Back To Top
‘Savaş suçu’ndan bahsedene bakın siz!

‘Savaş suçu’ndan bahsedene bakın siz!

 - Son Güncelleme: 08.11.2019 Cuma 16:33
- A +

Biz Hans'la George'u tokatlama peşinde koşarken Trump aradan sıyrılıyordu az daha. Neyse ki onu da James tokatlıyor.

Allah'tan Washington Post var, sayfalarını açarak James'e yardımcı oldu. Birlikte, Trump'ın Osmanlı şamarı yemekten yırtmasına geçit vermiyorlar.

Hayıflanmadım desem yalan olur, bizim tokatlama meraklısı medyada okumak isterdim böyle okkalı yazıyı, nasıl kaçırdılar! Yoksa içlerindeki o kör olası Trump sevdası mı el vermedi?

Maalesef, Trump'a Suriye petrolleriyle ilgili ihtiraslarının doğrudan savaş suçuna girdiğini hatırlatmak yine Hans'la George'a düştü.

5 Kasım'da Washington Post'ta, Amerikan başkanına karşı dehşet bir uyarı yazısı çıkmış. İnsan hakları örgütü Human Rights Watch'ın direktörü Kenneth Roth katılarak paylaşmasa gözümden kaçacaktı.

Yazan, James G. Stewart adlı, eski savaş suçları savcısı bir akademisyen. İkazı ciddiye alınmayacak biri değil, suçladığında dizleri titretecek kadar ne dediğini bilen bir kompetan.

Barış Planı Harekatı'nı durdurmazsa Ankara'yı olası savaş suçlarından dolayı yargılamakla tehdit ediyordu Trump ve avanesi. Meğer kendileri yargılama konusu olacak savaş suçları işlemek üzereymiş.

Fakat Gülhane Parkı'nda bir ceviz ağacıymış gibi, ne yargıç ve hukukçularımız fark etti Trump'ın pervasızlığını, ne iktidar sözcüleri. Ne de deneyimli diplomatlarımızın aklına geldi.

Trump ikide bir, Amerikan askerlerini, sadece petrolü korumak için Suriye'de tutacağını söylüyor ya böbürlenerek...

Stewart, bunun işlemeye hazırlandığı bir savaş suçunun nasıl şuursuzca itirafı olduğunu dört dörtlük sermiş ortaya.

Başkan eğer aklına koyduğunu yaparsa, sonunun ganimet ve yağma yasağını ihlale kadar varacağını mantık zinciriyle anlatıyor.

Cenevre Sözleşmesi başta olmak üzere, savaşta yağma, çalma ve ganimete çökmeyi açıkça men eden uluslararası hukuk ve Amerikan kanunlarını sayıp döküyor. İlgili davalardan da örnekler veriyor Trump'a.

İşin ciddiyetini anlamış mıdır, ayağını denk alacak mıdır, sanmıyorum yine de.

Zaten ilk pervasızlığı da değil, Trump eskiden beri Ortadoğu petrollerinde gözü olduğunu hiç saklamamış.

'Ancak petrolünü alacaklarsa Libya'nın ilgisini çekeceğini' mi söylememiş...Irak'a askeri müdahalenin ancak petrolünü kontrol şartıyla anlamlı olabileceğini mi yumurtlamamış. Hatta Irak'a girip petrole konmadan dönen seleflerini mi kınamamış...

Şimdi Suriye'de dediğini yapmaya soyunuyor.

Petrolü güya IŞİD gibi teröristlerden koruyacak ama böyle bir tehlike kalmadı.

'Irak'ta Suriye'de ayda şu kadar askeri masrafımız var, bu hırsızlık değil, çalmıyoruz, hakkımız, tutun petrolü' şeklindeki buyrukları da gösteriyor ki asıl planı, petrolden nemalanmak. Ganimetten aslan payını almak. Amerikan askerleri hayrına koruyacak değil, bal tutup parmağını yalama derdinde.

Stewart, 'sonu kötü biter' derken bunu kastediyor işte.

Heveslendiği şey, yağma ve ganimete çökmenin tam da kendisi. İstediği kadar soygun gibi görmesin, gözünü bir gün savaş suçları mahkemesinde yargılanırken açabilir Stewart'a göre.

Tabii ki Amerikan başkanından söz ediyoruz, sistem birini kayıracaksa ondan başka kim olabilir bu talihli?

Ama burnunun dikine gitmeye devam ederse kendi aralarında bir bedel ödettirilmesi ihtimal dışı mı?

Washington Post, kafasından geçenin açıkça yasaklandığını, Suriye'de illegal bir eyleme kalkışmakta olduğunu Trump'a baştan hatırlatıyor. Bu bile tek başına az şey mi!

Ya Human Rights Watch'ın 'savaş suçuna girer, aklından bile geçirme' diye yüzüne parmak sallaması!

Demek ki bunların garezi, gıcıklığı sadece üçüncü dünya rejimlerine değil. Tabii şayet bizim Trumpçılar, Amerikan derin devletinin dostumuz Trump'ı korkutup hizaya getirme operasyonu çektiğine yormazsa!

 Akif Beki ve Yıldıray Oğur ile 'Reşitpaşa Yokuşu'nu izlemek için:

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 15:29
Yine kandırıldık. ABD ve Rusya Barış Pınarı ile ilgili ateşkes ilanında bizimle dalga geçtiler ve bizde kahramanlık naraları attık. Türkiye tamamen o bölgeye yerleşmeden huzur olacağını zannetmiyorum.
Süheyl CALISKANOGLU 08 Kasım 2019 16:52
0
Millet olarak cok "uyanik geciniriz'siyasilerimiz de,fakat devamli bizi "tongaya getiriyorlar'nedense(!)Bu kacinci yemin billah sayisini unuttum,inanin bana..Zafer,destan dediler yine "fos'cikti..Kime inanacagiz bilemiyorum ?...
Muhtefi. 08 Kasım 2019 15:19
Değil onlarin(emperyalistin) Hukuk uckagitciligi OKYANUSLAR Bile paklayamaz. GAZteleri falanlar,filanlar Makjadir hirsizliga..!.Hayatları talan, yıkım, vahşet, sömürü vb Boylelikle ayaktalar..!..Ne zaman uyanıp olup tam birlik olacağız, bilmem? .
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 18:14
0
Birlik olmak ne demek? 82 milyon insan yasiyor bu ulkede, herkes ayni goruste olabilir mi? Sagcisi var, solcusu var, muhafazakari, dindari, seriatcisi, Kemalisti, milliyetcisi, Irkcisi var, Turku var, Kurdu var, zengini var, yoksulu var, bedelli askerlik yapanlar var, cephede sehit olan yoksul cocuklar var...Var da var.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 11:53
ABD uluslarasi mahkemelere uye degil. Onun icin de ABDnin baskanlari, savunma bakanlari, generalleri savas sucuyla yargilanamaz. Neden uye olmadiklari da apacik ortada. ABD, Kore savasindan sonra 58 irili ufakli savasa girdi. Bu savaslarda 6 milyon insan katletti. Savas suclarini yargilayan mahkemeye uye olsaydi her ABD Cumhurbaskani yargilanip muebbet hapse mahkum olurdu. Savas ekonomisi ABDnin can damaridir. iste boyle katil bir devlet her yil dunya ulkeleri hakkinda insan haklari raporu yazip yayimliyor. Patavatsizlik Amerikan kulturunun en belirgin ozelliklerinden biridir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 02:35
:)))))))...Kusura bakmayin Sayin yazar gulmekten kendimi alamadim. Yahu ABD son 60 yildir girdigi savaslarin hepsinde savas sucu islemistir. Vietnam'da 3 milyon insan katletti ABD. Bunlarin ucte biri sivil halkti. Sehirleri, koyleri bombaladilar, kimyasal silah kullandilar, kadinlari, cocuklari kursuna dizdiler. Bundan buyuk savas sucu mu olur? Keza Irak savasinda da sehirleri bombaladilar, yuzbinlerce sivil katlettiler. ABDden kimse hesap soramiyor. Kendileri de Cumhurbaskanindan savas sucu isledin diye hesap sormaz. Sorsalardi Bush'dan sorarlardi. ABD korsan zihniyetli bir devlettir.
Şahin 08 Kasım 2019 12:30
0
Bush ve öncekilerin konusu farklı, o kendi halkına değil başka ülkelere saldıdı, bunu da amerikan halkını "korumak" icin yapıyoruz dediler. Bu hallerde amerikan halkı başkanlarını yargılamaz. Trump'un şuanki durum farklı, o başka ülkelerin yardımıyla kendi halkını kandırdı (seçim suçu).
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN