Back To Top
Netflix ve ‘RTÜK denetimi’

Netflix ve ‘RTÜK denetimi’

 - Son Güncelleme: 02.08.2019 Cuma 10:25
- A +

İsteğe bağlı yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik", ciddi bir korku ve kaygı uyandırdı. Ve ne yazık ki RTÜK'ün geçmiş pratiklerine bakınca, bu korkuların külliyen yersiz, haksız olduğu da söylenemez.

Yine de tepkilerin yeterli ve doğru bilgiye dayandığı anlamına gelmiyor.

Kurul üyesi Faruk Bildirici'nin de vurguladığı üzere, evvela düzenleme yeni değil. Ve aktüel tartışmalarla da ilgisi yok. Ta geçen yıl Eylül ayında oy çokluğuyla kabul edilmişti.

En etraflı, bilgilendirici haberi BBC Türkçe sitesi verdi. Doğrusunu yanlışını oradan takip edelim:

"Yönetmelik, 2018 yılının Mart ayında yapılan yasal değişikliklerin uygulama çerçevesini belirliyor.

İnternet üzerinden radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınları düzenleyen yeni yönetmeliğin taslağı, bazı değişikliklerle birlikte 28 Eylül'de RTÜK'ün internet sitesinde yayımlanmıştı.

İnternet üzerinden radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşlar ve isteğe bağlı (on demand) olarak tanımlanan platformlarla ilgili düzenlemeleri içeriyor.

Mart 2018'de RTÜK Kanunu'na yapılan eklemelerle internet yayıncılığı da Kurul'un denetim alanına dahil edilmişti.

Yönetmeliğe yönelik ifadelerin muğlak ve ucu açık olduğu eleştirisi yapılıyor. Yönetmeliği savunanlar ise bunun Avrupa Birliği'nin internet yayınlarıyla ilgili kısa süre önce yaptığı düzenlemelere uygun gerçekleştirildiğini savunuyor.

AB, son dönemde yaptığı bir dizi düzenlemeyle isteğe bağlı yayın ve video sosyal medya platformlarının tabi olduğu uygulamalarda değişikliğe gitti.

Üzerinde uzlaşmaya varılan yeni düzenlemeler kapsamında, Netflix ve Amazon Prime gibi isteğe bağlı yayın hizmeti sunan platformların içeriklerinin en az yüzde 30'unun yerel içeriklerden oluşması şartı getiriliyor. Ayrıca gündüz vakti izlenebilen içeriklerde reklam sınırlaması ve çocuk programlarına dair bazı yeni düzenlemelerin de getirilmesi öngörülüyor..."

Geriye, nasıl uygulanacağıyla ilgili soru işaretleri kalıyor. Bütün korkuların gelip düğümlendiği püf noktası burası.

Muğlak ve yoruma açık yerlerde, RTÜK özgürlükçü mü, yasakçı mı davranacak?   

Geçmiş pratikler umut verici değil. Bu da düzenlemenin kötüye kullanılabileceğiyle ilgili kaygıları arttırıyor.

Bildirici, "Dijital ortamlardan bağımsız habercilik yapan siteler, gazeteciler, YouTuberlar ve sair bireysel iletişimlerin bu yasa ve yönetmelik kapsamına girmediği kanısındayım" diyor.

Faruk Bildirici'ye göre asıl sakınca, isteğe bağlı platformlarda 'uygunsuzluk' gerekçesiyle görüntülerin kapatılması, konuşmaların biplenmesi ihtimali.

İstemeyenin maruz kalmadığı bu paralı platformların, kamuya açık yayınlardan ayrı ve daha geniş bir özgürlük sınırına tabi tutulmaları gerektiğine ben de katılıyorum.

Netflix eleştirilerime gelince...

O eleştirilerin muhatabı, sıcağı sıcağına soran mecralarda da belirttiğim gibi platformun kendisiydi, RTÜK değil. Ne eleştirilerimden ne de Netflix aboneliğimden vazgeçiyorum diye açıkça  söyledim.

Kamu otoritesinin araya girmesini, hariçten müdahaleyle karışmasını istemeden bu ikisini bir arada yapma imkanı yok mu?

'Barış akademisyenleri' bildirisinin içeriğini de eleştirmiştim mesela. Ama yasaklanmasını, imzacılarının işten atılmasını, soruşturma geçirmesini, yargılanıp hapsedilmelerini savunmadım. Aksine, eleştirirken de savcıların göreve çağrılmasına karşı çıktım, şimdi de...

Bilmem anlatabildim mi!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
albert fatih 02 Ağustos 2019 15:12
kardeşim ben izlemek istiyom esrar içilyo diye içmem kumar oynanyo diye oynamam banka soyulyo diye soymam(onlar daha tecrübeli bizi soyyolar) uyuşturucu yapılyo diye yapmam eşcinsel ilişki var diye eşcinsel olmam:) yani ben günde 16 saat fetöyü gözyaşlarıyla dinleyip akan gözyaşlarımla çorba da yapmadım muhakeme yeteneğim var bi düşün yakamız dan sizene yahuu
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 15:07
incelikli konu. Ölçüsüz müdahale özgürlükleri kullandırmaz. yasaklananın yasal hale gelmesi de kullanıcı profil ve sayısını arttırır (hollanda -galiba danimarka da- bazı uyuşturucuların serbest bırakılmasında sayıda anlamlı fark gözlendi). Yaşama bakış ile ilgili konu. Altını olan kuralını koyar durumu.
ARADA BİR OKUR 02 Ağustos 2019 10:44
Yalnız yaşadığınız sürece sorun yok!Aynı evde çocuk,ergen ve yetişkin olarak Netflix abonesi iseniz sorun orada başlıyor.Teknik olarak bu ayrımları şifreleme ile kontrol edildiği olası gibi görünse de pratikte bu pek mümkün olmuyor.Bir anda La Casa de Papel’in 3. sezonunda duvara çarpmış gibi olabiliyorsunuz.Şimdi gel de anlat ev halkına, neden aboneliğinizi devam ettiremeyeceğinizi.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 09:12
Internetin olduğu yerde öyle RTÜK falan işlemez. Netflix'in yapması gereken şey aboneliklere yaş sınırı getirmesi. 18 yaş altına abonelik almasa olur biter.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 00:52
Sırf eleştiriden ne çıkar yahu!.. Saygı duyuyoruz, üzerinde duruyoruz vs. deyip, hem dejenerasyona, hem paraları toparlamaya devam ederler. Kamu otoritesi araya girmeyecek de kim girecek? Adamlar her gün Türk Ceza Kanunu'nun örneğin 226 ncı maddesini (Müstehcenlik) ihlal edecek, milletin devleti seyredecek. Sömürmek için seyirci olmamızı ister onlar; siz de çanak tutarsınız.
Adamın biri 02 Ağustos 2019 10:14
2
Bu platformlarda yapılan yayınlar kamuya açık değil parasını verip kendin izliyorsun kimse seni zorla izletmiyor. Ayrıca hala şunu anlamadınız bir türlü devlet dünya ile bağımızı fiziksel olarak kesmedikce her zaman içeriğe erişmenin bir yolu var. Bu yolları bilen biliyor zaten, devlet baskıcı davranırsa bilmeyende bilir. Bu sonunda hem isteyen istediğine erişir hem de bunu ilegal yoldan yaparken devlete vergi vb.. girdi kalemler aktarılmamış olur. Bu çağda hala içeriği engeleyerek bir yere varılacağını sanmak en hafif tabir ile ahmaklıktır.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 10:40
2
Ben müstehcen seyretmekten hoşlanıyorsan sen bunu nasıl yasaklayabilirsin ki? VPN ile istediğim müstehcen siteye girebiliyorum zaten. Sen Netflix seyretmek istemiyorsan seyretme, zorlayan mı var? Al Digiturk bak keyfine.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 13:45
2
incelikli konu. Ölçüsüz müdahale özgürlükleri kullandırmaz. yasaklananın yasal hale gelmesi de kullanıcı profil ve sayısını arttırır. (hollanda -galiba danimarka da- bazı uyuşturucuların serbest bırakılmasında sayıda anlamlı fark gözlendi). Yaşama bakış ile ilgili konu. Altını olan kuralını koyar durumu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN