Back To Top
Cemal Kaşıkçı ve diğerleri için...

Cemal Kaşıkçı ve diğerleri için...

- A +

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda kaybolduğu gün, bir kısmı resmî yetkili olan 15 Suudi Arabistan vatandaşı iki ayrı uçakla İstanbul’a gelip, Kaşıkçı kaybolduktan sonra -aynı gün içinde- Türkiye’den ayrılmış.

Türk vatandaşı bir hanımla evlenmek için gerekli resmî işlemleri yaptırmak isteyen Kaşıkçı’nın o gün konsolosluğa geleceği önceden biliniyordu; kendisine günler önce verilmiş bir randevu söz konusuydu; Suudi Arabistan yönetimi, Kaçıkçı’ya bir fenalık yapmayı planlamış ve o fenalığı icra etmek üzere o gün İstanbul’a bir ekip göndermiş olabilir. Belki de ortada böyle bir plan yoktu; konsolosluktaki bir görevlinin -mesela istihbarat sorumlusunun- elinden bir ‘kaza’ çıktı belki de…

Öyle veya böyle; 2 Ekim Salı günü saat 13.00 sularında konsolosluk binasına gireli beri kendisinden haber alınamadığına göre, o binada Kaşıkçı’ya bir fenalık yapıldığı kesin. Kaşıkçı’nın o binaya girerken buna ihtimal verdiği de kesin; zira, dışarıda beklemesini istediği nişanlısına “Bir şey olursa hemen Yasin Aktay ve Türk-Arap Medya Derneği’ne haber verirsin” dediğini biliyoruz.

Binanın çevresindeki mobese ve güvenlik kameralarının kayıtlarında Kaşıkçı’nın binaya girdiği görülüyor, çıktığı ise görülmüyor. ‘İşi bittikten sonra çıktı gitti’ diyen Suudlu yetkililer, bunu belgeleyen bir kamera kaydı göstermeleri istendiğinde, konsolosluk kameralarının kayıt yapmadığını söylüyorlar. (Yersen!)

Muazzam bir pişkinlik! Muazzam bir küstahlık!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın, Bloomberg televizyonuna verdiği demeçte, “İstanbul Başkonsolosluğumuzda arama yapması için Türkiye’ye izin verebiliriz” demesi de öyle. Sanki bu saatten sonra mesele hâlâ Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında olup olmamasından ibaretmiş gibi! Anlaşılan, içerisi görünmeyen bir arabayla -belki de bir arabanın bagajına koyup- konsolosluk binasından çıkarmışlar Kaşıkçı’yı. İnşaallah sağ olarak çıkarmışlardır ve Kaşıkçı hâlâ sağdır. Çok zayıf bir ümit… Ne yazık ki Kaşıkçı’nın öldürülmüş olması ihtimali yüksek.

İngiliz haber ajansı Reuters, evvelki gün geçtiği bir haberde,  “isimlerinin açıklanmasını istemeyen Türk yetkililer”e dayanarak, Türk polisinin Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne inandığını bildirmişti. Türk-Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı da dün yaptığı açıklamada “Yetkililer bize öldürüldüğünü ifade ettiler” dedi.

Kışlakçı’nın açıklamasından: “Hepimizin başı sağ olsun. Bütün dünyanın başı sağ olsun. Cemal Kaşıkçı sadece Arap dünyasında bilinen bir isim değil, dünyada bilinen bir isimdi. Bize iki gün önce haber ulaşmıştı. Dün teyit ettirdik. Öldürüldüğü haberi doğru. Çok vahşice öldürüldüğü yönünde bilgilere ulaştık. Öldürüldüğü kesin, fakat barbar şekilde öldürüldüğü yönündeki iddiaları tam teyit ettiremedik. Bugün yarın yetkililer bu konuda açıklama yapacak. Ellerinde ciddi deliller olduğunu biliyoruz… Bize şunu söylediler; ‘Başınız sağ olsun’ dendi. ‘Cenaze hazırlıklarını yapın’ dendi…”

***

Bir yerde okumuştum; Cemal Kaşıkçı, mevcut Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye’ye alenen düşmanlık etmesine karşın Ankara’nın Riyad’a dostluk göstermeye devam etmesini akıllıca bir siyaset olarak görüyordu… Şimdiye kadar öyleydi belki; fakat Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan devleti tarafından Türkiye’de öldürülmesi yahut ‘kaybedilmesi’ gibi bir gelişme karşısında, bu siyasete ara vermek akıllıca olacaktır.

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay’ın, Cumartesi günü Yeni Şafak’ta yayımlanan “Cemal Kaşıkçı nerede?” başlıklı yazısında dediği gibi: “Düşünce derinliğiyle, siyasi duruşuyla, meselelere dertli, dirayetli ve basiretli yaklaşımıyla gerçek bir entelektüel olan Cemal Kaşıkçı’nın Türkiye’deyken başına gelenler, hiç eğip bükmeden söyleyelim, sadece ona karşı değil, Türkiye’ye karşı bir operasyondur. Türkiye’nin de olayı böyle görmesi bir zarurettir ve şu anda da bu zaruretin mucibince hareket ediliyor.” Cemal Kaşıkçı’ya Türkiye’de yapılana Ankara tarafından mümkün olan en sert şekilde tepki gösterilmezse, hem Suudi Arabistan devleti hem de başka devletler Türkiye’de bu türden yeni operasyonlara girişmek için cesaretlendirilmiş olur.

Tabii ki mesele sadece “Türkiye’de bunu nasıl yaparlar!” meselesi değil. Suudi Arabistan’da, iktidarı eleştiren -veya iktidarın nazarında muhalefet potansiyeli taşıyan- herkes zulme uğruyor (resmen gözaltına alınan yahut tutuklanan kimselerin yanı sıra Cemal Kaşıkçı gibi ‘kaybedilenler’ de var) ve bu zulmün genel olarak da telin edilmesi lazım. Bu ise daha ziyade sivil toplumumuza düşen bir görev. Turan Kışlakçı, dünkü açıklamasında, Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı düzenleyeceklerini açıkladı; bu vesile ile büyük bir kalabalığın toplanıp Suudi Arabistan’daki istibdat rejiminin bütün kurbanları için sesini yükseltmesi umulur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ekim 2018 18:07
Suudi Arabistan istanbul konsolosluk binasina kamera doseyen hangi firma ise yardimci olsun savciya cozerler olayi.
KARAR OKURU 10 Ekim 2018 05:39
devletin beka'sı için kundaktaki kardeşini öldüren osmanlıyı hoşgörenler ,şimdi suudi yi kınamak yoluna gidiyorlar.. herşeyimiz iki yüzlülük
KARAR OKURU 09 Ekim 2018 16:18
islami rejimlere bakalım:suudi arabistan, iran, sudan, afganistan, pakistan vb...hakan bey buraların hangisinde yaşamak istersiniz?bir de bu ülkelerin yolunda gidenler var.onlarda da can güvenliği, fikir özgürlüğü diye bişey yok.varmış gibi yapıyorlar.acaba hakan bey türkiye'de sivil toplum örgütü kaldığını zannediyor mu?hükümeti destekleyen ihh bile çok hafif dozda eleştiri getirdiğinde nasıl susturulduklarını gördük.
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 19:05
Türkiye kamuoyu bunu olgunlukla karşılamalıdır.Neticede Suud "devletin bekası" yapmış olamazlarmı (!) Ne olur öncelikle bu düşüncenin imhası onun yerine hak ve adeletin ihyası için çalışalım.
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 17:34
Kaşıkçı için gıyabi namaz eda edilecek, sloganlarla suud rejimi telun edilecek , hükümet biraz sesini yükseltecek , her şey para değil diyecek BİRAZ DAHA PETRODOLAR gelecek. Herşey normale dönecek... daha ötesi varmı hakan bey...
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 14:07
Türkiye deki faili meçhullerin hesabını veren oldu mu? Cumartesi annelerin eylemine izin vermeyen iktidara sesiniz çıkmaz ama uygur, filistin, çeçenistan bosna, myanmar, burdaki insanlara ses verin diyorsunuz şimdilik müttefikiniz olmayan suudilere karşı ses verin diyorsunuz. Cemal kaşıkçı sünni bir müslüman peki yemendeki ölenlere sırf mezhebi farklı diye ses etmezsiniz suudilerin yemen de öldürdüğü çocuklara ses vermezsiniz. Sizin vicdanınız sadece devlete çalışır.
Delidumrul 11 Ekim 2018 18:34
0
Bütün afralı, tafralı ve de "vicdanlı " söyleminizin aksine, Suriye'yi es geçmeniz, ne olduğunuzu ayna gibi gösteriyor ...
hamza akyol 08 Ekim 2018 13:59
nerdeyse bütün terör örgütlerini finanse eden suudi arabistanın, bir gazeteciyi herhangi bir yerde öldürtememesini ve kendi konsolosluk binasında öldürmek zorunda kalmasını aklım pek almıyor.
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 22:14
0
Dünyada egemen medyanın insanlığa giydirdiğinden başka hiçbir şey düşünmeyin sakın....neredeyse bütün terör örgütlerini suudlar finanse etseydi dünyayı onlar yönetiyor olurdu,ama dünyayı başkaları yönetiyor...
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 10:04
bu ülkede ergenekon diye içeri girip hastalıktan ölenler oldu. sonra ergenekon davası çöktü. hepsi aklandı. sanki bizim arabistandan farkımız var..
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 09:48
Ben telin mitingine filan katılmam.Güçlü devlet protesto gösterisi, gıyabi cenaze namazıyla uğraşmaz, sesini yükseltmez, sessizce kodu mu oturtur. Sen de Suudi Arabistan'ın canını yakabiliyor musun? Türkiye dünya istihbarat örgütlerinin serbest oyun alanı. Geliyor, operasyonu çekiyor, elini kolunu sallayarak bir de sana nanik yaparak gidiyor. İstihbaratın zayıfsa bir hiçsin.
Abdullah hasan 10 Ekim 2018 09:44
0
Şİmdi Türkiyede ki imhalar istihbaratların savaşımı? İhmallikmi, yoksa gücüne göre görmemezlik ilişkisimi? şununiçin diyorum; En kestirme saklanma yolu ortada olmaktır denilir , onun için aklıma takıldı.
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 07:43
Yemen e çıkmamayan ses kutsal arabistan a mı çıkacak.Çeçenler suikastle öldürülüyordu en azından burda ise göz göre göre...
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 03:39
Turkiye bu olayi elestirecek durumda degil su anda. Bu ulkede muhalif gazeteciler, akademisyenler hapse atilmiyor mu? Turkiye basin ozgurlugunde 180 ulke arasinda 157. sirada. Dusunce ve ifade ozgurlugunu kullananlar buyuk risk alarak bunu yapiyorlar ve bu yurekli insanlar dislaniyor...Suudi Arabistan zaten kuruldugu gunden beri ucube bir ulke olmus. Krallikla yonetilen bir Ortacag ulkesi. Islami kullanarak halkina zorbalik eden bir kabile devleti. Petrol zengini oldugu icin ABD ve AB o ulkede olup bitenlere gozlerini kapamis. Bu cinayet de cezasiz kalacaktir. Bir ay sonra unutulur gider.
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 22:18
3
ne kolay ezberletilenleri yazmak ve düşünmek.ingilterede krallık
karar okuyucusu 08 Ekim 2018 02:46
ahahhaah tatlı su müslümanları sizi işbaşında olan sizsiniz hala kalabalık toplansınmış beceremiyoruz deyin sizde kurtulun bizde emin olun kemalistler sizden daha dirayetliydi
Abdullah 08 Ekim 2018 02:07
Suudi Arabistan’daki istibdat rejimi dediginiz sey islami seriat rejimidir, lutfen hakan bey yazdiklarinizi bir daha dusunun, arabistana da mi laiklik getireceksiniz?
Vatanperper 08 Ekim 2018 09:53
6
Sakallarını rakıyla beyazlatmış şovenistlerin yaptıkları ortadadır.O durumda herşey mübah.Bunlar enbüyük emperyalist ülkenin yaptıklarını görmezlezler ya da o meyanda davranırlar , Başkalarına gelince klavye savaşçılarına dönüşürler.Lütfen sadece muhalefet olsun diye yazmayalım . Ol mahilerki derya içredir deryayı bilmezler
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 10:56
3
02:27, Adamlar gavurluk yapıyor, sen kabahati Müslümanlıkta arıyorsun. Senin işin zor.
karar okuru 08 Ekim 2018 15:43
1
Abdullah kardeş sen hakikaten S.Arabistandaki rejimi şeriat rejimimi zannediyorsun. Eyvah müslümanların halineki eyvah. Ben olsam şöyle derdim. Emperyalist uşağı kukla şeytani rejim. Selamlar.
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 01:41
kul hakki yemektir haksiz asilsiz birini karalamak .bu yazinizla birinin hakkinin yenmesine bir nebze engel oldugunuz icin ne mutlu size ki allah katinda karsiligi vardir.
KARAR OKURU 08 Ekim 2018 15:46
1
Diğer hakları yenilenler? Onlara niye sesi çıkmıyor? Müslümanım diyerek... Ne yazsam boş. ALLAH masumların hakkını bırakmasın.
Abdullah birisi 08 Ekim 2018 00:48
Çok kısa sayılacak bir süre önce bu suud denen gaddar hedonist ailenin başı öldü diye bu ülkede kim 3 günlük yas ilan etti..benim rahmetli babam değil herhalde..bırakın bu ucuz hafif romantik ayakları...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN