Back To Top
Mektubu sızdıranlar mı kötüymüş, bak sen!

Mektubu sızdıranlar mı kötüymüş, bak sen!

 - Son Güncelleme: 18.10.2019 Cuma 10:00
- A +

Trump'a toz kondurmama korosu, haydi işbaşına!...

'Arkasını toplama, altını temizleme' nöbetinde sıra, mektup skandalını tevil görevinde.

Hangi telden çalmaya çağrıldığınız malum:  Zamanlaması manidar. Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Ankara temaslarına denk gelmesi tesadüf değil. Mektubu, Trump heyetini sabote etmek isteyen Amerikalılar sızdırdı vesair. Standart repertuvar...

Trump düşmanı Amerikan derin devletinin yeni bir operasyonu gibi gösterme gayretkeşliği, alttan alta bunları işleyebilir ancak.

Rezalet, mektubun kendisinde, içeriğinde değil de sızdırılmasında sanki.

'Trump iyi sızdıranlar kötü' demeye getiren mahcup tevillerle geçiştirilebilir mi?

Trump taraftarı FOX TV'nin sıkı Trumpçısından sızıyor ve Beyaz Sarayca anında doğrulanıyor.

Trump'ın bozuk ağzına bile yakıştıramayanları, gerçek olduğuna bir türlü inanamayanları, bizzat mektubun sahibi 'inanın' diye ikna ediyor.

'Yok canım daha neler, uydurulmuştur, parodidir, biri bizi işletiyor, trolleniyoruz, düşmeyelim, Trump bile bu kadarını yapmaz, üstüne atlayıp oyuna gelmeyelim' şüphelerini bizzat Beyaz Saray dağıtıyor.

Ama Trump'a karşı komplo ha! Kim inanır!

Trump'ın bu yüzü, bu cüreti nereden bulduğu sorusunu hadi koyduk bir kenara. 'Tıynetinde var, cinsi böyle, zaten lümpen hırtın teki, tam ondan beklenecek bir düşüklük, şaşılacak ne var' dedik de...

Bu rezilliği idare etmek niye bize kalsın? Bırakalım da başkanlarının düzeysizliğinden onu kendilerine layık gören Amerikalılar utansın.

ABD'yi yeniden büyük yapma vaadiyle iktidara gelip hiç olmadığı kadar küçük düşüren, itibarını beş paralık eden, üç kuruşluk saygınlık bırakmayan bir başkana sahip olmanın gururunu yaşatalım, hala gurur duyacak kaldıysa...

Saygısızlık ve küstahlığı tabii ki kendisini bağlar, maruz kalanı değil. Bu kıratı muhatap almasın Ankara, dengi görmesin, eyvallah.

Hem aynı dille cevap vererek altından kalkılmaz. Seviyeyi seviyesizlikte eşitlemek doğru karşılık değil, hırtla hırt olunmaz...

Ama yırtıp çöpe atmak da yeterli mi, yanına bırakmamış mı oluyoruz böylece?

Saygısızlığını, mektubun ulaştığı gün ifşa ederek yüzüne vurmak, bunu sızdırarak ikinci kez aynı saygısızlığı tekrarlama fırsatı tanımamak daha isabetli bir tepki olmaz mıydı?

Dilini reddettiğimizi, üslubunu kabul edilemez bulduğumuzu o gün söyleyerek mektubu iade etsek üste çıkıp bu çirkeflikten sıyrılmış, üstümüze bulaşmasından  kurtulmuş olmaz mıydık?

Artık anlaşılıyor ki diline vurduğu kadar kalın kafalı ve ebleh değil Trump. Dağarcığı gibi zayıf, ifade kapasitesi gibi döküntü, acınası, zavallı görünmüyor idraki. Ne yaptığını haydi haydi biliyor.

Konuşmalarına yansıyandan daha parlak bir entrik zekası, kafasının arkasında da hep bir oyun planı var.

B, C planlarını hazır tutuyor her ihtimale karşı. Gelişine oynamıyor, doğaçlama değil ahmaklığı.

Belli ki Türkiye'nin askeri müdahalesinde işler ters gider, ortalık karışırsa içinden nasıl çıkacağını baştan tasarlamış. Bu mektup da çıkış bileti, yazdırıp cebine atmış.

Yeşil ışık yakma suçlamasından kurtulması, sorumluluğu 'uyarılarına kulak asmayan' Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yıkması gerektiğinde de tereddütsüz kullandı.

YPG'nin himayesini devralması için Rusya'yla önden anlaşarak çekilmeyi başlattığı netleşiyor.

Türkiye'yi faka bastırarak YPG'yle ve Esad'la uzlaşmaya zorlamayı planlamış olabileceğinden dahi kuşkuya yer var.

Kafası klasik diplomasiye zehir gibi çalışmasa bile, çıyan gibi satışa getirmeye iyi basıyor.

Dostluğuna güvenmek de hafife almak da hata olur. Umarım içimizdeki dostları da uyanmıştır. Bir musibet bin nasihattan yeğ de, bu kaçıncısı!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Murat söylemez 20 Ekim 2019 10:25
Katılıyorum. Bazı tepkilerin gücü, zamanında verilmesiyle olur.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 20:48
Trump'a sorusturma acilsin; Cumhurbaskanimiza hakaret eden binlerce vatandasa sorusturma aciliyor. ABD bizim bakanlarin oradaki mallarina el koyacak kanun tasarisi hazirladi. Biz de ulkemizdeki Trump Tower'a el koyacak bir tasari neden hazirlamiyoruz?
Muhtefi. .. 18 Ekim 2019 17:50
O MEKTUBU. Sıradan bir Sarhoşa Soralım ne.diyecek. :)))))..al kıvır, kıvır Rulo yap..ve. ...........!....en.hafifi olurdu. !...Masadayiz bu sefer oyunu BOZDUK. .ve Kağıtları DAĞITTIK. .Gorecegiz bakalim hep beraber. .!...:)))..TİYATRO nasıl oynanır. :)))..
Salih cetin 18 Ekim 2019 14:40
Rojawaya nasilda yakip yikariz denildi,çunku gücü yetiyor ondan.ama amerika o kadar hakaret eder, gıkkı bile çıkmadı hükumetin.en iyi yol kürtlerle kendin anlaşacaksin, onlara t.c olarak arka çikacaksin.kürtlerin dostlugu herkesten daha hayirlidir.kürtleri düşman görmeyi birakmali bu kırmızi defteriniz.yoksa başkalari gelip yardımci olur kürtlere.tabi kimse babasinin hayrina yardimci olmaz bunu herkes bilir.en dogrusu kürt ve türk kendisi anlaşacak...
Adem 18 Ekim 2019 13:44
Evet dostlar Kuzeydoğu Suriye Kürt özerk bölgesine doğru ilk adım atılıyor. Trump teşekkür ediyor niçin? Tabi ki istediği olduğu için. Biz biraz daha oyalanalım aynen kuzey Irakta olduğu gibi.
KARAR OKURUMürsel 18 Ekim 2019 13:25
Sayın Beki gençsin ama olgun ve ağırbaşlısın.Helal sana aynen katılıyorum.Kötü söz sahibine aittir.O mektubun cevabı sahada verildi yazıyla da verilir.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 20:51
0
Verilsin o zaman. Demir tavinda dovulur.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 18:14
0
Hayır verilmedi... Vakti zamanı gelince verilecekmiş. Hadi hayırlısı. Şimdi onu bekliyoruz.
RTE,cuma namazi "showu'cami önünde canli nutuk,YPG harflerini,Ingiliz'ce telaffuz etti;Vuay-pi-ci(!)..Tiyatro,bastan sona..
ati 18 Ekim 2019 13:11
bütün bunlar olurken, fırsat bu fırsat, yerellerde ve ihtimal ankarada da fırsatçıl akbabalar devleti ve belediyeleri yağmalıyor! ben duyurayım da. üzerimde kalmasın.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 12:24
Ecevitin b saraydski fotografi icin soylenmefik siz birakmayanlar bu durumu su hani sozde cope atilan mektupla bir karsilastirsinlar da utansinlar utanmalari varsa.hatat işte men dakka dukka.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 11:05
sizce bu uslupla kuzey kore liderine yazabilir miydi? yazamazdi, turkiye'yi 3. dunya devleti mesabesine indiren yonetime de bir cift laf edin lutfen!
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 08:35
Trump kendi yandas medyasina "bu mektubu sizdirin, Amerikan halki benim kabadayi oldugumu anlasin, hoslarina gider secimde oyum artar" demis olsa gerek.
Sabır! 18 Ekim 2019 08:12
Çıyan benzetmeniz önemli,bilindiği gibi bu canlı gezdiği bulunduğu yerleri zehirler.Türkiye de,ABD de istediğini aldı.Geriye sadece Trump tarafından zehirlenmiş hafızalara kazınan sözler kaldı.Bunu Merkele de yaptı.İngiltere de de yaptı.Timur ile Yıldırım Beyazıt arasında o malum hakaretler sonrası savaşa tutuşmaları gibi savaşa tutuşmayacağımıza göre bu Çıyandan uzak durmakta yarar var.Yani bahçemiz den kapımızın önünden uzak tutmalıyız bu canlıyı!
Has Parti 18 Ekim 2019 07:05
Şansa bak memleketin ve dünyanın en kötü yöneticilerinin olduğu döneme rastladı şu üç günlük hayatımız.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 08:56
1
Gercekten cok tuhaf bir donemde yasiyoruz. 21. yuzyilda onemli ulkelerden bicogunun basinda kanun tanimiyan liderler var. Timur'un Ankara savasindan sonra esir aldigi Bayezit'e soyledigi soz geliyor aklima : "Su ise bak, dunya benim gibi bir topalla senin gibi bir kore kaldi" demis. Bayezit'in bir gozu gormezmis. ( Gorme ozurlulere ve herhangi fiziksel bir ozuru olanlara hakaret ettigim sanilmasin. Mecazi anlamda cok kullanirdik bu sozu gencligimde ).
Ali Desidero 18 Ekim 2019 03:50
Haber Türk te Sabah gazetesi yazarı kadın da Ne kadar büyüttünüz Trump mektubunu bu zaten deli, kime yapmadıki böyle terbiyesizliği,pot kırmayı yok Nato toplantısında omu atmışta, Markel'e şöyle demişte falan! modunda.Şaka şaka der gibi.. Birde mektuba karşılık operasyon yaptık ya demeler. Bu Trump deli ise neden aynını Putin'e yapmıyor. Yapamıyor. Bakın seçim de, Ukrayna devlet başkanı ile Biden görüşmeleri kaseti ellerinde Rus ların. Bıraz sıkar.Şimdide Halk Bankası işini RTE için çıkardılar. RTE ise bize söz bu iş kapandı diyor. İşler kötüleşiyor.. Tehdit şantaja adamlarını gönderdi deli.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 02:40
Cumhurbaskanimizin muhalefete karsi kullandigi uslubu, Trump da Cumhurbaskanimiza karsi kullanmis bu mektupta. Ne var bunda? Hic olmazsa Amerika'da Trump'i elestirenler hapse atilmiyor; bir de bize bakin.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 01:05
Kurtlerin sesini kimse duymuyordu arap fars turkiye istedigi zaman dovebiliyorlardi ama Sayin Erdogan Butun dunya ya kurtlerin sesini duyurdu ve ilginctir ki her kim kurtlerle ugrastiysa dibi buluyor hadi hayirlisi sanirim Erdogan da bunu gordu ama iste gururu ona geri adim attirmiyor
mutlu yücel 18 Ekim 2019 00:55
Bir düzen ki hangi yola evrilirse (kabile devleti veya demokrasi) liderlerinin de kredileri o düzenle uyumlu olarak sığlaşır veya yükselir ki bu Trump, biz dahil tüm devletler için geçerlidir.
KaRaR oKURu 18 Ekim 2019 00:40
"Ağam bizimle eylenir, hi hi hi" diye cevap yazdık aslında ama usa başkanı espriyi anlamamış.
Yunus 18 Ekim 2019 00:07
Çok üzgünsünüz sanırım.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 00:06
Sıkıyı görünce ateşkes. Saraybosnada Kıbrıs da yaptıklari gibi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN