Back To Top
Suriye’de zafer hinliğin ikiz kardeşi

Suriye’de zafer hinliğin ikiz kardeşi

 - Son Güncelleme: 08.10.2019 Salı 09:20
- A +

Ankara, Suriye'de Washington'u bir kez daha geriletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  hanesine yazılacak açık bir başarı...

Ama temel soru hala önümüzde duruyor. ABD'yi geriletmemiz, günün sonunda Esad'ı ilerletmek anlamına mı gelecek? Sınır boyumuzdaki terör tehdidini bertaraf etmek için ABD'yle çatışarak, YPG'yle savaşarak devraldığımız yerlere, en son Esad mı gelip yerleşecek?

Çünkü, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin en ateşli savunucularındanız. Hatta Rusya ve İran'la birlikte bunun önde gelen üç garantöründen de biriyiz.

En son üçlü Ankara Zirvesi'nde, taahhüdümüzü bir ağızdan tekrar bildirmiştik.

Ve Trump TSK'nın girmesine yeşil ışık yakıp ABD askerleri hedef bölgeden çekilmeye başlar başlamaz Moskova ilk iş, bu taahhüdümüzü hatırlattı.

Ruslar, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı bekliyorlar. Mesajın muhatabı, tabii ki operasyona hazırlanan Ankara. Ve elbette Astana ortağımız İran'ın da beklentisini yansıtıyor.

Öyleyse niye hazıra konsun Şam? Bedelini niye biz ödeyelim? Her şey bittiğinde kime kalacaksa ceremesini de o çekmeli değil mi?

Kendi topraklarını kendi beklesin, kendi egemenliğini kendisi tesis etsin, kendi sınırlarını kendisi korusun, mıntıka temizliğini kendi ordusuyla yapsın...

Neden hakimiyet kuramadığı bölgeleri biz alıp altın tepside Esad'a teslim edelim ki? Sonradan yapacağımızı baştan yapmamıza mani ne?

Sınırımızda bir terör koridoru riskini ortadan kaldırması şartıyla şimdiden anlaşsak fena mı?

ABD aradan çekilince sadece YPG ile baş başa kalmıyoruz. Esad ve dostlarıyla da karşı karşıya geliyoruz.

Zaten Trump da 'aranızda halledin, benden bu kadar, madem çok istiyorsunuz işte gidiyorum, ne haliniz varsa görün, bir yanda IŞİD esirleri diğer yanda YPG ve Astana üçlüsü bakalım ne yapacaksınız' hinlikleri gevelemiyor boşuna. Başa nasıl bir bela sardığının gayet farkında.

IŞİD'le savaş bitince YPG'ye desteğin varlık sebebi de bitti, nasıl Türkiye'yle baş başa kaldılarsa...

ABD çekilince de Türkiye, Esad ve arkasındaki dostlarıyla baş başa kalacak.

Ondan sonrasının senaryosu çalışıldı mı, politikası planlandı mı, emin değilim.

Astana ortaklarımızın "Suriye'den çık artık, elinde tuttuğun toprakları Esad'a bırak, hani söz vermiştin' baskıları artacak üzerimizde. Buna ne kadar hazırlanıldı?

Suriye savaşında sona yaklaşılıyor. Siyasi çözümü getirecek Anayasa Komisyonu'nda uzlaşma sağlandı. BM nezaretinde önümüzdeki haftalarda toplanmaya başlayacak...

Sona yaklaşılıyor ve kim, kimi hangi oyuna getirdi, eller açılınca gün gibi ayan olacak.

YPG üzerinden ABD'yle Türkiye'yi uğraştırıp oyaladılar bu safhaya dek. Belki artık "Pentagon'la da YPG'yle de Esad ve müttefikleri uğraşsın" demenin zamanıdır.

Sonunda Esad'a devredilecekse, buna kefaletimizi koyduysak, o askeri ve siyasi sorumluluğu şimdiden Şam'a devretmek daha akıllıca olmaz mı?

Üstelik, ABD'nin kullanıp kaderine terk ettiği YPG'nin yarın Türkiye'ye karşı Esad, Rusya ve İran korumasına sığınmayacağı ne malum?

Yalnızlaşınca, himaye karşılığında YPG'ye kendi şartlarını dayatma fırsatını değerlendirmezler mi? Esad'ın kucağını çoktan açmış buna can atmadığına, YPG'nin daha önce direndiği koşullara bugün mecburen razı gelmeyeceğine kim teminat verebilir?

Tuzak bozmaksa işte size sıradaki tuzak!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Donald Trump iki hafta öncesi RTE'yle sadece bir fotograf cektirecek kadar vakti vardi,simdi gel bir daha konusalim davetine kosa kosa gidecek,bu davete en cok sevinenler aile fertleri torunlari dahil,Saraya cok yakin sözde gazeteciler,yine beles seyahati firsati cikti,bizim vergilerimizle saglaniyor bu beles geziler.Donald Trump iki gündür "tweet'yagdiriyor,bizden "tik'yok yazan cizen de yok.Disisleri Bakani dün Askeri üniformayi giymis,sizi bilmem ama ben gülümsedim bu "Show'a..Öso denilen capulcu konvoyunun resimleri cok daha komik.. Tuhaf bir milletiz vesselam..
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 20:41
Sayın yazar, bir anayasa komisyonu kuruldu. Suriye’de yaşayan bütün kesimlerle diyalog içinde, kimsenin hakkının yenmediği demokratik bir Suriye kurmak için Türkiye elinden geleni yapacaktır. Bunun dışında, Esed’in hiçbirşey olmamış gibi kaldığı yerden devam edeceği bir Suriye’yi Rusya istiyor diye kimseye kabul ettirtmezsiniz. Rusya da aklını peynir ekmekle yemedi ise, oradaki varlığını ancak Suriye halkının çoğunluğunun rızasını almaktan geçtiğini bilir ve Esed’e ilanihayet yapışıp kalmaz.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 23:15
0
sahadaki gerçeklikler öyle değil, hayal dünyasında yaşıyorsun....
KARAR OKURUMürsel 08 Ekim 2019 18:01
Esad'la barışmak.Esad altndaki ölen eşşekten inmeyi akıl edemeyen bir zalim.Kim kime el uzatacak.O bize uzatmak için çabalamalı.Bu saatten sonra o zalimle tokalaşmak inanılmaz zillet olur.Zaten yakında bir şekilde belasını bulacak.Bizim ezikliğimiz tarihe geçecek.Çürük kurtlu elmanın ne çok talibi varmış arkadaş..
Has Parti 08 Ekim 2019 16:14
Bugüne kadar Suriye politikasında hep yanlış yapmış bir anlayışın bundan sonra doğru adım atma ihtimali yüzde kaçtır acaba?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 16:03
Mehmetcik kiminle ne için savaşacak? Savaşacaksa bu kararın meclisten çıkması gerekmez mi? Amerikaya inat olsun diye savaş mı yapılır? Esat la masaya oturup sorunu çözmeye çalışmak yerine, sırf ben böyle istiyorum, sonu ne olursa olsun demenin bedelini toplum olarak ödeyeceğimize göre referanduma başvurulsa daha mantıklı olmaz mı?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 15:11
Suriye'nin toprak bütünlüğü = Esad rejiminin hakimiyeti değildir. Suriye bir ve bölünmez kalır ama siyasal rejimin akıbeti bileşenlerin pazarlığı ile şekillenir. Pkk'dan al, Esad'a ver diye bir denklem yok, verilmiş böyle bir taahhüt de yok.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 14:49
Mütayitlik sektöründeki kriz şartları zorluyor boşalacak yerlere ev yapmak için Avrupa’ya para vermezseniz sınırları açıp Suriyelileri göndeririz diye para koparmak derdinde yoksa sıfırdan bir devlet kurmak çok zordur buna Türkiye olarak gücü yetmez zaten biz krizdeyiz
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 14:07
Silahsız çözüm elbette daha iyi olurdu ama devlet kararını vermişse vatandaşlarına düşen şey sadakatle destek olmaktır. Bundan sonra eleştirel olmak zaaf getirir. Allah kahraman ordumuzu korusun ve güç versin. Arslanlarımızın kayıpsız sağ salim evlerine geri dönmeleri için dua edelim
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 20:35
1
Suriye ile dost kalmaliydik. Amerika'nin pesinden gitmek bizi buralara getirdi. En azindan bunu yapmamaliydik. Simdi askerimiz için dua ediyoruz. Dua ederken iste bunlari da soruyoruz..
Şahin 08 Ekim 2019 21:03
1
@14:07: Devlet, burda AKP hükümeti (!) yanlış yapıyorsa ben bunu DESTEKLEMEK zorunda değilim!
ati 08 Ekim 2019 14:02
ankara, orada kürt inisiyatifinde bir oluşum istemiyor. bu, bizim kürtlerin de sonradan katılmak isteyebileceği bir şeye dönüşebilir. bu bir sorun. ikinci olarak da, ülkede çıbana dönüşen 'suriyelileri' toplu olarak ülke dışına çıkarabilecekleri bir 'suriye kara parçasına' ihtiyaç var. hem de 3 milyon kişiye yetecek kadar bir araziye. üçüncü olarak da o araziyi esad'a geri vereceklerini hiç sanmıyorum.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 20:01
0
ama ankara dışında herkes orada bir kürt oluşumu istiyor. yani sadece ankaranın ne istediği önemli değil.
Şahin 08 Ekim 2019 21:07
0
@20:01: Kimse orda "kürt oluşumun" istemiyor, orda zaten bir kürt nüfüsü yaşıyor. Orda Türkiyedeki Suriyelileri yerleştirmek isterseniz bu bir tehcir olur
Sermet Ilgaz 08 Ekim 2019 11:10
Hiç bir şey yampasanız kafa bulandırıp, şüphe uyandırırsınız.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 13:54
0
ne güzel işte. şüphe etmemek kadar kötüsü yoktur.
bahtiyar 08 Ekim 2019 10:40
bu yazdıklarınızı kavrayacak analiz edecek birtane devlet görevlisi hükümet yetkilisi varsa sakalımı keserim olay okadar basitki tramp yapacağı belli olanı yaptı sende şok etsene esada efendi bu topraklar senin gel burayı birlikte temizleyelim de elini güçlendir nerde o zeka aman banane ya millete ne olursa bizede o olur Allah var
Karar Okuru 08 Ekim 2019 09:43
Daha dün akşam tırlar dolusu mühimmat sevkiyatı yapan ABD orada sınırlı bir gaz alma dışında etkili bir operasyona izin vermez. Geçmiş yıllarda Irak a yapılan büyük operasyonun nasıl yarıda kesilip, döndüğümüzü hatırlamak lazım. Ya da Osman Pamukoğlu’nun yaptığı operasyon girişimine ABD uçaklarının Türk sanıp iki BM helikopterini havada (yanlışlıkla) vurarak engel olduğu da. Bu soruna daha zekice ve makul bir çözüm bulmak gerek terörü bitirmek için.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:32
Abd yetistirdigi donattiği ve üzerinde uzun vadeli plan yaptıgı ypg yi pkk yi dize yedirir mi aptal olmamak lazim. Savasagidiyorsan adam gibi vurup alirdin pkk yada buyuk zarar verirdin sen ne yaptin bem geliyorum gelene kadar orayi bosaltin.İc piyasa donuk danisikli dovüs.Savaş pkk bahane nokta.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:28
Medyada hep bizim ABD den neler aldığımız haber yapılıyor. Karşılığında ne verdiğimiz bilinmiyor. Trump gibi acımasız oportünist bir tüccar hiç bir şey almadan, kâra geçmeden alışveriş yapar mı?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:09
Suriyeyi bolmek- yikmak - topragini almak icin kimler karistirdi ?? Milyonlarca insanin evini - isini kaybetmesine - multeci olmasina kimler sebep oldu ?? Dinci katilleri kimler egitti ? kullandi ?
Bu tablo cok karamsar bi tablo,bindik bir alamete gidiyoruz,hep beraber!..Dünya'da bir baska ülke yok,bu kadar yalnizlastirilmis..
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 07:36
Reis problemler yaratıyor sonra da problemleri çözmede başarılı olursa Reisin başarısı hanesine yazılıyor. Önce bizi bu duruma kim düşürdü diye sormak gerek. FETÖ ile işbirliği yapılıp her istediği verildi sonra FETÖ ile savaştan kahramanlık destanı çıkarıldı. Şam’da namaz kılmak, ve İhvanı iktidara getirmek için Suriye’ye daldık ama Boğaza kadar çamura gömüldük. Şimdi tekrar savaş öncesi duruma dönebilirsek sanki de yeni bir zafer kazanmış olup sokaklara dökülüp dans edeceğiz.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 08:45
0
Cok guzel dediniz. Bu aralar yaptigimiz, 10 yil onceki durumumuzu, 5 sene sonrasina hedef olarak koyuyoruz. Iki adim ileri, bir adim geri misali.
Hermes 08 Ekim 2019 09:43
0
Çok mükemmel tespit...Önce Ergenekon'un savcısı oldular, sonra Balyozla darbe olacak dediler, bir sürü masum insanı hapse attılar, sonra hepsini beraat etti, "Kahramanlık" destanı çıkardılar. Hollanda'ya kafa tuttular, bağırdılar-çağırdılar, Hollanda tınlamadı, bakanını arabadan bile indirmedi, şimdi Hollandalılar Türkiyede ihale kapma peşinde, ama bizimkiler küçük düşürüldükleri halde "Kahramanlık destanı" çıkardılar. Çok böyle...
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 07:13
Bence "Ankara Suriyede Washington.i geriletmedi", taktik ricat gibi geliyor bana, bence Washington Suriyede Ankarayi batakligin icinde bogulurken omuzlarina basacagi bir sey olarak kullanmak uzere batakligin iyice icine cekiyor, bence Washington petrol yataklarina kurdurdugu yapiyi terk etmez ve Kurtleri birakmaz, geriden desteklemeye devam eder, alandan cektigi asker sayisi sadece 50 o kadar.. tam bir iceri cekme manevrasi bu.. "IŞİD'le savaş bitince YPG'ye desteğin varlık sebebi de bitti" yanlis onerme bence.. isid mudahale icin kaldiracti ve hala oyle.. Turkiyeyi bogup cokertmek istiyorlar
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 05:42
Sayın Beki Mehmetçik esad için mi savaşacak bunu demek mi istiyoruz? Özetle... Müthiş bir dış politika oskarlık(!)
AKİF BEY BİZİM BÖYLE KONULARA AKLIMIZ ERMEZ DEVLET BÖYYÜKLERİMİZ HER ŞEYİN EN İYİSİNİ BİLİR ALDIKLARI KARARLAR ELEŞTİRİLEMEZ SORGULANAMAZ ÜZERİNDE DÜŞÜNÜLEMEZ ANAYASANIN İLK ÜÇ MADDESİNİ KORUMA ALTINA ALAN DÖRDÜNCÜ MADDESİNDEKİ GİBİ BÖYYÜKLERİMİZİN SÖZÜ ÜSTÜNE SÖZ SÖYLENEMEZ SÖYLENMESİ TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ
Sakin olalım ! 08 Ekim 2019 09:26
5
Niye bağırıyorsun kardeşim ! Sakin olun biraz.
SAKİN OL RUMUZLU KARDEŞİM NİYE BAĞIRIYORSUN DEMEK NE ALAKA? İRONİ YAPTIĞI MI ANLAMADIN MI????????????????????
Sakin olalım ! 08 Ekim 2019 12:23
0
Ne söylendiğinden ziyade ne anlaşıldığı önemliymiş. Yazılanları bağırmak olarak algıladım. Mesela; TDK'na göre bağırmanın mecaz anlamlarından biri "kendini belli etmek" miş. Eski Mücahit Yeni Müteahhit (EMYM) ironi yaptığının anlaşılmadığını algılamış. Algılar her zaman ve her yerde farklı farklıdır. Gerçekler ise bambaşkadır. Bu arada, EMYM'in ilk yorumuna yeşil renkli beğeni verdim.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 01:24
Maalesef sağduyulu, analitik, bilinçli yazılarla karar vericilere bir nebze yol göstermek istiyorsanız yanlış gazetede yazıyorsunuz. Onlar eminim şu anda yandaş basındaki fetih, kahramanlık, şehirli edebiyatını okuyup, savaşın getirisini hesaplamakla meşguldürler. Savaşın götürüsü için ise seçimlerden önce halkı kandıracak bir cevap bulunur nasıl olsa.
mutlu yücel 08 Ekim 2019 01:01
“Ankara Washington’u bir kez daha geriletti” cümlesinden gerisini okumadım. Zira yazarımız son noktaya koymadan makale çöpe gitti. Çünkü Trump Suriye topraklarına uçuşu yasakladı. Şudur ki, bazı meselelerde ana gövde sağlamdın ve sana dayanak olur, ondan tutarsın detaya girer kılcan damarlarda dolaşır, düşünür ciddi ciddi yorum yaparsın. Şimdi hiç düşünebilir misin ki, koridor açacaksın açtığın koridora ÖSO yerleştireceksin ve buna da Amerika, olmadı Rusya o da değilse İran, Suriye vs. olur diyecek ve sen de Washington’ u geriletmiş olacaksın.
Karar Okuru 08 Ekim 2019 00:55
Baris Pinari harekatina Suriye idaresi ve Iran topyekun savasla karsilik verirse ne olacak.
Suriye fiilen.. 08 Ekim 2019 00:57
Bir Yehuda-israil gazetesi diyorki: israil gazetesi: ''Türkiye, uluslararası hukuku “güvenli bölge” istila doktrini ile yeniden yazıyor'' Turkiye, Suriyede Esad icin mi temizlik yapiyor? Yoksa kendi SINIRINDA kurulmaya calisilan Hacli-Kurdistan'i mi engllemeye calisiyor? Turkiyenin tesis edecegi guvenli bolgeye hukmetmeye Esad'in gucu yeter mi? ''Suriyenin toprak butunlugu'' Suriyenin simdilik, Nusayri-Sunni-Kurd olarak fiilen 3'e bolundugunu bilmeyen, gormeyen kaldi mi?
mutlu yücel 08 Ekim 2019 00:49
“Ankara Washington’u bir kez daha geriletti” cümlesinden gerisini okumadım. Zira yazarımız son noktaya koymadan makale çöpe gitti. Çünkü Trump Suriye topraklarına uçuşu yasakladı. Şudur ki, bazı meselelerde ana gövde sağlamdın, sana dayanak olur, ondan tutarsın detaya girer kılcan damarlarda dolaşır, düşünür ciddi ciddi yorum yaparsın. Şimdi hiç düşünebilir misin ki, koridor açacaksın açtığın koridora İŞİT i yerleştireceksin ve buna da Amerika, olmadı Rusya o da değilse İran, Suriye vs. olur diyecek ve sen de Washington’ u geriletmiş olacaksın.
musto 08 Ekim 2019 00:38
Hay dilimiz kopsaydı nerden dedik: Onlar terörist değil kızgın çocuklar Rusya İdlip'te bastırır kızgın çocuklarınızı çekin terbiye edin alın götürün. Amerika bunlar artık Türkiyenin sorumluluğunda Erdoğan'da bunları çevreye dağılmadan topluca nasıl derdest ederiz derdinde.Ülkemiz yıllardır terör belasından bunalıma girmiş birde ipini ,sapını koparmış insanlarla beraber yaşayacağız.Artık hep beraber psikolojik tedavi görürüz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN