Back To Top
Orhan Pamuk değilse kim peki?

Orhan Pamuk değilse kim peki?

 - Son Güncelleme: 12.12.2019 Perşembe 07:44
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nobel alan terörist' lafı, Orhan Pamuk'a değilmiş. Cumhurbaşkanlığından Fahrettin Altun yanlış anlaşılmayı düzeltti. İnanırım.

Fakat kime öyleyse laf?

Daha Altun açıklamazdan evvel etrafla paylaştığı bir teorisi var bu fakirin.

Notere mühürletmedim ama Yavuz Oğhan gibi şahitler gösterebilirim. Erdoğan'ın, Pamuk'u işaret ederken aslında başkasını kastettiğini baştan bildiğime yemin etsem başım ağrımaz.

Kimi mi? Tahminim, Osman Kavala'ya gidiyor mecazi Nobel...

Teorim şu: AİHM'in, hukuki değil siyasi kararla tutuklandığına ve hemen salıverilmesi gerektiğine hükmetmesi, Cumhurbaşkanı'nı kızdırdı. İnsan Hakları Günü etkinliğinde konuşacaktı. Söz bu yılın infial uyandıran Nobel'ine gelince de, tepkisini dışa vuracağı bir fırsat buldu. Ve laf ağızdan çıktı. Yaydan fırlayan ok gibi...

Ha AİHM ha Nobel, ha Orhan ha Osman, isimlere takıldığını zannetmiyorum. Altun da kişiselleştirmemenizi istiyor.

Cumhurbaşkanı, 'kızım sana söylüyorum gelinim sen anla' taktiğine ilk kez başvurmuyor.

Suriye'de YPG'yle ilgili verdikleri sözleri tutmadılar dediği Putin'le Trump'a kızıp sinirini Merkel'le Macron'dan çıkarmamış mıydı?

ABD ve Rus liderlerini gizli ajandaları olmayan, dürüst ve güvenilir dost olarak tanımlarken 'ey' ihtarı çektiği Avrupa'yı ikiyüzlü ve sahtekar diye paylamıyor mu?

Pamuk'un Nobel'den ödül almasına patlar görünürken niye aslında Kavala'nın o gün AİHM'den tahliye almasına öfkelenmiş ve yansıtıyor olmasın ki!

Altun, Erdoğan'ın ödül hiddetinin Pamuk'a yönelik olmadığı gibi özel bir kişiye bile indirgenemeyeceğini, şöyle genel anlaşılması gerektiğini söylüyor:

“Bu sözlerle Türkiye düşmanı ideolojik yaklaşımları ve terör faaliyetleri bilindiği halde Nobel’e aday gösterilen ya da farklı uluslararası örgütlerce ödüllendirilen isimleri kastetti..."

Hatta yayarak biraz daha genelleştiriyor: “Cumhurbaşkanımız burada esasen Avrupalı kurum ve kuruluşların ideolojik yaklaşımlara dayanan ödül sistemlerini eleştirmiş, ırkçılığı ve terörizmi ödüllendiren ikiyüzlülüğe vurgu yapmıştır.”

Yani her ne kadar bağlam Nobel ve cümle, "Türkiye'den kalkmışlardır teröriste ödül vermişlerdir" kesinliğindeyse de Cumhurbaşkanı, burada sembolizm yapıyor.

Sonrasında Aziz Sancar'ı ayırıp isim vermeden Pamuk'a uyan noktasal bir tarif yapmış olsa bile herkes yanılıyor. "Teröristleri romanlarına yansıtanları ödüle layık görüyorlar" lafı, Pamuk'a gitse de hedef o diye almayın.

İsimleri ve kişileri aşan, somut örnekleri çağrıştırma üstünden Batı kurumlarınca dağıtılan ödüllerin neyi temsil ettiğini deşifre etmeyi amaçlayan sembolik bir anlatım yani Cumhurbaşkanı'nınki.

Altun, 'ödül vermişlerdir' ifadesini bu yüzden genelleştirerek 'ödüle aday gösterdikleri' şekline çeviriyor.

Buradaki şifreyi çözdüğünüzde resim daha bir netleşiyor.

Bu yılki Nobel Barış Ödülü'ne Türkiye'den iki ismin adaylığı teklif edilmişti. Anımsarsanız, mesajın kimi anıştırdığını daha rahat anlarsınız. 

Önerilen ama aday gösterilmeyen, ikisi de hapisteki bu isimler Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş'tı.

'Ödül vermişlerdir' deyip Sancar'ı ayrı tutunca geriye tek isim kalıyordu; Orhan Pamuk.

Fakat aklınıza niye hemen tek kişi geliyor,  'aday gösterilenler' diye bakmanız istenince kapsam Kavala ve Demirtaş'a da genişletilmiş olmuyor mu?

Diyeceksiniz ki Kavala'nın kitabı mı var, Demirtaş roman mı yazdı, Pamuk teröristleri mi yansıtıyor...

Haklısınız da, edebiyat Nobel'i almış, aday gösterilmiş terörist bir yazar mı var, ona bakarsanız...

Esprisi tam da burada zaten. Hepsi de olabilir, hiçbiri de. Havaya atılan bir taş bu, kimin başına denk gelirse.

19-12/12/665.jpg

Erdoğan-Doğan buluşmasına nasıl bakıyorsunuz?

Ruşen Çakır, Medyascope yayınında farklı bir açıdan bakmış.

Diyor ki “Aydın Doğan’ın iş hayatında 60. yıl kutlamasıyla Mustafa Sarıgül’ün oğlu Ömer Sarıgül’ün düğününün katılımcıları, ülkede yaşanan kutuplaşmanın aslında kurmaca olduğu yolunda ipuçları taşıyor...”

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Aydın Doğan’ın birbirlerine karşılıklı iltifat ve teşekkürlerinin üzerinde duruyor Çakır.

Erdoğan’ın, ülkesi ve milleti adına Doğan’ın geçmiş hizmetlerini övmesi çok ilgisini çekmiş. Bir de bu tarihi barışın, aralarını açan Hilton otelinde taçlandırılmış olması!

Çakır, bu fotoğraftan siyasi kavga ve kutuplaşmaların gerçek ve sahici değil, aslında yapay ve göstermelik olduğu sonucunu çıkarıyor.

Aksi halde, dünya yıkılsa yan yana gelmeyecek gibi zıtlaşan, düşmanlaşan aktörler, ticari ve ailevi kutlamalar için kolayca bir araya gelip böyle samimi ve dostane fotoğraflar verebilir mi?

Çakır’a sordurduğu soru bu. ‘Demek ki birbirleriyle ilgili içlerinde besledikleri hisler, dışarıdan sandığımız kadar gerçek ve güçlü değil’ kanaatine ulaşıyor.

Yüze gülmelerine mani olmuyor, birinin diğerinin kuyusunu kazdığına dair verdikleri izlenim...Yabana atılmayacak bir bakış açısıdır.

Ama şahsen başka bir yerden bakıyorum. Belki görüntü yanıltıcı, ancak hangisi? Eskisi mi, yenisi mi? Emin miyiz?

Kavganın sulha bağlanmasını, mutlu sonla bitmesini ise yadırgamıyorum.

Asıl, o gecede çekilmeyen fotoğrafın peşindeyim. Ertuğrul Özkök, birlikte Beştepe protokolüne girdikleri FOX ve Sözcü’nün yayın yönetmenleriyle düşman çatlatma pozunu bu kez niye vermedi?

Ayrıca, benim için de konuşacaktı, yasaklılar listesinden çıkarmak için kefil ve şefaatçim olacaktı, ne yapıp ne edip halledecekti işimi...

Fakat o geceden beri şahsından haber alınamıyor. Adeta sırra kadem bastı. Yer yarıldı da susma yemini etmiş gibi suskunluğa gömüldü sanki zatı. Sesi soluğu çıkmıyor.

Aldı beni bir merak, acep nedendir?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR çok OKURU 12 Aralık 2019 21:26
Havanda Su dövdün durdun.. Nobel ile niye orta yerde top çeviriyorsunuz ?
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 16:12
Baskalarini bir yana birakalim ama bizim kelime haznemiz hep terorist, illet, zillet olunca insan cok uzuluyor. Biraz kitap okusak daha seviyeli elestirsek olmaz mi?
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 16:01
Güzel kardeşim senin içine RECEP TAYYİP ERDOĞAN kaçmış. Nasıl çıkarırım diye çırpınıyorsun. Beyhude.
Cengiz Bayıldıran 12 Aralık 2019 15:12
Sayın CB “süblüminal” mesaj mı veriyor?
Süheyl CALISKANOGLU 12 Aralık 2019 14:21
Ben de Aydin Dogan'i "bir Adam saniyordum'yanilmisim..En cok ona yaziklar olsun diyorum..Bir tarihte,aglayip,sizliyordu,devamli Mali Müfettislerin baskina geldiginden yakiniyordu.Omurgasi olmayan bir adammis,yazik..
Dün aksam TV'yi kapatirken,RTE "nutuk atiyordu'.Bugün TV'yi actigimda da RTE yine "nutuk atiyor'Dünya'da esi benzeri olmayan komik bir ülke olduk.Nutuk atmak devleti yönetmek mi oluyor?
HENÜZ BAŞLAMADIM 12 Aralık 2019 13:34
İç ve dış istihbarat akışı devam ediyor.Henüz bu bilgiler ışığında yeni taktik ve hedef düşünmeye başlamadım.Ara boşluğu, yeni mesajlar yazarak değerlendiriyorum.
Ben halledicegim o işi sen canını sıkma Olmazsa sarayın yetkilisini degistiririm
Almanya,Ingiltere,Fransa ve sonra "sahsim'(!)..Bu ayin sözcügü..
Ömer Faruk 12 Aralık 2019 12:47
Avrupa islam ve türk düşmanıdır. verdikleri tüm kararlar hukiki degil siyasidir. nobel ödüllerine bakın, "ermeni soykırımı var" diyen orhan pamuk a ödül, israile övgüler yağdıran mısırlı yazara ödül, " sırplar soykırım yapmadı" diyen yazara ödül. aihm 28 şubat mağdurları için ret kararıda verdiğinide hatırlatırım.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 12:46
İbrahim Kiras bu günkü yazısında diyor ki: "Orhan Pamuk “Ermeni tehciri soykırım değildir” deseydi bu ödülü alabilir miydi? Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki bunun ne imkânı ne de ihtimali sözkonusu olurdu. İsveç akademisinin jüri üyeleri Türk romancının eserlerine ayılsalar da bayılsalar da ödül vermeye kalkışamazlardı."
KARAR OKURU EK 12 Aralık 2019 12:39
2000^den sonra dünya sanki mutasyona uğradı.. Başımı döndürüyor. Yetişemiyorum. Mesela, soykırım yapanlar, cinayetten şikayet ediyor. Âmâ olanlar, saşı olanla alay ediyor. Yüz kağıtçılar, üç kağıtçılarla dalga geçiyor. İnanamıyorum. Vesselam.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 12:13
Muhalif olan herkesi terörist olarak bildigi icin bu lafi direk Orhan pamuk'a söylenmistir.Lafi oraya buraya savurmanin bir anlami yok.
seko69 12 Aralık 2019 11:11
o zaman Erdoğan danışman olarak tefsir uzmanı, fıkıh alimi ve siyer araştırmacısı alsın. malum bu kadar çetrefilli bir analizin tek cevabı bu olmalı. Sayın ulu önder Erdoğan'ın sözlerinin tefsiri yapılarak, fıkıh çıkartılarak aslında ne demek istediği daha iyi anlaşılmalı. yoksa böyle olmaz.Adam açık açık "teröriste ödül verdiler" dedi. bu nasıl bir tevildir ki nobel ödülü almamış birini itham ediyor diyebiliyorsunuz. yazıyı üç kere oıkudum. acaba ironimi var diye, ne ünlem gördüm ne düzeltme. Beki açık açık olayın aslını inkar ederek olayı saptırıyor.
Erdoağn ın söylediği, Türkiye den Nobel Ödülü alan terörsit,Aziz hoca ve Orhan Pamuk değilse ;kim?İşte bu cevabı matamatiksel olarak çözmek mümkün.Ancak olasılık problemi üzerinden çözmek gerekir.Toplama çıkarma ile çözülemez.Olasılık problem sonucu şunu gösteriyor:Erdoğan a şimd,iyer kadar beklediği ve umduğu Nobel Ödülü verilmeyince;Erdoğan kızdı ve küstü.Hemen ödül veren komisyona ve gelecekte Türkiye den ödül verilmesi gündeme gelmesi ihtimali olan birine şimdiden cephe aldı.Bana ödül vermiyorlar, ben de taş koyar,gelecekte Türkiye den birine ödül vereceklerse,şimiden engellerim diyor.
Takipci 12 Aralık 2019 10:23
Sn Yazar, siz Hurriyette calistiniz onu bilirsiniz, Reis'e de yakindiniz iyi tanirsiniz, neden sasirmis gibi yazıyorsunuz?
Hayaller ve gerçekler 12 Aralık 2019 10:22
Yazınızı okuyunca nedense; yersen! Demek geldi içimden! Belki yanlış okumuşumdur bir de tersten okurum. Ama bırakın pamuğu ipliği bugun! TEMSA batmış görünüyor ve bu doğruysa bunu ifade edecek kelime bulamıyorum! Özal ın ölümünde hissettiğim duyguyu yaşıyorum şuan!
Kamil 12 Aralık 2019 09:51
Derin depderin analize bakın hele. Başkanımız bu Nobel işlerinden anlamaz, sallamış gitmiş deseniz olmaz mı?
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 09:08
söz konusu rant ise gerisi teferruattır satan memnun alan memnun... en iyisi yine de sulhtur
Herhicbirşey.. 12 Aralık 2019 09:06
"Hiçkimseyi kastetmediyse bile kesinlikle birini kastetmiştir", "ben hissediyorum", "kendi gözümle görsem bile inanmam"... sözün zekatıdır fakirlere dağıtılmak için orada toplanmıştır.... hiçbir yorum yapmamış olsam da kesinlikle bir yorum yaptım...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:44
Her vatandaş terörist ithamını tadacaktır
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 14:52
1
Hep o şiir okudu diye ceza veren mahkeme üyeleri yüzünden. İnsan bir kere ‘hakim’ olur. (Suçlama huyumuzsa başka bir sorumlu) Yangına körükle gittiler. Yaşıyorlar mı acaba? Diğeri de bir kere cezaevine girdi diye eline geçeni cezaevine gönderiyor, geri kalanı da birbirlerini didikliyor. Neden geçmez hala siniri, kini? Didişmekten üretmeye fırsat kalmıyor. Yazık bu millete!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:39
Doğan=trump tower...safa mı yatıyorsunuz? Nobele gelince Sancar değil, pamuk değil. ben kutuyu açalım diyorum! Siz açtırma kutuyu söyletme hislerimi diyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:19
Psikolog yazar.. bu ne derin analizdir masallah. C baskaninin demedigini dedi diye inanip bizleri de inandirmaya calisiyorsun. Yazaligi birak pskolog ol sen.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:18
Artık bu iki yüzlülükten iğreniyorum. Midem bulanıyor. Yıllarca meydanlarda aydın doğanı ,medyasını kullanarak oy topladı, aynen dini kullanarak topladığı gibi . Şimdi de milleti enayi yerine koyarcasına beraber pozlar veriliyor. Hala bu oyuna kananlar varsa artık uyansın.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:07
O sözün,Türkiye'den kaçan teröristlerin Batıda el üstünde tutulmasına duyulan kızgınlıkla söylenmiş olma ihtimali yüksek bence.Keza Fetö'nün ABD'de, Can Dündar'ın Avrupa'da ağırlanmasına duyulan tepkinin dışa yansıması olarak da bakılabilir.Ayrıca Sırp vahşetini görmezden gelen birine Nobel verilmesinin kızgınlığı da işin tuzu biberi.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 13:21
2
Bravo sivri zeka buna denir hemen çözdü. Yalnız adı üstünde sivri! Bir gün döner dolaşır bu zeka seni terörist yapar!
HACI MURAT 12 Aralık 2019 07:14
Şu haber 05.02.2095 tarihli Hürriyet'ten:"Orhan Pamuk, bir İsviçre dergisiyle yaptığı söyleşide "Kimse söylemediği için ben söylüyorum. Türkiye’de 30 bin Kürt öldürüldü. Bir milyon da Ermeni" dedi. "Kar" adlı romanı Almanca’ya çevrilen ve bu nedenle Almanca yayınlanan bir çok dergi ve gazetenin kendisiyle röportaj yaptığı Orhan Pamuk, tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu." Cumhurbaşkanı'nın kimi kastettiğine karışmam.Ama Pamuk'un Nobel almak için roman yazmakla yetinmediğini jürinin önünde bazı taklalar attığını söyleyebilirim.Bedava bir şey yok.Her şeyin bir bedeli var.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 03:31
Yaşlılık alametleri.......
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 02:32
Gazetelerine "Bundan sonra Tayyip'ten muhtar bile olamaz" diye manşet attıran bir zamanların medya karteli Aydın Doğan'ın şimdiki konumuna bakılarsa, Tayyip amacına ulaşmış. Neden gülmesin ki? Esas gülmek Aydın Doğan'a zor gelmeli?...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 02:02
Sakharof ödülü alan vede Avrupalilarca Nobel barış ödülüne aday gösterilmesi düşünülen Leyla Zana kastedilmiştir.
Aydın Doğan ve Erdoğan arasında ki çekişme Mizansen idi Bunu 10 yıl önce idrak etmiştim
Darıldığım dağın odununu, kırk yıl yakmam. İnsanlar ne kadar kolay barışıyor. Acep sebebi nedir? A. Ekonomik B. Sosyal C. Siyasi D. Kültürel E. Hepsi
KARAR OKURU EK 12 Aralık 2019 14:21
0
O, Eskidendi. İnsanlar da devletler gibidir. Ebedi dostluk ve düşmanlık yoktur ; menfaatler vardır. Vesselam.
emir başkurt 12 Aralık 2019 01:00
Ruşen Çakırın yaptığı yoruma katılmamakta haklısınız. Meseleye 'Manşetler gitti, düşmanlık bozuldu' diyen kamptan bakmak daha anlamlı geliyor. Sağın sığ popülist söylem sever yazar çizer takımı, F.Altun' un attığı tivit ile kime çatacağını şaşırdı. Şu 'sembolik bir anlatım cb.' söyleminize katılamayacağım. Kimilikleri çatıştırarak siyaset üreten bir zeminin bu konudan bir siyasi alan çıkartacağı aşikarken havaya taş attı kime gelirse demeniz sözün amili var mamülü kimdir bilmem demek gibi. Amili olan her işin mamülü o mamülün de irabı vardır. Bu meselenin de irabtan mahalli yoktur diyemeyi
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:41
Harika. Tebrikler
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN