Back To Top
Yeni Akiflerle Nazımları kim özendirecek?

Yeni Akiflerle Nazımları kim özendirecek?

 - Son Güncelleme: 22.12.2018 Cumartesi 00:42
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninde çıtayı koydu; Türkiye’nin yeni Mehmet Akifler, Nazım Hikmetler, Necip Fazıllar, Kemal Tahirler çıkarmaya ihtiyacı var.

Anlıyoruz ki ekmek, su kadar şiddetli bir ihtiyaç hem de. Suyunu çektiğine, o toprağın kuruduğuna, çoraklaşmaya yüz tuttuğuna vurgu yapılıyor konuşmada.

Anılanlarla da sınırlı değil nesli tükenen yazanlar listesi. Örnek  isimlerden birkaçını sıraladı Cumhurbaşkanı, uzatmak mümkün.

Namık Kemaller, Refik Halid Karaylar, Süleyman Nazifler, Halide Edipler gibi yerli düşünce hayatımızın ne burçları, milli edebiyatımızın ne kutup yıldızları var daha.

Sorun şu ki, Cumhurbaşkanı’nın tam isabetle tespit ettiği üzere kültür ve sanat, tabiatı gereği özgür ve sivil bir üretkenlik alanıdır.

Özgürlük ve sivillik şartları sağlanmadan, sert iklim ılımanlaştırılmadan kültür ve sanatta gelişme, sıçrama, verimlilik beklenebilir mi?

Yeni Akifler, Nazımlar hangi ortamda olsa yetişir. Elverişsizliğe rağmen, taşa da ekilse bu kabiliyet yeşerir yeşereceği varsa...

Fakat madem yokluğu çekiliyor, kıtlığından yakınılıyor, böyle bir hedef konuyor önümüze... Eksikliği hissedilenlerin serpileceği vasatı ülke bugün oluşturuyor mu, oluşturmuyor mu, ona bakalım.

Erdoğan’ın deyişiyle fikir önderleri, vesayet kabul etmeyecek karakterdedir.

Bu karakterleri yüzünden de hepsine zamanında ağır bedeller ödetilmiştir.

Öldükten sonra bugün adları devlet katında onurlandırılan, topluma örnek gösterilen isimlerin çoğu yaşarken devletin hışmına, gazabına uğramıştır.

Çünkü düzenle ters düşmüş, çünkü iradeleri ve akılları üzerinde kurulmak istenen patronajlarla vesayetleri kabul etmemiş, çünkü itiraz hakkından taviz vermemiş, çünkü özgürlükleri için yerleşik nizamın yasak ve sansürleriyle kavgadan kaçınmamışlardır.

Devrin muktedirleri de hayatı onlara zehir etmekten, dünyayı  dar etmekten, yedikleri iki lokma ekmeği burunlarından getirmekten geri durmamıştır.

Kah hapishanelerde çürütülmekle, kah sürgünlerde süründürülmekle geçmiştir; zindana çevrilmiş, karartılmıştır hayatları.

Ömür törpüsü mücadelelerle yontulmuştur bugün iftiharla diktiğimiz o heykeller, sembolleştirdiğimiz o isimler...

O vatan şairi, bu hürriyet şairi, şu istiklal şairi denmemiştir. Düzene kafa mı tutuyorsun, rejime baş mı kaldırıyorsun, yoksa devlete karşı mı geliyorsun sen diye, tek tek hainler kervanına atılmıştır hepsi.

Söz hakkına sahip çıkmak her devirde suç, bedeli her daim kahredilmek olmuştur yani.

Çıkacağı varsa yeni Akifler, Nazımlar, Kemaller, Edipler çıkar zaten, müsaadeye tabi değil. İzin verilmese de, hayat hakkı tanınmasa da çıkarlar.

Mesele, çıkmaları kolaylaştırılıyor mu, zorlaştırılıyor mu?...

Mesele, önleri özgürlüklerle açılıyor, teşvik mi ediliyorlar? Yasaklarla başları eziliyor, örseleniyorlar mı?...

Yaşarken nasıl yaşatılacakları, böyle gelmiş böyle mi gideceği, bugünün dünden farkının ne olacağı, bu makus talihin değişip değişmeyeceği yani mesele.

Eskileri sürüm sürüm süründürüldü. Mesele, iklimin yenilerine de ‘gölge etme başka ihsan istemez’ dedirtip dedirtmeyceği.

Cumhurbaşkanı istikameti verdi, iklimlendirmeden sorumlu iktidar muhafızlarına duyurulur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 20:17
Cumhurbaskani Orhan Pamuk'un ismini neden soylememis? Nobel edebiyat odulu kazanmis baska edebiyatcimiz var mi? Ya Yasar Kemal?...Unuttu herhalde.
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 15:23
Erdoğan, Nazım Hikmet'i arıyormuş; Kemal Tahir'i soruyormuş. Kesinlikle birini HDP, diğerini FETÖ üyeliğinden içeri tıktıracak.
Onları çıkmaya mecbur eden, mecburiyet ortamlarından Allah'a sığınırız.Onlardan ibret alıp yararlandık mı ki?.
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 13:35
Bu ülkenin başıba be geliyorsa okumuşlardan geliyor, bizim cahillerimiz irfan sahibi onlar olayları daha mantıklı değerlendiriyor diyen bir rektör yardımcısını YÖK üye atayacaksınız, sonrada yeni Mehmet Akifler, Nazım Hikmetler vekleyeceksiniz. Yunan işgal etseydi daha iyiydi diyen fesli kadiri baş tacı edeceksiniz, sonrada niye yemi Necip Fazıllar, Halil İnancıklar çıkmıyor diyeceksiniz, Nobel Edebiyat ödülü alan Orhan Pamuğu memlekete sokmayacaksınız, bizde niye edebiyatçı çıkmıyor diyeceksiniz....
Karar okuru 21 Aralık 2018 12:44
"Allahın on pulunu bekleye dursun on kul, bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul, bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa, yaşasın kefenimin kefili kara borsa. N.F.KISAKÜREK.
n.öztürk 21 Aralık 2018 12:40
Sayın yazar; sıkıntılar- baskılar, kısıtlamalar- cezaevi koşulları. İşte sanatçı yetişmesine en uygun ortam, daha ne yapsınlar.
musto 21 Aralık 2018 11:25
Sorarlar ikinci bir Süleymaniye yapılabilir mi yapabilmek için bir sinan yetmez birde Sultan süleyman lazım derler bu trt de yayınlanan en güzel kuran okuma yarışması değil lafla olmuyor...
ÖTÜKENLİKURT 21 Aralık 2018 11:06
Bakınız efendim; karpuz yetiştirmek ayrı, şair, yazar, düşünür yetiştirmek ayrıdır! Keza köprü, yol yapmak ayrı, güzel sanat eseri ortaya koymak ayrıdır! Birisinde tohumu uygun toprağa atıp sulamak yeterli iken, diğerinde demilr çimentoyu karıştırıp uygun şekilde dökmek yeterli iken, sızlandığınız konuda sadece özgürlük de yetmez, çok iyi bir eğitim vermelisiniz çocuğa, beynine güzellikler nakşetmelisiniz ki, o beyin güzel eserler üretebilsin! Hem ülkedeki tüm çocukları imam olmaya ZORLA, hem de büyük yazarlar şairler, düşünürler neden ç
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 10:43
Yine ince,ince vuruyorsun,her şeyi dalgaya alarak yazıyorsun.üslup sevdirir kendisini.bilmem anlatabildim’mi?
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 10:41
Okuyanları gördükçe afakanlar basan bir profesör
Osman baharçiçek 21 Aralık 2018 10:25
Bir kahramanken daha sonra düşmana dönüştürmek. İşe en bariz örneği Mehmet Akif. Mustafa Kemalle ters döşünce Mısıra sürgüne gitmek zorunda kalan 11 yıl sürgünde kalıp tekrar İstanbul a dönen ve hayatının son dönemleri acı içinde geçen Akif bugün milli kahraman. Ama yaşarken ötekileştirmişlerdi tıpkı bugün olduğu gibi
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 10:05
Ödül verilenlerin çoğu bu ülkeden kaçmış hakaretlere maruz kalmış ,hainlikle itham edilmiş,hapiste kalmış insanlar .Devlet bir zaman imha sonra ihya ediyor
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 09:55
hocam daha dün portakal mı mandalina mı narenciye mi diyerek bir gazeteciyi hedef tahtasına oturttuk..bu şartlar da kim nazım olmaya cesaret edelir ki..
Daha şimdiden sekiz dile çevrilen, Uluslararası Yazarlar Birliği’nin (PEN) İngiltere merkezi tarafından Çeviri Ödülü’ne layık görülen, SEHER'in yazarı, daha bir kaç gün önce, mahkemede hakimlere şöyle hitap etti : Erdoğan'a boyun eğmedim için buradayım. Savcı 142 yıl istiyor. 141 yıl verirseniz hatırım kalır !
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 09:35
Bu baskıyla sanatın üretilmesi mümkün değil.
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 09:33
Daha yeni Ahmet telli gibi bir şaire “Hacettepe sana mezar olacak” diye slogan atıldı.
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 09:31
İsmi sayılan bu düşünürlerin yetiştiği ortam mi yoksa şimdiki ortam mi daha özgür... Kime göre neye göre... Siz yazıyor ve uretiyorsunuz biz de okuyoruz . Sorun şu ki ne siz objektif olabiliyor sunuz ne de iktidar medyası...
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 09:25
Cem küçük bulut yiğit savcı sayan mehmet metiner mehtap yılmazı kim yetiştirdiyse o işte.Gazetecilik hiç bu kadar onursuzlaşmamıştı.
karar okuru ben 21 Aralık 2018 09:13
dindar nesil isteyip, tekkeye mürid aramayanlar aynı kişiler ama.. Bari tarif edilen yazarlara ne yazmaları gerektiği de söylensin.. Sonra suçlu olmasınlar, bir eleştiri yaptılar diye..
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 07:52
Her sabah yazilarinizi okuyorum azda olsa umut yeşeriyor içimizde güne umutla başlıyoruz kalemine sağlık Akif bey
evin 21 Aralık 2018 07:39
biat kültüründen ne sanatçı çıkar ne de kaliteli sanat...sanat için özgürlük lazım...
Düşünülmeden söylenmiş bir söz : "sanat için özgürlük lazım...". Sadece Erdoğan'ın saydığı dört ismi ele alalım, bakalım hangi özgürlük ? Akif, yıllarca Hamid'in hafiyelerinin peşinde koştuğu bir istibdat dönemi şairi. Nazım, Necip Fazıl, Kemal Tahir … Her üçü de, ömürleri hapishanelerde çürütülmüş üç DEV sanatçı.
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 02:08
Bu yazarların benzerlerini yetiştirebilir miyiz bilmem ama bu şahıslara en azından M. Akif'e, tekrar dünyaya gelme, günümüz Türkiye'sinde yaşama şansı verilse ister miydi? Deja vü...
emekli bir vatandaş 21 Aralık 2018 00:18
o konuşmanın yapıldığı salonda kültür bakanı var mıydı? Okumamak için yapılan dergi,kitap ve e gazeteye getirilmek istenen vergi artışları için ne düşünüyorsunuz*
KARAR OKURU 21 Aralık 2018 00:13
Tebrikler. Bam teli
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN