Back To Top
Yine ‘Yoktunuz’ monşerler!

Yine ‘Yoktunuz’ monşerler!

 - Son Güncelleme: 03.08.2019 Cumartesi 08:51
- A +

Geçen yıl Kasım ayında, Ahmet Güneştekin’in Macaristan’daki sergi açılışı üzerine yazmıştım. Müzeler şehri Peç’te, üç gözde müzede birden eserleri sergilenecekti...

Ama davete rağmen, açılışa ne Budapeşte Büyükelçimiz katılmıştı ne de temsilen gönderilen biri. Dahası, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına da kimse yoktu, elçilikteki ataşe bile.

Bu lakaytlık karşısında ‘Gözlerim eski monşerleri aradı’ diyerek hayal kırıklığımı yansıtmıştım.

Bugün de sanatın başkentlerinden Viyana’da, namlı bir müzede başka bir Güneştekin sergisi açılıyor...

Sordum gelecek var mı diye. Fakat yazmaya başladığım şu saate kadar, ne büyükelçilikten ne de bakanlıktan bir katılım teyit edilmiş değildi.

Nasıl aramasın şimdi gözlerim eski monşerleri?

Sanki her gün Türkiye’den bir sanatçının dünya müzelerinde bir sergisi açılıyor. O kadar alıştık ki bunlara, artık haber değeri bile taşımıyor. Başı kalabalık elçilikler de işten güçten bunlara vakit ayıramıyor, bir kutlama mesajı bile çekemiyorlar. Hangi birine yetişsinler ki, suçlayamazsınız bunun için onları. Öyle mi!...

Oysa bu bir görev, jest değil. Elçilikler ve ataşeler bunun için var. Kültür Bakanlığı ve bürokratları böyle açılımları sahiplenip desteklemeyecekse ne iş yapacaklar?

Kunstforum Wien, sanat devlerinin sergilerine evsahipliği yapmış, Londra Kraliyet Akademisi’yle sergi ortağı olan bir müze. Kimler geçmemiş ki buradan...

Klasik, modern ve avangart sanatın uluslararası öncülerini sergilemiş. Schiele, Kokoschka, Turner, Van Gogh, Cézanne, Picasso, Miró, Malevich, Schwitters, Kandinsky, Lempicka, Chagall ve Lichtenstein gibi büyük isimleri ağırlamış bir müze...

Ve dünya sanat çevrelerinde kabul gören bir sanatçımızın eserleri, ilk kez bu prestijli müzede çıkarma yapıyor. Yok başka örneği. Ama buradaki Güneştekin koleksiyonunda da yer alan ünlü duvar enstalasyonu ‘Yoktunuz’daki gibi, yoktu en önde olması gerekenler.

Türkiye, yurt dışında bundan daha etkili temsil edilebilir mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan demiyor mu “Orduların açamadığı kapıları sanat açar, bir tablo başarır” diye.

17 yıllık iktidarlarında en başarısız oldukları iki alandan biri kültür ve sanat politikaları diye de söylemiyor mu Erdoğan?

Budapeştepe’de, sonradan olma değil, çekirdekten yetişme, deneyimli bir hariciyecimiz büyükelçiydi, Ahmet Akif Oktay...

Viyana’da da benzer bir durum söz konusu. Büyükelçimiz Ümit Yardım, kıdemli bir Dışişleri mensubu.

İlgisizliğin kendisinden daha acıtıcı değil mi bu!

Büyükelçiler Zirvesi için Türkiye’de bulunma zorunluluğundan, Yardım’ın katılamayacağı bildirilmiş. Hadi geçerli mazereti var, hak verdik, temsilen göndereceği kimse de mi yoktu? Kutlama mesajı yazacak personel de mi tatile çıktı?

Mitoslar Evreni adlı sergi, 3-27 Ağustos günleri arasında gezilebilir. Kapanmadan önce merak edip görmeye gider umarım elçiliktekiler...

Marifet iltifata tabi. Sponsorunu da yazıyorum ki örnek oluştursun. Hassan Gozal’a ait DAAX Corporation üstleniyor. Sanatçıyı sergide temsil eden de Galerie Michael Schultz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 06:37
Evet doğru yazmışsın Akif Beki ! Aslında az bile yazmışsın ; Bu ! Ahmet Akif Oktay TC. Büyükelçisi ünvanlı şahıs! Acaba Macaristan Budapeste’de Türkleri tanır mı ? Türkler bu Ahmet Akif Oktay’ı tanır mı? Andrássy Caddesindeki Büyükelçilik binasına hangi Türk vatandaşını kabul ederler ?!?! İnşallah bir gün bu Türk milletinin gerçek temsilcisi o binada hizmet verecektir. Hala bu makamlarda “manşet” dediğiniz kişiler var! Mahmur Tok
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 11:53
3
Acaba kendisinden randevu talebiniz oldumu veya siz kendisine Hoşgeldiniz ziyaretinde bulundunuz mu, Türk milletinin gerçek temsilcisi kim oluyor merak ettim. Sayğılar
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 23:42
0
Randevunuza olumlu / olumsuz cevap bile alamadığınız kişiye nasıl hoşgeldin diyeceksiniz ?! “ sayın yetkili “..., Aradığınızda ulaşabildiğiniz yetkili kişidir Türk milletinin temsilcisi... aslında bu yazdıklarımı en az bizler kadar bilen kişisidir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 06:07
0
Güzel ve doğru yazmışsınız. Ben de aynı kanaatteyim. Szeged’den geldiğimdeki yaşadıklarımı bir ben bilirim. Kimin için o orada oturur ki ? Düzelir bir gün umarım. Ö. S.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 19:47
O söylediğiniz yetkililerine emir aldığı ikinci bir yer daha var. Sizde iyi biliyor sunuz. Şeyhleri. Dışişleri illa katılacaksınız diye yazılı emir göndermemişse kendilerine göre günah olan şeyhinin kızacağı resim veya heykel sergisine katılmazlar.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 23:45
0
Anlamadım bu işi. BE ligin sitesinde Serginin açılışına geniş bir heyetin Katıldığı söyleniyor sanatçı tebrik ediliyor. Hangi haber doğru şimdi kafamız karıştı doğrusu
Reisçi 03 Ağustos 2019 19:04
Size eski monşerlerinizle mutluluklar dilerim. O eski monşerlerinizin milletimizle ve değerlerimizle bir bağı yoktur. Onun için monşerlerinizi alın o müzeye bağıslayın.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 19:58
1
O eski manşetler kardak kayalığının önemini anlayıp dünyayı ayağa kaldırmıştı, milli değerlere bağlı hariciyeciler zamanında her birinin etrafında bize göre 6 mil, yunanlılara göre 12 mil kara suyu olan 13 ada ve adacık yunanlılar tarafından işgal edildi. Yerli ve milli hariciyeciler olayın önemini daha yeni anlamaya başladılar. Ben oyumu eski monşerlerden yana kullanıyorum. Siz değerlerine bağlı hariciyecilerinizi alın sizin olsun.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 18:55
Bilet almadan piyango çıkma ihtimali ni bile geride bırakan ihtimallerden bahsediyorsunuz.Ama temiz tabanlı saflığınız hoş durmuş.Saygılarımla.
Mustafa ALSANCAK 03 Ağustos 2019 16:36
2)Monşer’ler birbiri ardına söz alıp diğer Büyükelçiliklerin davetlerinde Kıbrıs’ı Yunanistan’a bırakmadığımızı bahane ederek biz Türk Büyükelçilerine söylemedik laf bırakmıyorlar. Adayı Yunanlılara bırakın da biz de Avrupa’da rahat nefes alalım dediklerinde Demirel konuşmaları itirazsız dinleyip biraz düşündükten sonra:”Efendiler konuşmalarınızı dikkatle dinledim. Ama bu olacak şeymi? Ben sizin rahatsızlık duyduğunuz konuyu Kıbrıs’ı Yunan’a verelim diye nasıl söyleyebilirim? Siz benden imkansız birşey istiyorsunuz.Şartlar ne olursa olsun garantörlük sorumluluğumuz da var.Kimse değiştiremez.
Mustafa ALSANCAK 03 Ağustos 2019 16:17
1- Sayın Beki; dışişleri artık o adınıettiğiniz eski dışişleri bakanlığında yetişmiş Monşer!lerden oluşmuyor olabilir. Zaten AKP’nin sanat anlayışını uzun uzun anlatmaya gerek yoktur. Büyükelçiler sergilere katılamıyorlarsa kaç tane birinci ikinci katip diye görev yapan memur da mı gönderemezler. Ama pekçok Elçiliğe imam hatiplileri gönderdiklerine göre onların da bu gibi sosyal faaliyetlere ayıracak pek vakitleri olmuyordur. Rahmetli S. Demirel başbakan iken bütün Avrupadaki Büyükelçileri VİYANADA TOPLANTIYA ÇAĞIRIP KIBRIS KONUSUNU KONUŞMAK İSTEMİŞTİ. Sonradan kendisinin anlattığına göre
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 14:42
0
Merhaba benim vatandaş olarak gördüğüm birçok kültür etkinliğinde resmi temsilcilerimizin de olduğudur, bu vesilelerle kendileriyle Tanışma ve sohbet Fırsatı da buluyoruz. Kendilerine biz sanat Dünya'sı olarak müteşekkiriz.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:21
Sayın Beki, siz hala umudunuzu koruyorsunuz. Her kurumun içini boşaltıp dejenere ettikleri gibi dışişlerine de liyakatsız ya da talimat almadan kılını kıpırdatamayan kişileri getirdiler. O tür yerlere katılmak için illaki sanattan anlamak şart değil ancak nezaket kurallarını bilmektir önemli olan.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:15
Erdoğan demiyor mu “Orduların açamadığı kapıları sanat açar, bir tablo başarır” diye.Yazmışınız. Ay inanmıyorum essah demiş mi! Nası oluyormuş anlatsa da öğrensek.Keşn bu söz emaneten alınmış, ama kendi malı gibi kullanmıştır.Resimden anlıyormuymuş..
İbrahim Erdoğan 03 Ağustos 2019 14:19
Ser, sanat, müze vb. Bunlar da nerden çıktı. Böyle şeyler bizi bozar!.. Hem bunların tamamı "UCUBE" tanımına dahil değ mi?..
E.K 03 Ağustos 2019 13:55
Oralarda bir pazar yerinde Akp baglantili biri Islam eserleri adi altinda bir sergi acsaysi, elcilik tam kadro orada olurdu...Elciliklerin evrak damgalamaktan baska hic bir fonksiyonlari yok...Derde devalarida yok..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:15
0
MaaleseF ne İslam eserlerine ne de tarihi eserlere saygı ve ilgi gösteriyorlar. Sanat anlayışları en büyük, en rüküş, estetik yoksunu, eserler diyemeyeceğim , şeyler...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 14:47
0
Öncelikle evrak damgalamak Dediğiniz de Vatandaşa hizmet anlamında konsolosluğun görevleri Arasında yeralır. Derde devaları da yoktan kasıt nedir biz vatandaş olarak anlayamadık. Benim izleyebildiğim kadarıyla ÇOĞU yere kimin davet ettiğine bakmadan katılıyorlar. Gittiğim birçok yerde temsilcilerimizi görüyorum. Siz en son hangi Sergi açılışında idiniz ? Belki tanışmışızdır.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 13:06
Macaristan Budapeşte’de, Avusturya Viyana’da yaşayan Türklerin kaçı tanır bu Büyükelçileri ? Elçilik binasının dışında “hangi Türk etkinliğinde “ var, bir Türk işletmesine/ dükkanına uğramışlığı var?! Yaptıkları da formal işler ? Yerelde yaşayan Türklere de bir sormak lazım. Performanslarını belirlemek için. Murat Şahin
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 14:04
1
Onbirlerce Türk işletmesi olduğuna göre sabah aksam gezmeleri bekleniyor? Siz kimi hangisini davet ettiniz de faaliyetinize gelmediler? Siz onları ziyaret edip Hoşgeldiniz dediniz mi ? Bunların cevabını ben merak ediyorum. Zira davet edildiklerinde gittiklerini biliyorum.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:31
0
Bütün ilgili vatandaslar tanır. Davetli oldukları her yere de giderler. Kapıları bize hep acık olmustur. Ulasmakta zorluk cekmiyoruz Bazen programları uygun olmayabiliyor ama en kısa zamanda telafi ediliyor.
Karar Okuru 03 Ağustos 2019 12:20
Akp hükümetlerinin şu an ki durumunun icraat bazında bir göstergesi ve belediye seçimlerini kaybetmelerinin sebebi. Devlet ve millet işleri rölantiye alınmış, kendi başına gidiyor. Görevini olması gerektiği yapmak artık gerekli değil çünkü Reis çalışıyor her şeyi nasılsa halleder havası hakim. Tıpkı 2002 öncesi gibi. Ama millet bunu görüyor, bizzat yaşıyor ve seçimlerde bunun hesabını soruyor. Akp’liler anlamalılar ki artık sadece Reisin çalışması yetmiyor. Yeni sistem her kesin çalışmasını ön görüyor. Yoksa 2023 hezeyan...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:35
ülkemde bir yerlerden izinsiz tuvalete bile gidilemiyor ki artık...!
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:55
Ahmet Gümüştekin'in kim olduğunu bildiklerinden emin misiniz?
Halil Akıncı 03 Ağustos 2019 10:38
Eski olsun çakma olsun Monşerlerin görev anlayışları” mücbir sebeplerle “değişti.Bizlerin yetiştirdiği monşerlerin sicili çakma bir Bakan Yardımcısı ve bu yetmeyince çakma bir personel genel müdürü tarafından veriliyor.Sınav komisyonu yönetmeliği de Bakanın istenilen değişikliği her zaman yapmasına imkan verecek şekilde değiştirildi.Şimdilik eski kadrolar kendilerine izin verildiği ölçüde işleri yükleniyorlar.Kaynağının ne olduğu anlaşılamayan bu kin devam ederse onlar da itlaf edilirler.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:28
Ahmet güneştekin belli ki akp li olmaması, ikincisi de Batmanlı Kürt olması....
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:05
5
Ben Büyükelçiliğin Facebook sitesini takip ediyorum . Vaktiniz olursa sizde takip edin . Kültür sanat konularındaki ilgileri ve faaliyetleri sizin düşündüğünüzden çok daha ileri düzeyde . Karar ciddi bir gazete . Okuyucu yorumlarının da bilgiye dayanması ve doğru olması gerekir .
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 08:38
Ayak takımının böyle ince işlerle işi olmaz. İhale var desen koşa koşa gelirler.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 08:27
Cumhurbaşkanına “erdoğan” diyerek küçümsemenizi size yakıştıramadım. En başta sizin % 52 oy almış bir cumhurbaşkanına saygılı olmanız gerekir. Sizi kınıyorum.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:40
1
Yazar ne diyecekti cumhurbaşkanına. Erdoğan değil mi adı?
Nermin Öztürk 03 Ağustos 2019 10:51
1
Sadece Erdoğan deseydi haklı olabilirdiniz ama Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Cumhurbaşkanı Erdoğan denir. Adam Cumhurbaşkanı, Soyadı da Erdoğan... Ne demesini bekliyordunuz? Yazın da bilelim.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:03
0
Mahmut mu desin?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:44
0
Esas ben sizi kınıyorum yüzde ellinin üstünde oy almış birinin soyadını bilmiyorsunuz
KaRAR OKURu 03 Ağustos 2019 12:05
1
Hayret yahu! millette hain, illet, zillet diyen birine ismiyle hitap etmek bile fazla nezakettir zaten. 52'ye göre saygı bekliyorsunuz, %92 oy alan darbeci Kenan Evren'e nasıl hitap edelim bu mantığa göre.
"Ne istediniz de,vermedik'!.. 03 Ağustos 2019 16:52
1
RTE'nin TV Kanallarinda devamli olarak,Sayin Kemal Kilicdaroglu'na ',Bay Kemal 'hitabi icin ne düsünüyorsunuz? Buna itiraz etmek istermisiniz,RTE'ye yakisiyor mu?Biraz da bu cepheden baksaniz(!)..
Karar Okuru 03 Ağustos 2019 07:03
Peşinden bir zaman koştuğunuz bu anlayışın gerçek zavallı durumu şimdi size de görünür olmuş eh buda bir gelişme bu kısır beşeri çöplükte.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 05:43
Gürkan Engin'in Youtube'deki "İslam Nasıl Tahrif Edildi" adlı videosu neden olmadıklarını çok güzel bir şekilde açıklıyor. İzlerseniz sebebini bulursunuz.
Süheyl CALISKANOGLU 03 Ağustos 2019 05:13
Budapeste'de Cami acilisi olsaydi, cümbür cemaat toplanirlardi, Türkiye'den kalkar gelirler, acilista bir de "nutuk atarlar'ici bos bir sürü laflar ederlerdi.Sanat ,kültüre "karnimiz tok'(!)
Has Parti 02 Ağustos 2019 23:56
Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliğinde Almanca bilen personel olmadığı için muhtemelen, farketmemişlerdir bile.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:57
3
Sergi hakkında Sizden daha bilgili olduklarından şüpheniz Olmasın. Ancak sizin konunun eveliyatını bilmediğiniz kesin. Kültür konularında BEliği bir gün ziyaretle Bilgi almanızı öneririz Bu konularda kapılarının açık OLDUĞUNU biliyorum. Selamlarımla.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:00
0
Almanca bilen kimse yok mu? Emin misiniz ? Sonra özür dilemek durumunda kalmayın.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:46
1
Önemli bir noktaya parmak basmışsınız.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:57
0
Almanca bilen yok muhtemelen ? Farketmemişlerdir bile ? Emin misiniz ????
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:46
0
Büyükelçilikteki üst düzey yetkililerden biri Berlin'de büyümüş, Almanya eğitimli, bir başkası Köln aksanıyla güzel Almanca konuşur.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:53
0
Bir gün Büyükelçiliği ziyaret ederseniz hem dil hem de kültür bakımından ne kadar ileri düzeyde olduklarını görürsünüz. Hiçbir somut bilgiye dayanmayan çamur at izi kalsın mantıklı bu yorumunuzu da kınamamak elde değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN