Back To Top
Sudan çıkan muskalar ve açlık taşları

Sudan çıkan muskalar ve açlık taşları

- A +

Güya FETÖ’yle mücadelenin esası, yeni FETÖ’lerin çıkmasını önlemekti ya...

O da hani güya din bezirganlarının istismar ettiği hurafe ve batıl inançlardan toplumun kurtarılmasına bağlıydı ya...

Hurafelerle, din hokkabazlarıyla, inançların sömürülmesiyle mücadeleden size yeni haberler var, müjdemi isterim.

Sivas’ın Suşehri ilçesine akraba ziyaretine gelen bir vatandaş, Kılıçkaya Barajı kıyılarında gezerken bir de neyle karşılaşsın!..

Suların çekildiği yerlerde dikkatini bir naylon poşet çekmesin mi!..

Açıp baktığında hayretler içinde poşete konup suya atılmış bir dizi muska bulmasın mı!..

Aynı vatandaş, aynı günlerde Elbe nehrinin Almanya’dan geçen bir kıyısında dolaşsa ne çıkardı dersiniz karşısına?

Kuraklık sebebiyle çekilen suların altındaki işaret taşları tabii ki. Geçenlerde haber konusu oldu, taşların birinin üstünde ‘Eğer beni görüyorsan ağla’ yazıyordu ya, işte o taşlardan...

Kim bilir hangi tarihte, hani kuraklığın pençesinde kasıp kavrulanların kendilerinden sonrakilere bıraktığı bir uyarı mesajı.

Avrupa’da alarm zilleri çaldı o kalıntılar...

***

Son bayramda, Tuna’daki nehir gemisinden paylaştığım bir yolcunun seyir defteri notlarını hatırlayın. Suların çekilmesi yüzünden turun rotası değişmişti, uzun yllardır görülmemiş bir olay.

Bir de bizde suların çekilmesiyle ortaya çıkan kalıntılara bakın. Ya büyü bozmak ya da büyü yapmak için hazırlanıp suya atılmış muskalar!

Taş var yine işin içinde ama batması için poşete bağlanmış bir ağırlık taşı. Büyünün aktive olması ve etki göstermesi amacıyla, ritüelin parçası olarak kullanılan taşlardan.

Fakat alarm zilleri çalıyor mu, hayır...

Şayet duyduysa, bir tek muskaları yaptıranın iç dünyasında yankılanmıştır.

Belki çekemediği bir ailenin saadetini dağıtmak ya da rakibinin işlerini bozmak veya hasmının hayatını alt üst ederek intikam almak, belki yüz vermeyen sevdiğini kendine bağlamak, belki boşanmak isteyen eşini eve döndürmek için bu yola başvurdu...

Belki de tersi; yani kötü giden evliliği, işleri ve ruh halinin kendisine büyü yapılmasından kaynaklandığına inandırıldı. Ve hayatını düzeltip bir yola koymak, üstündeki mutsuzluk ve karamsarlık bulutlarını dağıtmak için muskacıya bel bağladı...

Tarlasını vuran kuraklığı, kalbine ihanet eden kahpe feleği ve yaver gitmeyen kötü talihini yenmesine yardım edecek bir umuttu işte. Medet umduğu son çare de kıyıya vurdu diye dövünüyor, kara bahtına ağlıyordur belki de...

Elbe nehrindeki açlık taşlarının ortaya çıktığını görünce ağlayanlar varsa, bizim baraj gölünden çıkan muskaları görünce de ağlayacak birileri vardır yani muhakkak.

Ama asıl ağlaması gerekenler ne yapıyor?

Bir FETÖ’nün gidip yerine yenisinin gelmemesi için hurafecilere savaş açan Diyanet ne diyor buna?

Dini kandırmacalarla mücadeleyi kazanmaya ne kadar yaklaştığımızı gören siyasetçi sınıfımız da ilahiyat camiasıyla birlikte ağlıyor mudur?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 15:53
Bu partiler dini kullanarak bu güne geldiler .Bu devirde birilerin adamı olmazsan bir mevkiye gelemezsin. Önemli makamlarda olanları bir araştırın göreceksiniz.
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 15:26
Osmanlının son dönemindeki manzaraya nekadar benziyor değil mi? Atatürk'ün din'i bu hurafelerden kurtarmak için yaptıklarını "din düşmanlığı" olarak algılamıyor muyuz? Atatürk'e söverek din'i hurafelerden kurtaracağını sanan o kadar çok cahil var ki; din'i huafelerden kurtarma büyüsü yaptırsalar şaşmamak gerek!
musto 07 Eylül 2018 11:07
35 sene önce anlı şanlı cemaatın bulgurlu şubesine çevre baskıyla ve evlat sevgisi ile bir miktar para kaptırmış birazda paralı olduğumuzu farkettiklerinden tedavinin bizzat hoca efendi tarafından yapılacağı inanmadığım için prof esat eşkazan oğlumu tedavi etti cemaat çağ atladı şimdi yanmaz kefen vs yapıyor..
musto 07 Eylül 2018 10:54
Çocukken oturduğumuz evin hayat dediğimiz avlu hergün insanlarla dolar ermeni hoca'nın muskası keskindir diye kuyruk olur arada polis kuyruğa gier hocayı götürürler bir kaç ay sonra hoca gelir daha çok insan gelir sadece fakir halk değil zenginimiz okuyanımız sanatçımız falcı guru vs peşinde koşarlar çok çok iyi eğitim verilirse belki oda bizde yok..
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 10:16
Felek kader dir. Hz Nebi feleğe sövülmesini yasaklamıştır. Edeb ya hu..
ERKAN DOĞAN 07 Eylül 2018 08:45
Sayın Beki Bu ülkenin Müslümanı o kadar zavallı ki ben haşa tanrı olsam bu durumdan tiksinirdim. Kendisine sorunlarını çözmesi için verilen aklı bile bu kadar aşağılık işlere kullandıkları için onları kahrederdim. Müslüman oldukları için hep haklı ve başarılı olacaklarını düşünüyorlar.bir ingiliz atasözü der ki "Allah yalnızca kendisine yardım edene yardım eder"
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN