Halep'te kalsaydı ve Bakü'ye sembolik bir mezar yapılsaydı olmaz mıydı? Halep bakarsınız bugün Rusların Yarın Türklerin olur!
Süleyman d. 03 Ekim 2019 08:44
Biri sürekli sabetaistlerin şeyhi Bedrettin'den diğeri Hurufiden, Keldaniden duygusal duygusal bahsedip dururken; Ben bir okur olarak bu marjinal ve kuruyup gitmekte olan akımların bu kadar orantısız bir öncelik kesbetmesine anlam vetemedim gitti???
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 04:23
Sayin Beki biraz Nesimi'yi de tsnitsaydıniz ya bize.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN