Back To Top
‘Savul Amerika liramız şahlanıyor’ mu denseydi!

‘Savul Amerika liramız şahlanıyor’ mu denseydi!

 - Son Güncelleme: 16.01.2019 Çarşamba 09:33
- A +

Ekonomisi şahlanan bir ülke beka sorunu yaşar mı, nerede görülmüş? Bu ikisi aynı anda hangi akla sığar?

Ya her alanda ayağa kalkıyor, güçleniyor, büyüyorsunuzdur...

Ya da sekerat döşeğinde can çekişiyor, hayat memat mücadelesi veriyorsunuzdur.

Dahası...

İki söylem de abartılı, ikisi de Türkiye gerçeğini yansıtmıyorken...

Hem uçuşa geçtiğimiz hem de ölüm kalım savaşı verdiğimiz iddiasına aynı anda kim inanır?

Ancak mübalağaya dayalı sanat icralarında kabul edilebilir aklın ve inandırıcılığın böyle zorlanması. 

Gerçekler dünyasından kopuk, ayağı yere basmayan siyasi propagandaların millete maliyeti de ortada üstelik.

Buna rağmen hala Trump'a neden meydan okumadı diye iktidarın damarına basılıyor.

Yok Ankara alttan almış da, ağzının payını vermemiş de, yanına kalmamalıymış da, hadsize haddini bildirmek kırk yetime kaftan giydirmekten evlaymış da...

E yani, parası neyse millete ödettirme pahasına ağzına geleni söylese, bitirim ergen ağızlarıyla atışsa mıydı iktidar?

Trump'a küstahlığının bedelini lügat paralayarak ödetmeye değer miydi?

İtilecek kakılacak bir ülke olmadığımızı, lafını bilmez bir eblehle çene yarışına tutuşarak mı ispat edecektik?

Danışman Bolton'un saygısızlığını cezalandıracağız diye, Ankara ziyaretinde muhataplık düzeyini düşürerek istiskal etmek iyi mi oldu?

Karşılığında elimiz güçlendi mi? Bir küçük düşürme fotoğrafı, ne getirdi ne götürdü?

Cevap evetse, iyi oldu, hatta çok süper oldu, istediğimizi aldık diyorsak başka...

Hiç durmayalım öyleyse, 'Sen kimsin ki kalkmış ekonomimizi çökertmekle tehdit ediyorsun, bu ne cüret bre densiz' nidalarıyla inletelim meydanları, Allah ne verdiyse tutuşalım Trump'la ağız dalaşına.

Hazır önümüz de seçim, sandıklar kuruluyor, verelim goygoyu...

Tokat manyağı yapmak, ablak suratında Osmanlıyı patlatmak için oy kullanmaya dolduralım seçmeni.

Feleğini şaşırsın, gününü gösterelim de gücümüzü görsün, aklını başına alsın.

Öyle ya ne bekliyoruz. Çok hayrını gördük madem hamasete dayalı siyasetin, çok ekmeğini yedik madem siyasi popülizmin...Bir kez daha deneyelim.

Bu ucuz kabadayılık şovlarının popülist şarlatanına, bu şımarık kolpacıya  sıkı bir ders vermenin tam sırası.

Trump'ın yüzüne okkalı şamarı patlatır gibi, sandıkları iktidara destek oylarıyla patlatmaya çağıralım milleti.

Ne o, cazip gelmedi mi bu size?

Yoksa zaten eleştiregeldiğiniz şey miydi, ülke takatinin üstünde celallenmek?

İktidardan izlemesini istemediğiniz siyaset, ta kendisi miydi yoksa bunun?

İçimizi rahatlatmak uğruna gaza gelip işleri kötüleştirmek, düşman çoğaltma pahasına yedi düvel belanın üstüne üstüne gitmek, tercih ettiğiniz tarz değil miydi?

Milli gururumuzu okşamak için denk gelene postayı koymak, kalayı basmak şart değil mi illa?

Akılla hareket edip yanlışın hesabını doğru zamanda, vakti saati geldiğinde, fırsatını bulduğunuzda sormayı bilmekten yana mısınız?

O zaman, Trump'ın aşağılayıcı dayılanmasına niye kükreyerek hak ettiği karşılığı vermedik demeyeceksiniz.

'Bize dil uzatılmasını, sükunetimizi bozmayarak sineye mi çekmeliydik' gibi duygu sömürülerini rafa kaldıracaksınız.

Korkmadığımızı göstermeliydik, naralarımız yeri göğü tutmalıydı; milli gururumuz incindi, zorumuza gitti, neden yelelerimizi şişirerek ağzımızı bozmadık diye Ankara'yı efeliğe kışkırtmayacaksınız.

Trump'ı da anlıyoruz, çok baskı altında, ama sosyal medyadan da konuşmayalım, ayıp kaçıyor, hem Suriye'den çekilme kararına her desteği vermeye hazırız demek, alttan almanın dik alasıymış da, yok bilmem ne...

Popülist şovlarla oy devşirmede gözü yok işte iktidarın, iyi ya! İstediğinizin daniskası değil miydi bu?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 00:03
En acı ve trajik olanı Hristiyanlar olmasa Müslümanlar birbirinin kökünü kazıyacak. Gerçi her müslüman diğer Müslümana müşrik, kafir, tagut diyor. Müslümanlarin birbirine dedikleri doğru ise dünyada zaten Müslüman yok.
Hasan Düvenci 16 Ocak 2019 17:31
siz biraz dil eğitimi alın.BEKA' ile paranın değerinin ne alakası var.zorla muhaliflik itilmişlik böyle oluyor herhalde.
şamil 16 Ocak 2019 15:16
ya efendi zamanında almanyaya nazi denilmez hollandaya lale gibi alay edilmez bize karşı ekonomik yaptırımları olur bu dil akıllı bir dil değil dediğimizde vatan haini korkak ilan edenler gerekirse vatan için ölürüm diyenler tramp bize bu salvoyu yaparken elindeki ekonomik gücün farkında destekli sallıyo ülkenizi işgal eder sizi esir alırım demiyo ekonominizi mahvederim diyo ya efendi demekki bizim ekonomi nasıl berbatsa aç kalırız susuz kalırız ölürüz lafları cevap olarak verilyo sağlam bi ekonomimiz olsaydı ne aç kalmaya nede susuz kalmaya gerek olmazdı ce
Karın ağrısı 16 Ocak 2019 14:58
Fakiri dövme üstünü yırt derler. Adam! Ustunuzü yırtarım dedi. Ekonomik bağımsızlık ne demekmiş anlayın artık, borç alan emir alır.
erol karaca 16 Ocak 2019 14:12
Heeeyyytlere, Eeeyyylere gerek yok. Kimse gucumuzu sinamasinlarada gerek yok. Isimize bakalim. Yillardir Turkiye yazarin ozetledigi ruh haliyle yonetilmeye calisildigi icin var birazda bu sorunlar. Kuru hamaset iceride oy aliyor koltuklari koruyor ama, uluslararsi iliskilerin reel dunyasinda bir ise yaramiyor galiba.. Turkiye'nin cagdas ve guclu bir ulke olmasinin yolu iyi egitim, iyi yonetim ve rasyonel akildan geciyor sanirim. Kindar ve dindarliktan degil... Hamasatten hic degil. Sn Beki tesekur ederiz.
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 13:43
Trumpı küstahlıkla suçlayanlar daha 2 sene önce Almanyaya "Nazisiniz Nazi", Hollandaya "Hangi Lalesiniz" diyebiliyordu. Şimdi gelmiş "bu diplomatik dil değil" diyorlar.
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 13:37
Brunson olayında gördük eyy çekmelerin nelere sebebiyet verdiğini. Dolar 7 liraları gördü. Şunu artık kabullenelim Türkiye öyle tahayyül edildiği gibi ekonomisi güçlü ve bağımsız bir ülke değil, pek çok alanda geri, tembel ve basiretsiz. Doğal olarak da ayakta durmanızı sağlayan varlık zeminine çukur açamazsınız bu kadar basit.
hüseyin göçmen 16 Ocak 2019 13:31
akif bey unutmayın EYT!!!!!!!! AMERİKA ya ne oldu belki sen unuttun ama halk unutmadı iç piyasada eyt amerikasınıtabi bronson olayından ve kur fırlamasından ders alınmışa benziyor
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 17:48
0
Bak sen bile yemissin. Kur eytler nedeni ile yukselmiyor. Ekonomi kotu oldugu icin yukseliyor.
muhacir 16 Ocak 2019 13:22
Adamın biri daha önce dalaştığı üst katta oturan komşusuna "in aşağıya da göstereyim sana gününü"diyerek zılgıtını basarken bir taraftan da "ulan esas dayağı biz yersek yandığımız gündür"endişesi de taşıyormuş.!Türkiye'yi bu ruh halinde tahayyül edebilirsiniz güdülen politikalar üzerine..
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 12:58
Ilk defa size katıldım bekibey güzel ve isabetli yazı
engineer 16 Ocak 2019 12:51
uçuşa geçende şahlananda domates fiyatları.
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 12:35
İçeride stokçu lobisiyle başa çıkamadığına inandığı iktidarın dışarı da tüm emperyalist devletlere kafa tutup dize getireceğine inanan insanların yaşadığı güzel ülkem.
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 12:06
Ne anlatmaya çalışıyorsunuz sayın yazar siz kendinizi anladıysaniz helal olsun insanın ortada kalması böyle olsa gerek
Muzaffer 16 Ocak 2019 11:55
Her seçim öncesi olur böyle gerginlikler. Alıştık artık..
xxx 16 Ocak 2019 11:46
Akif Beki,Uzmanlık Alanın Ne?Tamam yazarsın anladık.Sana bu Türkiye nin meseleleri ile ilgili alaycı,tacizkar uslup benimsemeni gerektirmez.Evet her insanın kendine has görüşleri olabilir.Bunları ifade tarzın yanlış!Trump un kim olduğunu biliyoruz!Abd nin gücünü de!Türkiye nin sorunlarını da! Cesur adımlar atılması gerektiğini de,fakat bunlar için bedel ödettirilmesini de istemiyoruz.Varsa görüşün yazarsın yoksa susarsın!
S. Mert 16 Ocak 2019 11:36
Kolay gelsin içkili mekanı mesken edenlere. Mekanla imaj tazeleyenlere. Ben her ortama uyarım abi. Ben sınıf atlıyorum ucuzluğu yavanlığı. Hoş akrobasi olmuş. Her yere dümen kırarım ey insanlar sessiz beden dilinin ayyuka çıkması. Bölünmüş kafa yapısı garip tercih garip tepki. Masum değiliz demiş Sezen Aksu. Vaka çağrışım yaptırır.
musto 16 Ocak 2019 11:35
İktidar dersini çalışmış alttan alıyor sn bahçeli tutabilen aşk olsun onların doları varsa bizim de imanımız var diyor iktidar da öyle diyordu baktı kazın ayağı öyle değil iman sen şöyle dur dedi rahip bırakıldı peşinden tütünden vergi kaldırıldı artık yoğurdu üfleyerek yiyiyoruz.
KARARLI VE KARAR'DA KARARLI 16 Ocak 2019 15:53
0
İman var da,nasıl İman?Tahkiki mi,yokda taklidi mi?Onlar da biliyorlar bizde iman olduğunu.Hangi imanın olduğunu biliyorlar?Tabi ki taklidi imanın olduğunu.Onun için de fazla tedirgin olmuyorlar.Halbuki tahkiki veya hakikî iman elde eden,kâinata meydan okurmuş.O da maal'esef bizde yok .Onun için rahatlar.
Betül özkara 16 Ocak 2019 11:27
Başı kapalı hanımlar, sonuca değil sebeplere bak o mekanlar o konserler başörtü konseptinize uygun mu. Sonuç çirkin sebebe odaklan ilkin. İçkili yer ve gidilen konser hangi eğilimi, duruşu ve ruh halini yansıtır ki. Sorma ne sebep? Sorma ne sebep??
Nurettin 16 Ocak 2019 10:26
Her seçim öncesi bu tür gerginlikler oluyor. Sonra ortalık süt liman. Örnek Avusturya, Almanya. Asıl gerginlik yaşamamız gereken ülke Yunanistan değil mi. İrili ufaklı (Lafla değil)18 adamızı fiili olarak işgal etti. İktidardan ciddi bir tepki var mı..
Menderes Fırat 16 Ocak 2019 09:03
Trump gün içinde bile 180 derece dönüşler yapan biri olduğu için yapıp ettiklerine, söylediklerine takılmamak iktiza eder. Ancak iktidar ekonomimiz tarih yazıyor dese de dış güçler döviz operasyonu yaptı dese de bir twit ile allak bullak olabilen bir yapıda. Acı olan da ülkenin böyle bir dengesizin suyuna gitmek zorunda olması.
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 07:56
Uluslararası ilişkilerde para değil silah geçerlidir.
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 11:49
0
hiç anlamamışsın.
serkan aydoğdu 16 Ocak 2019 06:54
amerika marsa ev yaapacakmış bizdeki siyasal islamcılarda kılıçla kalkanla ülkeleri fethetme modundalar kim takar türk lirasını dünyada degeri olmayıp türkiyede kazanılması zor olan tuhaf bir para birimi tl
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 02:52
Ordusu yeterli olmayan her bağımsız devletin beka sorunu vardır.
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 16:03
0
bekanın ordu ile alakası yok
Okur 16 Ocak 2019 02:37
Hem uçuyoruz,hem beka sorunumuz var kim inanır..?? Kim inanacak % 52 inanacak..ne demek inanmıyorum..onlar aya oto yola inanıyor ; hatta yerli otomobil yapılacağına bile inanıyorlar..zaten bu yuzde 52 yi evde zor tutuyor...
KARAR OKURU 16 Ocak 2019 00:27
Sayin Akif Beki hiç anlamamışsınız. Hükümet niye alttan aldı diye tepki vermiyoruz. Niye bu duruma düştü diye tepki veriyoruz. Devlet adamlığı bunları önceden görmeyi gerektirir. Bu açıdan bakarsanız yazınızı çöpe atmanız gerekir. Sizi ilgi ile takip ediyoruz fakat bugün ki yazınız mesnetsiz olmuş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN