Back To Top
Paranın satın almaya muktedir olduğu kimseler

Paranın satın almaya muktedir olduğu kimseler

 - Son Güncelleme: 18.01.2019 Cuma 09:39
- A +

Son yıllarda bildiğim, duyduğum tek örnek, Bozcaada’da bir Milli Emlak memuru.

İddiaya göre, Hazine’ye ait bir arazinin kira sözleşmesini beş yıl daha uzatmak karşılığında rüşvet istedi.

H.Ç. adlı vatandaş da memur İ.E.E.’nin bu ahlaksız teklifini, bağlı olduğu kaymakama şikayet etti.

Talep edilen rüşvetin meblağı 750 liraydı.

Ama helal olsun kaymakama da, hakkını yedirmeyen vatandaşa da...

Küçük büyük demeden üstüne gittiler. Seri numarası alınmış 750 lirayı buluşma noktasında teslim alırken bastılar rüşvetçi memuru. Suçüstü yakalandı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Var mı 8 Ocak tarihli bu haberden başka, bir yakın zaman örneği daha?

Cumhurbaşkanı Erdoğan da benzer rüşvet baskınlarını görememekten yakınıyor olmalı.

Çünkü 9 Ocak günü, imar yolsuzluklarıyla mücadelede, açık emir yerine geçecek çok güçlü bir tepki verdi.

İllallah ederek, yaka silkercesine şu sözlerle dışa vurmadı mı isyanını:

“Denizlerimizin kenarını, orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Şu para var ya, nelere muktedir. Şu kapitalizm nelere muktedir. Doğa şöyle olmuş böyle olmuş, umurunda değil. Orman falan kesiyor, götürüyor. Dikey mimari yapayım, malı götüreyim...”

İki sene önce de sert çıkmıştı Cumhurbaşkanı. Müteahhitlerin acımasız bir şekilde imar yolsuzlukları yaparak şehre ihanet ettiklerini haykırmıştı.

Ama emir telakki edip gereğini yerine getirmesi gerekenler, ne iki yıl önce ne de bugün tınmadı bile, kulaklarının üstüne yattılar.

Devletin başı, kıyılarımızı, ormanlarımızı yağmalayan, şehirlerimizi talan eden imar yolsuzluklarının alıp yürüdüğünü söylüyorsa... Laf olsun diye söylüyor gibi dinlenmez herhalde.

Aç gözlü müteahhitler de bu acımasız imar yolsuzluklarını kendi kendilerine yapıyor olamazlar.

Para nelere muktedir derken, yağma imkanını satın almaya muktedir olmasından başka ne kastedilebilir? Kimden, kimlerden satın alınıyor peki?

Yolsuzluk; tek taraflı bir eylem değil. En az iki iştirakçi arasında cereyan eder. Ortaklaşılan suçtur. Rüşvet dönmeden gerçekleşmez...

Rüşvetinse bir alanı, bir de vereni yok mudur?

Yağmacılar haksız emsal artışı, izin ve tahsis kıyaklarını kendi kendilerine çekecek  yetkiye sahip olmadıklarına göre... Bu yolsuzluğun bir de yetkili taraftan ortakları olmalı değil mi? Kamusal gücünü kötüye kullanan belediye ve Milli Emlak memurları gibi. Onlar nerede?

Milletin hakkından çalan paragözlere ve haksız kazanca ortak olan yetkili peşkeşçilerine göz yumulmaması için, daha ne demeli Cumhurbaşkanı?

Yolsuzluğun önünü alamıyoruz, rüşveti önleyemiyoruz serzenişleri, biz bize dertleşmek için olmasa gerek.

Polise emir, savcıya suç duyurusudur açıkça...

Ne güne duruyorlar! Harekete geçmemek görev ihmali, neyi bekliyorlar! Gözleri doyana kadar zenginleşmelerini, çatlayıncaya dek yemelerini mi!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2019 09:20
Demekki yukarıdan höykürmekle gitmiyor işler. Aşağıda ne dümenler dönüyor. Başta belediyeler olmak üzere her yer laçka. Sizin duyduklarınız olan yolsuzlukların binde biri bile değil. Mesela müteahhit; salondaki duvara baca deliği niyetine bir tuğla koyuyor, ama ne aşağısı nede yukarısı yok. Çatıda baca da yok. Ama belediye baca deliği ve baca varmış gibi veriyor ruhsatı. Sen evi alıp giriyorsun. Kaloriferleri yanmıyor. Eee soba kurayım da donmayalım! diyorsun, ev duman doluyor. Nasıl ama de mi?
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 19:54
Bugun ulkeyi karadenizliler yonetiyor. Nereden mi belli? Yaylalarina gidin anlarsiniz. Ankarada masa kaptilar ama guzelim yaylalarini kaybettiler.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 03:27
0
özellikle rizeliler 2 kelimeyi bir araya getiremeyen rizeliler mütahid iş adamı oldular
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 08:41
0
Bir aç gözlülük almış başını gidiyor. Önünde ne varsa tüketiyor. Güzelim memleket çirkin beton yığınına döndü. Memleketim güzel diyemiyorum artık. Nereye baksam içim acıyor. Sırf bunu görmemek için bile memleketten kaçmak istiyorum.
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 19:47
Turkiye yurtdisina gocuyormus. Gocemeyenler CaHaPe belediyelrinin oldugu illere gocuyormus.
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 18:56
Büyük götüren olsaydı yakalanmazdı. Bu dangalak kendi başına yol yordam bilmeden 750 TL istemiş. Bütün kabahatı bu.
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 18:39
tavşana kaç tazıya tut daha yeni boğaziçi yalıları imar barışına sok parea karşılığıkanunsuzğus
İbrahim Erdoğan 18 Ocak 2019 16:59
Akif bey, se de balığın neresinden koktuğunu pekâla biliyorsun da, konuya kıyısından köşesinden yaklaşmaya çalışıyorsun!.. Bu epey çetrefilli bir konu. Allah selamet versin...
xxx 18 Ocak 2019 15:22
Güzel yazı tebrikler!
engineer 18 Ocak 2019 14:38
rüşvet üzerine bir şiir: 'OPORTÜNİST VE PRAGMATİST YAKLAŞIMLAR/ ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİNE DÖNEN MAKAMLAR / DEVLETİN MALI DENİZ, YEMEYEN… / CİCİ RÜŞVET, TOMBUL RÜŞVET, SENİ YERİM SENİ RÜŞVET/ BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR, /ÖNCE HÜPLET SONRA GÜMLET
engineer 18 Ocak 2019 14:30
"rüşveti veren de alan da memnundur"
ibrahim 18 Ocak 2019 14:21
Cumhurbaşkanı R.T.E'nın kapitalist olarak suçladığı mütehahitleri araştırın bakalım kaç tanesi yandaş.Bu mütehahitler muhalif olsalardı yapıldığını söylediği yağma,yıkma ve imar yolsuzluklarına zaten müsade etmezlerdi.
Her şeye muhalefet olmaz! 18 Ocak 2019 16:54
6
Yerel yönetimlerde kim varsa mütahitler o partidendir.Bunun Ak parti ile ilgisi yok.Tayyip in yol arkadaşı olan bir tek mütahit bulamazsın.Bu ben Ak partiliyim demesi sonucu değiştirmez!
Türkiye 1 den büyüktür 18 Ocak 2019 22:50
0
16:54 Dünyada en çok kamu ihalesi alan 10 şirketin 5 i Türkiye den. Araştır bakalım kimmiş onlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle yandaş kayırma olmaz. Çünkü başka hiçbir ülkede iktidara bu kadar körü körüne destek olmaz. Elde avuçta imara açılmayan, üzerine beton dökülmeyen hazine arazisi kalmayacak yakında. Birazcık gözünüzü açın artık nolur bu ülkeye yazık oluyor.
Najaz 18 Ocak 2019 13:44
Ülkenin içinde bulunduğu açmazı anlatmaya iki cümle yeter: "Taşları bağlamışlar, köpekler serbest" , "Damda gezer, miyav der"
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 12:14
Bozcaadadaki memurun aldığı para rüşvet değildir. Neden mi? Her kes biraz hafızasını tazelesin ve RTE’nin şu söylediklerini hatırlasın; verilen para devletin kasasından çıkıyorsa rüşvettir.şimdi bu tarife göre bozcaadadaki vatandaşın aldığı para rüşvet değildir. Memur derhal salıverilmeli.
Ecdad 18 Ocak 2019 12:39
0
Ecdat ne diyor, parayi veren dûdûgû çalar,
ati 18 Ocak 2019 12:11
yalova. önceki belediye bisiklet yolları yapmıştı. biz de hevesle bisikletler aldık. yeni belediyenin ilk icraatı o yolları iptal etmek oldu. tasarruflarıdır dedik. bir kaç ay sonra aynı yerlere yeniden bisiklet yolları inşa edildi. kızdık, söylendik. bir yıl sonra, tekrar yollarımızı iptal ettiler ve otopark şirketine kiraladılar. çıldırdık. bimer, cimer yazdık. belediye savunması: biz o yollara kendi personellerimiz ve imkanlarımızla müdahale ettik... aynı belediye tekrar aday!
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 12:05
kısaca, balığın baştan koktuğunu düşünmek mümkün...
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 19:49
0
Hangi balik? Bu buyuklukte hec gormemistik?
Efedamat 18 Ocak 2019 11:04
Bu ülkenin camilerinde ne hutbe ne de vaazlarda yıllardır hırsızlık rüşvet devletin malına çökmek gibi suçları işleyenler hakkında islam dininin hükümleri ve uyarıları işlenmiyor. Bu suçlar işlenseydi diyanet işleri başkanlığımız konuya el atıp vaaz kürsülerini minberleri zangır zangır titrettirmezmiydi. Kubbeler bile sarsılırdı. İyiki bu konular da hassas bir diyanetimiz var da rahat rahat uyuyoruz
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 14:40
2
Diyanet İşlerimizin yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma, ihale verip komisyon alma gibi konulardan çok daha önemli işleri var fetva verecek; "Sol el ile iş yapan şeytandandır" gibi. Şimdi bunun yanında rüşvet vb. laf mı yani? Ayıp ediyorsunuz.
musto 18 Ocak 2019 11:01
Semtimiz de belalı bir tip vardı kumar uyuşturucu silah gayri meşru işler ondan sorulur yanındaki elemanla tartışıyor oğlum en fazla 3 ay yatacak evine hapis hanede bakarız ne oluyor sorun nedir asayiş şubeden aradılar en az bir silah biraz esrar istiyorlar asayiş operasyo nu yapılacak ertesi gün asayiş operasyonu yapıldı filan semtte şu kadar silah uyuşturucu yakalandı.
D 18 Ocak 2019 10:46
Imar.barışı ile milletin merasimi sattılar.Ormanliklar yaylalar gitti.Para devletin önüne geçti.
1 okur 18 Ocak 2019 10:33
camileride betondan yapıyorlar Allasen betondan kubbe mi olur ...hiç mi mimari yok ,estetik yok nerde o taş binalar..beton kubbe mutlaka bir gün çöker..
''...EMSAL ARTIŞLARI İZİN VE TAHSİS İŞLERİ'' kumpaslarını da mı Bay Kemal yapıyor? Bu sefer de ''müteahhitler bizi aldattı bizi mi?''diyecekler.Okluk koyundaki orman talanı hakkında ne düşünüyordur acaba?
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 15:24
0
kesin "bay kemal" yapıyordur.
Menderes Fırat 18 Ocak 2019 09:27
Hizmet olarak beton ve asfalttan başka bir şey ortaya koyamayan birinden bunları duymak tuhaf.
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 08:08
Bu sadece tribünlere oynamak. Şevketlü haşmet-meab efendimiz bir şey buyuracak da o da yerine getirilmeyecek öyle mi?
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 02:28
16 yıldır yönet, memleketi sat sonra da şikayet et. Pes doğrusu. Bu müteahhitlerin hemen hepsi senin adamın kimi kandırıyorsun?
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 01:49
Siz boşa yazıyorsunuz, biz boşa okuyoruz. Dünyada kişi başına düşen yeşillikte son sıralarda olan İstanbul da son kalan ormanlarından birine Beykoz da villa yapılmasına daha birkaç hafta önce izin verildi. Üstelikte cumhurbaşkanının bahsettiğiniz konuşmasından hemen sonra AKP belediyesi tarafından. Üstelikte kamu yararı gözetilerek verildi diyede açıklama yaptılar. Birde kamu yararını gözetmeseler ne yaparlardı acaba.
musto 18 Ocak 2019 01:02
Balık baştan kokar.
Emekli bir vatandaş 18 Ocak 2019 23:04
0
kuyruklara kadarda kokusu gelmiş durumda
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 00:33
Ah şu betonlaşma meraklıları! Cumhurbaşkanını bile bezdirdiler. Onca işinin arasında hem iktidar hem muhalefet vazifesi yapmak zorunda kalıyor.
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 13:54
0
Vah vah ki ne vah vah! Ayni edebiyat, ayni edepsizlik KO 00:31.
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 00:31
16 yıldır iktidar olupta kötüye giden hiçbir şeyden sorumlu tutulmamak herhalde bugüne kadar hiç kimseye nasip olmamıştır.
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 00:30
Memur İ.E.E.’ye acıdım doğrusu. Başkaları daha yasal(!) yollardan, daha önemli miktarlara hallederken, o sadece 750 istemiş. Bu devirde böylesine tok gözlü memur, alnından öpülesi.
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 00:25
Para için muhalif yazı yazmak da bu kapsama girer mi?
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 11:07
0
Bir yandas yazarlarin kazandigi paraya bak, bir de muhalif yazarlarin. Elinizden gelse ac susuz, evsiz barksiz birakacaksiniz muhalif yazarlari. Zaten bu gazeteye reklam verenlere baski, tehdid var. Yine de yetmiyor. Birkac muhalif yazar kalmis, onlar da yok olsun huzurunuz kacmasin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN