Back To Top
Ne tahliyeler göreceğiz daha

Ne tahliyeler göreceğiz daha

 - Son Güncelleme: 04.10.2019 Cuma 09:47
- A +

Sırrı Süreyya Önder, Kandıra Cezaevi'ne teslim olduğu gün ne yazdığıma tekrar baktım. Ertesi gün çıkan 7 Aralık 2018 tarihli yazımın başlığı şuydu: "Ne terör propagandaları gördük oysa"...

Dün Anayasa Mahkemesi, Önder'in mahkum edilen sözlerinin terör propagandası değil ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmetti.

3 yıl 6 ay hapis cezası almıştı, en erken 2021 sonlarında çıkabilecekti. Fakat ifade özgürlüğünün ihlal edildiği kararından sonra, tahliyesi beklenirken yazıyorum şimdi bunları.

Ne terör propagandaları görmüştük, çünkü...

Önder, 2013 Nevruz’unda Diyarbakır’da Öcalan’ın meşhur mektubunu okuduğu için ceza almadı.

Öcalan’ın ‘isyan'dan, ‘silahlı direniş’ten, ‘silahların susması'ndan bahsettiği, iktidar medyasının 'tarihi' bularak övdüğü mektubu seslendirmekten yargılanmadı bile.

Fakat üç gün önceki İstanbul mitinginde yaptığı konuşma, başını yaktı.

Diyarbakır nutkunu soruşturmayan yargı, Diyarbakır'a hazırlık için İstanbul'da sarf ettiği ısınma sözlerinde 'terör propagandası' buldu.

Terör propagandasını, suçun ve suçlunun övüldügü örnekleri hiç görmedik, neye benzediğini bilmezmişiz gibi...

Çözüm Süreci’nin rüzgarı serazat eserken, aşırı cesaretlendirici bir havada söylenmemiş sanki o sözler...

Öcalan’a ‘sayın’ demenin, ‘bilge lider’liğine övgü dizmenin demokratlığın ön şartı sayıldığı günler değilmiş...Hakkında 'terör örgütü elebaşısı, bebek katili’ sıfatlarını kullananlara iyi gözle bakılıyormuş, anaların ağlamasını istemekle suçlanmıyorlarmış adeta...

Hala tam hatırlayamadıysanız, şu canlandırır belki hafızanızı: Hani Kandil’deki terör şeflerinin basın toplantısının, Anadolu Ajansı dahil bir medya ordusu tarafından yerinde izlenip Türkiye’ye canlı yayın heyecanıyla yansıtıldığı günler vardı ya, işte ta o günlerde konuşulmamış güya...

Demirtaş’la Önder’i hapse attıran konuşmaları, imkan olsa da o günlere dönüp Sabah, Yeni Şafak ve Star'dan tekrar dinleseydiniz.  Ne alkışlıyorlardı, nasıl sığdıramıyorlardı yere göğe. Fikir versin diye nümunelik birer kupürlerini bırakıyorum bu yazıya da.

Ama Demirtaş'la Önder'in sözlerine terör propagandası diyen yargı, alkışçılarına terörü niye övdüklerini sorma gereği bile duymadı.

Zaten aynı alkışçılar da dönmüş mahkemenin neden isabetli karar verdiğini, Önder'le Demirtaş'ın nasıl azılı birer terör propagandacısı olduğunu anlatıyordu millete.

Çözüm Süreci, ortaklarını yiyordu yani...

Devlet ve hükümetle danışıklı çalışarak Kandil'le İmralı arasında mekik dokuyan, müzakerelerde postacılık hizmeti dahi veren, mektup getirip götürenler okka altına itiliyordu.

2015’te Dolmabahçe’de mutabakat fotoğrafı bile çektirdiklerine bakılmadı; çöken sürecin, devrilen masanın altında ilk önce 'aracı'lar bırakıldı.

Resmen teşvik edilip desteklenerek oynadıkları rolün hesabı soruldu. Hem de üzerinden 5 yıl geçtikten sonra...

2013’te, o konuşmalarda hiçbir suç unsuru görmeyen bağımsız yargıyı ne tetiklediyse...Polisin birden hatırlayıp sümen altından çıkardığı unutulmuş miting zabıtlarına, 2018'de paldır küldür cezalar kesildi.

Önder'in hapse girmesi, 'ne terör propagandaları gördük' dedirtmişti bana. AYM'nin 'pardon, başkasıyla karıştırmışlar' biletiyle çıkacak olması da 'ne tahliyeler göreceğiz daha' dedirtiyor.

Aynı davadan ceza alan Demirtaş, sırada mesela.

5 yıl sonra Gezi'den tutuklanan Osman Kavala, hakeza yanlışlığın düzeltileceği bir eşref saati beklemez mi!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 21:40
Arkadas bu nasil hukuk anlayisi. Ayni ülkenin farkli hakimleri zit uclu ictihad edebilme kabiliyeti gösteriyorlar ya sasirmamak elde degil. Madem cikaracksin niye tikiyosun iceriye. Adaletin ciddiyeto zedeleniyor...
Mehmet 04 Ekim 2019 18:34
Yapma akif bey herhalde çözüm sürecine dava açılamaz.Ucu birilerine dokunacak hangi yanlış iş davalık oldu.
zeylan 04 Ekim 2019 15:29
Türkiyede Adalet Rezilliğin temelidir
musto 04 Ekim 2019 13:20
İktidar geleceği ön görerek yepyeni hapishaneler inşa ediyor.Yakında Bahçelinin istemiş olduğu adi suçlara çıkarılacak ceza indirimi ile epey bir boşluk doğacak yerlerini kumpasın eksik diğer ayağı ile doldurulur.İnşaallah koyun koyuna yatarak ıslah olurlar.
Hergün yeni bir Siyasi yalani duymaktan,yasadigimiz gerceklerin kasten carpiltildigini,bilmekten ve aklimizla dalga gecildigini görmekten biktik usandik,nefret etmeye basladik bilesiniz beyler..
Menderes YILDIRIM 04 Ekim 2019 10:02
Akif Bey; HDP nin Mahkemeden AKlanması acaba bir plan dahilinde mi? HDP nin Mahkemeden BERAAT Etmesi + Suçsuzluğu, Yeni ÇÖZÜM Süreci için AKP nin Planı mı? Tayyip Beyin 50+1 i GEÇEMEYEGİNİ ANLAMASI üzerine, HDP nin Mahkemeler Karşısında AKlanması, Tayyip Beyin ve AKP nin, ESKİ AKP + HDP İttifakını yeniden CANLANDIRMAK İSTEMESİ için mi? 31 Mart ve 23 Haziranda AKP + MHP + Bebek katili (Mektubunun Yayınlanması + Bebek katilinin Kardeşi (TRT de Röportajı) İTTİFAKI Yetmedi aralarına HDP ninde alınmasının ÖN HAZIRLIĞI mı? Bence HEPSİ. Hakan Bey Ya Sizce? Saygılarımla
miralay 04 Ekim 2019 09:16
Çözüm Süreci şu amaçla yapıldı: Birincisi; isyan edip dağa çıkan, sonra da -sayıca pek az olacakları bilinmesine rağmen-hakikaten pişman olup oradan kurtulmak isteyen anarşistlere kendilerini düzeltmesi, ailelerine kavuşması ve düzgün bir hayat yaşaması için imkan vermek. İkincisi; O eşkıyaların kahir ekseriyetinin aynı şekilde ve hatta daha da azgınlaşarak anarşistliğe devam edecekleri, kendilerini düzeltmeye niyetleri olmadıkları, dinsiz ve amansız düşmanlıklarını bırakmayacakları bölge halkının çoğunluğunu teşkil eden kürtlere bizzat ve bilmüşahede devlet tarafından gösterilmesidir..
Karar okuru 04 Ekim 2019 20:44
0
Vay Miralay Bey vay… Kenan Evren gibi entellektuel seviyesi yuksek, degerli fikirlerinizi bizimle paylastiginiz icin tesekkurler… Birde “ Bunlari asmayipda besleyelim mi” de... Sana devlet ustun hizmet madalyasi vermezlerse Saray da (Pardon Kulliyede) Gel hesabini benden sor…
Menderes YILDIRIM 04 Ekim 2019 08:32
Akif Bey; Terörist denilenlere dediklerini İSPATLAYAMIYOR. Ne ACI Değil mi ? SORUYORUM ! ! BU KİŞİ 1) TERÖRİST ise NEDEN BIRAKIYOR? 2) TERÖRİST değilse NEDEN TUTUKLUYOR? 3) TERÖRİST ise HUKUKUN önüne Emniyet ve İstihbarat NEDEN BELGELERİ VERMİYOR? 4) Veya VERMEK İSTEMİYOR? 31 Mart ta ÇALDILAR - HIRSIZLIK YAPTILAR - Vb. İFTİRALAR ATTILAR, Sonra bir Mahkeme SORUŞTURMAYA Gerek yok dedi. Yani Söylenilenlerin HEPSİ YALAN dedi. Akif Bey; Biz AKP yi böyle biliyorduk, o nedenle OY VERMEDİK, yanılmadık. Ya siz sizin gibi iyi insanlar NASIL YANILDINIZ? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 04 Ekim 2019 10:22
0
Akif Bey Hala Cevap VERMEDİNİZ? KURAL Olarak Gazeteciler SORU SORAR, ama arada bir de SORU SORULUR UNUTMAYINIZ. Lütfen Akif Bey Cevabınız? Biz 100 lerce Km den GÖRDÜĞÜMÜZ AKP yi ve Tayyip Beyi Siz ve Sizin gibi GAZETECİLER Nasıl oluyordu da yakınınızdaki AKP yi ve Tayyip beyi Görmediniz? Yada Görmek mi İstemediniz? Bekliyorum. En Azından DOST ACI SÖYLER DEYİP, ESKİ DOSTLARINIZA GERÇEKLERİ BURADAN YAZARMISINIZ? Saygılarımla
Karar okuru 04 Ekim 2019 20:48
0
Nasil yanildiklarini ben soyleyeyim… GOOGLE MAP yuzunden… ;-)))
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:35
Çıkanların yerine daha kimler girecek onları da göreceğiz. Burası Türkiye rüzgâr yön değiştirmeyi seviyor. Her maçın rövanşını oynamayı da seviyoruz. Böyle olmasa diyeceğim ama benim dememle olmuyor. Sistem 4/ 4/ 2 klasik...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:31
Hukuk en çok hukuku çiğneyenlere lazım olacak. Bunu da göreceğiz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste, demiş ATALARIMIZ!
Has Parti 04 Ekim 2019 00:40
Hayatımda bu kadar adaletsiz, ahlaksız, beyinsiz bir dönem görmedim, hayatım dediysem çok da kısa bir hayat değil...
karar okulu 04 Ekim 2019 00:37
Tahliyeler goz boyama ve noktasal halkla iliskiler atislari. Kuvvetler ayriligi bulunmayan ucube baskanlik sistemi yuzunden hukuk ve adalet bagimli ve tarafli. Yarin gene isterlerse gene tutuklarlar. Baskanlik sisteminde baskanin yetkileri sonsuz ve fakat yanlislarindan sorumlu tutulamiyor. Bu hamur daha su kaldirmaz.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 00:28
Desene kına karaborsaya düşecek...
Mustafa 04 Ekim 2019 00:18
Neresi anlaşılmadı, bir kereye mahsus barış süreci yapıldı ve batının taşeron örgütü kendisine uzatılan bu eli itti yada ittirildi. Uşaklık yapmanın bedeli ağır olur ve oldu. Artık o günler geride kaldı. Bundan sonra ya silahı bırakıp teslim olacaklar yada ölecekler başka alternatif yok. Zaten zorlamaya da gerek yok. O gün barışı reddedenler bugün neden kabul edecek. Yoksa sıkıştıkları içinmi? Siz neden bunları kolluyprsunuz
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 05:04
0
Oylar düşüñce farklı tezgahlar devreye girdi. Oy için neler yapıldı yakın zamanda... İki tarafta samimi değildi. Vesselam!
Şahin 04 Ekim 2019 14:06
0
@00:18: İstanbul seçimi icin Öcalanın mektubunu okuyan veya TRT'de kardeşi Öcalan ile repörtaj yapan niye yargılanmıyor? Bu da mı "mahsus" du?
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 16:32
1
mustafa isimli yorumcu muhterem size ne ettiler uysturuldunuz o günler bitti dediginiz günleri boşverdim daha yeni osman öcalan terete televizyonuna çıkarılmasını hatırla apo nün mektubu acelece munzur üniversitesinden bir hoca götürülüp alınmasını o helikopterin benzin parası bizden degilmi osman ocalan in televizyona çıkarılması ile ilgili terete televizyonundan kimse soruşturulması yapılmadı meclise konuyla ilgili iyi partiden verilen teklife akp mhp hdp birlikte reddedildi iyi ittifak hadi bir şeylerde konuyla ilgili birşeyler söyle
Mustafa 04 Ekim 2019 19:44
1
Osman Öcalanın trt'ye çıkartılması ne kadar yanlış ise pkk'nın siyasi kanadındakika isimleri de kollamaya kalkmak o kadar yanlıştır. Batının kuklası pkk, ipleri elinde tutanlar izin vermedikçe barış dahi yapamaz. Neüdiği belirsiz bir yorumcu ben hiç uyuşturucu kullanmam. Sen neyi savunuyor hdp'ye borozanlık yapan chp'mi, pkk'ya hizmet eden hdp'ye mi, hdp'nin "bizim sayemizde o sıralarda oturuyorsunuz dediği iyi partimi, fetömü neyi savunuyor sen
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN