Back To Top
Yeni yıldan beklediğim ayrımcılıklar

Yeni yıldan beklediğim ayrımcılıklar

 - Son Güncelleme: 29.12.2018 Cumartesi 09:04
- A +

Silahla kalemin artık ayırt edilebilmesini en başa yazarım.

Teröre karşı mücadele ile demokratik muhalefete karşı verilen mücadelenin birbirine karıştırılmamasını da koyun hemen yanıbaşına.

Devamında, bomba ile kitap arasında kurulacak tek benzerlik, ‘bomba kitap’ nitelemesiyle sınırlı kalsın. Hangisi daha tehlikeli diye kıyaslamak şöyle dursun, kitapla tehlike sözcükleri ancak ‘tehlikeli masallar’ gibi kitap isimlerinde yan yana kullanılabilsin, başka da geçirilmesin aynı cümle içinde.

E oldu olacak, itiraz ile ihanet, eleştiri ile düşmanlık da bir tutulmasın bundan böyle.

Yılbaşı yeni bir başlangıca vesile olsun.

Eleştiri ile suçun, sorgulama ile yasadışı faaliyetin kesin hatlarla ayrıştırıldığı bir dönemin miladına dönüştürülsün 1 Ocak.

Gönül istemez mi, ayetle slogan da ayrı tutulsun elbette.

Dini vaazla siyasi propaganda birleştirilmesin, cuma cemaatiyle miting kalabalığı da...

Cami ile parti de iç içe geçmesin.

İktidar mücadelesi ile din mücadelesinin aynı görülmediği ve gösterilmediği bir yıl olsun, kim dilemez!

Dilek demişken, şu temenni de eklenmez mi sıralamaya...Tehdit ve dayatma ile serbest tartışma aynı kefeye konmasın.

O arada, amaç ve ağız birliği ile organize suç da bir torbaya atılmasın bari.

Yani, sandıkta iktidar değiştirme hedefiyle darbe kovalayarak hükümet devirmek gibi gayrimeşru yöntemler birlikte yargılanmasın.

Demokratik tepki biçimleri ve hak arama yolları ile antidemokratik sokak eylemlerinin arası açılabildiği kadar açılsın. Barışçıl örgütlenme, gösteri ve protesto hakkı ile kriminal örgütlenmelere verilecek karşılık yer ile gök kadar uzaklaştırılsın birbirinden.

Mizahi taşlama ve hicvetme özgürlüğü ile hakaret yasağı aynılaştırılmasın, doğru yerinden iki ayrı kutba bölünsün. İlki, karşıt ya da taraftar demeden herkese tanınsın. İkincisi ise iktidardan ya da muhalefetten geldiğine, muktedire ya da muhalife karşı söylendiğine bakmaksızın herkese men edilsin.

2019’da görüp göreceğimiz en partizan kutuplaşma da burada yaşansın. Diline acı biber sürülecekler kampı ile hoşgörü ve tebessümle karşılanacaklar kampı arasında...

Ağzı bozuk militanlıkla provokatif muzipliğe, saldırgan fanatizmle ateş parçası hınzırlığa bir gözle bakılmasın.

Tek çatışma seviyemiz, partiler üstü bir siyasi güldürü anlayışına indirgensin.

En dışladığımız kışkırtıcılık şekli, zehirli öfke, nefret ve tahrik söylemi olsun. Zehir gibi işlek ve kıvrak belagat değil.

Hak ve sorumluluklar öyle dağıtılsın ki bu bölüşme, kanun önünde eşitliği ve adaleti sağlasın.

Güçlü ile haklı eşleştirilmesin, haklı olan hukuk karşısında güçlü ve üstün gelebilsin.

Kabarttığımız ayran, körüklediğimiz mangal, hapsettiğimiz korku, yıktığımız tabu, tutukladığımız öcü, şeytanımız gulyabani, üstünlüğümüz hayal gücü, kazancımız yarın, kaybımız dün, zaferimiz ümit, yenilgimiz reyting, gerilimimiz geçmiş, kayırdığımız gelecek, torpillimiz işsizler, endişemiz Tasmanya canavarı, kaçtığımız sürgün, ayrıştırdığımız kılçık, kaşıdığımız da göbekten ibaret çıksın.

2019’da karşılaştığımız tek ayrımcılık listesi bununla sınırlansın, diğer fişlemeler 2018’le birlikte geride kalsın. Şimdiden iyi seneler.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Aralık 2018 19:10
Hz. İsa'nın 2019. doğum yıl dönümü mübarek olsun. Böyle bir geceyi bahane edip her türlü günaha girenleri de Allah bildiği gibi ıslah etsin.
internet filozofu 30 Aralık 2018 08:01
2019 da türkiyede degişen bir şey olmayacak aynı hamam aynı tas gazeteciler yine hapse girecek tv lere (mualif olanlara ) ceza verilecek fetöcü diye binlerce insan tutuklanacak zamlar el ve mide yakacak işsizlik ve enflasyon tavan yapacak ve 100 tane daha ceza evi inşaatı bitirilecek akp türkiyesişnde yeni yılın eski yıllardan bir farkı olmayacak.
escape from world 30 Aralık 2018 07:09
akp ve diyanete inat yılbaşı kutlayacagım
amerikancı serkan 30 Aralık 2018 06:57
herkese mutlu noeller tanrı hıristiyan kardeşlerimizin noelini kutsasın amen god bless you amerika
Zeki 30 Aralık 2018 00:46
Bir temenni de benden, Allah senin gibi kalemlerin sayısını artırsın, ki geleceğe karşı ümidimiz yitmesin...
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 22:56
ALLAH masum ve mazlumlara yardım etsin. Evet ALLAHtan diliyorum zira kuldan umudumu kestim. Bu ülkeyi bu hale getirenlerin (sağ, sol, dinci, seküler) yanına kalmasın.
mehmetkarar 29 Aralık 2018 19:00
Kaleminden, dilinden bal damlayan tarafsız ile kaleminden, dilinden zehir damlayan yandaş eşleştirilmesin. Tarafsızın haklılığı yandaşın gücünden üstün gelebilsin
KEHANET :) 29 Aralık 2018 14:01
2019’un KARAR’a getirecekleri : Akif Beki,Elif Çakır,İbrahim Kiras,Mustafa Karaalioğlu,Yıldıray Oğur hakkında, örgüte üye olmadan, örgütçü olmak suçlaması ile davalar açılacak. Mehmet Ocaktan ve Mustafa Öztürk, cennette mutantan bir köşk promosyonuna kanan din yalakalarının attığı taşla terkidiyar eyleyecek. İ. Küçükkılınç yılın ittihatçısı; A. Taşgetiren,Mensur Akgün,Mevlana İdris yılın reisçileri seçilecek. Mehmet Doğan ile Hakan Albayrak, Atatürk’e sövme; Yusuf Ziya Cömert ise, ne akar ne kokar, kategorilerinde mansiyon alacaklar.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 11:49
BU BEKLENTİLERİN KARŞILANMASININ OLMAZSA OLMAZINI HERKES GİBİ BEN DE BİLİYORUM. ELLERİMİ AÇTIM GÖĞE; RABBİM ... AMİİİİİİİİİİİİİN !
emekli bir vatandaş 29 Aralık 2018 11:21
Sayın Beki bu dileklerini 31 Mart sonrasına ertelesen iyi olur.Tam da şimdi çok ihtiyaç var ayet ve slogana,dini vaazlarla siyasi propagandaya,cuma cemaatiyle miting kalabalığına,cami ile partinin iç içe olmasına'' her zamankinden daha çok ihtiyaç var çünkü gaz ,elektrik indirimleri bile BEKA sorununu çözmeye yetmeyecek.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 11:05
Sayın Beki bu harika dilek/ hayallere katılmamak ne mümkün.Gönlün gibi güzel kal.
Karar Okuru 29 Aralık 2018 11:05
Yeni yilda benim bekledigim; tren kazalari olunca, insanlar hayatini kaybedince sebep olanlar utanip istifa etsinler yeter.
metin p. 29 Aralık 2018 10:58
ELBETTE Kİ SİLAH İLE KALEM BİR OLMAZ.Ancak şu var ki bu ülkede silahını daha etkin kullanmak ve haklı çıkarmak için kalem kullananlar da vardır. Yapıcı muhalefet yapan Saadet parti ve hüda par hariç bu stratejiyi neredeyse bütün parti ve gruplar bugünkü iktidara karşı kullanmaktadırlar.Şiddeti kanıksamak ve normal göstermeye çalışmak siyaset değil,hainlik ve kaos üretimidir.Güzel bir yazı okuduk.Ama ne var ki eksiktir.Demirtaş ve sırrı gibilerine sempatik gözle bakmak yanlıştır. Çünkü bunlar silahlı güçlere hakim değil mahkumdurlar.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 10:54
Önce siz başlayın bekibey darbeci alcaklar in kinin gayrimesru sun cb değilsin gibi saçma sözünün üzerine güzel bir yazı dosenin gerisi gelir
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 10:33
2019'da beklentilerimiz hâlâ bunlarsa biz çoktan bitmişiz de uzatmaları oynuyoruz.
Tabi Tabi 29 Aralık 2018 08:25
"Dini vaazla siyasi propaganda birleştirilmesin, cuma cemaatiyle miting kalabalığı da... Cami ile parti de iç içe geçmesin. İktidar mücadelesi ile din mücadelesinin aynı görülmediği ve gösterilmediği bir yıl olsun, kim dilemez!".. Laiklik damarlarımızdan taşsın diyosun yani.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 12:14
4
bunu mu anladınız? e tebrikler arkadaşım...
BLACK EAGLE 29 Aralık 2018 02:43
BU ÜLKE DE GÜCÜ ELİNE ALAN KİŞİLER KENDİLERİ GİBİ DÜŞÜNMEYENLERİ EZMEYE ÇALIŞTIKÇA DEĞİL 2019 DA 2039 DA BİLE RAHAT HUZURLU BİR TOPLUM OLMA İDEALİNE ULAŞAMAYIZ
black eagle 29 Aralık 2018 02:36
ALLAH celle celalüh hazretleri hakkımızda hayırlısını versin akif bey gidişat pek iç acıcı görünmüyor
musto 29 Aralık 2018 02:25
Rahmetli İnönü bu ülkede namuslular da namussuzlar kadar cesur olmadıkca hiç bir sorunumuz çözülmez. temennim yeni yılda cesur bilinçli hesap sorabilen özgür bireylerin çoğalması.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 08:23
19
İnönüye rahmet okuyorsan daha çok beklersin
musto 29 Aralık 2018 11:58
2
Kul bilmezse mabut bilir ömrü cephede geçmiş bizlere bir ülke bırakmış din bezirganlığı yapmamış dürüst insanlara başka ne denir.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 01:57
İnşallah,iyi seneler Akif bey.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 01:55
Sizin istediğinizi Allah istemiyorsa konu kapanmıştır!!!
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 08:21
1
Bu mantığa göre Allah Yemen'de o kadar çok çocuğun ölmesini mi istedi yani?!
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 08:27
3
Açıklarmısın. Ben anlamadım da.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 08:47
2
Her olumsuzlugu Allah'a,fıtrata bağlayan bir zihniyete ironi yapmıştım ama olmamış demek ki.
KARAR OKURU 29 Aralık 2018 00:51
Başlığınız yeter :)
Karar okuru 29 Aralık 2018 00:43
Çamuruna çamur kattığımız bataktan şimdi niye şikayet ederizki biz ortadoğulular
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN