Back To Top
Yargının bile gerisine düştükten sonra

Yargının bile gerisine düştükten sonra

 - Son Güncelleme: 01.03.2019 Cuma 09:34
- A +

Cumhur İttifakı adaylarının yerel kampanyalarıyla liderlerinin genel söylemleri arasındaki ayrışmaya takılıyor herkes.

Nihat Zeybekçi’nin gözüyle İzmir’e beka sorunu uğramazken HDP legal bir parti ve seçmeninin sempatisini kaybetmemek önemli.

Binali Yıldırım İstanbul’da beka endişesi yaşamıyor, her vatandaşa ‘tercihin saygın ve başımın üstünde’ duygusu verip  her partinin oylarına talip olabiliyor.

Doğudaki adaylar mesela, HDP seçim bürosuna centilmenlik ziyaretinde beis görmüyor, bir oy bir oydur hesabıyla HDP seçmeninin antipatisini kazanmamaya oynayabiliyorlar.

Yeni Meclis Başkanı Şentop, teşekkür turu atarken ayrımcılık yapmıyor, HDP Grubu’yla da sıcak tokalaşma fotoğrafı çektirebiliyor.

Ama milliyetçi oyları tutma kaygısının öne çıktığı Ankara’ya, Kayseri’ye, Konya’ya gelince durum başka ya... Özhaseki’nin kampanyasında HDP meşru bir aktör sayılmıyor, eksik olsun denip oyları istenmiyor ya...

Deniyor ki; e daha kendi aralarında mutabık değillerken beka sorunu ve HDP’ye oy vermenin gayrimeşruluğuna millet nasıl ikna olacak?

Deniyor ki; adaylar kendilerini liderlerin söylemleriyle bağlı hissetmeyip ayrı telden çalarken Cumhur İttifakı şu ilde, bu ilçede kazanmazsa sistemin çökeceği, rejim bunalımı çıkacağı, kaos ve kargaşaya sürükleneceğimiz, dış güçlerin sevineceği, düşmanlarımızın bayram edeceği tezleri nasıl taban tutsun, vatandaşın kafası karışmaz mı?

Üstüne, Hans’la George’u kıskançlıktan çatlatacak kadar büyük ve güçlü Türkiye olup şaha kalkarken, ekonomimiz uçuşa geçerken aynı zamanda ölüm kalım savaşı verdiğimiz, yarına çıkıp çıkmayacağımızın belli olmadığı, ne olacağımızın seçim sonuçlarına bağlı durduğu, bir kader oylamasına gittiğimiz söylemindeki zorlama ve çelişkileri de koyun...

İktidarı sandıkta değiştirmeye talip olmayı bırakın, bir ilçe belediye başkanını seçimle değiştirmeye talip olmak bile bekamıza kastetme ihanetiyle bir tutulursa... Bunun demokratik siyaseti imkansızlaştıracağının, seçimi ve sandığı toptan anlamsızlaştıracağının ıskalanması da cabası.

Madem ülkenin kaderiyle Cumhur İttifakı adaylarının kaderi birleşti, kurtuluşumuz bu adayların kazanmasına bağlı, yoksa batarız biteriz, muhalefet devletimizin ve milletimizin bekasına karşı geliyor... Öyleyse diğer partiler niye var, ne demeye yarışa sokuluyorlar, neden kapılarına kilit vurulmuyor da isteyen onları seçebilirmiş, serbest ve meşru hakmış gibi ihanet suçuna fırsat tanınıyor soruları kafa bulandırmaz mı?

Parti kapatma davaları en çok, yargının ve kanunların toplumun gerisine düşmesi nedeniyle eleştirilirdi hep.

Fakat artık siyasetin, yargının da gerisine düşme tehlikesi baş gösteriyor.

Vatan Partisi, HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmuştu.

Önceki gün Başsavcı Mehmet Akarca, basın toplantısında ne dese beğenirsiniz?

Başvuruyu incelediklerini ama görevlerinin demokratik alanı mümkün mertebe vesayetçi anlayıştan uzak tutmak olduğunu söylemesin mi! Herkesin yasalar içinde siyasi faaliyetlerini sürdürmesinden yana olduklarını hatırlatmasın mı!

Kapatmak için can atmıyor, yasaklama fırsatı kollamıyor, siyasetin alanını ve demokratik katılım kanallarını genişletmeyi yargı bile savunuyorken öteki tezatların lafı mı olur!

Tamam, bir ağızdan konuşmuyorlar, fikir ve söylem birliği yok aralarında, nabza göre şerbet veriyor, yerine göre ne lazımsa onun propagandasını yapıyorlar, bu bir tutarsızlık...

Fakat asıl, siyaseti yargının bile gerisine düşüren bu tutarsızlığı tartışmamız gerekmiyor mu?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa Özdemir 02 Mart 2019 22:03
Sayın Akif Bey, Ak Parti önde gelenleri şaşırmışlar. Bir ülkede 40-41 milyon terörist olur mu? Ben şahsen ülkücüyüm ama cumhur ittifakına asla oy vermem. Bir kere hiç bir ciddi vaadleri yok. Tek kelime, tek mermi "beka". HDP teröristse kapatırsın.93 trilyon para verip sonra terörist dersen aslında "yardım ve yataklık" yapmış olmuyor musun, dersek yanlış mı?
acz 01 Mart 2019 22:07
Devletin ve milletin bekası söz konusu ise, seçimlerde devletin bekası ile zillet(alçak),hain ve teröristler arasında mı seçim yapacağız. Bence beka tehlikesi atlatılana kadar tüm seçimler iptal edilmeli ve tüm partiler kapatılmalı.!! Böylece hainlere, alçaklara ve teröristlere karşı memleketi korumuş oluruz.
KARAR OKURU 01 Mart 2019 21:51
Hele HDP'lilerin oyunu alabilmenin bir yolu olsa,HDP ile nasıl can ciğer kuzu sarması olur.Ağzından Kürdistan lafını düşürmez.
KARAR OKURU 01 Mart 2019 20:33
Yine tam bir Akif Beki yazımı olmuş düşündüren, iğneleyen, mizansen yanı güçlü objektif. Politikacının seçim için ileri sürdüğü argümanları var illa olacak ancak, seçmenin de kendince bir bildiği terçihlerinin oduğu kaçınılmaz..
KARAR OKURU 01 Mart 2019 17:57
Alo sayın Beki,A.Hakan'ı,Demirtaş'ı bir sahneye çağır.Sahne çok büyük olsun.Sahnenin her yanını Seyit Rızanın siyah beyaz resimleriyle süsleyin.Seyircileride ayrım yapmadan bu ülkenin kaybettiği evlatlarının sülüetinden oluşturun.Siz söyleyin bütün ağıt ve türküleri.Ödüllerinizi bu ülkeyi eski-yeni bütün yönetenler versin.Uzatmayayım sızın ödülünüz en iyi gözlemci,A.Hakan'ın ödülü en iyi güzellemeci,en iyi parlatıcı, mansiyonda bu ülke insanını temsilen İ.S.Çağlayangil'e verilsin. Oyunun adı da "İşte Bizim Hikayemiz" olsun.
Öyleyse diğer partiler niye var, ne demeye yarışa sokuluyorlar, neden kapılarına kilit vurulmuyor da isteyen onları seçebilirmiş, serbest ve meşru hakmış gibi ihanet suçuna fırsat tanınıyor soruları kafa bulandırmaz mı? KARIŞTIRIR. Bank Asyayı açık tutup sonra mudileri suçlu duruma düşürmek, Fetö sendikasına izin verip sonra üye olanları cezalandırmak, 17 Aralıktan sonra bile Fetö okullarına teşvik verip buraya çocuğunu gönderen veliyi cezalandırmak kafaları karıştırmıyor mu? Vicdanları sızlatmıyor mu?
Aliaddin ÖZİŞ 01 Mart 2019 16:58
"Yeni Meclis Başkanı Şentop,teşekkür turu atarken ayrımcılık yapmıyor,HDP Gurubuyla da sıcak tokalaşma fotoğrafı çektirebiliyor" öyle mi? Peki Muharrem İNCE Selâhattin DEMİRTAŞ'la görüştü diye yazılanlarla bu yazıyı yan yana koyalım bakalım ortaya ne çıkacak ???
Allah beynine,bileğine yani eline,yüreğine kısaca;tüm bedenine sağlık ve âfiyet versin güzel kardeşim.Bu yazınla, her şeyi allak bullak etmişsin.Bazılarnın bütün tezlerini yerle bir etmişsin.Birilerinin argümanlarını geçersiz kılmışsın.Sorduğun zor sorularla,telaş ve paniklemelerine sebep olmuşsun.Çok güzel yapmışsın akılı ve zeki kardeşim.Seni kutluyorum.
Özay İbrahimbaş 01 Mart 2019 14:23
Seçim kazanmak için her yol mübah mıdır. Toplumsal her değeri fütursuzca kullanmak hak mıdır. Tutarlılık, şahsiyet, ilkeler, dürüst olma kavramları, karşısındakini küçük düşürmeme ve rencide etmeme olgunluğu...ve eklenebilecek çokça başka insani değer...Bütün bunlardan yoksun bir insandan veya insanlardan geriye ne kalır ki...(Her halde geriye kalan, içi boş ve aldatıcı bir insan sureti olur.) Böyle insanlar seçim kazansa topluma ne yararları olabilir ki...
Yüksel dinçer 01 Mart 2019 14:17
ben siyaset yapan kişilere suç bulmam suç bunlara kanan halkta hıyarı her eline alanın peşine tuz'la koşmayacaksın birazcık beynini kullan be kardeşim.
KARAR OKURU 01 Mart 2019 13:22
Yakında davununoglu parti kuracak seni de adalet bakanı yapar sende bize adil olduğunu göster irsin
karar okuru 01 Mart 2019 11:18
Yozgat Boğazlıyanda şeker fabrikası için AKP li başkan diyorki başkalarına inanmayın buraya bizim iznimiz olmadan işçi giremez diyor. Hadi anladık ülkedeki yıllardır süren partizanlığıda. Adamcağız Bu şeker Fabrikasıda Başka şeker fabrikasıda Ak Partinin biz olmadan birşey olmaz diyor. Bakın ne diyor Fabrika Ak Partinin. Adam o kadar faşist zavallı bir ruh halindeki Fabrikayı Parti Envanterine kaydetmiş. Zannedersem yakında bu adamlar evinize bu ev Ak Partinin evi derse hiç şaşmayın. Şaka değil he Faşistlik böyle birşey.
Sermet Ilgaz 01 Mart 2019 11:03
Oy almak için yapılan siyasetle, memleket yönetirken (sırtında yumurta küfesi varken) ki siyaseti karıştırmayınız.
cumhur 01 Mart 2019 10:59
Sahipsiz vatanın batması haktır...Beka sorunu vardır!çünkü tekke düşmüş kel görünmüştür!İdare,idare ve artık idare edilecek durum da kalmadı!Yüce Mevla beterinden korusun.Gelecek günleri düşünmek bile istemiyorum...
ÖTÜKENLİKURT 01 Mart 2019 10:45
Ne demişti bir alim; "üstün zekanın göstergesi zor sorulara cevap vermek değil, zor soruları sorabilmektir"! Ne kadar zor sorular sormuşsun... Nasıl cevap versinler bu mantıksız ve tutarsız politik söylemin mucitleri! Bence YÖK üyesi yapılan profesör Bülent Arı haklı!? En güzeli tüm halkın cahil kalması, şayet senin yazıyı okuduysa değerli bilimadamını !? hafakanlar basmıştır. Koca koca koltuklarda oturan muhteremler gibi! İyi ki varsın Akif Bey, tebrikler...
KARAR OKURU 01 Mart 2019 09:54
Tabi tabi..10 ay içinde 2.500 000 (yazıyla ikibuçuk milyon) kişiye yeni iş yaratacağız diyen ve gözümüzün içine baka baka aklımızla dalga geçen damat hazretlerini tartıştık da bunu tartışmıyoruz öyle mi?Yazmış olmak yazıyorsunuz işte..
... 01 Mart 2019 09:54
Bence siyasiler değil halk eleştirilmeli... Siyasiler akıllılık edip halkın içerisinden çıkmış halkı yöneten kişiler. Halk onlardan memnun sonuçta halk ne isterse siyasiler onu söylüyor. Az okumuş olan kişiler(çıkarını düşünenler hariç) zaten siyasilerin hiçbirine güvenmiyor aralarından seçmek zorunda bırakılıyor. Bu güzel ülke bundan 50 yıl önce ne ise şimdi öyle, 50 sene sonra da aynı olacak Çünkü halk aynı halk. Bu halk öyle bir halk ki akşam çayı oldu mu haberlerde kendi desteklediği partisinin duymasını istediklerini söyledi mi
KARAR OKURU 01 Mart 2019 09:56
Ülke ile ilgili siyaset ve yargı konularında konuşmak yazmak anlamsız artık. Zamanında desteklerken düşünecektiniz. Atı alan Üsküdar’ı geçti. Bu kumaş dikiş tutmaz nitelikli insanlarda geleceği burada aramıyor. Seneye yazacak gazete de kalmaz.
KARAR OKURU 01 Mart 2019 09:34
Refah partisi fazilet partisi akparti kapatma davaları yaşa pkk açılımı yap şimdi herkese hain de terazi hiç dengeli değil kefelere dengelemek için başka şeyler koymak lazım
KARAR OKURU 01 Mart 2019 09:31
Yüz kızartacak noktalara gelmiş adam kayırmacılığı tartıştık,koca ulkede başka adam kalmamış gibi damadın bakan yapılmasını tartıştık da bunu tartışmadık öyle mi sn Beki?..
KARAR OKURU 01 Mart 2019 09:06
Milletini Cumhur İttifakı-Zillet İttifakı diye ikiye bölen biri tarafından yönetiliyoruz arkadaşlar. Bence bu nokta sözün bittiği yer.
KARAR OKURU 01 Mart 2019 07:25
Anlattığın şey, siyasetle yargının farklı düşünmesidir. Buna da yargının gerisinde kalmak denmez, açıkça kuvvetler ayrılığı drnir...
AKP'de tek seslilik diktatörlük, çok seslilik tutarsızlık... Yani AKP her halükarda eleştirilecek...
KARAR OKURU 01 Mart 2019 08:39
17
Evet AKP'de çok seslilik tutarsızlık. Çünkü AKP başkanı farklı konuşanları vatan haini sınıfına koyuyor. O zaman farklı konuşan vatan hainlerini neden kendi partisinde barındırıyor.
KARAR OKURU 01 Mart 2019 09:55
0
Niye ise eski destekçiler dökülüyor pişmanlıktan
Hikmet 01 Mart 2019 03:51
Evet, ülke olarak bir karar vermemiz gerekiyor. önümüzdeki yıllarda 2.5 milyon kişiye istihdam sağlayabilecek, ekonomisi güçlü bir ülkemiyiz, yoksa beka sorunu yaşayan bir ülke mi. Hangisi...
serkan aydogdu 01 Mart 2019 03:46
AKP ile siyasal islamcılar millete Ömer'in yamalı Hırkasını öneriler kendileri lüks içinde yaşıyorlar saraylarda villalarda malikaneler de günlerini gün ediyorlar Ejder suyu içiyorlar kilosu 4 bin liraya Beyaz çay içiyorlar yüzlerce makam arabaları var Jet uçakları var milyon dolarlık Biz ise ay sonunu getiremiyoruz faturalarınızı dahi ödeyemiyoruz her geçen gün hayat şartları daha da kötüleşiyor marketler pazarlar her yer Ateş pahası yeterli beslenemiyorum midemize et girmiyor Gerçekten bu ülkede Halimiz Duman Biz toplum olarak şu anda ayvayı yemiş durum
KARAR OKURU 01 Mart 2019 13:52
8
bu yazıya dislike atan arkadaşların medeni hallerini merak ettim.
musto 01 Mart 2019 01:41
Takke düşecek kel görünecek korkusu. Biz o belediye başkanlarını niye aldık bizim bildiğimiz size söyleyemediğimiz sebebler var.Açıklayamadığınız O sebebler devlet sırrımı açığa çıkacak.
Sefer 01 Mart 2019 00:59
Müthiş tespitler... Yargı çoktan rahmetli olmuş ama siyaset onun bile gerisine düşmüş..
Karar Okuru 01 Mart 2019 00:58
Bu siyaset tarzi surdurulebilir degildir, Cikisi olmayan tek yonlu bir tunelde yola devam ediyorlar. Artik geri donusu yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN