Back To Top
Saadet’e ‘Sülün Osman’ kıyağı

Saadet’e ‘Sülün Osman’ kıyağı

 - Son Güncelleme: 08.02.2019 Cuma 09:28
- A +

Kimin, niye kaldırttığı tartışılır. Ama Saadet Partisi’ne yaradığı kesin.

Ne yapsalar, 'Sülün Osman' reklamına bu kadar dikkat çekemezlerdi.

Organize İşler-2 filminin önünde gösterilmek üzere hazırlattıkları klip, sinemalardan kaldırıldı.

Yayınlanmaya devam etse bu izlenme oranına, bu popülariteye mümkün değil ulaşamazdı.

Rüyasında bile göremezdi Saadet’in seçim kampanyası bu reytingi.

Sanki gizli bir el dokundu ve uçurdu.

Sadece bir filmin sinemadaki izleyicisini hedefliyordu, şimdi bilmeyen, duymayan kalmadı.

Sosyal medyadan WhatsApp gruplarına, elden ele dolaşıyor, dile düştü, alemin şamata konusu...

Üstelik, belki hiç alakası yokken iktidar baskısıyla yasaklandığı algısı yerleşti.

Doğrudan iktidarı muhatap almadığı halde, göndermelerinden iktidar çok alınmış, derhal kaldırtacak kadar rahatsız olmuş izlenimi doğdu bir de.

İktidarı olumsuz propagandadan koruma refleksiyle yapıldıysa, daha fena.

Çünkü o menfi propagandayı bitirmek, küçültmek, etkisini sınırlandırmak yerine, daha da büyüttü.

Atılan taş, ürkütülen kurbağaya değdi mi meselesi...

İktidar algısını, Saadet lehine bu derece istesen sevimsizleştiremezdin.

Saadet’i mağdur, iktidarı ise Sülün Osman’ın lafından bile gocunuyor durumuna düşürmeyi planlasan ancak yani. Birine sempati toplarken öbürünü antipatik göstermek için kurulmuş bir tuzak desen yeri.

Muhalefetin ekmeğine bilerek yağ sürmeyi, 'Sülün Osman' sansürünü iktidarın üstüne kasten yıkmayı denesen, bu kadar olur.

AK Parti’ye iyilik değilken Saadet’e ise kampanya jesti yerine geçti, ‘al da tepe tepe kullan’ der gibi bir hediye.

Ters sonuçlar üreteceği, o klibi köpürtüp parlatacağı öngörülmemiş olamaz.

Sansür ve yasaklar, sansürlenene ilgiyi hatta bazen hak etmediği ölçüde arttırır, yasaklananı daha da çekici kılar.

Nasıl ters teptiğinin en güncel şahidi AK Parti değil midir? Tecrübeyle yaşamadı mı?

Bilmesi istenmeyen şeye merak duyar insan. Kendilerinden bir şeyler saklandığı hissi vermek, sadece kalabalıkların merakını kışkırtır.

Örnekleri çok...

Kartal’da çöken bina haberlerine alelacele yayın yasağı getirilmesi mesela. Mahkeme o kararla hangi yararı gözetti, toplumu neden korumayı amaçladıysa, maksadın tersine hizmet etmedi mi?

Ya da idamla yargılandığı halde, darbeci Sisi rejimine iade edilen Mısırlı Hüseyin’in ters kelepçeyle görüntülenmesi. Skandalın fotoğrafını çeken temizlik işçisi Çelik, apar topar gözaltına alındı. Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçlamasıyla. Fakat bunun tahrik ettiği tepkiler, infiale dönüşünce hemen bırakılmadı mı?

‘Neyi örtbas telaşı bu, ne saklıyor, kimden hangi gerçeği kaçırıyorsunuz’ kuşkusu uyandırdı ve şüpheler haklı çıkmadı mı?

‘Sülün Osman’ klibini arada kaynatmak varken sansür krizine dönüştürenlerin hangi akla hizmet ettiği, epey su götürür.

Hayret ki benzer durumlarda görünmez parmakları ya da suret-i haktan görünerek iktidara sızmış kripto hainleri sorumlu tutanlar, bu kez ileri atılmıyor.

Oysa, yüze göze bulaştırıp o reklamı iktidarın ayağına dolayanların üstüne şimdi gidilmeyecek de, ne gün gidilecek?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Şubat 2019 06:36
Sayin Beki ! Cok güzel hazirlanmis, yarasi olanlarin gocunacaklari !! ve bal gibide iktidari hedef alan, mükemmel bir Yapim ! anlayana !!
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 23:16
Saadet bu gün Erbakan hocanın mirasını hayatını hocaya düşmanlık ile geçirenlere beraber harcıyor. Ne zaman Saadet partisini CHP illerle bir arada görsem Erbakan hocanın partisi kapandığı gün titreyen sesini ve ağır hakaretlere uğradığı MGK sonrası yüzünü hatırlıyorum. Asıl sülün Osman sırf Erdoğan a düşmanlık edeceğim diye 28 Şubatçılarla yanyana gelenlerdir.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 16:06
Reklam filmi Milli Görüş çizgisine yakışmamış. Hoş şimdiki Saadet Partisinin, Milli Görüşle de bir alakası kalmadı...
ali 08 Şubat 2019 15:07
saadet vakti geldi
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 14:20
Ben saadet'in politikalarını beğeniyorum , lakin böyle eleştirilerin daha uygun bir dille yapılması taraftarıyım. Ak parti sevenlerine ulaşmak onları irite ederek değil yanlışları , doğru anlatarak olmalıdır.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 15:10
5
Saadetle Ak Parti seçmenlerinin bu saatten sonra kimyası uyuşmaz birisi hak yolunda diğeri ganimet yolunda ilerliyor aman ha saadete yanaşmasınlar çürümeyen bir orası kaldı.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 12:59
İLLERE HALK MANAVI KURULACAKMIŞ İTİRAZIM VAR MECLİS LOKANTASI HER MAHALLEYE KURULSUN MUTFAK MASRAFI DÜŞSÜN 1 LİRAYA PİLAV 3 LİRAYA KURU YİYELİM.
Raşit 08 Şubat 2019 21:55
0
Devlet manavcılık mı yapacak. Özelleştirmelere tepki olmasın diye Sümerbank,Et Balık kurumu,Süt Endrüstrisi gibi o zamanın şartlarında çok gerekli olan işletmeler böyle denilerek gözden düşürülüyordu. sadece Halk manavı değil seracılık da düşünülüyor. Hani devlet bu işlerle uğraşmazdı?
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 12:36
10 Şubat Pazar ne mi olacak? Haklının sesi daha gür çıkacak İktidar ve ortağı bir telaş saracak #eyt mağduriyetini Duymayan kalmayacak #EytAnkaradanHaykıracak
Köroğlu 08 Şubat 2019 12:16
Kartal'da çöken bina gerçek bir rezalet. Binanın yüklenicisi, mühendisi, onay verenler ve Kartal belediye başkanı cinayetten tutuklanıp yargılanmalı.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 13:24
0
Ayrıca ölenlerin aileleri, sorumluluk zincirindeki herkese -belediye başkanı dahil- şahsi tazminat davası açmalı.
Ferhat Durmaz 08 Şubat 2019 17:30
0
Sadece geçmişten bir suçlu bulup kurtulacaklar. Bina inşa edildikten günümüze kadar gelmiş geçmiş Kartal eski belediye başkanlarının ve imar dairesinin sorumluları hepsi suçlu olmasa da mesuldür.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 11:36
Canımızın istediğine hırsız dediğiniz bir reklam filmi hazırlayamazsınız. Bu ülkenin kanunları var. Kelli felli adamlarsınız hukuk mu öğretelim size.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 13:10
3
filmde hiç kimsenin adı geçmiyor, dolaylı simgeler de kullanılmıyor. sen niye üstüne alındın?
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 13:30
1
" o zamanlar köprüden geçmeyenlerden para alınmazdı" : ))
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 13:30
2
13:10! soruyu çok dolandırmışın. "kendinizi hemen nasıl tanıdın" desen yeterliydi
KARAR OKURU 10 Şubat 2019 13:13
0
13:10 tam bir şark kurnazısın. Sülün osmanın mirası üstüne oturmuş.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 11:04
Bu kadar gözleri kör, hakikatleri konuşamayan korkaklar, küçük bir çıkar uğruna inancında, şerefinden ödün verenler varken istediğin kadar film yap,yazı yaz,anlat boş, yahudi zihniyeti ile yaşayan bana ne diyenlerin henüz narkoz etkileri geçmemiş. bunlar kabirde uyandıklarında Ey Vahhh. demeleriyle uyanacaklar.
eyt 08 Şubat 2019 10:21
Milli Eğitim Bakanlığı bugün 20000 öğretmenin atandığını açıkladı Ben sormak istiyorum Bu atanan 20000 öğretmenin kaçta kaçı AKP li ve yandaş bakan kızı veya oğlu milletvekili çocuğu ya da akrabası Milli Eğitim Bakanı bunları da açıklasın da duyalım 2bin öğretmen içinde kaç tane yandaş var ya da şöyle demek istiyorum o 20.000 atanan öğretmenin içinde kaç tane AKP yandaşı var Bunu bir açıklasınlar
Aliii 08 Şubat 2019 10:12
Cemil Meriç üstadın dediği gibi her parıldayan aydınlığı yangın sanıp söndürmeye çalışıyorlar.
Baykuş 08 Şubat 2019 09:37
Bir reklamdan bahsediyorsanız reklamı da aynı yere koyacaksınız. Nasıl ki birinci sayfaya puan getiren resim koyuyorsunuz.
HACI MURAT 08 Şubat 2019 09:33
Akif Beki haklı.Ben olsam Sülün Osman reklamı umurumda bile olmazdı. Satılması gereken yerleri satmaktan niçin çekineyim?Özal'ın dediği gibi bal gibi satarım.Özal satarım dediği halde kazandı.Mesela Tümosan satıldıktan sonra daha iyi bir performans göstermedi mi?Özal köprüyü sattı da alanlar sırtlarına yüklenip götürdüler mi?
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 12:58
1
Sorun satmakta değil sattığınla ne yaptığında. Miras yedi gibi parayı çarçur mu ettin yada parayı bilime, teknolojiye, eğitime, spor, sanata harcayıp geleceğe yatırım yaptın. İlkini yaptıysan geçmiş olsun, sefasını sürdün, cezasını çocuklarına torunlarına ve kendi yaşlılığına bıraktın. İkincisini yaptıysan meyvelerini toplamaya başlar ve her devirde hayırla yad edilirsin.
Nurettin 08 Şubat 2019 22:06
1
Bir de kaça sattığın önemli. Bazı özelleştirme bellerini depolardaki mal tutarı karşılıyor. Mesela Türk Telekom Özelleştirilmesinden Ülke ne kazandı.
KARAR OKURU 09 Şubat 2019 00:04
0
Kime sattığın da önemli.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 09:12
saçmalamak böyle bir şey artık. bir ülke bu kadar mı savrulur! bize yazık!..
bilimsel hoşaf 08 Şubat 2019 08:59
24 saat kanal a izlemekten beyinleri bilimsel hoşafa dönmüş bir toplulukla ugraşmak zorundayız hergün
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 11:23
9
8.59, Anladık sen "darı" değilsin ama tavuklar öyle zannediyor sanıyorsun...
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 08:23
Bunlar kendileri gibi düşünmeyen herkese terörist hain bölücü Feto kandil illet ve Zillet diyorlar yanlarına aldıkları küçücük ortak MHP ve Bahçeli ile beraber ülkeyi mafya diyorlar ülkeyi yaşanmaz hale getirdiler Türkiye'de artık kimsenin yüzü gülmüyor sokağa çıkın ve bakım insanları suratı beş karış artık Kimse kimseye tahammül bile edemiyor her gün cinayet katliam cinnet binalar çöküyor insanlar o çöken binaların rant binalarının altında kalıyor kadın cinayetleri aldı başını gidiyor çocuk tacizleri tecavüz yolsuzluk vurdumduymazlık açl
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 10:57
1
Bu yazılaları görmek istemiyorlar bu şuna benzer deve kuşunun kuma kafasını gömmeğe er geç mazlumların ahı bütün televizyonları tek kanal yapsalarda bu mazlum çocukların ve gözü yaşlıların ahı inanıyorum bir gün bunları yakacak asırda geçen fırsatı yanlış kullandılar hem kendilerine hem bu ülkeye hemde bütün müslüman milletlere yazık ettiler.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 03:11
Sayı Beki mahallenin gerçek yüzü bu nere varır allah bilir. Ama gericilik çukuru bu işte.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 06:52
2
Bence bu gericilik değil, taşralılık. Kentli olamamış taşralıların kentleri hatta ülkeyi taşra kafasıyla yönetiş biçimi. Hukuk taşralılaştı, bürokrasi taşralılaştı, hariciye taşralılaştı.
Turgay 08 Şubat 2019 10:52
2
Taşralılık diyen arkadaş kibar davranmış şuna açıkca köylü şehirleri zapt etti desenize. Aynı tarlaya saldıran çekirge sürüsü gibi o yüzden ne şehirler kaldı ne onların kültürleri kaldı kala kala elimizde ne idüğü belirsiz binalar topluluğu kaldı gerçi onlarda yıkılıp duruyor ya o da başka mesele.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 11:21
16
3.11, AKP sende alerji yapmış, kendini ilerici sanıyorsun.
Salih 08 Şubat 2019 01:56
Bu seçim çok sürprizlere gebe. Saadet partisi mevcut durumdan hoşnut olmayanların, oy verecek parti bulamayanların, küskünlerin, kirginlarin, isyankârlarin ortak noktası olabilir. Sessiz ve derinden gelen bir tepki yumağına dönebilir.
musto 08 Şubat 2019 01:13
Gece belli saatlere kadar binali bey dahil herkes sahada demeç verdi kahramanlık hikayesi yazacakken daha önce iş kazalarında olduğu gibi yayın yasağı sebebi bu tür yapılara af çıkarıldı aynı yerde bazı binalar tahliye edildi anlayacağımız fazla kat hırsızlığı yapanlar ödüllendirildi.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 01:12
Çöken binaya yayın yasağı,sisiye teslim edilirken fotoğraf çekene halkı kin ve nefret suçundan tutuklamak ve en son sülün osman reklamını kaldırtmak.Ak parti yasakları kaldırmak için gelmişti,gidişide yasakları getirmekle olacak
Ali 08 Şubat 2019 22:13
0
Yasakların yesi ile birlikte iki ye ile de mücadele sözü vermişti. Yolsuzluk, ve Yoksulluk...
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 00:44
İyi güzel hoş da İstanbul'da olan biteni Güzel Anadolumda kaç kişi duyabiliyor? O tarafa sadece iyi haber veren yollar açık. Netice itibariyle duyulmaz, en çok da iki güne unutulur.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 00:36
Kesin fedöcü hainler yapmıştır bu işleri, ivedilikle işten el çektirile!
remzi 08 Şubat 2019 00:25
verdiğiniz örnekler akp tarafından insanlara nasıl baskı yapıldığının,nasıl susturmak istenildiğinin göstergesi olmuş.geçenlerde a taşgetiren de kendini nasıl baskı altında hissettiğinden sözediyordu galiba.
KARAR OKURU 08 Şubat 2019 09:53
1
Almanya'dan iltica talebinde bulunan Türklerin yarısı üniversite mezunuymuş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN