Back To Top
Siyasete fobi dayanmıyor

Siyasete fobi dayanmıyor

- A +

Derken Demirtaş fobisi de aşıldı...

Dün CHP adayı Muharrem İnce, kimle aynı masaya oturduğuna aldırmadan cezaevine gitti ve HDP adayı Selahattin Demirtaş’la görüştü.

Aynı gün Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu, hapiste ziyarete gerek kalmadan Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istedi.

Kimin ağzıyla konuşmuş gibi lanse edilebileceğini düşünmeden. Öyle yarım ağız, mahcup bir edayla da değil. Adaylığına mani yoksa, eşit şartlarda yarış için inşallah Demirtaş’ın tahliyesine de bir mani olmadığı vurgusuyla...

Kurulan psikolojik baskıydı, sert estirilen ‘ne derler’ korkusuydu, ‘kimler kimlerle beraber’ karesine girmeme ürkekliğiydi derken...

‘Şunla kol kola girdi’  dedirtmeme, ‘Bunla yan yana fotoğraf verdi’ lafları getirtmeme eşiği geçildi.

Bir önce, Akşener’e imza vereceklere salınan korku da tutmamıştı.

Meali şudur...

Bir kırılma yaşanıyor.

Yıpratma kampanyaları yıprandı, yıldırma siyaseti yoruldu, kara propagandalar artık sökmüyor, korku dağları beklemiyor, şeytanlaştırma yöntemi daha fazla işlemiyor, zorlama kurgu ve taktikler buradan öteye çalışmıyor ki...

Ferman dinleyen yok, en dışlanmışlarla birlikte görünmekte dahi sınır tanımıyor siyaset.

Ne FETÖ’cü diye fişlenmekten çekiniyor imzacılar, ne de onların oyuna talip olanlar hain damgası yemekten, terörist gibi gösterilmekten.

Mimlenmekten kaçınması, yaftalanmaktan çekinmesi, itilip kakılmaktan endişesi kalmadı muhalefetin.

Seçim yarışının nasıl yürütülmesi gerektiğine dair iktidar propagandistlerine bir şey anlatmıyor mudur?

İdeolojik  kamp duvarlarıyla birlikte pompaladıkları kutuplaştırma psikolojisi de yıkıldıysa...Sebebini aşırı yüklenmede aramalı değiller mi?

Demokrasinin kalitesinin yanında, kendi inandırıcılıklarını da aşındıran bu doz aşımını gözden geçirmeleri gerekmiyor mu?

***

Farklı demokratik tercihleri, düşmanla işbirliği halinde devlete saldırı suçu kapsamına sokan dilin siyaseti getirdiği nokta bu.

Darbeciler de devirmeyi amaçlıyordu diye...Meşru seçimle iktidarda değişim istemeyi, amaç birliğinden darbecilikle bir tutmanın sonucu.

Terör örgütleri de eleştiriyor diye, iktidarı eleştirmeyi terör faaliyeti sayan anlayışın neticesi yani.

Vebalı muamelesi görmekten sıtkı sıyrılmış, psikolojik şiddet göre göre dayak arsızı olmuş, üstüne çamurunu sıçratmamak için gerize taş atmaktan korkusu kalmamış bir muhalefet tavrı çıkıyor ortaya.

Bir yerden sonra, hedef göstererek sindirmeye çalışan trol yaygaralarını ne kafaya takma ne de umursama aşamasına geçilmiş gibi.

Milli güvenlik sorununa dönüştürülerek imkansızlaştırılmış, fiilen yasaklı hale getirilmiş, ekranlardan men edilmiş olmanın umarsızlığı diyelim.

Siyasetin alanını daraltan baskı ve sıkıştırmalar, sıtkı sıyırmasa...

Eskilerin deyimiyle ‘aksülamel’ uyandırmaya başlar mıydı? Karalama kampanyaları, ters tepme belirtileri verir miydi? Tepkisellik, diğer duyarlılıklara ağır basar mıydı?

Fazla bastırınca sıkışan dikişler atıyor, dar geliyor biçilen elbise.

İçine sığmadığını, ‘Ne derlerse desinler’ aşmışlığıyla üstünden atıyorsa...Siyasete hudut çizilemeyeceğinden başka neye delalettir?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kürşad 10 Mayıs 2018 20:22
25 haziran da okullarda, kamu kurumlarında başörtülü insanlar tekme tokat sokağa atılacağını bildiğim için DEVAM diyorum.
KARAR OKURU 11 Mayıs 2018 00:18
1
atılsın gidip desit olmalarından iyidir. başörtüsü maksadını çoktan aştı zaten. saç örtmek tesettür değildir. haremlik selamlık bu dinin gereğidir. diploma için delinemez. lazım değil üniversitenizde diplomanızda. sanki 15 yıldır okuyanlar atom mühendisi oldu. doktor ümmetin ihtiyacı diye milleti kandırdınız. yok ingiliz yok çin bilmem ne dili ve edebiyatı okuyan başörtülü kızlardan geçilmiyor ortalık. yırtınız perdeyi eylediniz viran.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 19:38
Öncelikle güzel bir yazı kutuplaştırma siyaseti kazanamayacak kimse acaba bununla aynı karede olsam hangi söyleme maruz kalırım diye düşünmeyecek bu gayet olumlu bir adım fakat iktidar partisi bu insanlarla bir arada dururken birileri niye Muharrem İnce ye gösterdikleri saygıyı göstermediler ve bu insanlara terör örgütleri ile aynı safta yer aldınız dediler bence burada büyük bir çelişki ve çifte standart var.
Taner 10 Mayıs 2018 16:25
2000 mezunu bir imam hatipliyim. Bu ülkede bize çok haksızlık yapıldı. Ben üniversite sınavında 45 türkçe sorusundan 42 net yapmış ancak 2 yıllık bir bölüm kazanmış birisiyim. Ama görüyorum ki şuanki adaletsizlik o dönemi de geçti. Eğer kalırsa 2. Tur da oyumu Muharrem İnce' ye vereceğim. Bu iktidar beni bile kaybettiyse zaten kaybetmiştir.
KARARLI 10 Mayıs 2018 14:36
Artık yaygarayla,yaftalamayla,yalanla,yok saymakla muhalif olanları sindiremeyeceklerini ,silemeyeceklerini anladılar ve harbiden korkmaya başladılar.Muhalefet tek yumruk olunca ürktüler,sendelediler ve paniklediler.Ve rakiplerinin kağıttan kaplan olduğunu farkettiler ve cesaretlendiler.Bu cesaretle korku duvarlarını bir bir yıktılar ve ayağa kalktılar.Ve korku dağları sardı ,vakit tamam.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 14:27
Kıçı kırık üç Fransız "aydını" zırvalamış ya, üniversitelerdeki Fransızca bölümlerini hemen kapatmış YÖK. "YOK artık" demeyin, yapmış işte. Soru şu: Bu kararı YÖK Başkanı kendi başına almıştır? İddiaya göre Fransa'da Türkoloji bölümü yokmuş, o nedenle de mütekabiliyet şey etmişiz. Mesela Strasbourg Üniversitesi'nde Türkoloji bölümü olduğunu ben biliyorum. YÖK bilmiyor mu? Bu mu yani yaptırımımız? Türkiye'deki Peugeot Partner üretimini ne yapacağız? Onu niye kapatmıyoruz? Haydi, yarından tezi yok kapatın!
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 14:36
3
bu kadar ilkel bir tepki olamaz. yarın hariciyenin frankofon ülkelerde ihtiyaç duyacağı personeli ne yapacağız, başka ülkelerin hariciyelerinden mi kiralayacağız?
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 15:20
1
Bana öyle geliyor ki artık içgüdülerimizle hareket ediyoruz. Anlık tepkiler... Uzun vadeli düşünmek, planlamak, önünü ardını hesaplamak yok. İyi de Fransızca okumak isteyen öğrencinin suçu ne? Çocuklar Fransızca bölümüne girmek için bütün yıl çalışmış. Yedin bitirdin çocukları bir anda.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 18:53
0
Keşke bu Zaytung haberi olsaydı. Gerçekten bu ülke bu hale mi geldi. Ülkenin eğitimlileri(!!!) böyleyse, ortalama halka kızmaya hiç hakkımız yok.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 20:10
0
Yalnız bu bölümlerdeki öğretim üyeleri ne olacak eğer bu haber doğruysa?
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 20:25
1
Sen fransız milletini bilmediğin için olayı anlamiyorsun Fransız i zevk den dört köşe eden en büyük konu yabancı birinin fransıZca konusmasidir .Ben ce devlet son derece en büyük kaZığı atmıştır tebrik ediyorum.
Muzaffer Polat 10 Mayıs 2018 13:15
Şer güçler birleşmiş bravo,! Siyah renge yok bu Siyah değil gri, yada beyaz demek için herkes birleşiyor. 5 tane birbirine benzemezler birleşin ,yanınıza avrupalı ülkeleri’de alın halkımızın Cumhurbaşkanı‘na Batı’da konuşma yasağı’da uygulasınlar .teröristlere methiyeler düzsünler,başaramayacaksınız.Topunuz gelin 24 insanda karalar bağlayacaksınız Allah’a öyle dua ediyorumki benim gibi yürekler ülkemizi selamete çıkaracak Allah’ın izniyle.Topunuz birleşin .
Andromeda 10 Mayıs 2018 12:03
Sansürleniyorum ey halkım
Muzaffer Polat 10 Mayıs 2018 13:24
14
Eğer hakkı savunuyorsan vede vatan sevgisinde milli iseniz, yanındayım seni kimse sansürleyemez.
HACI MURAT 10 Mayıs 2018 11:20
"Terör örgütü iktidarın karşısında,muhalefet de karşısında,öyleyse muhalefet de terör faaliyeti içinde"diyen yok.Birilerinin böyle söylediğini iddia etmek bir saptırmadır.Ama bir terör örgütü iktidarın karşısında,fakat muhalefetin yanında duruyorsa buna dikkat çekmek iktidarın hakkıdır.Türkiye YPG ile savaşıyor;HDP milletvekili "biz sırtımızı YPG'ye dayadık" diyor.Şimdi iktidar buna dikkat çekmesin mi?
Fatih Kömürcüoğlu 10 Mayıs 2018 11:57
3
İktidarın yaptığı genelleştirme. Sırtımızı YPG'ye dayadık diyen HDP içinden bir kişi. Tamam eşbaşkan partinin önemli bir yerinde ama bu HDP'ye oy veren herkesin aynı fikirde olduğunu göstermez ve dolaysıyla HDP'ye oy veren herkes teröristtir noktasına gitmez iktidar da öyleymiş gibi gösteremez.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 12:17
1
Hacı, geçen gün de yazmıştım. Şunlar Erdoğan'ın sözleri: "Kim hayır diyor. Kandil, İmralı, FETO. Şimdi, söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu. Hayır demek 15 Temmuzun yanında yer almaktır." Tercümeye gerek var mı? Milyonlarca vatandaşa haksız bir imada bulunuyor. Sen de üçüncü cümlenle benzer bir imada bulunuyorsun. Ama siyaset yapmanın da bir adabı olsun yahu.
karar okuru 10 Mayıs 2018 13:19
2
Çakma hacı murat Salih Müslimi benmi kırmızı halılarla ankarada konuk ettim. Çakma Hacı murat dolmabahçede benmi HDP lilerle boy boy resim verdim. Kobaniye Benmi kendi ülkemden peşmergeleri geçirdim. FETÖ ye benmi ne istedilerse verdik dedim. Oslo da benmi hendekçilerle görüşüp 750 askerimizin şehit olmasına neden oldum. Aponun bildirisini benmi nevruzda okuttum. Yetermi daha sayayımmı.
Bir okur 10 Mayıs 2018 11:13
Fobiler, öcüler, hamasi korku hezeyanları aşılıyor. Ama bu kendisinden ve kendi yaptığından başka herkesi ve her şeyi hain, terörist, düşman ya da düşmanlık, ihanet, terör diye gören bir akıl hastalığına, bizde ise Bahçeli Devlet zihniyetine duçar olanların arzusu ve çabasıyla değil, insan hak ve hürriyetlerine saygılı olan toplumda huzur, barış ve kardeşlik, devlet yönetiminde ciddiyet, dürüstlük ve kolektivite isteyenlerin eseridir.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 10:59
Şimdi taktik değiştiriyorlar, akp giderse ülke batar, biteriz vs edebiyatı başladı! Utanmasalar dolar 5lira olur diyecekler! Geçen haziran seçimleri sonrasında yoğun bir terör dalgası yedik ve kasıma kadar hala iktidarda oldukları halde, 'biz gidersek ahan da böyle olur!' dediler! Ve bildiğiniz gibi tekrar seçim oldu! Şimdi içimdeki tek tedirginlik bunlar giderse ne olacak değil, gitmemek için daha neler yapacaklar! Zaten görülmemiş bir haksızlık ortamı yarattılar ve enkötüsü de bundan dolayı en ufak bir utanma duygularının kalmamış olması, kötülüğün
Sezai Akkenç 10 Mayıs 2018 09:40
Akif Bey, bu seçim çok farklı bir netice bizi bekliyor. Olumsuz haber yapmayı şiar edinen bir kaç haber kuruluşu dışında Cumhur İttifakı tuttu. (Konya'da %90 oy bekliyorum mesela) Biz bu yoldan dönmeyiz. Ülkenin geleceği ve yükü Erdoğan'ın omuzlarında. O giderse batarız. Yok oluruz. Buna ekonomi, eğitim, özgürlükler, adalet konusundan bakıyorum. Bunu görmek çok mu zor anlamadım?
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 09:51
4
Peygamber bile ölümlüydü sezai bey Allah bakidir. Islam inancı biri gittiğinde "batarız"düşüncesini yasaklar
Karar Okuru 10 Mayıs 2018 09:53
4
Mezarlıklar kendilerini vazgeçilmez sananlarla doludur.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 10:42
3
"Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur." Bu devlet RTE geldiği zaman kurulmadığı gibi, gittiği zaman da batmaz.
Vatandaş 10 Mayıs 2018 11:19
3
Sezai Bey 'beka sorunu'na bu ülkeyi getiren kim diye hiç akletmez misiniz?
Karar'lı 10 Mayıs 2018 12:06
2
Elif Çakır Hanımın köşe yazısına "Kayhan Sucu" mahlasını kullanan bir yorumcu, aynı oy oranını Kayseri için vererek benzeri şeyler yazmış! Yoksa Sezai Akkenç, Kayhan Sucu ile aynı kişi mi? Aynı anda hem Kayseri'de hem Konya'da mı mukim veya "yorum manipülasyonu" yapan biri mi? Aklımda deli sorular... :)
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 14:18
3
Bu müteahhit olan Akkenç değil mi ya? Geçen gün, iktidarın konut sektörüne mutlaka destek vermesi lazım falan diyordu. Pasta büyük tabii, yiyin efendiler yiyin!
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 18:55
0
Yahu şu adama cevap yazmayın, hep aynı Konya muhabbeti.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 08:47
Akif Bey yüreğimize su serpiyorsunuz. Koskoca bir siyasi hareket ,ülkeye ilk 7 yılında mükemmel bir hizmet vermiş bir siyasi hareket, ülkenin 2003 öncesi durumu göz önüne alındığında her bakımdan çehresini değiştirmiş bir siyasi hareket 2011 haziran seçimlerinden sonra den nasıl oldu da bu hale geldi anlayamıyoruz ve yüreğimiz yanıyor. Allah bize hayal edemeyeceğimiz bir mülk verdi ve biz bunu çok ucuz harcadık. ve artık toplum sıkıldı. .....
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 07:22
"allah bu ulkeyi hdp barisindan, chp adeletinden korusun."
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 09:10
4
Allah bu ülkeyi adında Adalet olanlardan korusun. Ne demişti Yalçın Küçük bir kişi neyi fazla vurguluyorsa onda tersi vardır.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 10:09
111
AMİN.... AMİN...... AMİN
Niloya 10 Mayıs 2018 07:08
Akif Bey bu aralar muhteşem yazılar kaleme alıyorsunuz, elinize sağlık. Kafamıza vurula vurula, canımız acıya acıya birlikte yaşamayı, farklılıklarımıza saygı göstermeyi öğreniyoruz. Sonu çok güzel olacak inşallah. Demokrasi sen ne güzel şeysin.
İbrahim Avaroğlu 10 Mayıs 2018 02:55
AKP'de AKP'li bırakmadılar. Nerede yalaka, düzenbaz partiye doldurdular. Örneğin, inşaat sektörü. Müteahhitlerin hepsi AKP'li olmuş. Vatan sevgisi değil elbette, para ve çıkar. Vatansever bir insan inşaat sektörüne bu kadar abanır mı? Şehirlerde yeşil alan bırakmadınız! İnşaat ile nereye kadar gideceğinizi zannediyorsunuz? Nereye baksak, emlak, gayrimenkul vs. Bütün insanlar üretimi bırakıp müteahhit mi olsun? İleride beton mu yiyeceğiz? Çocuklarımıza beton mu miras bırakacağız? Vatanını seven bir insan ülkesine bunu yapar mı? Artık kesinlikle AKP'n
Karar Okuru 10 Mayıs 2018 01:35
Yaşananlar tam da anlattığınız şekildedir Akif bey. Önüne gelene terörist derseniz, bu kelimenin içini boşaltırsınız. Artık kimse terörist diye yaftalanmaktan korkmaz. KHK'lar ile insanların ekmeğini, geleceğini elinden alırsanız gerekirse kendisini ateşe atar. Baskı ve haksızlık bir yere kadar sonuç verir ancak doz aşıldığı zaman ters tepmeye başlar. AK Parti dümeni biran önce hukuk ve demokrasiye doğru kırmazsa, adaletsizlikleri hızla gidermezse, çok kısa bir sürede tabela partisine dönebilir.
Evet 10 Mayıs 2018 01:34
Olan sadece şudur: İktidar işin ciddiyetini iki anlamda da anlamıştır: 1. Seçimi kaybedebilirim. 2.Karşımdakilerin beni devirmekten başka dertleri yok. Ve o yüzden başka hiçbir şey de umurlarında değil. Sonuç: 16 yıldır muhalefet bile yapamayan bu ittifak iktidar olursa vay bu memleketin haline. İlkesizliğin en dik alası bu seçimlerde ve sonrasında yaşanacak. İster kazansınlar ister kaybetsinler. İktidar da Muhalefet de. Tarih Saadetçilerin yaptığına ise ayrıca anekdot düşecek. Diğerlerini değerlendirmeye bile gerek yok. Ha İmralı ha Pensilvanya. Hepsi yu
Hayırıcı :) 10 Mayıs 2018 06:46
1
16 nisanda bu yolu açan ak parti oldu. Hayır diyen birisiyim. Çünkü ne olacağını gördüm. Muhalefete eşit şartta yarışma imkanı çıksaydı. Hayır çıkacaktı. Ama ekonominin faturası muhalefete ve hayıra çıkacaktı. Kime oy verirsen ver. Umutsuzluğa asla kapılma. Demokrasi bu yüzden güzel...
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 00:18
"Yıpratma kampanyaları yıprandı" aynen olan bu. bıktık artık
cevat karakalem 10 Mayıs 2018 00:03
"Yalanci coban" masali bosuna meshur olmamistir. Artik soylenen palavralara kimse, AKP'ye gercekten gonul verenler dahil, kimse inanmiyor. Peki AKP'ye niye hala buyuk bir destek var?Ana nedenlerden birisi bu kesimdeki "Simdi iyi kotu bize makul gelen sartlr icinde bir duzenimiz var, bunlar giderse halimiz ne olur acaba" dusuncesi.Muhalefetin bu konuda daha guven verici bir durus sergilemesi lazim.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 09:03
31
Bu muhalefet ne Kürtler'e ne de AKP seçmeni içindeki mutsuz muhafazakar demokratlara güven veremez. Bu iki kesimin oyunu alamayanın CB sçiminde şansı yok. Meclis'te de ancak HDP barajı geçerse BELKİ çoğunluk sağlanabilir.
Akın 10 Mayıs 2018 21:12
0
İlk iki dönemde Ak partili bakanları beğeniyordum. Şimdi ise asıl Ak partili bakanlar bana güven vermiyor. Bugün söylediklerini bir süre sonra tam tersinden söyleyebiliyorlar.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 23:56
Ülkenin içinde bulunduğu durumun (iyiyse de kötüyse de) en büyük sorumlusu iktidardır. 28 Şubat mağduru bir İHL'li olarak İnce'ye 2. tura kalması halinde oyum helali hoş olsun.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 07:15
50
ayni mesaji defalarca yazinca inandirici olmuyor. bir imam hatip li asla chp ye oy veremez hele 28 subat magduru. esyanin tabiatina ters. geciniz.
Karar'lı 10 Mayıs 2018 12:11
1
Sayın 23.56, bir İHL'nin hangi partilere oy vermeye ruhsatı olduğunu da yazsa idiniz, yazınız eksik kalmazdı! Siz böyle yazarsanız yarın başkaları "devletin okulunda falanca partinin sempazitanları yetiştiriliyor; buralar arka bahçei oy deposu" dediklerinde nasıl cevap vereceksiniz? Doğrusu bu yaptığınız haklıyken haksız duruma düşmenin güzel bir örneğidir.
KARAR OKURU 10 Mayıs 2018 14:07
1
@07:17; belli ki yorumu anlamamışsınız. Ben vaktiyle CHP zihniyetinden çok çektim, ama geldiğimiz nokta 28 Şubat'tan daha beter. Bu nedenle bir karşılaştırma yapıyorum ve CHP'yi daha olumlu buluyorum.
KARAR OKURU 09 Mayıs 2018 23:41
Derken Demirtaş fobisi de aşıldı... "devlet katil degil, seri katil", "aponun heykelini d.bakira dikicez" diyen, 50 masumun oldurulmesinin bas sorumlusu olan bir "siyasetcinin", bir kisim medya tarafindan bilerek ve isteyerek bu sorumlulugun perdelenmesi ve temize cikarilmasi cabasina, piarinin yapilmasina sahsen tahammul edemiyorum. Allah yasin boru ve arkadaslarinin ve diger magdurlarin ailelerine sabir versin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN