Back To Top
Sözcü’den boşalacak kadro Birgün’e

Sözcü’den boşalacak kadro Birgün’e

 - Son Güncelleme: 05.09.2019 Perşembe 09:57
- A +

Adı konmamış bir kadro ihdas edildi sanki; FETÖ’yle ‘adeta ağız birliği’nden yargılanan muhalif medya kadrosu...

Baksanıza boş tutulmuyor; iki yıldır süren Sözcü davası sona geldi, dünkü duruşmada karar randevusu çıktı. Ama zaten 4 gün önce, yerini alacak dava açılmıştı. Birgün gazetesine, Fuat Avni haberleri yapmaktan FETÖ’cülük suçlamasıyla açılan dava...

Dönüşümlü yargı nöbeti gibi; görevi tamamlayan bırakıyor, tutma sırası gelen nöbeti devralıyor.

Cumhuriyet de sırayı tam savdığında, münavebeli el değiştiren bu kontenjana bakalım kim atanacak?

Münhal kalmasına savcılarımızın gönlü razı olmuyor nasılsa. Boşalan kadroyu dolduracak bir iddianame illa ki çıkıyor. Güz kararnamesi tayin furyasında kime vurursa artık piyango...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, ‘makbul gazeteciler’e Medya Oskarları dağıtılan geçenki ödül töreninde dinleyince kontenjanın iptal edilebileceği izlenimi edinmiştim bir an.

Neyse ki yanlış anlamışım; “Biz şiddete bulaşmadığı, hakarete varmadığı sürece ne kadar aykırı olursa olsun tüm fikirlerin temsil edildiği özgür bir basın arzu ediyoruz” derken kastettiği bu değilmiş.

FETÖ’cü medya suçlamasına ayrılan kontenjan yerli yerinde duruyor, o sözlerin üstünden birkaç gün geçmeden belirsizlik de giderildi zaten.

Sözcü’den boşalması halinde mesela, o koltuk sahipsiz kalmayacak. Daha boşaltılmadan Birgün gazetesi yöneticilerine ayırtıldı bile.

Rezervasyon aynı jenerik gerekçe adına,  “FETÖ’ye üye olmadan yardım etmek”. Bu harcıalem umumi suçlamayla ağır cezada yargılanacaklar. Suç delili ise 2014-15 yıllarında ‘Fuat Avni’ adlı twitter hesabından atılan bilgilerin haberleştirildiğini gösteren kupürler.

Fuat Avni haberlerinin çetelesini çıkaran iddianame, Birgün yöneticilerini örgütün algı operasyonuna hizmetle suçluyor. 4-5 yıl önceki bu haberlerden dolayı, şimdi 10 yıldan 15 yıla kadar hapisleri isteniyor.

Üstelik suçlananların herhangi bir FETÖ üyesi ile bağları olmadığı, ByLock kullanmadıkları, FETÖ bankalarıyla para alışverişlerinin bulunmadığı filan bizzat iddianamece tespit edilmesine rağmen.

Hatta, “Şüphelilerin örgüt ile hiyerarşik bağlarının olmadığı, geçmişte örgüt aleyhine çok sayıda haber yaptıkları anlaşılmıştır. Toplanan deliller uyarınca kast unsurunun takdiri mahkemeye aittir” cümlesiyle ‘biz alaka kuramadık, takdir sizin’ bile deniyor iddianamede.

Yani savcı da biliyor aslında mevzuyu. Ama FETÖ medyası suçlamasına tahsisli kadro boş duracak değil ya, istim bir biçimde arkadan yetiştirilecek.

Bu garip iddianamenin duyurulduğu gün, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sınır boyundaki kahramanca mücadelemize teröristler ve arkalarındaki güçlerin ağzıyla konuşarak gölge düşürenler”den yakınıyordu.

Aynı gün, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Oslo’da söylediklerine inanıp basın özgürlüğüyle teröre aktif destek vermenin ayrı şeyler olduğuna siz siz olun, güvenmeyin.

Elebaşı Öcalan’ın seçim talimatları Anadolu Ajansı’nda yayınlanabiliyormuş, kardeş Öcalan’a TRT ekranı açılabiliyormuş vesair. Bunlar da yanıltmasın sizi, davanızı bağlamaz, size uygulanacak standart başka.

Bizde silahla kalem arasında net bir ayrım hala yok ve ‘adeta terör örgütlerinin ağzıyla konuşanlar’a rezerve edilmiş celseler doldur boşalt devridaim ediyor. Muğlak alanda üstünkörü takdir yetkisine çarpılır yanarsınız alimallah.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 14:42
Verilen mesaj gayet net! “BİAT ET, RAHAT ET”. Etmezsen ne mi olur? Buna da hadi okuyucu karar versin.
KARAR OKURUMürsel 05 Eylül 2019 14:40
Sözcü yıkıcı ve yalan olduğu belli fısıltılarla çıkan bir gazete.İnsafsız ve vicdansız bir tarzı var.Ama çaresi mahkeme ve hapis değil.
Çerkez Ethem 05 Eylül 2019 13:39
Bizlere uygulancak standart herzaman başkaydı ama bazıları anlamıyor. 100 yıldır böyle t.c'de Güç kimdeyse, sadece O bilir kimin hain, kimin vatansever olduğunu ve bizler için ne iyidir, ne kötüdür, bizler bilemeyiz! Güç kimdeyse herzaman O haklıdır, hata yapsada hata değildir, bizler bilemeyiz! Onlara göre bizlerin tek bildiği/hakettiğimiz, ideolojileri için, uyduruk savaşlarında ölmek, sakat kalmak, mapuslarda çürümek, aç kalmak ve kırıntılar için stresle ömürlerimizin geçmesi! Kim gelse gelsin hep aynı, onlar malı/mülkü götürürken bizlere aynı bitmeyen kolpa masallar!
Mustafa ALSANCAK 05 Eylül 2019 13:19
3)Sayın Beki: Siz daha önce sn. Erdoğanın basın danışmanı olarak görev yaptınız.Her halde gerekli durumlarda oturup durum değerlendirmesi yapmışsınızdır. Sayın Cumhurbaşkanın etrafı hep şakşakçılarla mı doludur diye merak ediyor insan! Birzamanlar Menderes’de de basına tahammülsüzlük başlamış ve sonra Meşhur Tahkikat komisyonları kurdurup onlara sınırsız yetkiler ayarlamıştı. Sonra neler olduğunu gördük. Hatta Kızılay’da saat 5 de buluşmak kararı ile bir akşam üzeri Menderes Çankaya köşküne C.Bayar’ın yanına giderken Kızılay’da protestolarla durdurulmuşD.Baykal tarafından yakasına yapışılmıştı
Mustafa ALSANCAK 05 Eylül 2019 12:55
2) Ortada acayip bir durum daha var: Sözcü yazarları hep FETÖ karşıtı oldukları halde yine de mahkemenin aleyhlerinde bir karar vereceği tereddüdü içindeler. Bu adamları hapse atma diye bir karar çıkarsa AKP’nin meclisteki vekillerinin çoğunun da mahkeme edilmesi gerekir.Daha düne kadar methiyeler düzüp FETHULLAH GÜLEN’nin sümüklü mendilini cüzdanlarında taşıyan binlerce FETÖ hayranı varken EMİN ÇÖLAŞAN’a Fetöcü demek gülünç oluyor. Sn. Erdoğan basın özgürlüğünden bahsederken aynı anda SÖZCÜ davasının devam etmesi de çok düşündürücüdür.Bu dava AİHM.ye giderse Türkiye’ye çok şeyler kaybettirir.
Mustafa ALSANCAK 05 Eylül 2019 12:31
1) Olaca şey değil bu! Kafası işleyen küçük bir çocuğa sorsanız o bile SÖZCÜ YAZARLARI DÜNYA YIKILSA YİNE DE FETÖ’cü olamazlar diye kesip atar. Koskoca hukuk okumuş adamların böyle Sözcü yazarlarını Fetöcülükle suçlaması insan aklıyla alay etmekten başka bir şey olamaz.Bu açılan dava bir hukuk davası olabilir mi? Anladığımıza göre Sözcünün yazarlarını sindirip AKP’yi eleştirmelerinin önüne geçmektir. Yarın Sn. Davutoğlu veBabacan parti kurarsa sıra KARAR gazetesine gelebilir. Reis tehlikenin kendilerine doğru yaklaşmakta olduğunu ve gelecek seçimde AKP’nin büyük oy kaybına uğrayacağını sezmişt
hermes 05 Eylül 2019 10:00
sorun "Savcılık" sorunudur. Devletin, cumhuriyetin değil "VİCDANIN" savcıları gerekmekte. Vicdan savcısı olmazsa, Nemrut misali savcı olur: Ibrahim yakılmalıdır, atın ateşe(binlerce masum ve beraat eden insana yöneltilen suçlama: devleti yıkmaya çalışmak, beraatten sonra ne oldu o suçlamaya? aynı savcılar, masumiyet karinesine bakmadan aynı iddianameleri hazırlamaya devam etmiyor mu? ). Ibrahimin atıldığı ateş, mahkeme hükmünde...ama bazan mahkeme, Ibrahim'e "serin olması" gerekirken Nemrut makamı olabilmekte ülkemizde...Çünkü "kral" izlemekte!
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 09:37
Şeytan ile yarişanlar diyorum ben bunlara. Kim daha çok mağdur edecek, zarar verecek, pişman edecek, acı çektirecek yarışı. Açık ara şampiyon siyasal dinci taifedir. Harre vakasının sahibi Yezidin ruhu günümüzde tepemizde durmuş asip kesiyor. Bundan kötüsü ne olabilir bilemiyoruz ama memleketi onulmaz bir savaşın içine itip aradan tüyüp kacişacaklar diye düşünüyorum. Yoksa yaptıkları cirkinliklerin hesabını dünya ahiret odeyemezler, bunu da en iyi kendileri biliyor.
Al Desi Dero 05 Eylül 2019 07:58
nE lÜTUF LEn be Ya! FetO ve DArbe heMde ALLAH'ın luTfü! KaFmı bozan,işiMe,HeDEfimE enGel olaCak,olMaYa çalışCakLAr İbRet ÇüN,sÜrÜNdürÜ,HapseDer,Sadat ve SedAd'a dövdürüRüm. Ne memlEKet emme be Ya!.HeR bi şey NorMal.Hz.İ.Rüştü CİRİT ne diyir! MevZU vatAnsa,geRis,i TefeRRuat düzeniNDe iş böYle YA sev YA şey et git,Vatanı terk et!..Yeşilçam Filmleri gibi ..KAnun Benim.Drını drını ..Yılmaz GÜNEY.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:35
Sırada bu koltuğa aday karar yeni asya vs sübliminal mesajlar veren gazeteler okur ve yazarları olabilir onun için zaman zaman akşam sabah yenişafakta okumak lazım çünkü bir Türkiye yazarı gelen yorumların kodlarını mite bildirdiğini yazmıştı yeni akit için bile yorum yazamıyoruz çok makul ve fikir verici ufuk açıcı yorumlar bile subliminal mesaj olarak savcıların önüne gittiğini yazan akitçiler bile oldu kısaca kırk yıldır okuduğum gazete okur yazar lığını dava korkusuyla okuyucu bıraktı yani medyayıda yerlere sERDİLER üstüne uyanmasına diye beton attılar buyrun cenaze namazına
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 05:53
Onların eleştiriden anladığı şu: "Efendim elbette ki siz bizlerden çok çok daha iyi bilir ve değerlendirirsiniz ama şunu şöyle yapsak daha iyi olmaz mı?" Bunun bir adım ötesine geçmeniz sizi otomatikman hain sınıfına sokuyor.
KARAR W 05 Eylül 2019 02:57
Bence bundan sonra sıra karara gelecek. İddianamenin konusu "AKP ye yakın gibi görünmekle birlikte muhalefet kanadında yer alma suçu" olacak.
musto 05 Eylül 2019 02:02
Ekonomi düzelene kadar bunlarla, idare edeceksiniz.Yoksa akşam sabah ekonomi battı halk, perişan mahvolduk edebiyatı, yapacak olmadık yaraya kurt,düşüreceksiniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN