Back To Top
TRT Marş olsa yapmaz bunu

TRT Marş olsa yapmaz bunu

 - Son Güncelleme: 13.07.2019 Cumartesi 22:13
- A +

Tepkiler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geri adım attırdı. Yenikapı Mitingi’ne ‘şov’ diyerek katılmayan Sıla’nın 16 Temmuz’daki İzmir konseri programdan çıkarıldı.

Kapanmadı ama konu. ‘İçinde Sıla yoksa müzikli eğlenceli 15 Temmuz zafer kutlamalarını onaylıyoruz, bizden yana okeydir, hakkımız helal sanılmasın’ diye sürdü tepkiler.

Bakan Ersoy’un ‘duyarlıyız’ diyerek dikkate aldığı ‘milletimizin hassasiyetleri’ Sıla rahatsızlığından ibaret değilmiş, bu vesileyle hatırlatıldı.

‘Çalgılı çengili’ şeklinde tabir edilen kutlamalara karşı da ciddi bir hassasiyet gösteriliyor. Şarkılar türküler söyleyerek kutlama havasına sokmayı, 15 Temmuz şehitlerinin hatırasına saygısızlık addedenler çoğunlukta.

İzlediğim kadarıyla anma etkinlikleri planlanırken bu rahatsızlık dikkate alınıyor, gereken özen gösteriliyor aslında. Yine de neden uzatıldı, anlamakta zorlanıyordum.

Ne akşam ki TRT Müzik’i açtım, bir uğultu tufanı halinde bağırış çağırış dönen sloganlı marşlı klipleri gördüm, o zaman anladım.

Çoğu kulak tırmalayıcı kaba vaveyla, beylik nakarat. Hiçbir müzikal zevk, hiçbir sanatsal tını, hiçbir estetik incelik taşımıyor. Profesyonellikten ve etkileyicilikten dağlar kadar uzak bir kuru gürültü. Nerede kaldı ruha dokunmak, coşkuyu tetiklemek, duyguları harekete geçirmek...

15 Temmuz direniş ruhunu, ruhsuz tamtamların canlı tutacağına inanılıyorsa yandı gülüm keten helva.

Toplumu büyük anma gününe hazırlamak üzere coşku verdiklerini düşünüyorlar ama var olan coşkuyu da söndürür bu abartılı baygın ve yavan gümbürtüler. Fark eden, uyaran da mı çıkmaz!

Başka mecralar hadi neyse de, TRT Müzik yahu burası. Hedef kitle, müzik dinleyicisi. Marş döndürülecekse bile Ahmet Kaya’ya aşina bir kulak zevkine hitap edildiği de mi bilinmez?

Hani ayrılıkların içinden geçen yanık kurşun kokuları, hani şehre bombalar yağarken sevdiceğini bırakıp savunmaya koşan kahramanlar, hani gidenlerin ardından yapayalnızlığa sarılıp müjganla ağlaşmalar, hani anneye şikayet edilen dik ve belalı baş, hani gözü karalığa yakılan ağıt... Var mı buna yakın bir tat yayınlananlar arasında?

Notalar sert ve asi, sözler barut fıçısı gibi patlamaya hazır, ses yine tok ve bıçkın olabilir. Ama askeri marşı bile sevda türküsü zenginliğinde dokunaklı bir besteyle gümbür gümbür okumadıktan sonra dalgalanır mı dinleyenler?

Elekten nasıl geçti, hiç mi kalite filtresi devreye girmedi TRT’nin, o da ayrı dram. Dedim ya, TRT Marş olsa yapmazdı TRT Müzik’in yaptığını.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 14:47
TRT ÖDÜL ALIRMI ACABA DENETLEYİCİSİ VARMI
Süleyman d. 14 Temmuz 2019 23:23
Pek bir şey anladığım söylenemez :(
vatandaş 13 Temmuz 2019 14:11
Bu ülke her on yılda bir darbe gördü!Her darbede ülkeye büyük zararlar oldu.En kötü demokratik düzen darbe hükümetinden iyidir.Hiç bir darbe devleti yıkmak ve yerine başka bir devlet kurmak için yapılmadı!Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne hiç bir şey olmaz!Peygamberimizin övgüsüne layık olmuş bir devlettir.İktidar kavgaları devlete zarar veremez ve vermemelidir.Eğer devlete zarar verirse Türk ulusunu karşısında bulur.Buna da kimse cesaret dahi edemez...
HACI MURAT 13 Temmuz 2019 13:12
Akif Beki'nin bu günkü yazısını zayıf, yazıdaki muhalefet performansını düşük buldum.Herhalde yeni bir eleştiri konusu bulmakta zorlanmış kendileri.Yazısına az yorum yazılmış olması da beni doğruluyor.Ama bu durumu anlayışla karşılıyorum.Senenin 360 günü iktidara vurmak için yeni bir konu bulmak pek de kolay bir iş sayılmaz.
Ey muhafazakar kesimin vicdanı Karar, Ey Kıymetli Akif Beki... Bilmez misiniz TRT'de bütçe sıkıntısı, eleman ve teknik imkansızlıklar var. Özel televizyonların 100 katı eleman olunca yer darlığından kımıldayıp bazı düğmeleri çevirmekte geç kalıyor olamazlar mı? El insaf, bu imkanlarla ancak bu kadar olur, daha ne beklersiniz...
Musto 13 Temmuz 2019 08:17
Bu ülkeyi bu hale kim getirdi halen bitmiyor her allahın günü onlarcasının yakalandığı anons ediliyor daha dün bunlara övgüler dizenler o günler tehlikeyi öngörenlere sövgüler dizenler bu gün onları fetoculik ile suçlayıp içeriye atabiliyorlar pişkinlığin utanmazligin yüzsüzlüğün bu kadarına pes artık.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 12:17
8
Ne varmış bu ülkenin halinde yahu? Ülkemiz en iyi günlerini yaşıyor.Yarınlarımızın bugünlerden de iyi olacağını ümit ediyoruz.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 02:09
İnsanlardaki manayi bir el cabuklugu marifetle kullanirsiniz, ama bunu surduremezsiniz.. insanlarin manasiyla sizin mananiz cennetle cehennem gibi farkliysa eger..
Karar Okuru 13 Temmuz 2019 01:35
Darbede önemli bir pozisyonu olduğu söylenen Adil Öksüz’ün darbe sırasında yakalanıp, inanılmaz biçimde serbest bırakılıp kaybolmuş olması darbe arkası ve içindeki gerçekleri bulandırma amaçlı bir operasyon değilse. Eşine ancak 3-4. Sınıf orta doğulu ülkelerde rastlanan türden bir aymazlıktır. Bakalım kokusu çıkar 20-30 yıl sonra!
Krr okr 13 Temmuz 2019 01:06
15 Temmuzu iktidarlarini saglamlastirmak için fırsata çevirip esas suçluları yakalamak ve yargılamak yerine onbinlerce suçsuz insanı görevinden işinden edip binlercesini hapis ettikten sonra orada bir ruh olur Allah aşkına. Millet iktidarı sokaktan topladı, kutlanmali, şehitler anilmali ancak hakkı yenen masum insanların hakları da tez geri verilmeli. Esas suçlular cezalandırılmalı. Olayın siyasi ve medya ayağına daha ilisilmemis bile. Buraları bir temizleyin de görelim. Marşı TRT değil millet yazar zaten.
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 13 Temmuz 2019 10:41
2
Oraları temizlememek için 15 Temmuz araştırılması reddediliyor ve Babacan hakkında başlatılan soruşturma aniden geri çekilyor çorap söküğü gibi olmasın diye.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN