Back To Top
Milletvekillerine yüklenmenin dayanılmaz ucuzluğu

Milletvekillerine yüklenmenin dayanılmaz ucuzluğu

 - Son Güncelleme: 11.12.2019 Çarşamba 12:13
- A +

Hafta başı Habertürk'te, Ebru Baki'nin sabah yayınında 'aldanmayın bu numaralara' diye uyarmıştım.

'Oyalama taktiği bunlar, yanlışları eleştiriyormuş gibi görünmek için Meclis'i göstermelik taşlıyorlar, her rezalet bitti de sıra milletvekillerinin trafik ayrıcalıklarını büyütmeye mi geldi, asıl gündemin üstünü örtmek için yapay icat çıkarıyorlar' dememe kalmadı...

Milletvekillerine trafikte geçiş üstünlüğü, ceza muafiyeti ve avantajlar sağlayan düzenleme veto edilsin diye kampanya başlatan yaygara bandosu, çark ediverdi.

'Güttüğüm hınzırı bana mı öğreteceksiniz' buyurmamış haybeye ecdat.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'dolandırıcılık' suçlamasına cevaben eski Başbakan Davutoğlu, Meclis'i bir mal varlığı komisyonu kurmaya çağırırken...

CHP lideri Kılıçdaroğlu başta, muhalefet, musluğun başından kimler gelip geçtiyse oraya oturanların haksız kazanç sağlayıp sağlamadıklarının aile boyu araştırılması çağrısına tam destek verirken...

Bizim yaygara bandosu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, milletvekillerine trafik ayrıcalıkları tanıyan yasayı veto etmeye çağırıyorlardı. Bu çağrıyı da, en can yakıcı meseleymiş gibi diğer her şeyin önüne koyuyor, bir numaralı sorun diye gündemin en tepesine yazıyorlardı.

Dolandırıcılık suçlaması ve mal varlıklarımız araştırılsın çağrısını gargaraya getirmek için değilse, niye?

Gerçek gündemi arada kaynatmayı, gürültüye getirmeyi başardıklarını farz ediyor olmalılar ki birden bir aydınlanma geldi borazan korosuna.

Meğerse kazın ayağı öyle değilmiş, sonradan akılları başlarına gelince anlamışlar.

Tehlikenin artık geçtiğine inanmanın verdiği rahatlıkla, şimdi de bize köpürtmekle hata ettikleri, ortada abartacak bir şey bulunmadığı, tepkiye de vetoya da gerek olmadığı teraneleri okuyorlar.

Çünkü yeni değilmiş ki zaten milletvekillerine tanınan geçiş üstünlükleri. Öteden beri yönetmelikle yararlandıkları ayrıcalıkları yasaya bağlamaktan ibaretmiş yapılan. Üstelik milletvekillerine mahsus değilmiş. Yasama, yürütme ve yargı organlarının tamamını kapsıyormuş...

Anlayacağınız, diğerlerine ses etmeyip sadece Meclis üyelerini, hem de yeni kazanmadıkları bir ayrıcalıktan dolayı topa tutmanın haksızlık olduğunu ancak öğrenebilmişler.

Bu kadarcığını bilmeden bugüne dek nasıl gazeteci geçinebildiklerini, yazmadan önce bunu öğrenmiş olmalarının gerekip gerekmediğini mucizenin mimarlarına sormaz da yerseniz tabii.

Birden gözleri açılmış; meğer farkına varmadan Meclis'i hedef seçerek saldırıyor, farkına varmadan zayıflatıp itibarsızlaştırıyorlarmış.

Meğer, yanlış giden her şeyin acısını, istemeden milletvekillerinden çıkarıyorlarmış, şamar oğlanı ya da günah keçisi yaptıklarını anlamadan.

Niyetleri, ucuz popülist şovla fincancı katırlarını ürkütmeden, kervan sahiplerini rahatsız etmeden 'vurun abalıya'  çığırtkanlıklarıyla göz boyayarak milletin gazını almak değilmiş.

Maliyetsiz olduğu, yetkililerin hışmını çekme ve etkilileri kızdırma riski taşımadığı için, biriken öfke ve eleştiri oklarını etkisiz yetkisiz milletvekillerine yönlendirmiyorlarmış.

Cumhurbaşkanı'nın 'şu para nelere kadir' dediği, İstanbul'a ihanetten, imar yolsuzluklarından ve kıyıların yağmalanmasından sorumlu tuttuğu para var ya...İşte milletvekilleri o paranın oyuncağı olmasın, namerde muhtaç kalmasın, gelecek korkusu yaşamadan görevini hakkıyla yapsın diye verilen özlük hakları ve emeklilik maaşı gibi güvenceler, her seferinde  gözlerine yanlışlıkla ilk batan oluyormuş. Yoksa zinhar, milletvekilleri daha kolay göze kestirilebildikleri için değil. Aklınıza kötü şeyler üşüşmesin!

Bir dahaki gösteri dövüşüne kadar kalın sağlıcakla.

Ha, bir dolandırıcılık suçlaması vardı, Meclis'te komisyon kurulacak, gelmiş geçmiş kamu yöneticilerinin mal varlığı artışlarında nedeni açıklanamayan haksız kazanç araştırılacaktı, ne mi oldu ona?

Tüh ya, o da vardı doğru ama kısmet değilmiş işte, gündem değişti ne yaparsınız, hesabı mahşere, pardon bir dahakine artık.

19-12/10/ekran-resmi-2019-12-10-232753.png

Neler duyuyordu yine bu kulaklar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesi, haber merkezindeki açık televizyondan kulağıma ulaştığında ilk hissettiğim şey buydu.

Odamda yazıya oturmuştum, yanlış mı anladım diye fırladım yerimden.

Duyduklarıma inanamadım fakat hayır, doğruydu. Ağzı açık kalakaldığım lafı aynen söylemişti.

Bilkent Üniversitesi’nin Dünya İnsan Hakları Günü etkinliğinde konuşuyordu. Nobel ödülleriyle ilgili bir soruya cevap sırasında  “Türkiye’den kalkmışlardır bir teröriste ödül vermişlerdir” demişti vallahi.

Peşinden, Aziz Sancar’ın Nobel’i hak ettiğini ekleyerek sözlerinin yanlış adrese çekilmesini de önlemişti.

Hatta ne olur ne olmaz diye hedefi daraltarak nokta atışıyla netleştirmiş, işi şansa da bırakmamıştı. “Romanına teröristleri yansıtanlar Nobel’e layık görülüyor” şeklinde bir ifade de kullanmıştı.

Okuyanlara göre romanları elbette bu tarife uymuyordu ama Orhan Pamuk’u kastettiği ortadaydı. Nobel alan başka kim vardı ki?

Konunun yanına yaklaşan ikinci bir isim yoktu.

İşaret ettiği o mu değil mi, tartışılmadı bile. Her yerde hemen Pamuk’a gönderme olarak yankılandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, 2 yıldır cezaevindeki Osman Kavala’nın tutuklanmasının hukuki değil siyasi karar olduğuna, hak ve özgürlüğünün ihlal edildiğine ve bir an önce serbest bırakılması gerektiğine hükmettiği günde gelmişti bu irkiltici çıkış! Dünya İnsan Hakları Günü’nün kutlandığı bir etkinlikte!

Nobel’e vurma seansında Orhan Pamuk’un yargısız siyasi infaza kurban gitmesi umarım kazayladır, dileyelim dil sürçmesinden olsun diye geçirdim içimden.

Maksadın sehven aşıldığı açıklanmazsa ben ne derdim!

13 Ekim 2006 tarihli haberlerde, dönemin Cumhurbaşkanı Sezer kutlamazken Erdoğan’ın Pamuk’u kutladığı şöyle anlatılıyordu çünkü:

“Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki açıkladı. Erdoğan, ABD’de bulunan Pamuk’u telefonla arayarak tebrik etti. Nobel ödülünün bir Türk yazarına verilmiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Pamuk da teşekkür ederek memnuniyetini ifade etti.”

Neyse ki akşam saati, dualarım kabul oldu. Cumhurbaşkanlığı adına Fahrettin Altun’dan beklediğim düzeltme geldi. Kastedilen Pamuk değilmiş, herkes yanlış anlamış. Az daha kaza kurşunuyla araya gidiyordu, hadi ucuz atlattık. Buna da şükür.

Akif Beki ve Yıldıray Oğur ile 'Reşitpaşa Yokuşu'nu izlemek için:

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
e.k 11 Aralık 2019 22:45
Cevır kazı yanmasın.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 18:44
Çocuk mu kandırıyorlar, tabii ki kastedilen O. Pamuk. Tepki göreceği anlaşılınca dönüş yaptılar. Öyle olsaydı açıklamada teröristin kim olduğunu açıklarlardı.
Levent öz 11 Aralık 2019 16:59
MAALESEF MUZ CUMHURİYETİYİZ.GEÇMİŞ OLSUN
Karar okuru 11 Aralık 2019 16:25
Ama onlarda önlerine gelene parmak kaldırıyorlar.Kendi işler olunca hep beraber oluyorlar.Vatandaşa gelince işarete bakıyorlar.3600,eyt,kyk,khkolunca şaşıp kalıyorlar.Haksızmıyız hakim amca.....
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 18:37
0
SGK verilerine göre aylık ortalama 32 Bin 931, yıllık 395 Bin 176 Kişi emekli oluyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar her halükarda emekli olacaklar. Bu kişiler emekli olursa ekonomi çöker diyenler 5 yıl içinde en az 2 Milyon EYT'li zaten emekli olacak! ama eyt'liler bunları tahtından edecek haberin olsun.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 21:25
2
"EYT'ye kapısını kapatanlar kapımıza geldiğinde kırmızı kartımızı gösterir, hesabını sandıkta sorarız"
Kutu diyorum 11 Aralık 2019 15:44
Sancar değil, pamuk değil! Ben kutumu açmak istiyorum! Büyük hissediyorum!
İslamiyete verilen zararı da yazsanıza! Önümüzdeki 100 yıl boyunca Türkiyede siyasal islam bir daha asla oy alamayacak. İslam, kuran, müslüman diyenler görmezden gelinecek. Bu ve benzeri her hareket ve söylem akla akp yi getirecek ve dönemin hukuksuzlukları, adaletsizliği, kayırmacılığı, yoksuzluğu ve en kötüsü "çalarsa müslüman çalsın" ya da "çalıyorlar ama yapıyorlar" sözlerini getirecek. Medeni dünyaya günümüz bilgi teknolojileri ile hızla entegre olan yeni nesil dünyayı daha çok gezecek ve gördüğü yerlerle uygulamaları karşılaştıracak. Sonra akp yi hatırlayarak islamiyetten uzaklaşacak!
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 15:29
Sn Cb Erdoğan’ın Eyt’liler için söyledikleri yok hükmündedir.o makam yan gelip yatma yeri değildir diyerek geçmişte söylediklerini Eyt için çözüm konusunda çözüm üretmek olduğunu hatırlatmak isterim.
Sabahattin 11 Aralık 2019 13:08
Meclis'in dengeleyici ve denetleyici bir kuvvet olması için, MVlerin saygın olmaları için tek çare ön seçim ve dar bölge.
Zaza 11 Aralık 2019 11:38
BASTIR AKİF, ALLAH'ını SEVECEĞİM.
KARAR OKURUYUM 11 Aralık 2019 10:13
Kastedilen Pamuk değilmiş, herkes yanlış anlamış. PEKİ KİMMİŞ?
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 12:39
0
Altun beyin dediğine göre aday gösterilenleri kastetmiş. O halde rahmetli Yaşar Kemal. Belki de Uluslararası Af Örgütü adına Nobeli alan rahmetli Mümtaz Soysal. Biraz daha açıklasalar da rahmetlilerin günahı alınmasa.
MiskinAhmet 11 Aralık 2019 09:53
"...Turkiye'den bir teroriste odul vermislerdir..." "Türkiye'den"...peki kimmiş? yoksa "Türkiye'den" Peter Handke'ye mi...acebaa
Bekir 12 Aralık 2019 01:20
0
Diyarbakırlı, Rahmetli PIŞO MEHEMMET.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 02:22
Kastedilen Orhan Pamuk degil demis Cumhurbaskaninin iletisim baskani. Ama "Turkiye'den bir teroriste odul vermislerdir...romaninda teroristlerden bahsedenler Nobele layik goruluyor" dedigini kulaklarimizla duyduk. Belki iletisim baskani kadar iyi Turkce bilmesek bile, bu sozlerin ne anlama geldigi acik secik ortada. "Bana o cirkin seyi de soylediler; Af edersiniz Ermenidir dediler" dediginde de yok oyle demek istemedi diyenler olmustu. Bu sozleri ne kadar evirip cevirseniz de anlamini degistiremezsiniz.
Türk oğlu ! 11 Aralık 2019 01:03
Eee, kast edilen terörist kimmiş diye sorsak, bizde suç işlemiş olurmuyuz? Adamlar resmen dalga geçiyor aklımızla. Çakar gibi ayrıcalık olayına karşı olmakla birlikte,M.vekili çakar taksa ne takmasa ne.Onlara gelinceye kadar ne idüğü belirsiz, akape trolü binlerce çarlı çakal ve zurnanın son deliği bürokrat var ortalıkla.Onlara laf etsinler.Sonuçta m.vekili korunması geren bir makam.Gerçi bu yasayı geçiren akape'li kendini vekil sanan Erdoğan'ın emir erleri. yine Erdoğan şow için veto ederse, yırtınırcasına alkış tutar.Adamlar da ne yüz var ne onur.Küçük düşmeye aldırmıyorlar yalakalık uğruna.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 00:20
Şu yandaşları asla okumuyorum. Millet hiç merak etmiyor zaten. Ama sayın Beki hergün yandaş basın şunu yazdı bunu dedi dedikodusu yapıyor. Yokmuş gibi davranmak varken bu küçük beyinlileri kaale almak çok gereksiz. Ne hali varsa görsün Sayın Beki. Nobel mi verecekler sanki :)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN