Back To Top
Trafik polisi Robin Hood mu ki!

Trafik polisi Robin Hood mu ki!

 - Son Güncelleme: 04.01.2019 Cuma 11:37
- A +

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bir tebrik, bir de eleştirim var.

Tebrik şunun için; sıkılaştırılan trafik kontrolleri sayesinde ölümlü kaza sayısı ve can kayıpları ciddi oranlarda düşmüş.

Sadece Kasım 2018’de yapılan denetlemeleri örnek gösteriyor Bakan.

2017'nin Kasım ayına göre, ölümlü kaza oranı yüzde 29, ölüm sayısı yüzde 28 azalmış.

Aralık ayında ise yüzde 40'a kadar çıkmış bu rakam.

Yani önceki aralıkta trafik terörüne kurban verdiğimiz her 10 kişiden 4'ünü geçen ay kaybetmemişiz.

Her yıl kazalarda ortalama 7 bin 400 can verdiğimizi de not edin.

Bakan Soylu, cezalardan yakınanlara şunu soruyor: “Denetimlerle ölüm oranlarını yüzde 30 azalttığımızı düşünelim. Kaç kişi yapar biliyor musunuz? 3 binin üzerinde. Bir karar vereceğiz ya 3 binin üzerinde insanın ölmesine göz yumup denetlemeleri azaltacağız. Veya denetlemelerimizi aynı kararlılıkla devam ettireceğiz. Hangisi...”

Benim cevabım net, elbette sıkı tutmaya devam.

Kontrollerin, bu sonucun yakalanmasındaki payı inkar edilemez.

Cezaların caydırıcılık etkisi adına su götürmez bir başarı. Hayat kurtardığı kanıtlanmış bir yöntemi kim desteklemez. Bakan Soylu’yu ve emniyet teşkilatını kutluyorum.

***

Eleştiri kısmına gelince...

Bakan’ın “Trafik cezalarından gelen paralar fakir fukaraya dağıtılıyor” şeklindeki sözlerine hiç hak vermiyorum.

Beyanın doğruluğu değil katılmadığım husus. Doğrudur, fakir fukaraya dağıtılıyordur.

Belli ki hükümet ne zaman paraya sıkışsa denetimlerin birden sıkılaştığı, bütçe açıklarının trafik cezalarıyla kapatılmak istendiği gibi rivayetler onun da kulağına gitmiş.

Trafik polislerinin, öngörülen miktarda para toplamak üzere talimatlandırıldığına dair söylentiler bunlar.

Zorlama cezalar keserek sürücülerin canını kasten yaktıkları şayiaları...

Ellerine koçan tutuşturulup önceden belirlenen kotayı doldurmak üzere trafiğe salınıyorlarmış. Şartlandırıldıkları için de olur olmaz bahanelerle ceza yağdırıyorlarmış.

İçişleri Bakanı’nı rahatsız etmez mi, eder tabii böyle bir algının yerleşmesi.

“Bir takım tezviratlar yapılıyor. Ama trafik cezalarından gelen paralar Maliye'ye gitmiyor. Bu paralar Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesine gidiyor. Oradan da fakir fukaraya dağılıyor” demesi anlaşılabilir.

Fakat kesilen cezaların hakkaniyetiyle ilgili şikayetleri ve soru işaretlerini gidermeye yetmez.

Zorlama ceza yediği, haksızlığa uğradığı duygusu yaşayan vatandaşı neden tatmin etsin?

Devletin işi, zenginden alıp fakire vermek, Robin Hoodluk oynamak değil ki ikna edici gelsin.

Kanun zoruyla hayır parası toplayıp dağıtmak emniyetin görevleri arasında yer alsa hadi neyse...

Fakat zekattan, sadakadan bahsetmiyoruz. Her sürücünün zoruna gidecek bir şeyden, ceza yemekten söz ediyoruz.

Fakir fukaraya dağıtıldığını duymak, vatandaşın o cezayı hak etmediği duygusunu yenmesine yardımcı olur mu? Rahatlamasını sağlar mı? İyi öyleyse, yanlış anlamışım dedirtir mi? Hiç sanmıyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ocak 2019 12:12
Akif Bey yapılan ambargo sizi yıldırmasın. Siz yeter ki bizlere tercüman olun. Özgürce düşüncelerinizi, eleştirilerinizi yazın. Bırakın trafik polisiydi, utanmaz adam heykeliydi gibi şeyleri... Bundan sonra her gün iki Karar bayiden almaya karar verdim. Boş yorumla destek olmuyor çünkü. Bu sesin susmaması lazım.
karar okuru 04 Ocak 2019 20:29
Polislerin tutumuyle ilgili gözlemlerimi anlatmak istiyorum.Yolda herhangi bir hata gördüğümüzde 155 i arıyoruz.Polisin ilk sorusu adınız nedir? Şikayetçi misiniz?vb.Yani beni hata yapanla karşı karşıya getirmek! Ben de bu durumda hayır şikayetçi değilim.demek durumunda kalıyorum.
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 18:26
Saraya girip çıkanlar bir değişiyorki! Karar ı protesto ediyorum,okumuyorum bundan sonra.
erol karaca 04 Ocak 2019 18:17
Elinize saglik. Guzel bir yazi. Ihtimalen fakir fukarada onlara oy veriyordur. Isaretlemeler, yol durumu, cukurlar, bakim vs. bir cok yolumuz, ana artallerde dahil, bakima muhtac. Neden toplanan paralar geri yollarin iyilestirilmesi icin kullanilmiyor.? Akp ' nin baska bir sark kurnazligi. Koy yollarimizin cogunun durumu icler acisi. Kentlerde arac koyacak yer yok.
seko69 04 Ocak 2019 16:28
üstad yanlış anlama. sarayda ne konuştunuz? ufak ipuçları verecek yazı yazar mısın?
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 14:26
Suya sabuna dokunmayan yazilar yazacaksin gibi geliyor bana son saray görüsmesinden sonra,ilk örnekleri verdin bile.
Trajik 04 Ocak 2019 13:25
Trafik cezaları maalesef her ülkede bütçe denklemede kullanılıyor en hızlı tokatlama biçimi ama İstanbullu sürücülerin çoğu arabada deģilde savaş uçağındaymış gibi davranıyor.
ati 04 Ocak 2019 11:55
bu nasıl bir savrulmadır bu kadar gücün, yetkinin verildiği bir hükümette!.. başa döndük...!
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 13:33
0
güç yozlaşır, mutlak güç mutlaka yozlaşır.
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 11:08
Akif Beki ve bir kaç yazarın önceki gün cumhurbaşkanını ziyareti haberinden sonra bakıyorumda havadan sudan yazılar yazmış túm ekip!!!
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 15:16
0
Ziyaretten sonra ülke düzeldiyse demek ki...
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 10:00
her açıdan 2004 öncesine döndük. yazık oldu tüm kazanımlara. devlet algısı kirlendi tekrardan.
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 13:34
0
keşke 2004 öncesi seviyede olsak
hayırlı sabahlar akif bey sizin vasıtanızla bakan beye buradan aynı düşüncelerimi iletmek isterim geçen gün polis memeuru pusuya yatmış gelen geçene ceza yazıyor 1000 TL CEZA YEDİM BUNU FAKİR FUKARAYA VERİLMESİ CEZANIN ADİL OLDUĞUNU GÖSTERMEZ ceza yazan polis memurlarını ve onları oraya gönderen amirlerini mahkemeye vereceğim
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 15:14
0
Şakacı seni. Kardeş kimi kime şikâyet edeceksin.
ERKAN DOĞAN 04 Ocak 2019 09:17
Sayın Beki Şu fakir fukara edebiyatından bıktık. Kardeşim ben trilyoner bile olabilirim. Benden kimse hakkız yere para alamaz ve hakkımı yiyemez bu kadar.Bu memleket insanı bunu öğrenemedi gitti.Benim paramı bana sormadan babanın malı gibi yiyemezsin.Bunun fakirlik ile bir ilgisi yok ki. Ben ne bu iktidara ne de bu kadar aleni yalan ve hızsızlıktan sonra oy veren seçmene ne dindaşım ne komşum ne de vatandaşım demem. Gene derler verecek partimi var. Boş at.Verme.
Menderes Fırat 04 Ocak 2019 11:20
0
İzninizle bu yorumun altına imzamı atmak istiyorum.
karar okuru ben 04 Ocak 2019 09:09
bana da emniyet kemeri takmama cezası kesildi, ben kemersiz arabayı avluda bile sürmem ki.. Babam "neyse devlete gitti helal et gitsin" dedi.. Babam gibiler de olmasa bu devletin hali nice olur..
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 08:55
Ben eski Bir polis olarak söyliyim herşey gizliyorlar tepkileriazaltmak için 55 radar cezası var vicdanımı bu
evin 04 Ocak 2019 07:34
hazinede ne zaman para bitse trafikte çekiciler bir anda çoğalıyor...
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 02:54
bi gün onlardan alıp fakir fukaraya dağıtcak birileri çıkar elbet
Ali Dönmez 04 Ocak 2019 02:43
Sayın Akif Beki, Lütfen bu konunun peşini bırakmayın, Sayın bakanın yaptığı istatistikler çok güzel, ancak bu haksız cezaların, lüzümlu olmayan yollara bölgelere fix radarlar ve pusuya yatmış polis arabaları yerleştirmeyi haklı kılmıyor. Bence biz sürücülerin canını acıtan husus budur. Gaziantep'te yaşıyorum. Şehrin çevre yolları olan güzergahlara, duble yollara, trafik yoğunluğunun seyrek olmasını bilerek 2 mesafe arası kameralar ve düşük hız limiti ile kuş avlar gibi sürücü avlıyorlar. (Adliye ve Yeni Stad arasında). Teşekkür ederim.
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 02:18
Kırıkkale Ballışeyh belediyesi otomatik radar sistemi yerleştirmiş ne kadar yavaş gidersen git yinede yakalanıyorsun. Ciddi bir gelir elde ediyormuş
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 02:12
Saf saf vergilerin, kesilen cezaların nerelere harcandığını soruyorlar ya. Yahu siz Norveç misiniz, ne haddinize verginizin akibetini takip etmek? Öyle bir talebiniz vardı ise meclis kuşa çevrilmeden önce düşünecektiniz, artık çok geç. Bakın tren kazaları oluyor ama mecliste soruşturulamıyor.
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 09:53
0
İstanbul belediyesine bağlı İspark zarar etmiş. Otopark yaa, otopark. Hiçbirşeyin peşin paraya satıldığı bir iş zarar etmiş. Sadece bu örnek bile çürümenin, kokuşmanın derecesini göstermeye yeter.
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 15:12
0
09:53, ispark gibi bir kurumu zarara düşürmek bir başarı...
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 02:08
Fakir fukara? Dünya liderinin ülkesinde fakir fukara ne gezer, külliyen iftira.
KARAR OKURU 04 Ocak 2019 02:02
Trafik kontrollerinin sıklaştırılmasının nedeninin devletimizin bizim güvenliğimize gösterdiği hassasiyet olduğuna inanmak güç. Sanki bu daha ziyade boşalan hazineyle ilgili. 20 yıl önceye ait, 3 simit parası kadar olan vergi borcunun şimdi talep edilmesi gibi. Fabrikatörlerin vergi borcunu silin ama bizim birikmiş faiziyle 50 TL olan borcun peşine düşün. Zaten vaktinde işinizi yapmış olsaydınız bu kadar cüzi miktarı 20 yıl önce çoktan ödemiştik. Artık hazineyi nasıl boşalttılarsa...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN