Back To Top
S-400’ler ümmetin güvencesi olabilir mi?

S-400’ler ümmetin güvencesi olabilir mi?

 - Son Güncelleme: 18.09.2019 Çarşamba 10:32
- A +

“Putin, Kuran'dan ayet okudu" diye geçiyor haberlerde. Rus liderin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle ortak basın toplantısından bir ayrıntı.

Ankara'daki üçlü Suriye Zirvesi'nden Müslümanlara sempatik bir selam çakma jesti gibi sunuluyor. Acaba!

Yemen'de, Suud koalisyonuyla İran destekli Husiler arasındaki savaş sorulduğunda, hiç teklemeden ayetlere başvuruyor Putin.

Hazırcevap olduğuna şüphe yok. Ama ezberi ne kadar kuvvetli olursa olsun Kuran kursu görmediği ve abdestsiz hafız olmadığı da kesin. Demek ki soru, beklediği üzere çalıştığı yerden...

Önceden hazırlanmış cevabın kurgusu da tesadüf değil.

Savaşan taraflara, evvela saldırıdan uzak durmalarını ve diyalogla çözüm aramalarını öneriyor.

Gayet planlı ve bilinçli bir seçimle; 'Allah'ın ipine hep birlikte sımsıkı sarılın, siz düşmanken kalplerinizi birleştirdi ve sizi kardeş kıldı' mealindeki ayeti hatırlatıyor sonra.

Yani 'yapmayın, savaşmayın, siz kardeşsiniz' kertesine getiriyor.

Ama ola ki savaşmak zorunda kalırsanız, ona da bir reçetesi var: Nefsi müdafaayla yetinin, kendinizi savunmaktan fazlasını yapmayın!...

Bu noktada ise 'size saldıranlarla Allah yolunda savaşın ama aşırıya kaçmayın/saldırmayın, çünkü Allah aşırıya kaçanları/saldırganları sevmez' mealindeki ayeti delil gösteriyor.

Parçaları birleştirdiğinizde ne sonuç çıkaracağınızı şansa bırakacak değil ya, bunca hazırlık çöpe mi gitsin!...

Bu iki ayetin nasıl yorumlanması, ümmetin reel durumuna nasıl uyarlanması gerektiğini de yanlış anlaşılmaya izin vermeyecek şekilde açıklıyor.

Putin'in, euzü besmele çekmeden ama camide vaaz kürsüsünden konuşur gibi andığı ayetlerin uygulanacağı pratiğe de bakalım mı? 

Bağlam şu: Suud, savaş halinde olduğu düşman kardeşten gelen bir saldırıya uğramış. Petrol şirketi Saudi Aramco'nun tesisleri vurulmuş. Dünyayı teyakkuza geçiren saldırıyı ise gururla Husi milisler üstlenmiş. Fakat ne Suudiler ne Trump familyası buna inanıyor. Saldırının, İran silahlarıyla ve Yemen dışından yani İran topraklarından yapıldığını söylüyorlar...

İşte bu sıcak krizin ortasında, petrol hanedanlığı nasıl misillemede bulunacağını tartışırken Putin imdada yetişiyor.

Kuran ayetlerinden yardım alarak Suudilere 'onlar din kardeşiniz' diyor, 'aşırıya kaçmayın, Allah saldırganları sevmez' ikazı yapıyor ve fetvayı gediğine koyuyor: Öfkenize yenilip agresifleşmeyin. Ama nefsi müdafaa hakkınız var. kendinizi korumak isterseniz suçladığınız İran gibi yapabilirsiniz, onlar S-300 aldı. Türkiye gibi de yapabilirsiniz, onlar da S-400 aldı. Gelin siz de Rus savunma sistemlerine dört elle sarılın!...

Ne pazarlama stratejisi ama!

Canlı izleyemedim, haberlerden okudum. Tam zurnanın zırt dediği sırada,  öbür yanında oturmuş pürdikkat Putin'i dinleyen Ruhani'nin yüzünde gevrek bir gülümseme belirdiği yazıyordu birinde.

Esad'ın toprak bütünlüğünü muhafaza ettirmeyi garantiye aldığı zirvede, ümmetin birliğinin hamiliğine de soyunuyor Putin. Savaşan 'düşman kardeşler'in her birine hava savunma kalkanı satmayı teklif ve hepsine kol kanat germeyi taahhüt ederek.

Rusya, rol büyütüyor. Sadece Esad rejiminin değil bütün İslam ümmetinin koruyuculuğuna talip. S serisi füzesavarlarıyla, bölgede barış ve kardeşliğin kefili. Suriye'deki başarısı da yeni rolünü başarıyla oynayacağının teminatı...

Ruhani, bıyık altından muzip bir tebessümle karşıladı şimdilik. Suudi-ABD cephesinin 'misilleme, bedelini en ağır şekilde ödetme' tehditleri altındayken İran'a iyi hissettirmiş olabilir.

Fakat ya canı yakılan, dumanı hala tüten Suudiler? Burunlarından solurken onlar ne diyecek bu 'S-400'lere sımsıkı sarılarak savunmada kal'ma çağrısına?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
657 li 19 Eylül 2019 00:00
TARZAN ZORDA! Hacı Putin, ayet okur da Hacı Trump okumaz mı! Yanına varsın bakem Tarzan Rıfkı.Geçen gitti 100 adet 7 milyar $ lık Boeing okudu.Millet kulu kölesi nasılsa sıkıştıkça bir hacı Putin den bir hacı Trump dan mal alıp sırtımıza çakıyor. 2 gün evvel 268 adet araç var yetmemiş. 4 tane daha S 600.Mercedes almış. 11 C. Başkanı geçti böylesini görmedik. Milete gıcık olsun diye % 26 zam yaparken kendine,memur ,emekliye 4 veriyor.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 23:11
Bu "ümmet" sözünü Erdoğan söylemeden önce, yıllarca sizler sloganlarınızda kullanırdınız ama ne oldu da bugün bu kelimeye "ironik" yaklaşıyorsunuz hep.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 19:06
S 400 için ödediğimiz 1.5 milyar doların hatırına Putin ayet okudu, uçak da alırsak ilk gelişinde mevlit okur artık ...
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 23:44
0
Bildigim kadariyla daha hicbir sey odemedik..
Hafız şimdi sen etrafı dusmanla çevrili bir yerde,bölgede yaşıyorsan ve Savunma yoksa ne yaparsın. Bizde onu yapıyoruz. .:))..daha iyisini bulana kadar şimdilik çözümümuz bu. .! Saygılar. .
KARAR OKURUMürsel 18 Eylül 2019 15:08
1-Putin acıklı durumumuza çare sunuyor. 2-Acıklı durumun mimarı sırıtıyor. 3-Ev sahibi bu ayetten ne anlıyor. 4-Vallahi Moğol zulümleri dahil, müslümanlar bu kadar akılsız ve ahmak duruma düşmedi. Ağlanacak haline gülemeyip sırıtan ve susanlar siz kimsiniz?
Hasan Aytemur 18 Eylül 2019 14:46
Vayy Be! Ne çıkarsama ama... “Sultanım hava karardı yağmur yağacak galiba” El-Cevap: “Hımm sen bana ördek dedin”
Ahmet Faruk 18 Eylül 2019 14:20
Masada Türkiye, rusya ve iran yoktu. Türkiye, rusya ve abd vardı. iran abd nin köpegidir. bakın ıraka, saddamı devirdi, irana teslim etti.Suriyeden 12 milyon sünni sürüldü. Suriyeyi irana teslim ediyor. yemende iran var. yakında arabistanıda iran eliyle yok edecek. ortadoguya fanatik şia mezhebi hakim olacak. Bu şer cephesi, sunnı olan son kale Türkiye yi karıştıracaklar. Allah bize akıl fikir versin. Birlik ve kardeşlik versin.
Farklı bakış 18 Eylül 2019 22:58
0
Masada Rusya, ABD olduğu iddiası yabana atılacak düşünce değil. ABD Saddam'ı devirdikten sonra İran'ın Irak'ta nüfuzu artıyor mu, azalıyor mu? ABD İran'a saldıracağım demekte ama yüzyıllardır bir türlü saldırmadı. Ne zaman saldıracak? İran nükleer gücünü tam faaliyete geçirdikten sonra mı? Yoksa İran'a saldıracağım diyerek hedef mi saptırıyor? Yani "İran'ı bana bırakın, ben hallederim" diyerek diğerlerini engelemekte mi? ABD İslam dini sapkını İran'ı güçlendirerek Müslümanların başına bela olması için mi çabalıyor acaba? Rusya bu işin neresinde? Tam merkezinde olamaz mı?
Yorumu neden yayımlamıyorsunuz
B 18 Eylül 2019 10:36
Putin'le ilgili yorumunuz doğru. Ama fazlası var. ABD Rusların silah üstünlüğünü kabul etmek zorunda kaldı. Nükleer denizaltılarından 70 adet füzeyle ABD'nin tüm doğu kıyılarını indirebilecek gücü olduğunu gösterdi. Bu Amerika'da yazıldı çizildi. Ama Türkiye'nin saçma sapan gündemi İmamoğlu,binali şu bu olduğu için fazla ilgi çekmedi. Sonuçta Ruslar üstünlüğü ele geçirdiler. Silahlarını satabilirler. Her türlü naneyi yiyebilirler. Tıpkı daha önce ABD'nin yaptığı gibi.Ortadoğu'da ilk defa bir petrol tesisinin bombalandığına dikkatinizi çekerim.
Süheyl CALISKANOGLU 18 Eylül 2019 10:23
Safsatayla zaman geciriyoruz sadece,Suriye'de Putin ve Ruhani "bas roller de'bize de "figüranlik'kaldi sonucta.Ruhani'nin kis kis gülmesi, buna Putin'de eslik etti,biyigi yok ama bana "biyik altindan'güldügünü görmemek icin kör olmak lazim.Sulu götürüp ,sussuz getirmek demek oluyor bu galiba Türkce'miz de!..
Hermes 18 Eylül 2019 09:09
Erdoğan-Ruhani-Putin görüşmesinden sonraki ortak basın toplantısında özellikle Putin çok açık ve netti, sözünü hiç sakınmadı: Suriye'de teröristler var(kastedilen Öso, Daeş, vd), rejime onları temizleyene kadar sınırlı desteğimiz devam edecek, Suriyedeki bütün "yabancı güçler(muhtemelen ABD ve bizi kastetti)" derhal çekilmeli, Fıratın doğusunda da Esat olmalı , üstü kapalı Esat ile görüşülmeli vs...Ruhani'de benzer şeyler söyledi. Biz ise hala ÖSO möso diyoruz, adamlar ÖSO'yu da terörist olarak görüyor, değil mi? Bu nasıl bir diplomasi, nasıl siyaset, nasıl bir "asrın liderliği" bu?
karar okuru 18 Eylül 2019 08:29
Rusya'nın ya da Amerika'nın kendi çıkarları için her melaneti işleyebileceğini hepimiz biliyoruz. Putin'in ayet yorumunu nereye koyabileceğimizi de biliyoruz. Ama yine de sizin bu tek taraflı çakmalarınızın , tek kulağınız üstüne yatmalarınızın , sözleri eğip büküp aynı ocağa dönmelerinizin kaynağını çözmekte zorlanıyoruz. Zaman lazım belkide...
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 08:20
RUHANİ KIS KIS GÜLÜYORDA bizimki ne yapıyor. Her sene onbinlerce Turk gençlerine Gizlice ŞİA öğretisi verip turkiyeye yolluyor. Hepsi birer İran ajanı oluyor. RUHANİ TABİ İ KIS KIS GÜLER. AKCELİ İŞLERLE O KADAR MESGULÜZKİ ALTIMIZDAKİ PANTOLONUMUZU ALSALAR HABERİMİZ OLMAYACAK.
evin 18 Eylül 2019 06:38
tıpkı homofobi gibi s-400 aşkı da ümmetin güvencesi olmayacak... çünkü ümmet diye birşey yok da ondan. tüm politik görüşünü aslında olmayan hayali bir ümmet üzerine inşa etmek ne kadar da acı...
Hergün Karar Okuru 18 Eylül 2019 10:24
0
Çok doğru bir tespit
Okulda 62 den tavşan yapardık hey gidi günler
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 01:49
Esat piyon asıl katliamı havadan rusya karadan iran yapıyor. Biz de katilleri ağırlıyoruz. Ayet okuyup ayar veriyor. Osmanlı Abdülhamid diye diye ecdadı bile siyâsete malzeme yapanlar tarihe bir baksın. Osmanlı'nın azılı iki düşmanı kim? RUSYA İRAN... Değişmeyen nedir? İntikâm intikâm!
Karar Okuru 18 Eylül 2019 00:36
Putin. KGB kökenli bir adam ne allaha ne de kurana inandığını sanmam. Ancak olay bir şey hatırlattı, Osmanlının son dönemlerinde Almanlar ile yakınlaştığı dönemlerde halk arasında Alman imparatorunun müslümanlığı kabul ettiğine ilşkin söylentiler çıktığı söylenir. Maksat Almanlar ile oluşan ittifaka halk desteği sağlamak olabilir. Hikayenin sonu belli Almanya peşinde savaşa giren Osmanlı tarih sahnesinden ayrıldı. Tarih tekerrür etmese bari
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 03:07
1
Geri kalmış halklara yapılan standart sogusleme numarasıdır.
Gülsemmi ağlasammı bilemedim, Putin bile ayet okumanın yaratacağı etkinin sırrını çözmüş, ve çok merak ediyorum, Nihat hatipoğlu bu ramazan'da çıkıp, ey ümmet bak ben Putin'ede kelime-i şehadet getirttim dermi der...
Karar okuru 17 Eylül 2019 23:46
Rusya ilginç mesajlar veriyor. Teknofest’e gösteri yapması için Suriye’de bombardıman uçağı olarak kullanılmış bir SU-35 uçağını göndermişler (pilot kokpitinin sol arka tarafına boyanmış bomba figürleri uçağın kaç tane bombardıman sortisine katıldığını gösteriyor). Yağmurdan (ABD) kaçarken doluya (Rusya) yakalanmayalım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN