Back To Top
Vay Ulaştırma Bakanlığı vay!

Vay Ulaştırma Bakanlığı vay!

 - Son Güncelleme: 22.12.2018 Cumartesi 10:39
- A +

Ta Nisan ayında sormuştum “Ey Ulaştırma Bakanlığı bu ne iştir” başlığıyla...

O arada, haksız köprü geçiş cezaları çığ gibi yığıldı. Biriken tepki ve şikayetler İstanbul’dan Ankara’ya yol oldu...

Nihayet Aralık sonunda bir ses geldi. Ama Ulaştırma Bakanlığı’ndan değil, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’dan. O da ancak yaklaşan seçim hatırına ve sadece araç tipi yasağına aykırı geçişlerle ilgili.

Geç de olsa mağdurların sesinin Ankara’da bir dinleyici bulması memnuniyet verici. Niye geç duyuldu, Binali Bey daha önce nerelerdeydi demiyorum.

Fakat seçimler gelmese mağdurların duyulmayacak olması rahatsız edici.

Hatta şöyle bir ihtimal belirdi ki daha vahim; Binali Bey’in İstanbul’a adaylığı söz konusu olmasa ilgisini çekecek miydi, emin değilim.

Başıma geldiği için biliyorum, araç tipi kargaşasının yol açtığı mağduriyetler dışında da vatandaşı çaresiz bırakan hatalı cezalar üretiyordu sistem...

Hatırlarsanız, HGS kullandığım halde OGS’den kaçak geçiş cezası kesilmişti bana. 9 ay sonra, katmerli bir cezayla tebliğ edilmesi de kaymağıydı.

Ne iş diye aradığımdaysa, barkodu okuyamadığında sistemin HGS’yi bazen OGS ile karıştırdığı, ikisinin ayrı birimler olduğu ve bu karışıklığı düzeltmek için tebligatta belirtilen yolları izleyerek kapı kapı dolaşmam gerektiği söylenmişti.

Bu mükemmel müşteri hizmetleri anlayışına isyan eden kalabalık bir mağdur kitlesi oluşmuş meğer. O zaman fark etmiştim, yazıma geri dönüşlerden.

Bir tek Ulaştırma Bakanlığı’nda yankılanmamıştı...

Karayolları’nın ilgili birimleri birbirleriyle doğrudan konuşup kendilerinden kaynaklanan sorunu çözemiyordu.

Hatayı yapan onlardı. Ama aralarında mekik dokuyarak ve yetmezse itirazınızı mahkemeye taşıyarak sizin düzeltmeniz isteniyordu.

Sinir bozucu olduğu kadar maliyetli bir hak arama yoluydu. Yokuşa sürmek gibi bir şey.

Harcayacağınız mesai ve paraya değmezdi, İstanbul koşuşturmacasında kimsenin uğraşmayacağı bilinmez miydi?

Geriye tek yol kalıyordu, ödeyip kurtulmak...

Bana bir yıl için de üçüncü kez denk geldi. 6 ay geriden gelen son cezamı daha bu ay ödedim. Bakiyemde sorun yokken kaçak geçmişim yine...

Ceza adı altında salma salınıyor, gizli vergi toplanıyor denecek kadar sıklaşmış ve yaygınlaşmıştı.

‘Kanun zoruyla soyguna uğramış’ gibi ağır bir haksızlık duygusu yaşıyordu mağdurlar.

Neyse ki seçim belirdi ufukta. Müşteri memnuniyetini arttırma, seçmene küçük jestler yapma zamanı şimdi.

Binali Bey müjdeyi verdi, Karayolları kanununa geçici madde konarak araç tipi yasağıyla ilgili yanlışlıklar düzeltilecek. Ve bu sınıftaki ihlallere bağlı köprü geçiş cezaları düşecek. Ödenmişse, Mart sonuna kadar parası iade edilecek.

Yalnız, keşke seçim jestine kalmasaydı bu konu. Ve el değmişken, diğer türdeki ihtilaflı cezaları da kapsasaydı...

Tabii, tek kerelik af, sistemin aynı hatayı tekrarlamayacağı anlamına gelmiyor. Tartışmalı geçmiş cezaların bir kalemde silinmesi güzel olurdu da...Müstakbel hatalı cezalara kesin çözüm, ancak sistemsel sorunun giderilmesiyle mümkün, o ne olacak?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
eski islamcı 24 Aralık 2018 23:39
akp ilçe başkanı savcı oluyor ve bu savcı olan akp ilçe başkanı her önüne geleni tutukluyor tübitagın başına cammi müezzinini koy sonrada bilimsel hoşaf üret
KARAR OKUR 23 Aralık 2018 14:31
Halkına kazık atan bir hükümet olurmu.olur olur bal gibi olur.
KARARLI OKUR 23 Aralık 2018 14:30
Acaba seçim dönemi diye cezaları verip sonra da affedelim puan toplayalımmı dedi akp.bu akp den herşey beklenir.sakın yok demeyin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 23:57
BASTIR AKİİİF..ALLAHINA KURBAN.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 19:17
Siyasiler de sizin gibi .seninde başına gelmeseydi ilgilenmeyecektin cezalarla,siyasilerde seçim zamanı ilgilendi, herkesin yüzü birbirinden kara
KaRaR oKURu 22 Aralık 2018 17:18
İbrahim Kahveci beyle birer kahve için. Kendisi köprü vaziyetlerini elli defa yazdı. Tınlayan olmadı. Adamların umurunda değil. Ben bu kadar karakterini ayaklar altına almış bir iktidar dönemini görmedim, yaşamadım. bunları böyle şımartan siz biz halktımız. Düzeltecek olan da siz biz ve halktır.
Karar Okuru 22 Aralık 2018 14:21
Yeni sistem daha tam oturmadan hantallaşma, bürokratik aymazlık (iletişimsizlik, çözümsüzlük) uygulamaları vermeye başladı. Yoksa yeni sistemin işler hale gelmesini, benimsenmesini istemeyen “mahremler” mi devrede. Sayın Bahçeli’nin yeni sistemin yerleşmesi için nerdeyse boynunu taşın altına koyması karşısında bakanlık ve şürekasının bunca yanlışa, şikayete sebep olacak hatalar yapılmasına göz yumması anlaşılır gibi değil. Eminim sayın Cunhurbaşkanın bu olumsuzluklardan haberi yoktur ama olmalı, yoksa yazık olur bunca emeğe.
vatandaş 22 Aralık 2018 19:06
0
Cumhurbaşkanı'nın haberi olmadan iş mi yapılır bu ülkede.
Karar Okuru 22 Aralık 2018 23:38
1
Sayın Cumhurbaşkanı yapılan bu yanlışları, ihmalleri ve haksızlıkları biliyor ve itiraz etmiyor veya edemiyorsa, düzeltilmesi için hiçbir şey yapmıyorsa geçmiş olsun, demetktir. Hak, adalet ve ona bağlı olarak kalkınma diyerek iktidara talip olan İslami hassasiyete sahip olan, müslümanların ümidi olup17 yıldır desteklediği Akp iktidarı artık yozlaşmaya başlamış demektir. Akp muhalifleri artık sevinebilirler, çünkü kendilerinin birşey yapmasına gerek kalmadan iktidar kendi kendini tasfiye etmeye başlamıştır.
cem koc 22 Aralık 2018 14:20
Akif bey çok defa ben de benzer eleştiriler yapıyorum ama başıma gelen bu tür ogs,hgs olaylarında hiç sıkıntı yaşamadım. Ya kendileri düzelttiler ya da bir tlf. arama kafi geldi.Köprüden geçiş meselesi ise haklı bir eleştiri ve düzeltilmek istenmesi seçim yatırımı bile olsa problem çözme alışkanlığı yapacağından:)) iyi bir şey
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 14:08
Allah sevindireceği kulunu önce eğeğini kaybettirir, sonra buldurup sevindirirmiş. Binali Yıldırım seçim öncesi kaybolan eşeğin bulunmasına vesile olmaya çalışıyor
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 13:54
Sözleşmeli öğretmenlerin bir an önce aile birliği sağlanmasını istiyoruz bize yardım edin bir çare bulamadılar secim yaklaşıyor belki sesimizi duyarlar sizin sayenizde kucu k torunum her gün baba diye ağlıyor ne biçim iş ya eş ya iş dediler nuh diyorlar peygamber demiyorlar allah rızası için sesimizi duyun
Fizyolog 22 Aralık 2018 19:59
2
Vallahi ben de bu umursamazlığa isyan ediyorum. Ben de eşim ve 5 çocuğumdan ayrıyım. Benim gibi 20 bin eş durumu mağduru var. Bari yazarlar tercüman olsunlar. Başta cumhurbaşkanı, milli eğitim bakanı olmak üzere aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile adalet bakanı bu adaletsizliğe ailelerin perişan olmasına göz kapamasınlar... Sayın yazar ve karar yazarları bu trajediye el atın...
atilla pehlivan 22 Aralık 2018 12:19
KORKUNÇ geliyor bana. başkası hata yapıyor, ama benim hayatımı etkiliyor. gidermek için ben zaman ve para harcamak zorundayım. hatayı yapan işine devam ediyor! bu da devlet??? nefret ettiğim dönemlere geri döndük ne yazık ki...
karar okuru 22 Aralık 2018 11:43
Yine garip birşey oldu Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanının yerine beyanat verdi. Algı ne. Sanki bu afları Binali Yıldırım yapmış imajı. İstanbul BB adayıyız ya. Sinyalizasyonsuz Ulaştırma Bakanı pas geçilsin Binali Bey açıklasın. Bundan sonra herhalde Sağlık Bakanı Sporla ilgili beyanlar verebilir. Garipsiniz ve Komiksiniz.
Karar Okuru 22 Aralık 2018 18:51
0
Binali Bey icra makamımı? icra makamında olmayan, güya partiler üstü bir şahıs "affedildiniz" diyor. Eğer bu çelişkiyi başka birileri yapsaydı vay haline!......
musto 22 Aralık 2018 11:34
Köprü tünel yaparsın deli dumrul hesabı geçenden geçmeyenden para alırsın eski türkiyede hiç değilse altarnatif parasız devlet yolu vardır parası olmayan ordan geçer yeni türkiyemiz çağ atladı milli gelir arttı bunlar fındık fıstık parası ödeyin nankörlük etmeyin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 10:01
Düşünün meclis başkanı dert dinliyor o da İstanbul adayı olduğu için bundan sonra derdimiz deli Dumrul a anlatırım köprüden geçen 1 lira geçmeyen 2 lira
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 08:40
Bakan bey bu doğru soru değil deyince düşündüm gerçekten bu yönetenler halktan kopmuş ve tepeden bakar durumda halkının sorunlarını alaya alanları askıya almalıdır
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 08:23
Sisteme kediler girmiştır! Hani geçen belediye seçimlerinde Ankarada trafoya giren kediler vardiya! muhakak köprüdeki sistemede onlar girmiştır. Ha vatandaşın oyunu çalmişsın ha parasını ne far ederkı.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 05:36
İlâhi akif bey, biz geçmediğimiz köprülere para veriyoruz sesimiz çıkmıyor, siz geçtiğiniz köprüye üç defa fazla vermişsiniz. Ödediğiniz cezaları bölün gün sayısına, biz hiç gecmeyenlerin ödediği günlük bedelden azdır.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 02:11
Devletin paraya ihtiyacı var. Size kim diyor köprüden geçin diye? Geçiyorsan vereceksin kardeşim. HGS geliri tamam, OGS az ise oradan vereceksin. Geçmediğin köprü için de vereceksin, gitmediğin havalimanı ve hastane içinde vereceksin. Sen vatandaşsın görevin bu senin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 02:08
Bana birisi söyleyebilir mi Binali Bey bu bilgiyi hangi sıfatla yaptı? Meclis Başkanı sıfatıyla mı? Ben bugüne değin hiç mi hiç görmedim meclis başkanının köprülerle ya da bu tip cezalarla ilgili yorum yaptığını. Devletin içi dışına çıktı, bu kadar da olmaz demiyorum. Daha dibi var bu işlerin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 02:06
Sisteme ya feto ya da dış güçler sızmıştır. Yoksa bizimkilerin günahı yoktur.
Selim 22 Aralık 2018 01:09
Ben de aynı problem yaşıyorum şu an. HGS kullandığım hâlde OGS'den ceza gelmiş. Ayrıca aylar sonra sizin de belirttiğiniz gibi. Sorumlu olanlardan hesap sorulsun.
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 02:03
4
Sorumlu olanlar hesap soruyor. Onlara hesap sorulamaz. Onlar hesabı ALLAHa veriyorlar. Ben onların yalancısıyım. :)
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 00:19
Ülkenin haline bak:(((
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 02:05
1
Aha ülkeye kötü bir şey söyledi. Neyi varmış ülkenin. Derhal senin feto bağlantın araştırılmalı. Hiç olmazsa selam vermişsindir.
Karar okuru 22 Aralık 2018 08:55
0
Ne demek istiyorsunuz? Bu yazdiginizla dis mihraklarin ekmegine yag suruyorsunuz…
KARAR OKURU 22 Aralık 2018 17:47
0
Zamanlama manidar
KARAR OKURU 23 Aralık 2018 17:21
0
Bu seçim haçla hilalin savaşı :))))
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN